حال سلامت تهران خوب نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سلامت
حال سلامت تهران خوب نیست

حال سلامت تهران خوب نیست

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه حال سلامت تهران خوب نیست، گفت:‌برخی از مراکز غیردولتی و خصوصی مانند بانک‌ها با ارائه دستمزد بالا و سرانه بیمه تکمیلی چند برابر بیمه پایه به صورت غیرقانونی پزشک جذب می‌کنند.

به گزارش افکارنیوز،

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در مراسم تفاهم‌نامه شرکت شهر سالم شهرداری و سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: در تعریف کل نظام سلامت با توجه به تعهد و هدف‌گیری‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۴ باید به پویش همگانی سلامت برسیم.

اخبار اجتماعی- وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم به عنوان یک کشور پیشرو به این مسئله دست یابیم گفت: پوشش همگانی سلامت شامل توجه به ۵ موضوع ارتقاء سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی و زندگی قبل از مرگ و طب تسکینی است.

وی بیان داشت: ‌اگر بدون تبعیض اقتصادی بتوانیم این ۵ خدمت را ارائه کنیم و مردم بدون سختی مالی بتوانند به آن دست یابند موفق شده‌ایم که به پوشش همگانی سلامت دست پیدا کنیم.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه حال سلامت تهران و شهرهای اطراف آن خوب نیست گفت: ‌ این آمار در مقایسه با شهرهای دیگر است و در زمینه عادلانه کردن خدمات در حوزه سلامت نقص جدی در تهران داریم. در شهری اطراف تهران که ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد حتی ۱۰۰ تخت بیمارستانی هم نداریم.

حریرچی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد متخصصین کشور در تهران هستند ولی دسترسی عادلانه و همگانی برای مردم وجود ندارد گفت: ‌زنگ خطر حاشیه‌نشینی به صدا درآمده و هر چند که مراقبان سلامت برای حاشیه تهران گذاشته‌ایم ولی معیارهای دسترسی نسبت به جاهای دیگر در کشور سخت است.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا، ‌ترافیک، ‌چاقی و اضافه وزن از معضلاتی است که تهرانی‌ها با آن دست و پنچهنرم می‌کنند، گفت: به تعبیری ۲۴ درصد و به تعبیری ۳۲ درصد از مردم در کل کشور مداخلات روانپزشکی نیاز دارند و این آمار در تهران بیشتر است.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

وی تأکید کرد: ‌اصلاحات اساسی در حوزه سلامت در تهران نیاز داریم اکثر افراد چون خدمات معمولی متوسط نگرفتند و یا دستگاه‌هایی در کشور مراکز کوچک، متوسط و بزرگ راه‌اندازی کرده‌اند به نوعی ارائه خدمات سلامت در تهران به هم ریخته است و باید این موضوع برطرف شود.

حریرچی تصریح کرد: طبق سیاست رهبری سطح دستمزد پزشکان بین بخش دولتی خصوصی و نیمه دولتی باید یکی باشد و این مسئله از سال ۹۶ تبدیل به قانون شده ولی این موضوع رعایت نمی‌شود وا ز آنجایی که قیمت دستمزد پزشکان در بخش دولتی جذاب نیست و بخش‌های غیردولتی همچون بانک‌ها دستمزد بالایی به پزشکان می‌دهند آنها را جذب کرده و با سرانه بیمه تکمیلی چند برابری نسبت به بیمه پایه که این هم غیرقانونی است سبب به هم ریختگی ارائه خدمات سلامت شده‌اند.

معاون وزیر بهداشت گفت: ‌ زیرساخت‌های سلامت را شهرداری می‌تواند برای ما تأمین کند که پویش دوچرخه‌سواری و کاهش آلودگی از جمله این زیرساخت‌ها است. همچنین در تهران مشکل زمین به دلیل گرانی وجود داشته و این مسئله سبب شده که برای راه‌اندازی مراکز جدید با مشکل مواجه شویم که شهرداری نیز با اختصاص این زمین‌ها می‌تواند کمک‌هایی را انجام دهد.

