امسال سیل‌بندی برای مقابله با سیل وجود ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. حوادث
امسال سیل‌بندی برای مقابله با سیل وجود ندارد

امسال سیل‌بندی برای مقابله با سیل وجود ندارد

فارسخبرگزاری فارس |
با وجود اینکه یک ماه مانده تا آغاز پاییز امسال اما مسؤولان کشوری و استانی همچنان از اختصاص اعتباراتی حرف می‌زنند که تا کنون نه جذب شده و نه سیل‌بندی با آنها ترمیم و نه رودخانه‌ای با آنها لایروبی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، اوایل مردادماه امسال بود که مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در نخستین کارگروه مقابله با سیلاب نخستین اخطار سیل این استان در سال آبی آینده (۹۹-۹۸) را صادر کرد و اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال با سیل بندهای متلاشی و رسوبات در رودخانه‌ها و سدها مواجه هستیم، باید از هم اکنون برای مقابله با سیل احتمالی چاره اندیشی شود سال گذشته با وجود اینکه، پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر داشتن پائیز نرمال و زمستان خشک اما با سیل بی‌سابقه‌ای روبرو شدیم.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری در مدیریت بحران گفت: هزینه‌هایی که در زمینه پیشگیری انجام می‌شود، به مراتب کمتر از هزینه‌های مقابله با سیلاب است.

اختصاص ۶۱۰ میلیارد ریال برای استحکام سیل بندها و لایروبی رودخانه‌ها

براساس این گزارش، حدود یک ماه به آغاز پاییز و شاید شروع بارش‌های امسال مانده است اگر چه سازمان هواشناسی بارش‌های پائیز آینده را نرمال و نزدیک به نرمال پیش‌بینی کرده است اما هر آنچه در مورد سیلاب تصمیم‌گیری شد در حد تصویب اعتبار و باید و نبایدهای اداری باقی ماند.

در اواخر اسفندماه سال گذشته مبلغ ۶۱۰ میلیارد ریال برای استحکام بخشی سیل بندها، لایروبی رودخانه‌ها و ایمن سازی نقاط حادثه خیز در سواحل رودخانه‌ها و سد‌ها در هیات دولت مصوب و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مسؤول پیگیری و تخصیص این اعتبار شد.

امسال سیل‌بندی برای مقابله با سیل وجود ندارد - 6

با این اعتبار انتظار لایروبی و بازسازی سیل بندها نداشته باشید

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اما این اعتبار را ۴۸۰ میلیارد ریال عنوان می‌کند و می‌گوید: اعتبار اختصاص یافته برای ساماندهی رودخانه‌های استان ناکافی است و با این اعتبار نباید انتظار لایروبی و بازسازی سیل بند در همه شهرستان‌ها را داشته باشیم.

سازمان آب و برق به اندازه اعتبار ۴۸۰ میلیارد ریال طرح تعریف می‌کند و با توجه به کمبود اعتبارطرح‌ها بر اساس اولویت اجرا می‌شود که منطقه زاویه‌ها در دزفول، خرمشهر و اهواز در اولویت ساماندهی قرار دارند.

گویا خبری از جذب اعتبارات مصوب دولت برای ترمیم سیل‌بندها و لایروبی رودخانه‌ها نیست به همین دلیل غلام رضا شریعتی استاندار خوزستان مردادماه امسال در هشتمین نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان گفت: همه باید دست به کار شده و شهرستان به شهرستان سیل بندها را ساماندهی کنند چرا که برای ترمیم سیل‌بندها نمی‌توانیم منتظر تامین اعتبار بمانیم.

وضعیت سیل‌بندها نگران کننده است

جمال عالمی نیسی سرپرست فرمانداری اهواز اوایل مردادماه امسال نیز با اشاره به وضعیت نگران کننده سیل بندها عنوان کرد: در سیل اخیر وسعت تخریب سیل بندها بالا بود و امکانات دستگاه‌های اجرایی برای ترمیم آنها جوابگو نیست لذا اگر براساس هشدارهای اعلام شده در پاییز با بارندگی آب بالا بیاید، این موضوع مشکل ساز می‌شود؛ اگر دستگاه‌های اجرایی مکلف به ترمیم سیل بندها شده‌اند باید فوری این کار را اغاز کنند چراکه در حال حاضر یکی از نگرانی‌های عمده ما ترمیم نشدن سیل بندها هستند.

در خبری بخوانید: اخبار حوادث ناگوار

امسال سیل‌بندی برای مقابله با سیل وجود ندارد - 14

عدم نام بردن از سیل خوزستان

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه عمدتا ما پاسخ‌محور هستیم نه ریسک‌محور، می‌گوید: اگر اعتبارات داده می‌شد و لایروبی انهار صورت می‌گرفت با خسارت‌های سنگین سیل در آق‌قلا، گرگان و گمیشان مواجه نمی‌شدیم و خسارت‌های سنگینی را در کشور پرداخت نمی‌کردیم اما این مقام مسؤول اسمی از سیل خوزستان و عدم لایروبی انهار و رودخانه‌ها که خسارت‌های زیادی را به دنبال داشت نیاورد.

آنچه در سیل ۹۸-۹۷ سیل‌های غرب و جنوب غرب کشور را متمایز کرد، حجم زیادی از گل‌ولای و رسوباتی بود که سیلاب با خود به همراه آورد و گاه ارتفاع آن به دو متر رساند، از طرفی شدت باران و دبی جریان رودخانه مقدار فرسایش و رسوب را به‌صورت تصاعدی بالا برد.

قطعا اگر پیش از بارش‌های پاییزی فکری برای ترمیم سیل‌بندها و لایروبی انهار و رودخانه‌ها اندیشیده نشود خسارات سیل تنها به مناطق و شهرهای پیرامون رودخانه‌ها آسیب نخواهند رساند و گستره پیشروی سیل بیش از مناطق و روستاهایی خواهد بود که در سیل امسال متضرر شدند.

اما با وجود اینکه زمان زیادی تا آغاز پاییز نمانده است خبری از ترمیم سیل‌بندها و لایروبی رودخانه‌ها همچنین اجرایی و یا عملیاتی شدن تصمیمات مصوب دولتی و استانی نیست این در حالی است که خسارات سیل با وجود کمبود اعتبارات دولتی سبب شد دولت میلیاردها تومان در بخش مسکن و کشاورزی مناطق سیل‌زده هزینه کند.

امسال سیل‌بندی برای مقابله با سیل وجود ندارد - 20

به گفته پرویز کردوانی چهره علم جغرافیای کشور مساله خطرناک این است که مسؤولان عنوان می‌کنند از فردای سیل خانه‌های مردم را دوباره خواهند ساخت، این یک اشتباه بسیار بزرگ است و نباید چنین اتفاقی رخ بدهد، وجود گل و لای احتمال نشست زمین را در مناطق سیل‌زده افزایش می‌دهد، در نتیجه ساختن خانه در زمینی که احتمال نشست آن وجود دارد، اشتباه است.

به گزارش خبرگزاری فارس، حدود ۳۰۰ روستای خوزستان درگیر سیلاب اخیر بودند که از این تعداد سیلاب به ۱۴۵ روستا وارد شده بود و در مجموع ساکنان ۶۰ هزار واحد مسکونی روستایی خوزستان به نوعی با سیلاب دست و پنجه نرم کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عزیزی گفت: امدادرسانی، رهاسازی و تحویل مصدومین به اورژانس توسط پایگاه امداد و نجات سرمیل و هلال احمر اسلام آباد غرب انجام شد. براساس اعلام اداره کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه؛ فوت ناشی از تصادف در چهار ماه نخست امسال ۱۵۴ مورد بوده است که از این تعداد ۳۵ نفر زن و ۱۱۹ نفر مرد می‌باشد. براساس این آمار میزان فوتی‌ها ناشی از تصادف در سال گذشته ۱۴۳ مورد بوده است. استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از هشت هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی است. شهرستان اسلام آبادغرب با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

