آبروی خراسان بازیچه دست مدیریت باغ وحش وکیل‌آباد نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
آبروی خراسان بازیچه دست مدیریت باغ وحش وکیل‌آباد نیست

آبروی خراسان بازیچه دست مدیریت باغ وحش وکیل‌آباد نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی گفت: تکلیف مدیریت باغ‌وحش وکیل‌آباد باید مشخص شود، تا درس عبرتی باشد که با آبروی استان بازی نکنند.

به گزارش ایسنا، تورج همتی در دومین نشست هم‌اندیشی اعضای شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی استان که در اتاق جلسات اداره‌کل محیط زیست برگزار شد، عنوان کرد: جایگاه و منزلت استان فراتر از این است که تمام اختیارات را به چند نفر عامل در باغ‌وحش دهیم. برنمی‌تابیم که هر روز تیتر شود چند ببر از بین رفتند.

همتی با اشاره به اینکه «مشارکت خودانگیخته عمومی برای حفظ محیط‌زیست و تنوع زیستی حاصل تقویت نقش جوامع محلی و اوج‌گیری سواد زیست‌محیطی است»، گفت: همراهی مردم سبزاندیش روستای مرزی ارباب از توابع شهرستان درگز در اطلاع‌رسانی و همراهی با گروه اعزامی محیط زیست در زنده‌گیری یک قلاده پلنگ مصدوم که گام بزرگی در روند نجات این گربه سان ارزشمند بود و بار دیگر نشان داد که مردم با ارزش‌های اکولوژیکی تنوع زیستی بیگانه نیستند.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌رضوی تصریح کرد: به رغم تلاش‌های تیم متخصص درمانی‌، این پلنگ به دلیل ضعف جسمانی بسیار و آسیب‌های وارده در نزاع با گرازها و بلع زباله متاسفانه از بین رفت، ولی این موضوع ذره‌ای از اقدام شایسته روستائیان منطقه که از حملات پلنگ دچار خسارت‌های مالی شده‌بودند، کم نکرده‌است.

همتی از مسعود و ابراهیم بای دوبرادر اربابی که با احساس مسئولیت پیگیر نجات این گونه بودند تجلیل کرد و افزود: حفاظت اصولی از محیط زیست رهیافتی مؤثر و برخاسته از تجارب بدست آمده در عرصه‌های زیست محیطی در سراسر دنیا است و به نظر می‌رسد که در صورت توجه به چارچوب‌ها و تمرکز بر افزایش سواد زیست‌محیطی بتوان به حرکتی پایدار در حفاظت از محیط زیست امیدوار بود.

وی با بیان اینکه «برای حل مشکل کشف‌رود آرمان‌گرا نباشیم»، گفت: وضعیت کمی و کیفی رودخانه حفاظت‌شده کشف‌رود و نقش سمن‌ها در کنترل و پایش آن به‌عنوان نخستین دستور کار مطرح شده‌است. ضرورت همراهی سمن‌های فعال محیط زیست در پیشبرد تصمیمات کارگروه‌های مربوطه برای حفظ این اکوسیستم طبیعی، تدوین مدل نجات رودخانه کشف رود درقالب سلسله کارگاه‌های هم‌اندیشی در مشهد در دستور کار است.

همتی عنوان کرد: در حال تهیه یک نقشه راه برای رهایی این رودخانه از آلودگی‌های زیست‌محیطی هستیم که تا کنون دستاوردهای خوبی را هم به همراه داشته‌است، ولی انچه مسلم است، حل بحران‌هایی است که طی سالیان سال بر پیکر نحیف این منطقه وارد آمده است که صبر و پشتکار بسیار و حمایت جمعی می‌طلبد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

وی خاطرنشان کرد: نگاه واقع بینانه به انبوه صدماتی که تاکنون بر بستر و حریم این رودخانه وارد آمده است و اقدام همه‌جانبه و مشارکتی در چارچوب نقشه راه تدوین شده، تنها راه نجات این منطقه است.

به گزارش ایسنا، اخیراً خبری مبنی‌بر تلف‌شدن هفت توله ببر در باغ‌وحش مشهد اعلام شد، اما گمانه‌زنی‌های مختلفی درمورد علت این موضوع وجود دارد.

یکی از حیوانات نگهداری‌شده باغ وحش وکیل‌آباد، تایگون‌ها هستند که حاصل پیوند ببر و شیر (ببشیر) است که برای اولین‌بار در آمریکا به دنیا آمدند.

در مردادماه سال ۹۷ خبری مبنی‌بر معدوم‌سازی هشت ببر منتشر شد که مورد تکذیب مسئولان قرار گرفت و دامپزشک باغ وحش مشهد و کارشناس نظارت بر امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی علت مرگ این ببرها را، بیماری و کهولت سن عنوان کردند و این در حالی‌ است که بنابر گفته کارشناسان و فعالان محیط زیست، تمامی ببرهای موجود در باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد حاصل جفت‌گیری ببرهای وارداتی هستند و قاعدتا عمر زیادی از این گونه نمی‌گذرد و نباید به مرز کهنسالی رسیده باشند.

همچنین در آن زمان، برخی از فعالان محیط زیست علت مرگ این حیوانات را در راستای کاهش تعداد جانوران باغ وحش که به‌ عنوان شرط صدور مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست تعیین شده، عنوان و اعلام کردند که پوست یا لاشه آنان تاکسیدرمی شده و به فروش رسیده است.

خرداد سال گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در سایت اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اعلام کرد که تنها یک مورد سابقه تلف‌شدن ببر در باغ وحش مشهد رخ داده که آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود که موجب بریدگی دم پلنگ ماده، عفونت شدید و مرگ آن شده و این ببر زخمی بلافاصله توسط دامپزشک باغ‌وحش تحت عمل جراحی و اقدامات درمانی قرار گرفت، اما ۱۰ روز بعد از درگیری تلف شد.

بعد از گذشت این جریان مجددا در روزهای اخیر خبری مبنی‌بر تلف‌شدن هفت توله ببر در باغ‌وکیل آباد مشهد اعلام شد که سوالات زیادی در خصوص علت مرگ آنان ایجاد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: بر اساس آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی تا سه روز آینده جوی نسبتا آرام و بدون پدیده را پیشرو داریم و تنها در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل غربی دریای خزر، بخش‌هایی از استان گیلان، مازندران، اردبیل و نواحی شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش خفیف و پراکنده اتفاق می‌افتد. وی گفت: در بخش‌های شرقی کشور همچنان پدیده وزش باد و گرد و خاک را داریم و در شمال استان سیستان و بلوچستان منطقه زابل، شرق استان کرمان و نواحی جنوبی استان خراسان جنوبی در برخی ساعات همراه با وزش باد شدید است که می‌تواند منجر به خیزش گرد وخاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: به لحاظ شرایط دمایی در بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی روند افزایش نسبی دما را تا پایان هفته پیشرو داریم. خانم احمدی ادامه داد: برای هفته آینده در بخش‌های شمالی کشور بارش‌های خوبی را پیشرو خواهیم داشت و کاهش قابل توجه دما را نیز برای هفته بعد پیش بینی می‌کنیم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف پیش بینی شده و دمای هوا به حدود ۳۰ تا ۳۲ درجه می‌رسد.

آخرین روز‌های سفر‌های تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آخرین هفته تابستان، تردد در جاده‌های کشور به ویژه در محور‌های زیارتی و سیاحتی پرحجم گزارش شده است. رئیس پلیس راهور کشور می‌گوید میزان سفر‌ها در دو ماه نخست تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است. براساس پیش بینی پلیس، شمار جانباختگان تصادفات جاده‌ای در تابستان امسال حدود ۷ دهم درصد افزایش پیدا می‌کند.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، طی حکم قائم موهبتی، علی اکبری به سمت سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی منصوب شد. در این حکم آورده است نظر به تعهد و تخصص جنابعالی و به موجب این حکم تا تعیین مدیرکل با حفظ سمت به عنوان سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی استان خراسان جنوبی منصوب می‌شوید. از درگاه خداوند متعال توفیقات روزافزون جنابعالی را در راه خدمت شایسته به نظام مقدس جمهوری‌اسلامی‌ایران با رعایت قانونمداری، اعتدال‌ گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید مسئلت دارم. رئیس شعبه دو بیرجند، رئیس و کارشناس ارشد مستمری‌های استان و معاون امور بیمه‌ای اداره کل از جمله سوابق سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی است. مجید درویشی مدیرکل پیشین تأمین اجتماعی خراسان جنوبی نیز به سمت مدیرکل تأمین اجتماعی استان یزد منصوب شد.

بیشترین بیکارهای ایران چند ساله هستند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

زیستن در گودال‌ ارباب‌ها؛ یک زندگی عجیب در حاشیه تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اینجا عفونت ادراری گرفته‌اند، حمام ندارند و دستشویی‌های مشترک آنها رامبتلا به بیماری‌های عفونی زنان کرده و آب خوردنشان را باتانکر می‌آورند. کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران - زینب کریمی، حسن ظهوری؛ محمودآباد روستایی آباد است اما مشکلات حاشیه‌اش آن رابدنام کرده است. مهاجران فصلی به دلیل بیکاری به اینجا می‌آیند و دربدترین شرایط زندگی می‌کنند. ازهیچ نهاد و سازمانی هم خدمات نمی‌گیرند. آنان از سر فقر زندگی در این شرایط سخت راپذیرفتند و کسی هم نیست که به دادشان برسد.
ایسناایسنا1 روز قبل
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد جهان در نبرد با پدیده جنگل‌زدایی موفق نبوده‌ است. در نشست آب و هوایی سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ مقرر شد تا میزان جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۲۰ به نصف کاهش پیدا کند و تا سال ۲۰۳۰ کامل متوقف شود. این درحالیست که در حال حاضر پدیده جنگل‌زدایی با روند هشداردهنده‌ای ادامه دارد و مانع از آن می‌شود تا جهان با پیامدهای خطرناک تغییرات اقلیمی مقابله کند. در این گزارش آمده‌ است: از پنج سال قبل و زمان تصویب بیانیه‌ نیویورک در رابطه با جنگل‌ها پدیده جنگل‌زدایی نه تنها ادامه پیدا کرده بلکه تشدید نیز شده‌ است. میزان کربن تولیدی ناشی از جنگل‌زدایی در سال در سراسر جهان برابر با حجم گازهای گلخانه‌ای تولید شده در اتحادیه اروپاست.

نظرها

اخبار بیشتر