وی گفت: با اجرای طرح تحول سلامت ۲۴ هزار تخت بیمارستانی ساختیم و ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی راه‌اندازی شد ولی در این زمینه در تهران عقب‌ماندگی وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اجتماعی- بسیاری از مواد شیمیایی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به ترویج خواب خوب و تنظیم چرخه خواب کمک می‌کنند. شیر گرمشیر گرم یکی از خوراکی‌های خواب آور بوده و درمان خانگی معمول برای بی‌خوابی است. محققان بر این باورند که ترکیب فلانوئید به نام آپیگنین این چای را خواب آور می‌سازد. به نظر می‌رسد آپیگنین به گیرنده‌های اسید گاما آمینوبوتیریک A تبدیل می‌شود؛ فرآیندی که به تحریک خواب کمک خواهد کرد، از این رو یکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور چای بابونه است. ترشی گیلاسیکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور ترشی گیلاس است.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدر برخی مواد غذایی اگر کمی زیاده روی شود مشکلی پیش نمی‌آید ولی اگر به حد افراط برسد علاوه بر افزایش وزن می‌تواند موجب آسیب جدی بر بدن باشند. مصرف بیش از حد یک نوع غذا می‌تواند اثر منفی بر سلامت شما بگذارد. بدن ما برای گوناگونی و تنوع ساخته شده است، میل بیش از حد به یک نوع غذا یا حذف به طور کامل یک گروه از مواد غذایی کاری بسیار اشتباه است. اخبار اجتماعی-اگر اشتهای زیادی دارید و می‌خواهید همیشه در حال خوردن باشید می‌توانید با خوردن برخی مواد غذایی سیر شوید. همانند آب، جو دوسر، آلوئه ورا و از همه مهم‌تر مغزها مانند بادام که می‌تواند شما را کاملا سیر کند بدون این که خطری داشته باشند.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
مجتبی زارعی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت ششمین کنگره بین المللی نقشه برداری مغز ایران که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: در همایش امسال استادان حوزه نقشه برداری مغز به عنوان مهمان در این کنگره شرکت می‌کنند. وی تاکید کرد: امروزه زنان فعالیت زیادی در بخش‌های مختلف کشور دارند به همین دلیل سمپوزیومی برای اولین بار در حاشیه همایش نقشه برداری مغز، تحت عنوان نقش زنان در علوم اعصاب برگزار می‌شود. نقشه برداری مغز به نوعی یک تکنولوژی محسوب می‌شود و برای تمام گروه‌های هدف مانند بیماران افسرده یا افرادی دچار اختلالات روانی هستند موثر هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد نقشه برداری مغز مانند بسیاری از روش‌های تصویر برداری و تشخیصی، ضرری برای این عضو حیاتی ندارد. مسئول پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی تاکید کرد: استفاده بیش از حد از روش‌های تصویربرداری مانند ام.
ایسناایسنا1 روز قبل
و ای کاش این معتادان تنها تریاک مصرف می‌کردند؛ متاسفانه به گفته رئیس اداره سلامت‌روانی، اجتماعی و اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر، تنها ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف ماده مخدر شیشه آورده‌اند. وفایی گفت: در جامعه ما قبلا بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدر از افیون همچون تریاک و هروئین استفاده می‌کردند که بر روی جسم و بار شخصیتی آن‌ها ثاتیر سوء می‌گذاشت و در نتیجه فرد مصرف کننده با ژنده پوشی و رعایت نکردن بهداشت مواجه بود و انگار دیگر آب از سرشان گذشته است و در کوچه و خیابان‌ها کارتون خواب بودند و گاهی نیز در ملاءعام مواد مصرف می‌کردند. بیشتر معتادان «شیشه» مصرف می‌کننداین مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مصرف زیاد برخی از مواد اعتیاد آور در جامعه، گفت: در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف شیشه آورده‌اند. در این راستا با فروشندگان، پاتوق‌های مصرف کنندگان مواد مخدر و معتادان متجاهرین برخورد شده و تاکنون ۱۸۳ متجاهر دستگیر و شناسایی شده است. کارشناس درمان شورای مبارزه با مواد مخدر در کردستان، با اشاره به اینکه نوع و مقدار مصرف مواد مخدر بر روی جسم افراد متفاوت است، گفت: مصرف هر کدام از مواد مخدر از جمله تریاک، شیشه و یا شربت متادون تاثیر متفاوتی بر سیستم جسمی و روحی می‌گذارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
فوائد متعدد سرکه سیب برای سلامت پوست از درمان آکنه گرفته تا از بین بردن شوره سر و درمان آفتاب سوختگی تایید شده‌ است. تقویت سیستم ایمنی: یکی از فوائد اصلی مصرف مداوم سرکه سیب تقویت سیستم ایمنی است. سرکه سیب ترکیبی اسیدی دارد بنابراین باکتری‌ها را پیش از آنکه در بدن موجب سرماخوردگی یا سرفه شوند از بین می‌برد. تقویت انرژی: تاثیر سرکه سیب بر میزان انرژی بدن همچون سیستم ایمنی است. سم‌زدایی از بدن: مصرف سرکه سیب هنگام صبح به پاکسازی کبد و سم‌زدایی از بدن کمک می‌کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴16 ساعت قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر