چرا طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت اجرا نشد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
چرا طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت اجرا نشد؟

چرا طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت اجرا نشد؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:اخیرا با شروع طرح اجباری شدن کارت سوخت افرادی که کارت سوخت نداشتند با مشکل مواجه شدند. حالا این سوال مطرح می‌شود که چرا طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت اجرا نشد؟

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، طرح استفاده الزامی کارت سوخت از روز سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸ در ۴ کلانشهر کشور شروع شد و در حال حاضر هر فردی که کارت سوخت ندارد و برای انجام فرایند ثبت نام کارت سوخت به سایت پلیس +۱۰ مراجعه می‌کند از وی شماره حساب بانکی درخواست می‌شود، اما سرانجام ثبت نام نتیجه‌ای در برنداشته و از متقاضیان می‌خواهند به نزدیک‌ترین دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کند. در سال گذشته موضوع طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت مطرح شده بود و آن دسته از متقاضیانی که کارت سوخت نداشتند، می‌توانستند از کارت عابر بانک به عنوان کارت سوخت استفاده کنند، اما این طرح زمانی مطرح شد که موضوع تحریم واردات بدنه کارت سوخت مشکلاتی را به همراه داشت و مسئولان مربوطه عنوان کردند تا هنگامی که بدنه کارت سوخت تعیین و تکلیف نشود، در خصوص بنزین نمی‌توان تصمیم‌گیری کرد.

در همان زمان نیز محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرده بود ۱۰ میلیون خودرو فاقد کارت سوخت هستند که طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت حدود ۳۳۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی را به همراه خواهد داشت، اما با چنین صرفه‌جویی‌هایی نیز همچنان این طرح اجرایی نشد و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد مشکلات فعلی با واردات دستگاه‌های تولید بدنه کارت سوخت برطرف شده است و حالا می‌توان برای متقاضیان کارت سوخت المثنی صادر کنیم، اما چرا طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت منتفی شد؟

نیمی از جایگاه‌های سوخت به شبکه بانکی متصل هستند

در ماه‌های پایانی سال گذشته با افزایش حواشی پیرامون احیای مجدد کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین، شعب بانکی نیز با صدور اطلاعیه‌ای به مشتریان خود اعلام کردند، شرایط اتصال کارت سوخت به کارت بانکی مهیا شده است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شد افرادی که دارای کارت سوخت نیستند از این طرح استفاده کرده و با معرفی یک کارت بانکی بتوانند آن را به کارت سوخت تبدیل کنند. طبق آماری که وزیر ارتباطات اعلام کرد حدود ۵۵ درصد از نازل‌های پمپ بنزین‌ها به سیستم‌های متمرکز و ۴۵ درصد آنها نیز به دستگاه‌های پرداخت (pos) متصل شده‌اند. از این رو پس از ثبت نام کاربر در این طرح، بانک دارنده کارت یک کیف الکترونیکی ایجاد خواهد کرد تا امکان پرداخت هزینه سوخت‌گیری به واسطه کارت بانکی مالک کارت سوخت مهیا شود. چنین طرحی می‌توانست در هزینه‌هایی چون چاپ کارت صرفه‌جویی کرده و اتلاف وقت شهروندان را کاهش دهد.

دلایل اجرا نشدن طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت

۱. ‌ مشکل پوشش اینترنتی در نقاط مختلف

هنگامی که طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت مطرح شد، بسیاری از کارشناسان از اجرای این طرح انتقاد کردند و گفتند این طرح دارای ایرادهای متعددی است. برخی از آنها بر این باور بودند که کارت بانکی فقط در زمانی می‌تواند به عنوان کارت سوخت مورد استفاده قرار گیرد که سیستم آنلاین وجود داشته باشد و این کارت‌ها قابلیت استفاده در زمان آفلاین را ندارند. از طرفی مواردی چون شرایط اینترنتی در کشور مساعد نیست، در مناطق روستایی و دورافتاده سرعت اینترنت پایین است و جاده‌ها پوشش‌دهی اینترنتی ضعیفی دارند. این موارد باعث می‌شود مالکان برای سوخت‌گیری با مشکل مواجه شوند. از طرفی زیرساخت‌ها نیز برای اجرای این طرح آماده نبودند و همین موضوع باعث اجرایی نشدن این طرح شد.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

۲. مسائل امنیتی

کیوان نقره‌کار، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص عدم اجرای این طرح عنوان کرد: متصل کردن کارت‌های بانکی به کارت‌های سوخت را می‌توان یک موضوع چند لایه و پیچیده دانست و فقط فراهم کردن زیرساخت‌های فنی برای اجرای آن کافی نیست. در واقع موضوع امنیت نیز مطرح است که بر این باورم مجموعه‌ای از دلایل باعث شد تا این طرح اجرایی نشود. هنگامی که این طرح مطرح شد، کسی این موضوع را بیان نکرد که آیا برای این کارت‌ها امکانات جدیدی ارائه می‌شود یا خیر. به باور من بهتر است برای اتصال کارت‌های سوخت به کارت‌های بانکی قابلیت شارژ مالی کارت بانکی برای سوخت‌گیری نیز در نظر گرفته شود. کارت سوختی که قرار بود به افراد داده شود، بهتر بود همان کارت بانکی باشد که قابلیت سوخت‌گیری و پرداخت مالی را برای افراد فراهم می‌کرد تا علاوه بر دریافت بنزین، با همان کارت بتوان مبلغ را نیز پرداخت کرد.

