خلاقیت در تولید خبر رادیو و تلویزیون (۹) نرم خبر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

خلاقیت در تولید خبر رادیو و تلویزیون (۹) نرم خبر

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
بر اساس آنچه در حيطه ژورناليسم امروزين مطرح است، خبر مي‌تواند سخت باشد و در حالتي کپسولي و فشرده، عناصر خبري ششگانه را بيان نمايد که در آن صورت به آن سخت خبر مي‌گويند و يا مي‌تواند نرم باشد و جهان پيرامون را به گونه‌اي جستجو گر و کاوشگرانه روايت کند که در آن صورت به آن نرم خبر مي‌گويند.

پژوهش خبری صدا و سیمابر اساس آنچه در حیطه ژورنالیسم امروزین مطرح است، خبر می‌تواند سخت باشد و در حالتی کپسولی و فشرده، عناصر خبری ششگانه را بیان نماید که در آن صورت به آن سخت خبر می‌گویند[1] و یا می‌تواند نرم باشد و جهان پیرامون را به گونه‌ای جستجو‌گر و کاوشگرانه روایت کند که در آن صورت به آن نرم خبر می‌گویند.[2]سخت خبر‌ها تابع زمان و وابسته به آن هستند. آن‌ها تحت تأثیر زمانبندی معروف رسانه‌ای یعنی بیست و چهار ساعت گذشته و یا بیست و چهار ساعت آینده قرار دارند. به تعبیری، سخت خبر ابزار تنظیم رویدادهای گذشته حال و آینده نزدیک هستند. موضوع آن‌ها رویداد مهمی است ‌که در حال وقوع بوده و یا اتفاق افتاده است. نرم خبر‌ها علی‌رغم اهمیتشان اسیر زمان نیستند و در هر مقطع زمانی می‌توان به آن‌ها پرداخت. مثلا ارائه مطلبی در مورد فردی که عموم او را نمی‌شناسند اما از جذابیت زیادی برخوردار است یا لزوم تغییر عادات غذایی مردم و فرهنگ‌سازی برای آن.

ماهیت نرم‌خبر

نرم خبر به جزئیات موضوع می‌پردازد و تحقیق محور است. بسیاری از نرم خبرها جنبه آموزشی و توصیه‌ای دارند مثل این که بهتر است قبل از ورزش به نرمش و آماده‌سازی بدن بپردازید و یا این که هنگام خرید رایانه چه نکاتی را مدنظر قرار دهید. در اینجا به ذکر نمونه‌ای از لید نرم خبر در مطبوعات می‌پردازیم: «وزنش زیاد شده بود، حالا موهای سفید در همه قسمت‌های سرش دیده می‌شد. حالا دیگر به پوشیدن کفش‌های گشاد به جای آن کفش‌های پاشنه بلند و پوشیدن روپوش‌هایی که آدم را مثل بادمجان می‌کند به جای آن لباس‌های پوست خز و شنل‌های آنچنانی که سابقا می‌پوشید عادت کرده بود. اما» تی لوهابر «، با این که ده سال از عمرش را به خاطر کشتن شوهرش در زندان گذرانده بود و می‌رفت تا وارد پنجاه سالگی شود، هنوز هم مثل سابق زنی مودب و شیرین به‌نظر می‌رسید.»[3]

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

همان‌طور که در نمونه‌ فوق هویداست، نرم خبر لحنی غیر رسمی و خودمانی دارد. گنجاندن احساسات و نقطه نظرات افراد مختلف و حتی خبرنگار در آن عادی است. در سبک هرم وارونه، سطور پایانی خبر کم ارزش‌ترین اطلاعات را در بردارد اما در این نوع جدید، پایان، بخشی مهم و تأثیرگذار است که نمی‌توان آن‌را بدون ایجاد خلل در متن حذف کرد. امروز یک باور غالب این است که خبر را باید مثل یک دایره ترسیم کرد. در این صورت پاراگراف آخر، دایره را تکمیل می‌کند. به این ترتیب خبر در جایی ختم می‌شود که لید، آن را آغاز کرده است. در این حالت مثل این است که خبر به پایان رسیده ولی رویدادی که عامل نوشتن این خبر بوده است، در جهان واقعی ادامه دارد. پایان این سبک، با یک سؤال، یا پیش‌بینی و یا با یک نقل قول همراه است تا در مخاطب تعلیق ایجاد کند. در اینجا خبر، ضمن اطلاع‌رسانی، پرسش برانگیز نیز هست تا خواننده تشویق به تعقیب ماجرا گردد و اندیشمندانه و نقادانه به موضوع بنگرد، حتی وقتی که گزارش خبری به پایان رسیده است.

یک گزارش درباره این‌که چطور مردم با ناراحتی قلبی مبارزه می‌کنند می‌تواند با یک کودک سیزده ساله آغاز شود که در بیمارستان به انتظار عمل پیوند قلب نشسته و مهلت او برای زندگی رو به پایان است.

خلاقیت در تولید خبر رادیو و تلویزیون (۹) نرم خبر - 7

متن کامل این کتاب در اینجا قابل دریافت است.

پژوهش خبری // هادی البرزی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

انتشار تیزری از «شکستن همزمان بیست استخوان»

ایسناایسنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته برادران محمودی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم، این تیزر توسط محمد واحد ساخته شده و اکران فیلم هم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع سوئد دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
موجموج15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، تیم ملی والیبال ایران و استرالیا در رقابت‌‌های فینال والیبال قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ امروز شنبه ۳۰ شهریور ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی به مصاف هم خواهند رفت. گفتنی است؛ این دیدار به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1