نصیری: علوم شناختی می‌تواند آینده جوامع را تحت تاثیر قرار دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
نصیری: علوم شناختی می‌تواند آینده جوامع را تحت تاثیر قرار دهد

نصیری: علوم شناختی می‌تواند آینده جوامع را تحت تاثیر قرار دهد

فارسخبرگزاری فارس |
قائم مقام انجمن سواد رسانه‌ای ایران معتقد است: علوم شناختی به مثابه ابزاری ضروری و در عین حال قدرتمند، می‌تواند آینده جوامع را تحت تاثیر قرار دهد.

معصومه نصیری قائم مقام انجمن سواد رسانه‌ای ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: علوم‌شناختی در نگاه کلی و تعریفی ساده به بررسی مغز و فعالیت‌های آن توجه دارد و درصدد است تا بگوید هر آن چیزی که هست ناشی از فعالیت‌های ذهنی است و این فعالیت‌ذهنی برخاسته از کنش‌های مغزی است، بنابراین در این زمینه هر آنچه وجود دارد مربوط به گردآوری اطلاعات درباره مغز است و ما درباره این عضو مهم اطلاعات و شناخت پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هدف از علوم شناختی، شناخت فعالیت‌های ذهنی است، تصریح کرد: این علوم بی‌شک در زندگی مردم دارای تاثیرات قابل توجهی است، چراکه حیات و بقای انسان‌ها و محیط پیرامونشان وابسته به کارکردهای مغزی‌شان است، پس هر چه شناخت‌مان از این مقوله‌ بیشتر باشد تاثیرات قابل توجه‌تری در تعاملات و کنش‌ها و رویکردهای‌مان خواهد داشت.

* علوم شناختی؛ ابزاری قدرتمند برای کمک به مردم در حوزه‌های عام و خاص

این پژوهشگر سواد رسانه‌ای علوم شناختی را به مثابه ابزاری قدرتمند و غیر قابل انکار در زمینه مددرسانی به مردم در حوزه‌های عام و خاص زندگی‌شان دانست و تاکید کرد:

علوم شناختی این روزها به مدد انسان آمده است و در حوزه‌های پزشکی، آموزشی، روانشناختی، رسانه، هوش مصنوعی در حال خدمت رسانی به جوامع است و از این روزنه تسهیل‌گر امور مختلف شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

نصیری: علوم شناختی می‌تواند آینده جوامع را تحت تاثیر قرار دهد - 7

نصیری آشنایی فعلی افکار عمومی با این علم را بسیار اندک و حتی در حد صفر دانست و اظهار کرد: این علوم علی رغم اهمیت و نقش بی‌بدیلی که چه امروز و چه در آینده زندگی بشر ایفا خواهند کرد، تازه و کمتر شناخته شده هستند. این علم هنوز در ابتدای راه قرار دارد اما چشم‌انداز پیش رو برای توسعه آن بسیار درخشان است.

* جریان سازی ‌رسانه‌ای نقشی بی بدیل در آشنایی افکار عمومی با حوزه‌های مختلف علوم شناختی دارند

وی ادامه داد: از نظر زندگی در جامعه شبکه‌ای و توسعه همه جانبه رسانه‌ها، این ابزار قدرتمند قطعا هم پیوند عمیق با مباحث علوم شناختی دارد آن هم در بحث‌های مهندسی افکار عمومی و جریان سازی ‌های رسانه‌ای هم نقشی بی بدیل در آشنایی افکار عمومی با حوزه‌های مختلف علوم شناختی دارند، رسانه قدرتمند‌ترین ابزار ترویجی این روزهای دنیاست.

نصیری تاکید کرد: شاید بهتر باشد نهادهای متولی ترویج علم‌شناختی نتایج پژوهش‌ها و نمونه‌های عینی آن را برای مردم بازگو کنند تا اولا عمومی‌سازی درباره این مفهوم شکل‌ بگیرد و در ثانی مشوقی برای تعمیق و توسعه سایر پژوهش‌ها در این زمینه باشد، زیرا دنیای آینده دنیای علوم نوین است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل1 نظر
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! تهیه‌کننده «ستایش»: ستایش به آرامش رسیده! وی درباره جوان‌تر شدن «ستایش» نسبت به فصل دوم بیان کرد: این انتقاد‌ها پیش از این، نسبت به فصل دوم هم وجود داشت. «ستایش ۲» هم که شروع شد عده‌ای گفتند چرا ستایش پیر نشده و با یک عینک چهره‌اش تغییر کرد، اما اگر به اطراف خود نگاه کنید خانم ۴۰ ساله پیر نیست که بخواهیم او را پیر کنیم و به صورتش چروک اضافه کنیم.

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.

تمرینات فرزاد فرزین برای سریال مانکن / ببینید

برنابرنا2 روز قبل

حذف ویدئوهای مداحی مطیعی توسط اینستاگرام

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اینستاگرام کدام ویدیوها را حذف کرد؟ نکته قابل توجه این است که تمام ویدئوهایی که از صفحه اینستاگرام این مداح حذف شده است، اغلب نگاه جهان اسلامی و ضداستکباری داشته است. اما دو مداحی محرم ۹۸ میثم مطیعی سریعا از صفحه اینستاگرام پاک شد. بنا بر اطلاعات واصله تاکنون حدود ۵۰ هزار نفر از صفحه اینستاگرام میثم مطیعی حذف شده‌اند و مطالب او را بدون اینکه مطلع باشند، دریافت نمی‌کنند. اینستاگرام پیغام‌های اخطار مبنی بر غیرفعال کردن و حذف صفحه را نیز برای مدیریت صفحه ارسال می‌کند که در گام بعد به یکباره صفحه را حذف کند. یکی از ویدئوهای حذف شده از صفحه میثم مطیعی مداح اهل بیت (ع) توسط اینستاگرام را اینجا ببینید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.

پشت دیوار عمارت

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر