پیوستن مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران به کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
پیوستن مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران به کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی

پیوستن مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران به کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران وابسته به دانشکده ادبیات این دانشگاه، به عنوان یازدهمین موزه دانشگاهی از ایران، به کمیته بین‌المللی مجموعه‌ها و موزه‌های دانشگاهی (UMAC) پیوست.

فهیمه مهدی‌پور، مسئول مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران از سال‌های قبل از انقلاب دانشجویان را به حفاری می‌برد و آثار حاصل از این حفاری‌ها به منظور انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در این مؤسسه گردآوری شده است، توضیح داد: جدای از آثاری که میراث فرهنگی برمی‌دارد، آثاری که جنبه مطالعاتی داشته در مؤسسه می‌ماند و بعد از انقلاب در سال ۷۶ با توجه به ارزشمندی این مجموعه، مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران به شکل موزه درمی‌آید.

وی با اشاره به اینکه این موزه به دلایلی جمع شده و در سال ۸۳ آثار بار دیگر گردآوری و مرمت شد، خاطرنشان کرد: در این زمان موزه به صورت رسمی افتتاح شد و همه آثاری که حاصل کاوش‌های سیستماتیک دانشگاهی بوده‌اند، از شناسنامه برخوردار می‌شوند.

مسؤول مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران اظهار کرد: چیدمان موزه به صورت توالی تاریخی از قدیمی‌ترین دوره تا جدیدترین دوره است که در ۳ تالار چیده شده و تالار اول شامل آثار دوره نوسنگی و مس‌سنگی، تالار دوم شامل آثار عصر آهن و تالار سوم نیز به آثار تاریخی و اسلامی اختصاص یافته است.

مهدی‌پور این موزه را دارای آثار منحصر به فرد دانست و گفت: در این موزه آثار متنوعی وجود داشته که آثار ساخته شده از سفال، فلز، سنگ و آثار استخوانی را شامل می‌شوند.

وی در پایان صحبت‌های خود به برنامه‌های این موزه از جمله برگزاری بازدید گروهی برای دانش‌آموزان و دانشجویان پرداخت و گفت: همچنین اساتید می‌توانند یک روز را به بازدید دانشجویان از موزه اختصاص دهند و درهای این موزه با هماهنگی قبلی به روی بازدیدهای گروهی مدارس و دانشگاه‌ها و عموم مردم باز است.

مزیت ثبت در یک پایگاه اطلاعاتی برای موزه‌های ایرانی عضو UMAC

فاطمه احمدی، عضو هیات اجرایی کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در روزهای اخیر موزه دانشگاه فردوسی مشهد نیز به کمیته بین‌المللی مجموعه‌ها و موزه‌های دانشگاهی (زیرمجموعه ایکوم، شورای بین‌المللی موزه‌ها) پیوسته است، گفت: از حدود سال ۲۰۱۱ که کمیته موزه‌های دانشگاهی شکل گرفته، تا به امروز ۱۱ موزه از ایران را در این کمیته ثبت کرده‌ام.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی با بیان اینکه نزدیک به ۴ هزار موزه دانشگاهی در دنیا وجود دارد، موزه‌های ایرانی عضو یومک را «موزه ملی تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران»، «موزه نگارستان دانشگاه تهران»، «موزه مقدم دانشگاه تهران»، «موزه تاریخ طبیعی دانشگاه تربیت معلم مشهد»، «موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز»، «موزه نصیر دانشگاه خواجه‌نصیر»، «موزه تاریخ علم دانشگاه اردبیل»، «موزه بهداشت و سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد»، «موزه تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر» و «موزه دانشگاه فردوسی مشهد» و «موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران» برشمرد.

کارشناس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی دانشگاه تهران از جمله مزایای ثبت موزه‌های دانشگاهی ایرانی در کمیته بین‌المللی مجموعه‌ها و موزه‌های دانشگاهی را ثبت موزه‌های فوق همراه با موزه‌های هم خانواده در یک پایگاه اطلاعاتی دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع باعث بهره‌مندی پژوهشگرانی است که در حوزه دانشگاه‌ها مطالعه می‌کنند. همچنین ارجاع خوبی برای بقیه موزه‌های دانشگاهی به حساب می‌آید، از این لحاظ که به عنوان مثال موزه تاریخ علوم پزشکی می‌تواند ببیند چند موزه پزشکی در دنیا هست و آن‌ها چطور به ارائه تاریخ پزشکی یا تاریخ علم خود پرداخته‌اند.

احمدی در پایان تأکید کرد: بین ۳۳ کمیته‌ای که زیر نظر شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) کار خودشان را انجام می‌دهند، کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی تنها کمیته‌ای است که برای خود پایگاه اطلاعاتی تعبیه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
برنابرنا1 روز قبل
فرنوش صمدی کارگردان ایرانی داور جشنواره فیلم تیرانا شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ‎فرنوش صمدی که با چند فیلم اخیرش در فستیوال‌های رده یک دنیا نظیر لوکارنو، کن، ونیز و… حضور داشت و سال گذشته نیز به دعوت آکادمی اسکار جزو اعضای این آکادمی قرار گرفت، داور شانزدهمین دوره بخش مسابقه جشنواره تیرانا کشور آلبانی شد. ‎این جشنواره که از ۲۳ تا ۲۹ سپتامبر در شهر تیرانا آلبانی برگزار می‌شود، جزو جشنواره‌های مهم فیلم کوتاه است که برگزیدگان آنها وارد رقابت اسکار بهترین فیلم کوتاه می‌شوند. ‎همچنین در جشنواره تیرانا مروری بر آثار فرنوش صمدی و علی عسگری به همراه یک ورکشاپ فیلمسازی دو روزه توسط این دو برگزار میشود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مارک تواین، نویسنده مشهور آمریکایی در وصف زیبایی موریس که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا هست، این چنین می‌گوید: «ابتدا موریس آفریده شد و سپس به تقلید از آن بهشت را آفریدند». با رفتن به معابد، کلیساها و فانوس دریایی منطقه که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید، می‌توانید با تاریخ غنی آن آشنا شوید. در سفر به این کشور که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید، گشت و گذار در خیابان‌ها را از دست ندهید. گوآتمالاگوآتمالا کشوری در آمریکای مرکزی و از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. همچنین وجود چندین آتشفشان فعال در گواتمالا، آبشارهای زیبا و دریاچه آبی به نام Petén Itzá همگی گوآتمالا را تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

5 روز قبلفارس4

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

2 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

3 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

3 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1

واکنش لیلا اوتادی به تمسخر شعرش در فضای مجازی +عکس و فیلم

4 روز قبلجام نیوز1