چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه اعلام نکردند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه اعلام نکردند؟

چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه اعلام نکردند؟

الفخبرگزاری الف |
کارشناس مسائل مذهبی گفت: پیامبر اسلام مأمور از سوی خداوند نصب حضرت امیر (ع) به مقام خلافت و وصایت شده است و مراسم حج و مکه، قبل از فرا رسیدن این فرمان الهی بوده است.

حجت‌الاسلام جواد حیدری در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این شبهه که چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه که تعداد بیشتری از مسلمانان از کشورهای دیگر هم حضور داشتند بیان نکردند و آن را در غدیر خم با مردم در میان گذاشتند؟ اظهار کرد: پیامبر اسلام (ص) تنها بر اساس فرمان خداوند عمل می‌کرد، اگرچه ایشان قبل از غدیر بارها وصایت و جانشینی حضرت علی (ع) را بیان کرده بود که حدیث (یوم‌الدار و بداء الدعوة) و دیگر احادیث شهرت دارند ولی جریان غدیر که تأکید بیانات قبلی رسول خدا (ص) و به دستور صریح خداوند بود و این دستور بعد از اتمام مراسم حج و در راه بازگشت پیامبر اکرم (ص) به مدینه صادر شد.

این کارشناس مسائل مذهبی تصریح داشت: هنگامی‌که کاروان به سرزمین رابغ که در سه میلی جحفه قرار دارد، رسید این وحی در نقطه‌ای به نام غدیرخم با آیه ۶۹ سوره مائده فرود آمد، به‌طوری که می‌خوانیم، «ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل‌شده است، کاملا (به مردم) برسان! و اگر نکنی، رسالت او را انجام نداده‌ای! خداوند تو را از (خطرات احتمالی) مردم، نگاه می‌دارد؛ و خداوند، جمعیت کافران (لجوج) را هدایت نمی‌کند».

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی ادامه داد: از طرفی پیامبر اسلام مأمور نصب حضرت امیر (ع) به مقام خلافت و وصایت شده است، با این حال وجهی برای این سؤال باقی نمی‌ماند که چرا پیامبر (ص) قبل از دستور خداوند این عمل را انجام نداده است چون مراسم حج و مکه، قبل از فرا رسیدن این فرمان الهی بوده است.

حیدری در ادامه متذکر شد: نکته آخری که باید به آن اشاره شود، منطقه غدیر منطقه‌ای بود که در آنجا کاروانان از هم جداشده و هرکدام راهی منطقه خود می‌شدند و این در حالی است که کاروان عظیم مسلمانان قبل از پراکندگی و درست در محل تقسیم راه‌ها، سه روز بار انداخته و آماده مراسم غدیر شدند درحالی‌که مسلمانان از وظایف خود و مناسک حج فارغ شده و همگی منتظر رسیدن به منازل و شهرهای خود هستند بنابراین سه روز نگه‌داشتن مردم با این وضعیت کاملا آنان را مهیا کرده تا عظمت و اهمیت این موضوع را دریافت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
رکنارکنا20 ساعت قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.

نظرها

اخبار بیشتر