بیماری‌های تیروئید؛ علائم، علت‌ها و راه‌های پیشگیری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سلامت

بیماری‌های تیروئید؛ علائم، علت‌ها و راه‌های پیشگیری

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
اختلال تیروئید به هر عارضه‌ای گفته می‌شود که بر ساختار یا عملکرد غده‌ی تیروئید اثر می‌گذارد و توانایی این غده برای تولید هورومون‌های لازم جهت متابولیسم مناسب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. رشد ناهنجار سلول‌های تیروئید می‌توانند سبب تشکیل گره‌هایی در غده‌ی تیروئید شوند که ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، گواتر، التهاب تیروئید، سرطان تیروئید و گره‌های تیروئید از اختلالات شایع تیروئید‌اند که هم زنان و هم مردان را دچار می‌کنند.

اختلالات تیروئید در سراسر دنیا نسبتا شایع‌اند و گفته می‌شود ۲۰۰ میلیون نفر از جمعیت کره‌ی زمین دچار بیماری‌های تیروئید‌اند. غده‌ی تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل در جلوی گردن است که هورمون‌های مهمی برای عملکرد مناسب اندام‌های گوناگون در بدن را تولید می‌کند. هورمون‌های تیروئید، سرعت سوخت و ساز بدن، عملکرد‌های قلبی و گوارشی، رشد مغز، کنترل عضلات و حفظ تراکم استخوان را تنظیم می‌کنند.

اختلال تیروئید به هر عارضه‌ای گفته می‌شود که بر ساختار یا عملکرد غده‌ی تیروئید اثر می‌گذارد و توانایی این غده برای تولید هورومون‌های لازم جهت متابولیسم مناسب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. رشد ناهنجار سلول‌های تیروئید می‌توانند سبب تشکیل گره‌هایی در غده‌ی تیروئید شوند که ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند.

بیماری‌های تیروئید انواع زیادی دارند و می‌توانند علائم گوناگونی ایجاد کنند. ابتلا به بیماری‌های تیروئید در میان زنان، شایع‌تر از مردان است.

چرا ابتلا در زنان بیشتر از مردان است؟

بیشتر اختلالات تیروئید ناشی از خود ایمنی‌اند. تیروئید ناشی از خود ایمنی عارضه‌ای است که در آن، سیستم ایمنی فرد به غده‌ی تیروئید حمله ور شده و آن را تخریب یا تحریک می‌کند. در توضیح اینکه چرا بیماری‌های تیروئید در میان زنان شایع‌تر است، پزشکان می‌گویند بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری سلیاک، دیابت نوع اول، بیماری التهابی روده، ام اس و آرتریت روماتوئید در میان زنان شایع‌ترند.

بیماری‌های تیروئید؛ علائم، علت‌ها و راه‌های پیشگیری - 8

تشخیص و درمان بیماری‌های تیروئید معمولا با تاخیر انجام می‌شود، زیرا علائم، متنوع‌اند و به سختی می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. علاوه بر بیماری‌های خود ایمنی، کمبود ید، مخصوصا طی دوران بارداری یعنی زمانی که بدن به ید بیشتری نیاز دارد می‌تواند سبب اختلالات تیروئیدی در میان زنان شوند. کمبود ید می‌تواند سبب افت سطح هورمون‌های تیروئید شده و اختلالات گوناگون تیروئیدی ایجاد کند.

