برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا

برگزیت بدون توافق؛ کابوس جدید انگلیس و اتحادیه اروپا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
بوریس جانسون، نخست‎وزیر جدید انگلیس که فردا راهی فرانسه و آلمان می‎شود تا درباره خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا با رهبران سیاسی این دو کشور مذاکره کند، اعضای پارلمان کشورش را تهدید کرده بدون توافق آنها پروژه نهایی برگزیت را کلید می‎زند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اسناد محرمانه‎ای که روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» به آنها دست یافته ‎است، نشان می‎دهد چنین خروجی، انگلیس را به ورطه فقر می‎کشاند و البته در این میان اتحادیه اروپا نیز از تبعات منفی برگزیت مورد نظر بوریس جانسون، در امان نخواهد ماند و با بیکاری ۱٫۷ میلیون شهروند خود در جای جای قاره سبز مواجه خواهد شد.

به‌گزارش روزنامه انگلیسی «سان»، اسنادی که «ساندی تایمز» به آنها دست یافته‎است، مربوط به تحقیقی است که در دولت انگلیس اعلام شده و سناریوهای پیش روی این کشور درصورت جدایی بدون توافق از اتحادیه اروپا را بررسی می‎کند. این اسناد تأکید کرده است که بیش از ۸۵ درصد کامیون‎هایی که از کانال‎های اصلی انگلیس عبور می‎کنند، در صورت برگزیت بدون توافق شاید نتوانند بموقع کار گمرک خود را انجام دهند که این به آن معنا است که از آنجا که جریان کشتیرانی در این کشور ممکن است بیش از سه ماه مختل شود، این کامیون‎ها نیز شاید به همین اندازه در صف خروج از بنادر انگلیس بمانند. بر اساس این اسناد همچنین دولت انگلیس خود در سناریویی دیگر معتقد است، مسأله مرزی بین ایرلند شمالی و ایرلند جنوبی دچار اختلال‎هایی می‌شود که در این صورت بازرسی‎های مرزی بین آنها به اندازه کافی نخواهد بود. علاوه بر این مسأله کمبود دارو به‌خاطر تأخیرهای احتمالی در صادرات و واردات، تهدیدی جدی است. ضمن اینکه کاهش دارو باعث افزایش بهای آن خواهد شد. این همان اتفاقی است که احتمالا در مورد مواد غذایی نیز رخ خواهد داد و انگلیس با نرخ صعودی مواد غذایی مواجه خواهد شد. بر این اساس صفوف انتظار برای ورود اقلام به انگلیس همچنین باعث کمبود سوخت و گرانی آن می‎شود. علاوه بر این سالن‎های انتظار فرودگاه‎ها و مبادی ورودی و خروجی به انگلیس دچار ازدحامی بی‎سابقه خواهد شد و مردم در این صف‎های طویل فرسوده می‎شوند. این اسناد در پایان تأکید می‎کنند که در نهایت همه این عوامل باعث گرانی خدمات اجتماعی در سراسر بریتانیا می‎شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

یک منبع نزدیک به دولت انگلیس نیز در همین ارتباط گفته‎ است، پیش‎بینی‎هایی که دولت انگلیس از تبعات و عواقب برگزیت بدون توافق برشمرده، با هدف هراس‎افکنی نبوده ‎است و بیشتر حاکی از واقعیت‎بینی دولتمردان انگلیسی است، هرچند که تمام آنچه که گفته شده سناریو است و احتمالات را بررسی کرده ‎است.

اسنادی که «ساندی تایمز» منتشر کرده، در شرایطی به دست مردم رسیده است که بوریس جانسون که تازه ساکن خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ استریت (دفتر نخست‎وزیری بریتانیا) شده‎ است، بارها تأکید کرده کشورش را ۷۳ روز دیگر یعنی ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد و در این راه به مخالفت بسیاری از اعضای پارلمان انگلیس هم اهمیتی نمی‎دهد. این در حالی است که شماری از نمایندگان پارلمان انگلیس که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم یکی از آنها است، اعلام کرده‎اند که بوریس جانسون را استیضاح خواهند کرد. اما گویا قرار نیست این تهدیدها بوریس جانسون را از تصمیمی که گرفته منصرف کند. او در همین ارتباط روز سه‎شنبه به فرانسه و روز چهارشنبه به آلمان می‎رود تا با امانوئل مکرون و آنگلا مرکل دیدار کند و به آنها نیز اعلام کند که پارلمان انگلیس نخواهد توانست سد راه برگزیت شود. اما باید دید آیا آنها زیر بار برگزیت بدون توافق که برای سراسر اروپا هم تبعات منفی در بر خواهد داشت، می‎روند یا نه. اصلی‎ترین مایه نگرانی رهبران اروپا از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، بیکاری تبعه‎های کشورهای این قاره است که در انگلیس شاغل هستند. بر اساس تحقیقی که اخیرا دانشگاه لوون در بلژیک انجام داده نشان می‎دهد در صورت چنین رخدادی ۱٫۷۳ میلیون نفر از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در انگلیس شاغل هستند، بیکار و روانه کشورهایشان خواهند شد. این به آن معنا است که در صورت چنین رخدادی سران این کشورها با افزایش نرخ بیکاری در کشورهای خود مواجه خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | وحشت پمپئو از مصاحبه ظریف درباره آمادگی ایران برای دفاع

