جنتلمن‌های سرگردان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. فرهنگ
جنتلمن‌های سرگردان

جنتلمن‌های سرگردان

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: جوانان ایرانی، پله‌پله مدارج تحصیلی و علمی را طی می‌کنند و از دیپلم به کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌رسند. تعدادی نیز تا مقطع دکتری و فوق‌دکترا ادامه تحصیل می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو، اما وقتی با این مدارک برای استخدام و کسب شغلی مراجعه می‌کنند با درهای بسته روبه‌رو می‌شوند و حتی زمانی هم که دری به رویشان گشوده می‌شود، نه تخصصی در آن شغل دارند و نه مهارتی؛ به‌طوری که در این میان هم جوانان سرخورده می‌شوند و هم کارفرما ناامید؛ و سوالی اساسی شکل می‌گیرد که در این میان حلقه مفقوده مهارت کجاست؟

روز گذشته مجمع هماهنگی بخش خصوصی با محوریت ارزیابی و توانمندسازی سرمایه‌های انسانی با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رییس اتاق بازرگانی تهران و مدیران صدها شرکت معتبر بخش خصوصی در سالن اجلاس سران برگزار شد.

همزمان با این مجمع فرایند ثبت‌نام اینترنتی «سومین آزمون استخدام بخش خصوصی» آغاز شد؛ آزمونی که قرار است حدود ۱۰‌هزار فرصت شغلی تازه را برای جوانان مستعد کشور با تخصص‌های مختلف فراهم کند؛ فرصت‌هایی که توسط ۱۷۵۰‌شرکت معتبر دانش‌بنیان، تجاری، صنعتی و فناور کشور فراهم شده است و نوید‌بخش آینده روشن برای جوانان است؛

جوانانی که گاهی چندین‌سال در انتظار شغل متناسب با علاقه و تحصیلات‌شان در آزمون‌های مختلف شرکت کرده و هر روز آگهی‌های استخدامی را جست‌وجو می‌کنند اما آیا این جوانان پس از موفقیت در آزمون و استخدام می‌توانند در شغل مورد نظر خود موفق شوند؟ موضوعی که دغدغه بسیاری از کارشناسان منابع انسانی و مسوولان سیاست‌گذاری است و در مجمع روز گذشته نیز به آن پرداخته شد.

افزایش بیکاری در میان جوانان تحصیل‌کرده

آقای مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی نخستین کسی بود که از شرایط اشتغال در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: در سال‌های اخیر با آنکه ایران سرشار از ذخایر ملی است، درآمد سرانه کشور افزایش چندانی نداشته و گفته می‌شود که نرخ بیکاری بالای ۱۲‌درصد است و این بیکاری در میان جوانان تحصیل‌کرده بیشتر دیده می‌شود.

او همچنین نسبت به مهاجرت نخبگان، فرار مغزها و همچنین فرار سرمایه در کشور هشدار داد و افزود: در سال‌های گذشته بیشتر آمار مهاجرت نخبگان و تحصیل‌کردگان کشور مربوط به رشته‌های فنی و مهندسی بود و مهاجرت چندانی در میان رشته‌های پزشکی نداشتیم درحالی که از سال گذشته و با افزایش قیمت ارز و نوسانات اقتصادی، عده‌ای از پزشکان نیز اقدام به مهاجرت کردند.

نبود نظام حقوقی مالکیتی دلیلی برای فرار سرمایه

رییس اتاق بازرگانی نبود نظام حقوقی مالکیتی و نبود امنیت برای سرمایه‌گذاری را از دلایل اصلی مهاجرت یا کاهش ریسک کارآفرینان عنوان کرد و گفت: در سده اخیر چندین‌بار مالکیت‌های حقیقی و حقوقی مردم ایران به خطر افتاده است؛ نخستین‌بار با روی‌کار آمدن پهلوی اول و پایان سلطه قاجار، مالکیت‌ها جابه‌جا شد و برخی نیز تصرف شد.

در دوره پهلوی دوم با اجرایی شدن طرح اصلاحات ارضی بار دیگر مالکیت‌های خصوصی از بین رفت و با روی دادن انقلاب اسلامی نیز یک بار دیگر مالکیت‌ها جابه‌جا شد. اتفاقاتی نظیر آنچه گفته شد، باعث شده تا بسیاری از کسانی که می‌توانند کارآفرینی کرده و جوانان را مشغول کار کنند ریسک این کار را نپذیرند یا ثروت خود را در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنند.

دانشگاه‌ها توان تربیت نیروی متخصص ندارند

با وجود آنکه خوانساری بحران‌های مالکیت، امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری را از دلایل اصلی نابسامانی در بازار اشتغال برشمرد اما کارآفرینان جوان و صاحب‌نامی که در این مجمع حضور داشتند، یکی از جدی‌ترین بحران‌های موجود کشور را تحصیل‌کردگان بی‌تخصص و نبود رابطه منطقی میان دانشگاه و بازار کار عنوان کردند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

آقای پیمان فخاریان، مدیرعامل یکتانت نیز بر این نکته تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌های ما یا ظرفیت لازم را ندارند یا نمی‌توانند نیروی توانمند برای حضور در بخش صنعت و بازار کار تربیت کنند. تجربه ما در بخش خصوصی این بود که باید نیرو را جذب می‌کردیم و سپس از ابتدا آموزش می‌دادیم.

