تولیدات استانی د رخدمت شبکه‌های سراسری/تلاش برای تاسیس رادیو شما
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. فرهنگ
تولیدات استانی د رخدمت شبکه‌های سراسری/تلاش برای تاسیس رادیو شما

تولیدات استانی د رخدمت شبکه‌های سراسری/تلاش برای تاسیس رادیو شما

موجخبرگزاری موج |
علی دارابی گفت: دلیل راه اندازی شبکه شما این بود که ما شبکه ای که منتخب برنامه های شبکه های استانی را به صورت سراسری به نمایش بگذارد نداشتیم و در حال حاضر به این فکر هستیم که اگر بودجه ما اجازه بدهد، حتی رادیو شما را هم راه اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، سال‌ها است که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کانال‌ها و شبکه‌های متعدد تاسیس شده‌اند. در حالی که برخی از این شبکه‌ها و کانال‌های تلویزیونی محتوا و هویت مستقل خود را دارند؛ اما با توجه به اینکه تولید محتوای تلویزیونی بسیار هزینه بر است، در بسیاری از موارد هم این شبکه‌ها اقدام به بازپخش فیلم‌ها، سریال‌ها و یا برنامه‌های تکراری داخلی و خارجی می‌کنند. در مواردی هم که سیما اقدام به تولید محتوا می‌کند، هزینه‌های سرسام آور تولید در تعداد و تیراژ بالا کیفیت را فدای کمیت می‌کند.

از سویی دیگر با توجه به اینکه اعضای خانواده‌ها از گروه‌های سنی مختلف و با سلایق متنوعی تشکیل می‌شوند، راهی نمی‌ماند جز اینکه یک خانواده چند دستگاه تلویزیون داشته باشد و یا در لحظه به تماشای برنامه‌ای در یک شبکه بنشینند و از تماشای سایر برنامه‌ها محروم بمانند. البته این به این شرط است که از محتوای در حال پخش رسانه ملی رضایت نسبی وجود داشته باشد و گرنه عطای آن را به لقایش بخشیده و احتمالا پای منبر رسانه‌های نه چندان خوش نیت بیگانه می‌نشینند.

در واقع ما با پدیده رقابت تلویزیون ملی با خودش مواجه هستیم در حالی که در مواردی به نظر می‌رسد کار را به سختی پیش می‌برد و رقبای سر سخت و پرتلاش و با انگیزه‌ای هم در کمینش هستند. بر همین اساس از علی دارابی معاون پیشین سیما و معاون فعلی امور استان‌های صدا و سیما در این مورد سوال کردیم که او گفت: من در حال حاضر در مقام پاسخگویی به عنوان معاون سیما نیستم اما زمانی که این سمت را در دوره مدیریت آقای مهندس ضرغامی داشتم، شبکه های جدید ورزش و نسیم و مانند اینها را راه اندازی کردیم. در آن زمان برای این کار به چند نکته توجه داشتیم؛ اول اینکه می‌خواستیم شبکه‌های ما به سمت تخصصی شدن بروند تا مخاطبان خاص خود را جذب کنند. دوم اینکه بعضی از اینها اصولا شبکه نیستند بلکه اصطلاحا کانال هستند. مثلا شبکه ورزش در واقع در ذیل شبکه سه معنا و مفهوم پیدا می‌کرد. یا شبکه تماشا که در مجموع با بیست نفر راه اندازی شد و حتی شبکه سلامت هم همینطور بود.

وی افزود: در عین حال یک تنوع و رقابتی هم بین خود اینها ایجاد شود و اگر معتقدید که این رقابت منفی بوده و در جایی موجب ریزش مخاطب شده است، جای بررسی دارد.

دارابی بیان کرد: بعد از آن توسعه شبکه‌ها مد نظر بود که اتفاق افتاد به عنوان مثال دلیل راه اندازی «شبکه شما» این بود که ما شبکه‌ای که منتخب برنامه‌های شبکه‌های استانی را به صورت سراسری به نمایش بگذارد نداشتیم و در حال حاضر به این فکر هستیم که اگر بودجه ما اجازه بدهد، حتی «رادیو شما» را هم راه اندازی کنیم.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

معاون امور استان‌های صدا و سیما با اشاره به اینکه در حال حاضر صدا و سیما، صد و پنجاه شبکه رادیو و تلویزیونی دارد، گفت: این ۱۵۰ شبکه رادیو تلویزیونی به بیش از ۳۵ زبان فراملی برنامه تولید می‌کنند. از این میان ۸۰ شبکه در معاونت استان‌ها است.

وی توضیح داد: اینکه در برنامه‌ها و دستور کار سازمان صدا و سیما بازتعریف شبکه‌ها قرار دارد اما من از اینکه چه زمانی این مساله محقق شود، به دلیل اینکه در آن حوزه نیستم اطلاعی ندارم اما در حوزه استان‌ها که مسئولیتش به عهده من است، بعضی از مناطق آزاد مثل چابهار و قشم با هدف رونق گردشگری در سطح استان و منطقه خودشان، درخواست راه اندازی رادیو و تلویزیون دارند. برای این درخواستشان هم استدلال می‌کنند که می‌خواهند در یک منطقه بخصوص تاثیرگذار باشند. در مجموع فکر می‌کنم که این سوال مطرح شده یک سوال خبری نیست بلکه یک بحث پژوهشی است که نیاز به ارزیابی و بررسی چند جانبه موضوع را دارد.

دارابی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر سیاست معاونت استانی برای شناسایی بهترین‌های استانی و ایجاد مسیری برای راه پیدا کردن این تولیدات به شبکه‌های اصلی و سراسری چیست گفت: ما در این زمینه به بخش‌های مختلفی باید توجه کنیم. بخش اول مجریان هستند که اتفاقا جمع زیادی از مجریان و گزارشگران ما در خبر، در سیما و رادیو از شبکه‌های استانی به شبکه‌های سراسری آمده‌اند. بخش دوم گزارشگران ورزشی را داریم که برایشان کارگاه‌های آموزشی گذاشته و بر روی آنها کار کرده‌ایم و به ارتقای مهارت هایشان کمک کرده‌ایم و در نتیجه فردی مانند شاهین بهرام نژاد که از همکاران ما در بوشهر بود، مسابقات ورزشی جهانی را به طور سراسری گزارش می‌کرد.

معاون امور استان‌های صداو سیما افزود: بخش سوم فعالیت‌ها تولید فیلم و سریال است که در حال حاضر بهترین کارها مانند روزهای بی قراری و زیبا شهر محصول معاونت استانها است که در شبکه‌های سراسری پخش می‌شود. در حال حاضر هم ۱۰ سریال در دست داریم که تولید برخی از آنها به پایان رسیده و برخی دیگر در مراحل مختلف تولید و پس تولید هستند که شبکه‌های سراسری درخواست پخش آنها را دارند.

معاون پیشین سیما در پایان گفت: در حوزه رادیو هم، بخشی از محتوای رادیو انقلاب، اربعین و سفر که مناسبتی هستند، شبکه‌های استانی ما که ۲۴ ساعته شده‌اند و تغییرات جدی هم کرده‌اند تامین می‌شود. گرچه من همیشه منتقد هستم و فکر می‌کنم که تا رسیدن به شرایط آرمانی فاصله زیادی داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برنامه «مشق احسان» در دکور برنامه خود از تصویر یک زن بی‌حجاب در حال دوچرخه سواری استفاده کرد اما دقایقی پس از شروع برنامه، مجری جای خود را تغییر داد تا تصویر دیده نشود! در ادامه تصویر مربوط به قبل و بعد سانسور را می‌بینید:
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

1 هفته قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1