مواد مخدر، محلات پاریس را به جهنم تبدیل کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

مواد مخدر، محلات پاریس را به جهنم تبدیل کرده است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
ساکنان محلی می‌گویند حضور مصرف کنندگان مواد مخدر سبب شده زندگی شان غیرقابل تحمل شود و درآمد صاحبان کسب و کار‌های محلی کاهش یابد
مواد مخدر، محلات پاریس را به جهنم تبدیل کرده است - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ روزنامه نیویورک ‌تایمز در گزارشی به معضل استفاده از مواد مخدر در فرانسه پرداخت و نوشت: ماده مخدر کراک‌، محله‌های پاریس را برای ساکنانش به جهنم تبدیل کرده است.

در این گزارش به قلم الیان پاتیر آمده است: «چارلی رو» سه بار در روز به این محله، که یکی از کثیف‌ترین محله‌های پاریس است می‌آید. او پس از گدایی کردن در کافه‌ها به بخش شمالی شهر می‌رود؛ جایی که در آن می‌تواند در لا کولین که بزرگترین بازار بدون سقف در فرانسه محسوب می‌شود, کوکائین بخرد.

«رو» که ۲۷ سال دارد و از ۱۴ سالگی مواد مخدر مصرف می‌کرده است, گفت: «بسیاری از معتادان به مواد مخدر هر روز به اینجا می‌آیند و لا کولین به جهنم تبدیل شده است.» او همچنین گفت: «افراد محلی که در این اطراف زندگی می‌کنند از آشوبی که ما به اینجا آورده‌ایم در عذابند.»

طی چند سال گذشته, لا کولین که حدود هفت هکتار وسعت دارد به نماد بحران مواد مخدر در شمال پاریس تبدیل شده است و شمار زیادی از افراد برای خرید مواد مخدر به اینجا مراجعه می‌کنند. ساکنان محلی می‌گویند حضور مصرف کنندگان مواد مخدر سبب شده است زندگی شان غیر قابل تحمل شود و صاحبان کسب و کارهای محلی نیز می‌گویند درآمدشان کاهش یافته است زیرا مشتریان از این منطقه دوری می‌کنند.

در حالی که این منطقه فقیر نشین همواره چالش‌های خاص خودش را داشته است, ساکنانش می‌گویند بازار کراک به صورت قابل توجهی سبب وخیم‌تر شدن اوضاع شده است. «رفیعه بیبی» زن تونسی ۵۹ ساله که طی ۱۵ سال گذشته در این منطقه زندگی کرده است و از طبقه هفدهم در آپارتمانش می‌تواند لا کولین را ببیند, می‌گوید: «ما هم سهم خود را از خودروهای سوخته, قاچاق علف و روسپیگری می‌بریم.» او همچنین گفت: «اما خشونت و بدبختی در میان مهاجران و معتادان به مواد مخدر سبب شده است این منطقه دیگر قابل زندگی نباشد.»

در لا کولین، کراک به صورت شبانه روزی و در هر هفت روز هفته در دسترس است. صدها نفر در روز برای خرید موادی که در فرانسه به «گلته» مشهور است و ۱۵ یورو قیمت دارد به آنجا می‌روند. ده‌ها معتاد به مواد مخدر در چادرهای موقت زندگی می‌کنند و با مهاجران بی خانمانی مخلوط شده‌اند که ساکن این منطقه هستند.

هر پنجشنبه, پلیس این منطقه را پاکسازی و این چادرهای موقت را جمع می‌کند. اما چند ساعت بعد اوضاع به حالت سابق باز می‌گردد.

صبح‌ها و زمانی که دانش آموزان به مدرسه می‌روند، معتادان به مواد مخدر در توالت‌های عمومی روسپیگری می‌کنند و در طی روز درگیری هایی در این منطقه رخ می‌دهد و قاچاقچیان مواد مخدر با کابل یکدیگر را می‌زنند یا این که معتادان با یکدیگر گلاویز می‌شوند.

یک افسر پلیس که چند سالی است هر روز در این منطقه گشت زنی می‌کند، با اشاره به کارگردان فیلم «نیمه شب در پاریس» گفت: «اینجا پاریس وودی آلن را فراموش می‌کنید.»

امانوئل اوستر رئیس پلیس جدید در لا کولین گفت از زمان تصدی این سمت در ماه نوامبر, مبارزه با کراک را در صدر دستورالعمل‌های خود قرار داده است. او گفت همه ۵۰۰ افسر تحت مسئولیتش برای مبارزه با کراک بسیج شده‌اند و بیش از ۳۰۰ قاچاقچی مواد مخدر طی شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ دستگیر شده‌اند که این رقم در مجموع، بیشتر از سال ۲۰۱۸ بوده است.

تخمین زده می‌شود پنج تا هشت هزار و ۵۰۰ معتاد به کراک در منطقه پاریس حضور دارند و این معضل همواره یک مشکل پنهان بوده است. اوتر می‌گوید اکنون این موضوع در معرض دید عموم قرار گرفته است، زیرا طرح احداث خانه‌ها سبب شده است مصرف کنندگان مواد مخدر وارد فضای باز شوند و «این معضل غیر قابل رویت به یک مشکل علنی تبدیل شده است.» او افزود: «گویی اینجا پاریس در قرن بیست و یکم نیست.»

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

گروه‌های امداد رسان که برای کمک به این افراد به لاکولین می‌آیند حضور شدید پلیس را عامل تشدید اوضاع می‌دانند. اما آنها این موضوع را به چالش نمی‌کشند که تمرکز مصرف کنندگان و معتادان به مواد مخدر در لا کولین سبب شده است اوضاع به مرز انفجار برسد.

کارگران امداد رسان می‌گویند شمار زیادی از معتادان زن مواد مخدر در لا کولین مجبور به روسپیگری شده‌اند و دست کم شش معتاد به مواد مخدر از آغاز امسال در این منطقه جان خود را از دست داده‌اند.

ایو بوله که یک امداد رسان در موسسه شارون است, می‌گوید: «ما از آنها می‌خواهیم به دفاتر ما بیایند تا بتوانند کمی استراحت کنند. اما آنها می‌گویند دفاتر شما از ما دور است.»

اریک لجوندره شهردار منطقه هجدهم پاریس که شامل پورته د لا شاپل می‌شود گفت مقامات «در تلاش برای متحد کردن شهر با حومه‌اش هستند.»

او گفت: «همه آن چیزی که ما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم, سبب شده است بسیاری فکر کنند پورته د لا شاپل بخشی از پاریس نباشد.»

شمار زیادی از ساکنان محلی می‌گویند خود را با شرایط جدید وفق داده‌اند و مصرف کنندگان مواد مخدر را نادیده می‌گیرند و از ناامنی که آنها با خود می‌آورند دوری می‌کنند. آنها همچنین نمی‌خواهند کراک تنها مشخصه این منطقه باشد. آنها می‌گویند کسب و کارها همچنان در این منطقه وجود دارند و ساکنان دیرینه این منطقه همچنان دوستان قدیمی خود را در کافه‌ها می‌بینند و تجارت غیر قانونی که در اطراف آنها رخ می‌دهد، مانعی برایشان محسوب نمی‌شود.

این منطقه در زمان اوج بحران مهاجران در اروپا در سال ۲۰۱۵ به نقطه‌ای برای پناه گرفتن در فرانسه تبدیل شد. مقامات، پناه گاه‌های موقت را در این منطقه ایجاد کرده‌اند، اما این پناه گاه‌ها گنجایش همه افراد بی خانمان را ندارند و این موضوع سبب شده است شمار زیادی از افراد روانه خیابان‌ها شوند. حتی در سال ۲۰۱۸ که این پناه گاه‌ها برچیده شدند، شمار زیادی از افراد در این منطقه ماندند.

نیومود سینگ که یک بی خانمان ۳۴ ساله است و در سال ۲۰۱۶ از هند به فرانسه آمد, می‌گوید: «کراک در همه جا پیدا می‌شود و فرار کردن از آن غیر ممکن است.»

مقامات شهر وعده داده‌اند تا پاییز امسال یک «مرکز استراحت و ارائه مراقبت‌های بهداشتی» را در این منطقه ایجاد کنند و این بخشی از یک طرح سه ساله برای مبارزه با کراک محسوب می‌شود. این طرح که از حمایت بودجه‌ای ۹ میلیون یورویی برخوردار است, سبب تأمین مالی سازمان هایی همانند شارون می‌شود و همچنین ده‌ها مرکز اسکان موقت را برای معتادان به مواد مخدر ایجاد می‌کند.