به تجربه فهمیدیم که هرچه نیروهای خلاق و باهوش ولی جوان‌تر در ترم‌های اول دانشگاهی باشند به مراتب بازدهی بهتری از تحصیل‌کردگان در مقاطع ارشد و دکتری دارند. این نشان می‌دهد که دانشگاه‌ها بیش از آنکه دانشجویان را آماده حضور در بازار کار کنند، آن‌ها را دورتر می‌کنند و نیاز است تا بازنگری جدی در سرفصل‌های دروس و شیوه آموزشی دانشگاه‌ها انجام شود.

مهارت همکاری گروهی نداریم

آقای مجید حسینی‌نژاد، بنیان‌گذار علی‌بابا نیز با تاکید بر این اصل مهم که در کسب‌و‌کارهای امروزی و در استارت‌آپ‌های موفق چیزی جز سرمایه انسانی وجود ندارد، عنوان کرد: همان‌طور که نویسنده کتاب «انسان خداگونه» گفته است، ارتش‌های موفق ساماندهی انسانی خوبی دارند و نه ابزار خوب؛ بنابراین قدرت هر جامعه‌ای در هماهنگی جمعی از انسان‌ها خلاصه می‌شود. همین امر در مورد کسب‌و‌کار هم صدق می‌کند، با این حال در ایران همکاری جمعی آموزش داده نمی‌شود و کمتر می‌توان تیم کاری پیدا کرد که بتوانند حول یک چرایی کار کنند و محصول خارق‌العاده‌ای خلق کنند.

در مدت زمان سربازی تجدیدنظر شود

آقای علی قاسمخانی، مدیر ارشد منابع انسانی اسنپ دیگر سخنرانی بود که مدت دوساله سربازی را یکی از علل افت توانمندی‌های فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برشمرد و افزود: اگر بین دوران یادگیری و ورود به بازار کار فاصله طولانی باشد، فراموشی ایجاد می‌شود.

طولانی بودن زمان سربازی یکی از عواملی است که باعث می‌شود وقتی جوان به سرکار می‌آید، دوران کارورزی و یادآوری‌اش طولانی‌تر شود و این موضوع هزینه‌هایی را برای جوان و کارفرمای وی به همراه دارد.

او همچنین مهاجرت جوانان را یکی از چالش‌های جدی در شرکت‌های تکنولوژی برشمرد و دلیل آن را نگرانی نیروی جوان کار نسبت به شرایط مبهم آینده عنوان کرد.

آنچه همه کارآفرینان به آن اشاره کردند این بود که در شرکت‌هایی که نیاز به تکنولوژی بالا وجود دارد، نیروی کافی با مهارت لازم وجود ندارد. آقای جواد محجوب، رییس انجمن صنفی مدیران منابع انسانی نیز با تصریح بر این نکته که مهارت‌های مورد نیاز ما در جامعه دانشگاهی موجود نیست، گفت: در دانشگاه دو موضوع دانستن و توانستن مطرح است. دانشگاه‌های ما در موضوع دانستن موفق عمل کرده است اما در حوزه توانستن دچار مشکل است و حالا بخش خصوصی ناچار است تا این مسوولیت را به دوش بکشد و بسترهای مهارتی را ایجاد کند.

آن‌طور که آقای محمدحسین قمری، دبیر همایش مجمع هماهنگی بخش خصوصی اعلام کرده نقش شرکت‌های بخش خصوصی در دوران تحریم برای افزایش اشتغال و رونق تولید بسیار مهم است.

حالا باید دید با شروع ثبت‌نام اینترنتی سومین آزمون استخدام بخش خصوصی که از دیروز آغاز شده و تا ۳۱شهریور سال جاری ادامه خواهد داشت، چه میزان از جوانان تحصیل‌کرده کشور جذب بازار کار بخش خصوصی خواهند شد و بخش خصوصی تا چه میزان در جذب و آموزش جوانان تحصیل‌کرده جویای کار موفق خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برنامه «مشق احسان» در دکور برنامه خود از تصویر یک زن بی‌حجاب در حال دوچرخه سواری استفاده کرد اما دقایقی پس از شروع برنامه، مجری جای خود را تغییر داد تا تصویر دیده نشود! در ادامه تصویر مربوط به قبل و بعد سانسور را می‌بینید:

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
تاج‌ گل بزرگ علی‌عسگری، رئیس سازمان صداوسیما برای مراسم درگذشت اسدالله عسگراولادی، تاجر مشهور و عضو حزب موتلفه‌ اسلامی، سوژه کاربران در فضای مجازی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اظهارات ظریف درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران

خبری21 ساعت قبل

مطالبات کارگران هپکوی اراک چیست؟

خبری1 روز قبل

تعداد چاه‌های غیر مجاز آب مدام بیشتر می‌شود؟

خبری1 روز قبل

افزایش فشار حکومت سعودی بر خانواده‌های ثروتمند پس از حملات به آرامکو

تسنیم12 دقیقه قبل

ارز دولتی به کالاهای اساسی ندهید/جور دیگری به مردم کمک کنید

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

احتمال راهیابی «قیس سعید» به «کاخ قرطاج» قوت گرفت

فارس13 دقیقه قبل

اعتراض کارگردان «شاه‌کش» به حذف نام مهناز افشار از تبلیغات فیلم

عصر ایران14 دقیقه قبل

امام جمعه تهران: شیطان می‌گوید می‌توانی ده هزار دلار بدزدی، چرا نمی‌دزدی؟ خاک بر سرت! / بی‌غیرتی کشور اسلامی را ساقط می‌کند

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

معاون پامپئو: آمریکا تمام نظامیانش را از افغانستان خارج نمی‌کند

تسنیم16 دقیقه قبل

زمان سوختگیری با کارت جایگاه‌داران دو برابر افزایش یافت

اعتمادآنلاین18 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1