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
مایک پمپئو در امارات متحده عربی نتوانست وحشت خود از مصاحبه محمد جواد ظریف با سی ان ان را کتمان کند. او که در یک هفته گذشته همراه با ترامپ مدام اتهامات واهی عربستان را تکرار می‌کردند و دست به تهدید ایران می‌زدند، در امارات گفت: «اگرچه طریف ما را تهدید کرده که تا آخرین سرباز آمریکایی با ما می‌جنگد، ما دنبال راهکارهای بدون خشونت هستیم.» او درحالی چنین گفته که ظریف در واسخ به سئوال خبرنگار آمریکایی درباره تهدید آمریکا و عربستان به حمله به ایران گفته بود اگر تصمیم آنها تجاوز به ایران باشد ما تا آخرین سرباز آمریکایی که در این حمله شرکت داشته باشد از خاک ایران دفاع می‌کنیم.» این دو گفت و گو را در این فیلم ببینید.

ادعای جسورانه مجری مشهور عرب/ از کجا معلوم حمله به عربستان کار اسرائیل نباشد؟!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

رفع مشکلات کارکنان هپکو آغاز شده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای داود خانی در ارتباط تلفنی با تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره فسخ قرارداد با شرکت «هیدرواطلس» و تاثیر آن بر شرکت «هپکو» افزود: سازمان خصوصی سازی در صدد آن است با کسانی که شرایط کافی و اهلیت لازم را دارند مذاکره کند و جابجایی سهامدار را انجام دهد و این به معنای فسخ قرارداد نیست بلکه جابجایی قرارداد است. وی افزود: در چند روز آینده سعی می‌کنیم این جابجایی را انجام دهیم و امیدواریم با این کار بخشی از مشکلات شرکت هپکو برطرف شود. معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی سازمان خصوصی سازی افزود: با ۲ تا ۳ گروهی که توانمندی لازم را داشته باشند و زمینه فعالیت آن‌ها به نوعی با موضوع فعالیت شرکت هپکو مرتبط باشد مذاکره اولیه‌ای آغاز شده است و جلسات جدی‌تر را با شرکت‌های متقاضی خواهیم داشت و سعی می‌کنیم از بین آن‌ها یکی از شرکت‌ها و کنسرسیوم‌های دارای بهترین شرایط و منابع مالی را انتخاب کنیم. آقای خانی اضافه کرد: البته چون شرکت سهامی در بورس معامله می‌شود باید هماهنگی‌ها و تمهیدات لازم را برای این جابجایی از طریق بورس هم به عمل بیاوریم. او افزود: یکی از شروطی که با سهامداران جدید در مذاکراتمان داریم این است که باید حقوق و مطالبات معوق کارکنان شرکت هپکو را تامین کنند و این معوقات پرداخت خواهد شد.

فیلم | لحظه ضربه فنی کشتی‌گیر روس توسط حسن یزدانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
باید به شما به دلیل انتخاب سرمایه گذاری به عنوان راهی برای حفظ ارزش پول تبریک بگوییم. حتما می‌دانید که در شرایط نابسامان اقتصادی و تحریم، سرمایه گذاری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و با یک سرمایه گذاری هوشمندانه می‌توان در همین دوره نیز سرمایه خود را چند برابر کرد.

دانلود؛ کشتی آزاد قهرمانی جهان؛ پیروزی با ضربه فنی حسن یزدانی مقابل آرتور نایفونوف از روسیه

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- در چارچوب رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان؛ در وزن ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر جیم اسپینال از پورتوریکو را مغلوب کرد. وی در دور سوم با نتیجه ۹ بر ۲ و ضربه فنی استفان ورب دارنده مدال برنز جهان از مجارستان را از پیش رو برداشت. یزدانی در دور چهارم و در مرحله یک چهارم نهایی آرتور نایفونوف قهرمان اروپا از روسیه را با نتیجه ۴ بر ۲ و ضربه فنی مغلوب کرد و ضمن کسب سهمیه المپیک به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۱۱-۰ و در کمتر از دو دقیقه نماینده سن مارینو را شکست دهد و به فینال مسابقات جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان راه پیدا کند. یزدانی در فینال به مصاف پونیا از هند خواهد رفت.

فیلم | توصیه سیدحسن نصرالله به عربستان: آمریکا آماده دوشیدن جدید شماست

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در نصیحت به امارات و عربستان گفت: بهتر است در جنگ با یمن بیش از این خود را ذلیل نکنید. آمریکا آماده دوشیدن جدید شما است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1