معتادان به مواد مخدر همچنین احتمالا قادر خواهند بود در این مرکز به صورت قانونی کراک مصرف کنند. این نخستین مرکز مصرف کراک در فرانسه شمرده می‌شود.

مقامات می‌گویند این منطقه قرار است به منطقه‌ای بهتر و امن‌تر تبدیل شود و در آینده هم قرار است یکی از ساختمان‌های دانشگاه سوربون و زیرساختی جدید برای بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۴ پاریس، در این منطقه احداث شود.

اما ساکنان محلی همچنان از این که نمایندگان آنها سریع‌تر در این زمینه اقدام نمی‌کنند، خشمگین هستند.

توفیق اوچیچه که خدمتکار یک کافه خانوادگی است گفت: «مقامات شهر می‌خواهند با احداث خانه به معتادان مواد مخدر اجازه دهند در اینجا بمانند.»

این در حالی است که آقای «رو» که معتاد است، برنامه‌ای برای استفاده از این مرکز ندارد.

او گفت: «تنها راه برای متوقف کردن مصرف کراک، ترک پاریس است. ما باید از لا کولین دور بمانیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

شنبه ۳۰ شهریور: گفتگوی زنده قالیباف با مردم درباره انتخابات مجلس

فردا نیوزفردا نیوز10 ساعت قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر7 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسائل منطقه بامداد شنبه نسبت به اظهارات مقام‌های آمریکایی برای حمایت از عربستان گفت: گمان نمی‌رود، ترامپ بدنبال انتقام حمله به تأسیسات آرمکو باشد، چرا که آنچه بیش از هرچیزی برای رئیس جمهوری آمریکا اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند. نمی دانیم آیا مسؤولان عربستان و امارات به توصیه‌های سید نصرالله گوش فرا خواهند داد یا خیر، اما سخن وی واقعیت دارد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای پیروزی عربستان و انتقام از حمله به آرامکو که تهران را متهم می‌کنند، به ایران حمله نخواهد کرد، حمله پهپادی به پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» که بنا به اعتراف کارشناسان غربی، بیش از نیمی از تولید نفت سعودی را کاهش داد. آن چه بیشتر از هرچیز برای ترامپ اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند، اما آن زمان که این کشورها در معرض خطر قرار می‌گیرند، ترامپ فریبکاری می‌کند و (در حمایت از آنان) طفره می‌رود. رئیس جمهوری آمریکا در این موقع، شروع به توئیت و اظهارات متناقض می‌کند، یک بار می‌گوید، وی متعهد به حمایت از هیچ کشوری نیست و یک بار دیگر بهانه می‌آورد که منتظر نتایج تحقیقات است و می‌خواهد بداند، مبدأ حمله به تأسیسات نفت عربستان کجاست. بیشترین کاری که ترامپ خواهد کرد، اعمال تحریم‌های بیشتر اقتصادی است، همان کاری که جمعه شب انجام داد و بار دیگر بانک مرکزی ایران را تحریم کرد، علت این که ترامپ نمی‌تواند به ایران حمله کند، این است که می‌ترسد، تهران در پاسخ به حملات آمریکا، پایگاه‌های آن و مستقر در قطر، عربستان، امارات، بحرین و کویت را با موشک‌ها و پهپادهای رادار گریزش هدف قرار دهد.

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد22 ساعت قبل
همچنین بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ وزیر کابینه در جلسات این هفته کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور می‌یابند. در این جلسات، وزرای آموزش و پرورش، علوم، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به دعوت نمایندگان در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها حاضر می‌شوند. همچنین براساس آنچه اسدالله عباسی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم خبر داد، جلسه روز یکشنبه (۷ مهر) به‌صورت غیرعلنی و با موضوع شیوه پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه برگزار می‌شود. او افزود: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و محمد‌شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میهمان جلسه غیرعلنی نمایندگان هستند. بازدید اعضای کمیته هسته‌ای از رآکتور اتمی تهرانخبر دیگر آنکه رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بازدید اعضای این کمیته از رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. محمدابراهیم رضایی به خبرگزاری تسنیم گفت: این بازدید در راستای بازدید‌های دوره‌ای کمیته هسته‌ای در روز شنبه (۳۰ شهریور) انجام می‌شود و در نهایت گزارشی از بازدید‌های میدانی تهیه و برای قرائت در کمیسیون امنیت ملی و همچنین جلسه علنی تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1