انواع شایع اختلالات تیروئید

کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، گواتر، هاشیموتو، سرطان تیروئید و گره‌های تیروئید از اختلالات شایع تیروئید‌اند که هم زنان و هم مردان را گرفتار می‌کنند. در میان این اختلالات، کم کاری و پرکاری تیروئید، در میان زنان ده برابر شایع‌تر از مردان است.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید نوعی اختلال تیروئید است که در آن، غده‌ی تیروئید فعالیت کمتری داشته و هورمون‌هایی کمتر از سطح نرمال تولید می‌کند. در نتیجه تعادل هورمون‌ها و متابولیسم در بدن بهم می‌ریزد. یکی از شایع‌ترین علت‌های کم کاری تیروئید در زنان، بیماری خود ایمنی به نام هاشیموتو است که در آن آنتی بادی‌ها تدریجا تیروئید را هدف گرفته و توانایی این غده را برای تولید هورمون تیروئید ضعیف می‌کنند. تخمین زده می‌شود که از هر ۱۱ زن، یک نفر در طول زندگی خود دچار کم کاری تیروئید می‌شود.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یکی از بیماری‌های تیروئید است که در آن غده‌ی تیروئید بیش از اندازه فعال شده و هورمون‌هایی بیشتر از حد نرمال تولید می‌کند. این هورمون‌ها نقش مهمی در کنترل متابولیسم بدن دارند. در پرکاری تیروئید، غده‌ی تیروئید بزرگ می‌شود و این اتفاق می‌تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد و منجر به کاهش وزن ناگهانی، ضربان قلب تند یا نامنظم و اضطراب شود.

علائم اولیه و هشداردهنده‌ی اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئید اغلب در مراحل اولیه‌ی خود قابل تشخیص نیست، زیرا علائم آن مبهم است. علائم اختلالات تیروئید اغلب با ناباروری، اختلال لیپید، آنمی و یا افسردگی اشتباه گرفته می‌شود.

علائم کم کاری تیروئیدخستگیخشکی پوستگرفتگی‌های عضلانییبوستعدم تحمل سرماپف پلک‌هاافزایش وزن زیادبی‌نظمی قاعدگیمشکلات حافظهکندی ضربان قلبرخوت و بیحالی

بیماری‌های تیروئید؛ علائم، علت‌ها و راه‌های پیشگیری - 20

علائم پُرکاری تیروئیدنگرانی و اضطرابمشکل در به خواب رفتنکاهش وزنتعریق کف دست‌هاضربان قلب تند و نامنظمبیرون زدن چشم‌ها (بیماری گریوز)حالت خیرگی چشم‌هاتغییرات بیناییگرسنگی زیاددفع‌های مکررعدم تحمل گرمابیقراریتحریک پذیری عصبیعرق زیادرعشهنازک و حساس شدن پوستشکنندگی مو‌ها و ناخن‌ها

ریسک فاکتور‌های اختلالات تیروئید

هر کسی ممکن است دچار بیماری‌های تیروئید شود، اما برخی از فاکتور‌ها می‌توانند ریسک ابتلا به اختلالات تیروئید را افزایش بدهند:سابقه‌ی خانوادگی بیماری تیروئیدوجود یک بیماری خود ایمنیتابش اشعه X به ناحیه گردنجراحی تیروئیدسابقه‌ی التهاب تیروئیدکمبود مصرف یدمشکلات شایع تیروئید در کودکان

خبری: اخبار تازه پزشکی در ایران

بچه‌ها نیز می‌توانند دچار مشکلات تیروئید شوند از جمله:کم کاری تیروئیدپرکاری تیروئیدگره‌های تیروئیدسرطان تیروئید

گاهی بچه‌ها با یک مشکل تیروئیدی متولد می‌شوند. در سایر موارد، عمل جراحی، بیماری یا درمان یک بیماری دیگر سبب بروز اختلال در تیروئید می‌شود.

بیماری‌های تیروئید؛ علائم، علت‌ها و راه‌های پیشگیری - 28

پیشگیری

کار خاصی وجود ندارد که بتوانید برای پیشگیری صد در صدی از بیماری‌های تیروئید انجام دهید، اما درست مانند سایر بیماری‌ها و عوارض، با در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم، سبک زندگی سالم، ورزش منظم، کنترل وزن و حفظ وزن سالم، کنترل استرس و سیگار نکشیدن می‌توانید ریسک ابتلا به بیماری‌های تیروئید را کاهش بدهید.

