۵۸درصد تسهیلات ارزی به بخش خصوصی رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
۵۸درصد تسهیلات ارزی به بخش خصوصی رسید

۵۸درصد تسهیلات ارزی به بخش خصوصی رسید

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
روز ۲۶ مرداد ماه جاری مسئولان صندوق توسعه ملی گزارش عملکرد تسهیلات این صندوق را در نشستی با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه کردند. صندوق توسعه ملی پس از تجربه ناموفق حساب ذخیره ارزی و انحراف آن بر اساس ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی تأسیس شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، با وجود تمام محدودیت‌های تحریم که درآمدهای نفتی را به‌عنوان مهم‌ترین ورودی صندوق توسعه ملی تحت تأثیر قرار داده است، بررسی عملکرد این صندوق از ابتدای تأسیس تا انتهای آذر ماه سال گذشته نشان می‌دهد که طرح‌های بزرگ و مهمی از طریق تسهیلات صندوق اجرا شده یا در حال اجراست.

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی صندوق توسعه ملی، مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرش شده توسط این صندوق (اعلام وصول شده) تا ۳۰ آذر سال گذشته معادل ۴۱ میلیارد و ۹۲ میلیون دلار بوده است. از این مقدار معادل ۳۸ میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار به مرحله تخصیص ارز (صدور نامه مسدودی به بانک مرکزی) رسیده و از مجموع تسهیلات ارزی مسدود شده مبلغی معادل ۲۲ میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار به طرح‌های بخش خصوصی، معادل ۹۶ میلیون دلار به طرح‌های بخش تعاونی، ۱۴ میلیارد و ۹۶۷ میلیون دلار به طرح‌های بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی و معادل ۵۶۹ میلیون دلار به سایر موارد، اختصاص یافته است. از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی، مبلغ ۱۸ میلیارد و ۱۲۱ میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی به مرحله پرداخت قطعی به متقاضیان رسیده است.

۳۵۶ طرح

طرح‌های اعلام وصول شده (فعال) صندوق توسعه ملی تا انتهای آذر ۹۷ تعداد ۳۵۶ فقره و با مجموع مبلغ معادل ۴۱ میلیارد دلار بوده است که برای تعداد ۳۲۷ فقره از آنها به مبلغ ۳۸ میلیارد دلار مسدودی صادر شده است. از محل این مسدودی‌ها، مبلغی معادل ۲۸٫۷ میلیارد دلار گشایش اعتبار فعال (دارای پوشش از بانک مرکزی) بابت ۳۰۵ طرح انجام گرفته است که در دوره مورد گزارش، بابت ۲۸۵ فقره از آنها، معادل مبلغ ۱۸ میلیارد دلار پرداخت قطعی صورت گرفته است.

علاوه بر تسهیلات مذکور، معادل ۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی بر اساس قوانین مربوطه اختصاص یافته است. تا انتهای آذر ۹۷ مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها شامل ۸ میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های مرزی کشور، طبق مجوز مقام معظم رهبری، معادل مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار برای طرح‌های احیا و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، طبق مجوز مقام معظم رهبری، معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان، طبق مجوز مقام معظم رهبری، معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های آبرسانی به روستاها،، معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های آبیاری تحت فشار، معادل مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار برای تکمیل طرح انتقال آب به اراضی سیستان اختصاص یافته است.

همچنین تا پایان آذر ماه ۱۳۹۷، مبلغ ۴۳۷٫۳ میلیون دلار بابت اجرای بند (د) تبصره ۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ موضوع توسعه سازمان صدا و سیما و تقویت بنیه دفاعی کشور اختصاص یافته است. در مجموع مبلغی معادل ۱۱ میلیارد و ۳۸۷ میلیون دلار نزد بانک مرکزی جهت پرداخت به این طرح‌ها، مسدود شده است.

سهم بخش‌های مختلف از تسهیلات صندوق

تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی به طیف وسیعی از طرح‌های اقتصادی تخصیص یافته است که در میان آنها حدود ۸/۴۰ درصد از مجموع مبلغ طرح‌های اعلام وصول شده مربوط به بخش بالادستی نفت و گاز با مبلغی بالغ بر معادل ۱۶٫۸ میلیارد دلار است و طرح‌ها و فعالیت‌های نیروگاهی با مبلغی معادل ۴٫۸ میلیارد دلار، در جایگاه دوم قرار دارند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

طرح‌های بالادستی نفت و گاز: سهم طرح‌های بالادستی نفت و گاز از طرح‌های اعلام وصول شده معادل مبلغ ۱۶٫۸ میلیارد دلار، مربوط به ۱۱ فقره طرح است. از مبلغ مسدود شده در این رشته فعالیت، مبلغ ۶٫۸ میلیارد دلار بابت ۴ فقره طرح مربوط به بخش خصوصی و مبلغ ۹٫۹ میلیارد دلار بابت ۷ فقره طرح مربوط به شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی است.

طرح‌های پایین دستی نفت و گاز: سهم این طرح‌ها از طرح‌های اعلام وصول شده معادل مبلغ ۲۹۸ میلیون دلار، مربوط به ۳ فقره طرح است. تمام طرح‌های مسدود شده در این رشته مربوط به بخش خصوصی است.

طرح‌های پتروشیمی: سهم طرح‌های پتروشیمی از طرح‌های اعلام وصول شده معادل مبلغ ۴٫۲ میلیارد دلار برای ۱۶ طرح است. به جز یک فقره، بقیه موارد مربوط به بخش خصوصی شامل۱۰ فقره طرح به مبلغ معادل ۲٫۹ میلیارد دلار است.

طرح‌های پالایشگاهی: سهم طرح‌های پالایشگاهی از طرح‌های اعلام وصول شده مبلغی معادل ۴٫۵ میلیارد دلار برای ۷ طرح است. شایان ذکر است که ۳ فقره از طرح‌ها به مبلغ معادل ۲٫۵ میلیارد دلار مربوط به بخش خصوصی و باقی مربوط به شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی است.

طرح‌های نیروگاهی: سهم طرح‌های نیروگاهی از طرح‌های اعلام وصول شده معادل ۴٫۸ میلیارد دلار برای ۵۱ طرح است. از این طرح‌ها، ۴۰ طرح به مبلغ معادل ۳٫۲ میلیارد دلار مربوط به بخش‌های خصوصی و تعاونی و ۶ طرح به مبلغ معادل ۱٫۳ میلیارد دلار نیز مربوط به شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی است.

طرح‌های حمل و نقل: سهم این طرح‌ها از طرح‌های اعلام وصول شده معادل۱٫۸۸۳ میلیون دلار برای ۱۶ طرح است. از طرح‌های مسدود شده، ۳ طرح به مبلغ معادل ۲۹۹ میلیون دلار مربوط به شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و ۱۰ طرح به مبلغ ۱٫۵۰۳میلیون دلار مربوط به بخش خصوصی و سایر است.

طرح‌های فولادی: سهم این طرح‌ها از طرح‌های اعلام وصول شده معادل ۳٫۲ میلیارد دلار برای ۳۲ طرح است. از طرح‌های مسدود شده، ۲۵ طرح به ارزش ۲٫۳ میلیارد دلار مربوط به بخش خصوصی و تعاونی است.

طرح‌های سیمان، کاشی، سنگ و صنایع مشابه: سهم این طرح‌ها از سرجمع طرح‌های اعلام وصول شده معادل ۳۵۸ میلیون دلار برای ۳۲ طرح است. ۳۱ فقره از طرح‌ها مربوط به بخش‌های خصوصی و تعاونی با مجموع مبلغی بالغ بر ۳۴۳ میلیون دلار است.

طرح‌های بخش صنعت و معدن و سایر طرح‌ها: سهم این طرح‌ها از جمله طرح‌های بخش‌های آب و کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، خدمات، گردشگری، بازرگانی و …) از طرح‌های اعلام وصول شده معادل ۵ میلیارد دلار برای ۱۸۸ طرح است. از مجموع طرح‌های مسدود شده، ۱۶۶ طرح موفق به گشایش اعتبار شده است.

بررسی ترکیب استانی

طرح‌های ارزی مصوب از محل قراردادهای عاملیت ارزی، نشان می‌دهد که تمامی استان‌های کشور، دارای طرح ارزی مصوب بوده‌اند. استان بوشهر با مبلغی معادل ۱۳ میلیارد دلار (به علت طرح‌های بالادستی نفت و گاز)، دارای بیشترین طرح مصوب از نظر مبلغ و استان‌های اصفهان و یزد هرکدام با ۲۹ طرح، دارای بیشترین طرح مصوب از نظر تعداد است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا10 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز12 ساعت قبل
رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه از امروز دو نمایشگاه پاییزه آغاز به کار می‌کند، گفت: در این نمایشگاه‌ها لوازم‌التحریر حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های بازار عرضه می‌شود. رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه از امروز دو نمایشگاه پاییزه در بوستان ولایت و حکیمیه تهران آغاز به کار می‌کند، گفت: در این نمایشگاه‌ها لوازم‌التحریر حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های بازار عرضه می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا برای دیگر اقلام لوازم‌التحریر در این نمایشگاه قیمت‌گذاری صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: نظارت دقیقی در زمینه‌ قیمت‌گذاری و عرضه کالا صورت خواهد گرفت و قیمت‌های تعیین شده حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های بازار است. واردات لوازم‌التحریر ممنوع استاو گفت: از سال گذشته واردات مداد و اقلام اساسی بازار لوازم‌التحریر ممنوع شده و از ابتدای سال جاری برخورد قابل توجهی با محصولات قاچاق و وارداتی صورت می‌گیرد. رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی خاطرنشان کرد: بازار در حال حاضر در توزیع اقلام مصرفی مهرماه با کمبودی مواجه نیست.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
مدیران این شرکت‌ها همچنین می‌گویند روند برقی کردن ماشین‌های تولیدشان را ادامه خواهند داد و در آینده مدل‌های برقی و هیبریدی بیشتری را وارد بازار خواهند کرد. هربرت دایس، مدیر عامل فولکس‌واگن در این باره می‌گوید: «بازار ماشین‌های برقی به طور طبیعی رشد نخواهد کرد. در نیمه اول سال میلادی جاری ماشین‌های برقی و هیبریدی فقط ۲٫۴ درصد کل بازار فروش خودرو در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دادند. ماشین‌های برقی رایگان تولید نمی‌شوند.» تولید یک ماشین برقی به طور کلی نسبت به تولید ماشین مشابه بنزینی حدود ۱۲۰۰۰ دلار خرج بیشتری دارد و حدود ۵ سال طول می‌کشد تا این اختلاف در هزینه تولید جبران شود. اولا کالنیوس، مدیرعامل دایملر می‌گوید: «تردیدی نداریم که چند سال آینده باید هزینه‌های تولید ماشین‌های برقی را کاهش دهیم.

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

نظرها

اخبار بیشتر