تفاوت در ساختار کارت سوخت و عابر بانک

بیژن اسلامی، مدیر یکی از شعب بانکی، در خصوص عدم اجرای طرح تبدیل عابر بانک به کارت سوخت عنوان کرد: هنگامی که موضوع اتصال کارت‌های سوخت به کارت‌های بانکی مطرح شد، اقدام آسانی به نظر می‌رسید، اما حقیقت اینجاست که کارت‌های بانکی فقط برای دریافت وجه و انتقال پول قابلیت دارند نه اینکه سهمیه بنزین به آنها واریز شود. برای اینکه کارت‌های سوخت را به کارت‌های بانکی متصل کنیم، به ایجاد نرم افزار و سخت افزارهای ویژه این کار نیاز داریم و نمی‌شود به همین آسان بگوییم می‌توانیم این طرح را انجام دهیم. از دید من افرادی که این طرح را مطرح کردند، نمی‌دانستند ساختار کارت بانکی با کارت سوخت دارای تفاوت است؛ چراکه کارت‌های بانکی فعلی فقط برای پرداخت و برداشت طراحی شده‌اند و قابلیت شناسایی آنلاین سوخت‌گیری را ندارند. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا18 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌اله جانبی در این رابطه اظهار کرد: در روزهای گذشته یک خانم باردار ایرانی به دلیل احتمال زایمان زودرس، ابتدا در بخش زایمان بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری شد که پس از عادی شدن شرایط به بخش بستری زنان انتقال یافت اما پس از گذشت یک روز ‌بنا به درخواست وی و با این استدلال که همسرش به عنوان تنها همراه مجبور است بر بالین وی حاضر باشد، با همکاری بیمارستان، تخت بیمار برای رفاه حال وی و همراهش به اتاق دو تخته‌ای که مخصوص بیماران جراحی است، انتقال داده شد. وی افزود: به بیمار اطلاع داده شده بود که با توجه به خالی بودن اتاق، برای همکاری با وی به صورت موقت به این اتاق منتقل شده‌ است و به محض ورود بیمار جراحی‌شده، باید به محل قبلی خود در بخش بستری زنان انتقال یابد. معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پس از گذشت دو روز به دلیل نیاز به این اتاق دو تخته برای دو بیمار جراحی‌شده که یکی از آنان یک زن عراقی بود، از بیمار باردار ایرانی درخواست شد که همانگونه که قبلا هم به وی گفته شده بود، باید به اتاق قبلی منتقل شود تا بیماران جدید در محل خاص خود بستری شوند اما به دلیل درخواست مجدد این بیمار مبنی بر ماندن در این اتاق، تا روز ترخیص با درخواست پرستار بخش از مسئول مربوطه، این زن باردار در همان اتاق دو تخته بستری ماند. جانبی عنوان کرد: بعد از ایجاد شرایط تردد اتباع عراقی در منطقه از سوی منطقه آزاد اروند، طبعا پذیرش بیماران این کشور همسایه در کنار سایر بیماران در بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر اجتناب‌‍‌ناپذیر است و اتفاقی خلاف قانون و عرف انجام نشده است. در حال حاضر نیز بسیاری از این بیماران برای درمان به شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و دیگر شهرها مراجعه می‌کنند و ما نیز از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم و با درآمدزایی از مقوله گردشگری سلامت، به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به هموطنان هستیم.

شیطانی‌ترین و عجیب‌ترین موجودات روی زمین و محل زندگی آن‌ها! +تصاویر

3+
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری1 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری5 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترامپ: ایرانی‌ها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید

نامه‌نیورچند ثانیه قبل

ترامپ: ایران می‌گوید با حمله به عربستان ارتباطی ندارد

مهر34 دقیقه قبل

اعلام نتایج آزمون EPT شهریور ۹۸ دانشگاه آزاد

صدا و سیما34 دقیقه قبل

توکیو: عرضه پایدار نفت از خاورمیانه برای ثبات و رونق اقتصاد جهانی از جمله ژاپن ضروری است/ برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه بسیارمهم است

انتخاب35 دقیقه قبل

حملات به «بقیق» و «خریص» شکنندگی اقتصاد عربستان را آشکار کرد

مهر35 دقیقه قبل

ویدیو؛ اشک‌های کریستیانو رونالدو در برنامه تلویزیونی به دلیل فقدان پدرش در زمان کسب موفقیت‌های دوران حرفه‌ای (با زیرنویس فارسی)

طرفداری36 دقیقه قبل