تشخیص به موقع و درمان مناسب اختلال تیروئید در پیشگیری از شدت گرفتن این عارضه موثر است. اگر کسی دچار علائمی باشد که می‌توان آن را مرتبط با اختلالات تیروئید دانست، آزمایشات خون انجام می‌شوند تا سطح هورمون‌های تیروئید در بدن ارزیابی شود. توصیه می‌شود که همه‌ی خانم‌ها به طور سالیانه از جهت سلامت غده‌ی تیروئید و تشخیص به موقع هر گونه مشکل احتمالی چکاپ شوند.

نکته

در صورت هر گونه علامتی که می‌توان آن را به اختلالی در تیروئید ربط داد باید هر چه زودتر اقدام پزشکی جهت ارزیابی و تشخیص صورت بگیرد. مثلا چاقی یا لاغری ناگهانی در بیشتر موارد نشاندهنده‌ی اختلال در تیروئید است. امروزه با افزایش سطح آگاهی و پیشرفت در علم پزشکی و شیوه‌های تشخیصی و درمانی، اختلالات تیروئیدی به موقع قابل شناسایی و درمان هستند.

نکات تغذیه‌ای برای سلامت تیروئید

اگر تحت درمان تیرئید هستید نیازی نیست رژیم غذایی خاصی را در پیش بگیرید به جز اینکه باید مصرف غذا‌های حاوی پروتئین سویا را محدود کنید، زیرا سویا به مقدار زیاد می‌تواند در جذب هورمون تیروئید مشکل ایجاد کند؛ و ضمنا باید از مصرف زیاد ید پرهیز نمایید، زیرا ید این پتانسیل را دارد که سطح هورمون‌های تیروئیدتان را تغییر بدهد. به غیر از این محدودیت‌ها شما می‌توانید هر چه می‌خواهید بخورید، اما تمرکزتان را روی رژیم غذایی سالم که شامل میوه و سبزی فراوان و غلات سبوسدار می‌شود بگذارید.

در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی نه تنها احساس خوبی به شما می‌دهد بلکه کمک‌تان می‌کند سیستم گوارش‌تان خوب کار کند و قلب‌تان نیز عملکرد خوبی داشته باشد که هر دو عامل حامی متابولیسم سالم‌اند. اگر با وجود مصرف داروهای‌تان همچنان احساس خوبی ندارید، پس باید رژیم غذایی‌تان را بهتر کرده و برنامه‌ی ورزشی را شروع کنید که به سلامت تیروئیدتان کمک کند.

غذا‌های مغذی بخورید

میوه‌ها و سبزی‌های متنوع، مغز‌ها و دانه‌ها و غذا‌های سالم و طبیعی می‌توانند سلامت عمومی‌تان را بهبود بدهند. پروتئین باید از منابع کم چربی باشد مانند ماهی یا حبوبات. چربی‌های سالم نیز باید هر روز مصرف کنید مانند روغن زیتون.

بیماری‌های تیروئید؛ علائم، علت‌ها و راه‌های پیشگیری - 39

چربی‌های ناسالم و کربوهیدرات‌های ساده را حذف کنید

برخی از چربی‌ها منجر به بیماری قلبی و یک سری از سرطان‌ها می‌شوند. مصرف چربی‌های اشباع را که اساسا از منابع حیوانی مانند گوشت و پنیر هستند و همچنین چربی‌های ترانس را که از روغن‌های هیدورژنه در غذا‌های فرآوری شده‌اند کاهش دهید؛ و در عوض چربی‌هایی را انتخاب کنید که به کاهش کلسترول LDL کمک می‌کنند. این چربی‌ها شامل چربی‌های تک غیراشباع و چند غیراشباع از روغن‌های گیاهی و چربی‌های امگا ۳ موجود در برخی غذا‌ها مانند ماهی می‌شوند. مغز‌ها و دانه‌ها و حبوبات نیز انتخاب‌های سالمی هستند.

