استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز در شناخت «اعتیاد»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز در شناخت «اعتیاد»

استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز در شناخت «اعتیاد»

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: دبیر بین‌الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز در پژوهش‌های اعتیاد را، یکی از موضوعات مورد بحث در کنگره امسال دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، علیرضا نوروزی، دبیر بین‌الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، گفت: در کنگره امسال یک سخنران مدعو از کشور استرالیا حضور دارد که در زمینه تصویربرداری مغز و جنبه‌های مختلف کارکردهای شناختی و نواقص آن در افراد مبتلا به اعتیاد، سخنرانی خواهد داشت.

وی افزود: استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز در شناسایی اعتیاد، یکی از مباحثی است که توسط میهمان استرالیایی در این کنگره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نوروزی ادامه داد: همچنین دو کارگاه با موضوعات «استانداردسازی ارزیابی‌های بالینی، شناختی و تصویربرداری مغزی در حوزه اعتیاد» و «ضرورت توجه به تفاوت‌های جنسیتی در مطالعات اعتیاد» به منظور پیشرفت نظریه‌ها و پژوهش‌های علوم اعصاب توسط این میهمان خارجی کنگره برگزار خواهد شد.

دبیر بین‌الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، افزود: یکی دیگر از سخنرانان مدعو خارجی کنگره، پی اچ دی همه گیری شناسی و آمار حیاتی از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا و کارشناس ارشد برنامه پیشگیری دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل در وین است.

این میهمان بین‌المللی کنگره سخنرانی با موضوع نقش مداخلات مبتنی بر خانواده و آموزش‌های فرزندپروری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد خواهد داشت.

وی گفت: یکی دیگر از میهمانان کنگره، پژوهشگر و مدیر مرکز مشارکتی با سازمان بهداشت جهانی در زمینه اعتیاد و سلامت روان در شهر زوریخ سوئیس است که به صورت خاص بر روی استفاده از مداخلات مبتنی بر اینترنت برای پیشگیری و درمان اعتیاد پژوهش کرده است.

دبیر بین‌الملل سیزدهمین کنگره دانش اعتیاد، به مقوله پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: منظور از پیشگیری در حوزه اعتیاد مجموعه برنامه‌ها و خدماتی است که باعث می‌شود کسانی که مواد مصرف نمی‌کنند، مصرف مواد را شروع نکنند.

در خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وی افزود: در سال‌های اخیر توجه زیادی به نقش رشد و نمو سالم کودک پیش از تولد و سال‌های اول تولد، در پیشگیری از بروز مشکلات رفتاری و آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد شده است. پژوهش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد تغذیه مناسب، مراقبت‌های بهداشتی و حمایت‌های اجتماعی در مادران باردار آسیب پذیر و فرزندان آنها پیش از تولد و در سال‌های اول بعد از تولد، نه تنها منجر به بهبود رشد عصبی، شناختی کودکان می‌شود بلکه در سنین بعدی با کاهش بروز مصرف سیگار و مواد در فرزندان در سال‌های بعدی همراه است.

نوروزی بیان داشت: این موضوع اهمیت تأمین حمایت اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی در گروه‌های آسیب پذیر را مورد تأکید قرار می‌دهد.

این روان پزشک ادامه داد: افرادی که گرفتار مصرف مواد هستند ممکن است در فرآیند درمان خود دچار لغزش یا عود شود. این مسأله برای خانواده آنها استرس آور است. زمانی که فرد تلاش می‌کند و شکست می‌خورد، می‌تواند باعث ناامیدی و استرس و فشار بر خانواده شود و مهم است که این قبیل خانواده‌ها، حمایت‌ءها و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

نوروزی افزود: اینکه خانواده فرد معتاد چگونه می‌توانند در این مسیر مراقب خودش باشد و استرس‌ها، اثر منفی بر سلامت جسمی و روانی آنها نداشته باشد، نکته‌ای است که باید در آموزش‌ها بدان توجه داشت.

وی گفت: موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که خانواده‌ها چطور می‌توانند به عضو معتاد بهترین کمک را کنند که داشتن برنامه ریزی طولانی مدت برای موفقیت در فرایند درمان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این روان‌پزشک افزود: هر چقدر خانواده‌ها بخواهند از درمانگران که فرایند بهبودی را برای آنها توضیح و آموزش دهند، می‌توانند جلوی بعضی از مداخلات غیر اصولی خانواده‌ها را که منجر به قطع و وصل روند درمان می‌شود، گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک12 ساعت قبل
می‌ توان عمل پروتز سینه را برای بازسازی سینه پس از جراحی ‌هایی نظیر ماستکتومی (که برای سرطان سینه انجام می‌ شود) و یا برای اهداف زیبایی انجام داد. دکتر حیدری تا کنون عمل جراحی زیبایی‌های بسیاری در تهران نظیر؛ جراحی زیبایی بینی (شامل: رینوپپلاستی، عمل ترمیمی بینی، رینوپلاستی ثانویه)، عمل زیبایی پروتز سینه، پیکر تراشی (شامل: لیپوماتیک-لیپوساکشن-آبدومینوپلاستی) عمل پروتز سینه بعد از سرطان سینه، انواع لیفت صورت، بوتاکس و … در کارنامه ‌ی خود دارد. کاندیدای مناسب برای عمل پروتز سینه: نیمی از افراد داوطلب انجام پروتز سینه خانم ‌هایی هستند که سینه‌هایشان هیچ ‌گاه رشد کافی را نداشته است. پزشکان از ۲۰ سال پیش تا کنون می‌توانند در عمل سرطان سینه، سینه بیمار را حفظ کنند و در مواردی هم که دیگر راهی برای حفظ سینه وجود ندارد، پروتز سینه بعد از عمل سرطان سینه می‌تواند این نگرانی خانم‌ها را برطرف کند و خانم‌ها نگران سرطان نباشند. سرطان و زیبایی: خیلی از خانم‌ها نه تنها نگران پروتز سینه و سرطان نیستند بلکه از انجام پروتز سینه بسیار راضی و خوشحالند. چرا که خیلی از بیماران از معایب و مزایای پروتز سینه آگاه هستند و رابطه پروتز سینه و سرطان را می‌دانند و می‌توانند بدون اینکه نگران سرطان باشند اقدام به عمل پروتز سینه بکنند.

اهمیت ممنوعیت سیگار الکترونیک در نظر ترامپ بیشتر از ممنوعیت سلاح است! / ادعایی که سبب تمسخر رئیس جمهور آمریکا شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- رئیس جمهور آمریکا در واکنش به خبر فوت ۶ نفر بر اثر استعمال سیگار‌های الکترونیکی با مذمت این سیگارها، از ممنوعیت این محصول خبر داد. در پی انتشار این گزارش ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز تصمیم گرفت تا به آن واکنش نشان دهد و در نشستی با همین موضوع در کاخ سفید، با مذمت این سیگارها، از ممنوعیت این محصول خبر داد. اما تفاوت ممنوعیت سیگار الکترونیک طعم‌دار و جلوگیری از خشونت سلاح در آمریکا این است که رئیس جمهور یک شماره را در تلفن خود ذخیره کرده است؛ انجمن ملی سلاح آمریکا یا به اختصار NRA. کمکی که رئیس جمهور آمریکا را مدیون این انجمن کرده است! تیراندازی در الپاسو، دیتون و میدلند از آخرین نمونه‌های برجسته خشونت سلاح در آمریکاست.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: برای هولوگرام‌دار کردن داروهای آگونیست مورد استفاده در درمان اعتیاد از جمله «متادون‌» تدابیر بسیاری در دستور کار جلسات کمیته درمان ستاد قرار گرفته است. جمعه‌پور افزود: البته تدابیر بسیاری در این زمینه در دستور کار جلسات کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است و سازمان غذا و دارو نیز مکلف شده اقداماتی را به منظور هولوگرام‌دار کردن داروهای مخدر مورد استفاده در درمان اعتیاد انجام دهد. همچنین تدابیری اندیشیده شده تا بتوان دارو را از زمان تولید تا مصرف رصد کرد که در صورت نشت، منبع نشت مشخص شود. مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از این ‌گفت‌وگو با اشاره به عمده ناخالصی‌های ماده مخدر شیشه و تاثیرات مخرب آن بر مغز نیز افزود: یکی از نگرش‌های اشتباه مصرف‌کنندگان مواد مخدر آن است که اگر ماده خالصی مصرف کنند، دچار عارضه و وابستگی کمتری خواهند شد. به گفته مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اوردوز (بیش مصرفی) از عوامل مرگ و میر برخی از معتادان به شمار می‌رود، اما بسیاری از دلایل مرگ معتادان مرتبط به عواملی همچون مسمومیت‌های ناشی از مصرف متادون توسط کودکان، خوردن مواد مخدر به منظور حمل آن و … مرتبط است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴16 ساعت قبل
ساعت ۲۴-نشانه‌های سرطان یا تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌ها رومزه مانند سر درد و یا حتی افسردگی است. علائم سرطان مغز یا وجود تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌های معمول است از سردرد تا افسردگی. برای اینکه با علائم تومور مغزی آشنا شوید با ما همراه باشید. برای هشت نشانه خاموش اما جدی تومور مغزی و اینکه برای آنها باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر ادامه مطلب را بخوانید. به همین دلیل است که بسیاری از زنان مبتلا به تومور مغزی قادر به تولید شیر نیستند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ساعت قبل
شبنم نعمت زاده، دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی در سال ۱۳۷۵، کارمند سابق بیمارستان میلاد و یکی از دختران محمد رضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت در دولت‌های سال‌ها و دهه‌های اخیر است. شبنم نعمت زاده مدتی پیش با اتهاماتی درباره انحصار دارو و تحصیل مال از طریق نامشروع بازداشت شد. یکی دیگر از ابعاد مهم این پرونده اتهامات احمدرضا لشگری پور نفر دوم در پرونده احتکار داروست. آنطور که روایت‌های غیر رسمی نشان می‌دهد، شبنم نعمت‌زاده بخش زیادی از اتهامات وارد شده به خود را متوجه لشگری پور می‌داند. نقطه اتصال شبنم نعمت زاده و لشگری پور اما شرکتی است که با عنوان: توسعه دارویی رسا.
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در حکمی سعیده مهرعلیزاده دختر محسن مهرعلیزاده معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات و رئیس سازمان تربیت بدنی را به‌ عنوان دبیر شورای راهبردی گردشگری سلامت منطقه آزاد کیش منصوب کرد. انتشار خبر انتصاب عارف، منجر به واکنش گسترده در فضای مجازی و رسانه ملی شده بود تا جایی که به درگیری توئیتری علی ضیا (مجری مشهور) و منطقه آزاد کیش انجامید. پدر سعیده مهرعلیزاده از سال ۹۲ عضو هیئت مدیره منطقه آزاد کیش بوده و در همان سالهای اول نیز دخترش در منطقه آزاد کیش مشغول به کار شده است. سعیده مهرعلیزاده در حال حاضر رئیس اداره توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش است. بدیهی است، در صورت فعال شدن گردشگری سلامت در کیش، فواید زیادی متوجه اقتصاد کیش خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر