کدام کارمند دولت توانایی پرداخت شهریه ۲۵ میلیونی مدارس غیردولتی را دارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
کدام کارمند دولت توانایی پرداخت شهریه ۲۵ میلیونی مدارس غیردولتی را دارد؟

کدام کارمند دولت توانایی پرداخت شهریه ۲۵ میلیونی مدارس غیردولتی را دارد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استاد دانشگاه تهران با طرح این پرسش که "کدام مسئولان آموزش‌وپرورش را داریم که با مدارس غیردولتی ارتباطی نداشته باشند؟" گفت: مگر کارمند دولت می‌تواند سالانه ۲۵ تا ۳۵ میلیون شهریه مدرسه غیردولتی بدهد؟!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با انتشار اسامی نفرات برتر کنکور و مشخص شدن این واقعیت که نفرات برتر فارغ‌التحصیلان مدارس خاص از سمپاد و نمونه‌دولتی تا غیردولتی هستند و دانش‌آموزان مدارس دولتی در میان آنها جایی ندارند! بحث عدالت آموزشی یکبار دیگر به چالش کشیده شد و مسئله نظام طبقاتی آموزش در کشور مورد اعتراض قرار گرفت.

تحلیل نتایج کنکور ۹۸ نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد رتبه‌های برتر کنکور امسال در رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی دانش‌آموزان مدارس سمپاد هستند، سهم غیردولتی‌ها ۱۴ درصد و نمونه دولتی‌ها ۱۳ درصد است؛ در میان ۴۰ نفر اول کنکور سراسری، ۱۹ دانش‌آموز اهل تهران‌اند که ۶۶ درصدشان در مدارس غیردولتی و نمونه‌دولتی و ۳۳ درصد در مدارس سمپاد درس خوانده‌اند.

در کنار واقعیت‌هایی که این آمار از نظام آموزشی کشور افشا کرد، این پرسش به‌صورت جدی مطرح است که آیا نوع مدرسه بر کسب نتیجه در کنکور تأثیر دارد؟ البته یکی از مواردی که در این رابطه می‌توان مورد توجه قرار داد ترکیب ناهمگون جمعیتی انواع مدارس است که عمدتا حاصل جداسازی دانش‌آموزان و تفکیک آنها بر اساس پایگاه اجتماعی و درآمدی خانواده است.

آینده از آن برج‌نشینان ثروتمندی که بهترین‌ها را کسب می‌کنند!

در همین رابطه، علی عبدالعالی استاد دانشگاه علم و صنعت معتقد است که کشور چه بخواهد و چه نخواهد دارد طبقه‌ای می‌سازد که در آن ابرثروتمندانی زندگی می‌کنند و بهترین‌ها را کسب می‌کنند که با عدالت آموزشی تضاد فوق‌العاده‌ای دارد.

او حتی پیشنهاد داد تا لیستی تهیه شود که مسئولان، اسم فرزندان و مدرسه محل تحصیل خود را وارد آن کنند و گفت: حدس می‌زنم بالغ بر ۸۰ درصدشان در مدارس لاکچری باشند.

در کنار این موضوع هزینه‌های بالای مدارس غیردولتی و اینکه کدام گروه از طبقات جامعه توانایی تأمین هزینه‌ها و تحصیل در این مدارس را دارند، موضوع مهم دیگری است که دسترسی گروهی از جامعه به آموزش‌های ویژه‌تر را روایت می‌کند و طبیعی است که نتایج بهتر و موفقیت‌ها در ورود به دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر هم سهم آنها خواهد شد.

امیدوارم مدارس غیردولتی به عنوان خصوصی‌سازی آموزش‌وپرورش در ایران جمع شوند!

در همین رابطه مجید حسینی؛ استاد دانشگاه تهران عنوان‌کرد: باید یک آرزوی کنم که انشالله یک روز مدارس غیردولتی به عنوان خصوصی‌سازی آموزش و پرورش در ایران جمع شود، دولت‌هایی که مسئولیت‌های خود را در حوزه عمومی کم می‌کنند یکی از مهمترین استراتژی‌هایشان این است که مسئولیت خود را به بخش خصوصی که شریکشان است واگذار می‌کنند و بخش خصوصی خدماتی که دولت باید مطابق قانون به عنوان خدمات عمومی به‌صورت رایگان ارائه دهد گرانتر به مردم می‌فروشد.