کربوهیدرات‌های پیچیده مانند انواعی که در میوه‌ها و سبزی‌ها و غلات کامل وجود دارند بیشتر مصرف کرده و مصرف نوشابه‌های گازدار، چیپس سیب زمینی، آبنبات، بیسکوئیت و یا سایر هله هوله‌ها را که پر از کالری بوده و ارزش غذایی ندارند به حداقل برسانید. مصرف پروتئین کافی نیز لازم است.

فیبر بیشتر مصرف کنید

فیبر غذایی به بهبود عملکرد گوارش کمک می‌کند. خوردن غلات کامل و طیف متنوعی از سبزیجات و میوه‌ها به شما این اطمینان را می‌دهد که فیبر مورد نیاز بدن‌تان را به خوبی تامین می‌کنید.

منبع: برترینهالینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
فوائد متعدد سرکه سیب برای سلامت پوست از درمان آکنه گرفته تا از بین بردن شوره سر و درمان آفتاب سوختگی تایید شده‌ است. تقویت سیستم ایمنی: یکی از فوائد اصلی مصرف مداوم سرکه سیب تقویت سیستم ایمنی است. سرکه سیب ترکیبی اسیدی دارد بنابراین باکتری‌ها را پیش از آنکه در بدن موجب سرماخوردگی یا سرفه شوند از بین می‌برد. تقویت انرژی: تاثیر سرکه سیب بر میزان انرژی بدن همچون سیستم ایمنی است. سم‌زدایی از بدن: مصرف سرکه سیب هنگام صبح به پاکسازی کبد و سم‌زدایی از بدن کمک می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
و ای کاش این معتادان تنها تریاک مصرف می‌کردند؛ متاسفانه به گفته رئیس اداره سلامت‌روانی، اجتماعی و اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر، تنها ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف ماده مخدر شیشه آورده‌اند. وفایی گفت: در جامعه ما قبلا بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدر از افیون همچون تریاک و هروئین استفاده می‌کردند که بر روی جسم و بار شخصیتی آن‌ها ثاتیر سوء می‌گذاشت و در نتیجه فرد مصرف کننده با ژنده پوشی و رعایت نکردن بهداشت مواجه بود و انگار دیگر آب از سرشان گذشته است و در کوچه و خیابان‌ها کارتون خواب بودند و گاهی نیز در ملاءعام مواد مصرف می‌کردند. بیشتر معتادان «شیشه» مصرف می‌کننداین مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مصرف زیاد برخی از مواد اعتیاد آور در جامعه، گفت: در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف شیشه آورده‌اند. در این راستا با فروشندگان، پاتوق‌های مصرف کنندگان مواد مخدر و معتادان متجاهرین برخورد شده و تاکنون ۱۸۳ متجاهر دستگیر و شناسایی شده است. کارشناس درمان شورای مبارزه با مواد مخدر در کردستان، با اشاره به اینکه نوع و مقدار مصرف مواد مخدر بر روی جسم افراد متفاوت است، گفت: مصرف هر کدام از مواد مخدر از جمله تریاک، شیشه و یا شربت متادون تاثیر متفاوتی بر سیستم جسمی و روحی می‌گذارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴15 ساعت قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اجتماعی- بسیاری از مواد شیمیایی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به ترویج خواب خوب و تنظیم چرخه خواب کمک می‌کنند. شیر گرمشیر گرم یکی از خوراکی‌های خواب آور بوده و درمان خانگی معمول برای بی‌خوابی است. محققان بر این باورند که ترکیب فلانوئید به نام آپیگنین این چای را خواب آور می‌سازد. به نظر می‌رسد آپیگنین به گیرنده‌های اسید گاما آمینوبوتیریک A تبدیل می‌شود؛ فرآیندی که به تحریک خواب کمک خواهد کرد، از این رو یکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور چای بابونه است. ترشی گیلاسیکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور ترشی گیلاس است.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدر برخی مواد غذایی اگر کمی زیاده روی شود مشکلی پیش نمی‌آید ولی اگر به حد افراط برسد علاوه بر افزایش وزن می‌تواند موجب آسیب جدی بر بدن باشند. مصرف بیش از حد یک نوع غذا می‌تواند اثر منفی بر سلامت شما بگذارد. بدن ما برای گوناگونی و تنوع ساخته شده است، میل بیش از حد به یک نوع غذا یا حذف به طور کامل یک گروه از مواد غذایی کاری بسیار اشتباه است. اخبار اجتماعی-اگر اشتهای زیادی دارید و می‌خواهید همیشه در حال خوردن باشید می‌توانید با خوردن برخی مواد غذایی سیر شوید. همانند آب، جو دوسر، آلوئه ورا و از همه مهم‌تر مغزها مانند بادام که می‌تواند شما را کاملا سیر کند بدون این که خطری داشته باشند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
معاون وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تلاش می‌کنند که عرضه متادون در داروخانه‌ها به گونه‌ای باشد که شاهد کمترین نشت این دارو به بازار غیررسمی باشیم. اعتمادآنلاین|‌ محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص عرضه متادون در داروخانه‌ها توضیح داد: بر اساس قانون دارو باید در داروخانه‌ها عرضه و به دست بیماران برسد و ما در زمینه اجرای این کار منافع و بیمار و پزشک آن را در نظر خواهیم گرفت. وی در واکنش به برخی انتقادها با این عناوین که ممکن است با عرضه متادون در داروخانه‌ها شاهد نشت آن به بازار غیر رسمی باشیم گفت: اعداد ارقام نشان می‌دهد نظارت بر عرضه داروهای خاص مانند ترامادول در داروخانه‌ها شدید بوده و داروخانه‌ها حساسیت لازم را به کار می‌گیرند. شانه‌ساز با بیان اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه عرضه متادون در کلینیک‌های ترک اعتیاد ایراد و سوالاتی را مطرح کرده است گفت: در همین راستا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تلاش خواهد کرد که عرضه متادون در داروخانه‌ها به گونه‌ای باشد که شاهد کمترین نشت این دارو در بازار غیررسمی باشیم. معاون وزیر بهداشت افزود: مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر مهلت دو ماهه‌ای را برای اجرای این طرح در نظر گرفته است و ما نیز تلاش می‌کنیم در مهلت مقرر این طرح اجرایی شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