آخرین تصاویر ثبت شده از کودک ناپدید شده در ورامین

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران9 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، زهرا حسینی شیرازی که یک سال و ۸ ماه سن دارد، غروب دوشنبه (۲۵ شهریور) به همراه خواهر ۸ ساله خود برای بازی از خانه شان واقع در منطقه قلعه نو ورامین خارج می‌شوند، اما هنگام بازگشت، او وارد خانه نشده و مجدد به کوچه ‏برگشته است و در عرض چند ثانیه ناپدید می‌شود. تصاویری از یک دوربین مداربسته‌ منتشر شده است که فقط ۲۰ ثانیه از حضور وی در کوچه را نشان می‌‎دهد. بیشتر بخوانید: جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله/ این دختر بچه را ندیده‌اید؟ + تصاویرانتهای پیام/تصاویر دوربین مداربسته از زهرا حسینی گمشده

تصادف عجیب راننده زن چینی همه را شوکه کرد + فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث Accidents رکنا، صاحب یک خودروی سفید رنگ در حال عبور از روی پل Bridge زیر دریاچه بود که به طرز عجیبی تصادف Crash کرد. شاهدان عینی که از محل حادثه Incident عبور می‌کردند با گوشی‌های خود از این صحنه عجیب فیلم گرفتند. در این حادثه، راننده زن ناگهان تصمیم می‌گیرد تغییر جهت دهد پس فرمان را به طرف راست می‌چرخاند تا وارد خروجی بزرگراه شود، اما گویا او دیر تصمیم می‌گیرد و با تیر آهنی تابلو راهنمای راه برخورد می‌کند و ماشین بطور عمودی و ایستاده متوقف می‌شود. خوشبختانه در این حادثه نه راننده و نه سرنشینان دیگر جراحتی متحمل نشدند و با کمک شاهدان و گروه امداد از اتومبیل خارج شدند. ویدئویی که از این حادثه در فضای مجازی منتشر شد، خیلی از کاربران را شگفت زده کرد. کاربران با طرح این سؤال که این راننده چگونه و با چه سرعتی خودرو را هدایت می‌کرده است که در نهایت با تیر برخورد کرده است، شگفتی خود را از این تصادف اعلام کردند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انفجار وحشتناک کامیون حین سوخت گیری + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک کامیون در جایگاه سوخت در شهر چلیابینسک (روسیه) مشغول سوخت گیری بود که مخزن آن به دلیل نقص فنی، منفجر شد و آتش سوزی وحشتناکی شکل گرفت. این حادثه تلفات جانی شدیدی در پی نداشت و فقط به مجروحیت یک تن منجر شد. انتهای پیام/
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
وجود جسدی خون آلود در پذیرایی منزل، در حالی درستی اظهارات زوج مذکور را اثبات می‌کرد که متهم ۳۴ ساله سعی داشت انگیزه قتل دوستش را پنهان کند. او که دیگر همه راه‌های داستان سرایی را بسته می‌دید، این بار حقیقت قتل هولناک دوستش را فاش کرد و راز این جنایت را به یک ارتباط کثیف گره زد! حتی یک بار در خانه‌ام شنود گذاشتم چرا که احساس یک ارتباط کثیف! در همین هنگام بود که افکارم به هم ریخت، تردید داشتم، ولی بالاخره موضوع «ارتباط کثیف» را بر زبان جاری ساختم. زن ۳۳ ساله متهم به قتل نیز در بازجویی‌ها گفت: محمد (مقتول) به خانه ما رفت و آمد داشت و من هم با او رفتاری دوستانه داشتم!

دستگیری سارقان مسلح طلافروشی در اسلامشهر + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران17 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، دو سارقی که ۱۲ شهریور قصد سرقت از یک طلافروشی در شهرک مهدیه اسلامشهر را داشتند، پس از ۱۴ روز تلاش و تحقیق ماموران پلیس، نهایتا ۲۶ شهریور به همراه ۳ همدست، دستگیر شدند. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1