دزدیدن سگ ۴۰ میلیون تومانی یک زن در سعادت آباد

فردا نیوز1 روز قبل

صادقی: چه فرقی بین سایپا با پرسپولیس و تراکتور است؟

ورزش۳1 روز قبل

به روز رسانی/صادقی: نساجی و سایپا از هم شناخت خوبی دارند

فارس1 روز قبل

تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری تونس با حضور ۷۰ هزار نیرو

مهر17 ساعت قبل

مراسم تشییع مرحوم عسگراولادی فردا برگزار می‌شود

فارس1 روز قبل

تزریق مداوم خون؛ مهم‌ترین راه درمان تالاسمی‌

ایسنا16 ساعت قبل

وزیر کشور در مشهد: افزایش اختیارات استانی در دستور کار دولت قرار دارد

تسنیم1 روز قبل

نوستالژى/ شاهرخ بیانى، جعفرمختاریفر، امیرقلعه نویى و مجیدنامجومطلق ٤ هافبک شاخص استقلال و تیم ملى

فوتبالی1 روز قبل

حمایت قزاق‌ها از همزبانانشان و صندلی‌های خالی سالن مسابقات+عکس

وانانیوز12 ساعت قبل

ساری: خانه مادر بزرگ من، ۵۰۰ متر با ورزشگاه آرتمیو فرانکی فاصله داشت؛ در خانواده ما فقط من طرفدار ناپولی بودم

طرفداری1 روز قبل