وی افزود: ‌ در قانون اساسی کشور ما نوشته، آموزش برای آحاد ملت ایران رایگان است اما حجم آموزش خصوصی ما از آمریکا بیشتر است در آمریکا این درصد ۷ تا ۱۰ درصد و در ایران بیش از ۱۴ درصد است و در قانون برنامه هر روز آن را افزایش می‌دهیم، خدماتی که مطابق قانون اساسی قرار بود رایگان به ملت واگذار شود، حالا مردم باید آن را بخرند و در سال گذشته مردم بیش از 20 هزار میلیارد تومان به مدارس غیر‌دولتی پول دادند؛ دولت ایران از مسئولیت‌های خود در بخش آموزش عمومی شانه خالی و در نتیجه تبعیض فراوانی در آموزش ایجاد کرده است، آیا حجم زیادی از هزینه‌هایی که مردم سال گذشته به مدارس غیر‌دولتی پرداخت کردند منجر به افزایش کیفیت آموزشی کشور شده است؟

کدام مسئولان آموزش‌وپرورش هستند که با مدارس غیردولتی ارتباط نداشته باشند؟!

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه طی 10 سال اخیر که حجم آموزش خصوصی در ایران افزایش پیدا کرده است نقش مافیای کنکور در اداره مدارس و اداره آموزش ایران به شدت افزایش یافته است، افزود: شاهد افزایش حجم رانت خصوصی‌سازی و ارتباطاتی که بین ساختار دولتی و غیردولتی ایجاد شده هستیم به نوعی که کدام مدیر در آموزش و پرورش وجود دارد که با مدارس غیر‌دولتی ارتباط نداشته باشد یا حتی خودش مدرسه غیردولتی نداشته باشد؟ نمره‌های منفی کنکور نسبت به ۱۰ سال گذشته ۴۰ برابر افزایش یافته است یعنی آموزش عمومی ایران که ملاکش کنکور است ۴۰ درصد نمره منفی بیشتر زده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

حسینی ادامه داد: آیا اینکه رتبه‌های زیر هزار کنکور برای مدارس غیر‌دولتی هستند عدالت در سیستم آموزشی ایران است؟

شورای نگهبان لایحه مدارس غیردولتی را رد کرد

وی با اشاره به اینکه در قانون ایران وقتی لایحه مدارس غیردولتی را به مجلس بردند شورای نگهبان ۱۴ ایراد قانون اساسی به آن گرفت و لایحه را رد کرد، گفت: سالی که لایحه مدارس غیر‌دولتی به شورای نگهبان رفت و رد شد در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد و برای اثبات آن در ابتدای قانون، استدلال شکل‌گیری این مدارس را تأسیس در مناطق کم‌برخوردار اعلام کردند و گفتند مدارس کشور دو یا سه شیفته شده‌اند و برای کمک به این وضعیت مدارس غیردولتی را تاسیس می‌کنیم اما بعد از تصویب قانون، نخستین مدرسه غیر دولتی 14 هزار متری در منطقه سعادت‌آباد تهران ایجاد شد!

کدام کارمند دولت می‌تواند سالانه ۲۵ میلیون شهریه به مدرسه بدهد؟!

حسینی ادامه داد: هم‌اکنون شهریه برخی مدارس غیردولتی ۴۰ یا ۳۵ میلیون تومان است؛ اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید ۳۵ میلیون پول بدهید تا در کنکور قبول شوید، مدارس غیردولتی به نابرابری آموزشی کمک می‌کنند، معلوم است وقتی شما ۳۵ میلیون تومان هزینه فرزندت کنی رتبه برتر کنکور را کسب می‌کند اما کیست که ۳۵ میلیون تومان پول داشته باشد؟! اگر سبد خانوار کارمندان 25 تا 35 میلیون تومان توانایی مالی دارد که به ازای یک سال تحصیل  به مدارس غیردولتی پرداخت کند دیگر او کارمند نیست فردی است که هر ماه 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرد!

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مدارس غیردولتی با استدلال کمک به آموزش و پرورش تاسیس شد ولی یک کلاه بزرگ بود برای اینکه در مناطق یک تا سه تهران 70 درصد مدارس غیردولتی باشند، گفت: آیا در مناطق یک و دو تهران به سادگی می‌توان مدرسه دولتی پیدا کرد؟ چرا مسئولان باید با افتخار بگویند که تعداد زیادی از رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها از میان دانش‌آموزان مدارس غیردولتی هستند، این یعنی ارتقای کیفیت آموزشی کشور یا نابرابری در کشور؟!

کدام مدرسه غیردولتی در مناطق یک تا سه تهران وجود دارد که ۱۵ میلیون شهریه بگیرد؟!

وی ادامه داد: این یعنی معلمان خوب را به ۱۵ درصد مدارس خاص ببرید که مردم پولدار فرزندانشان را به آنجا می‌فرستند و بتوان کیفیت را در این مدارس برقرار کرد تا ورودی‌های بهترین دانشگاه‌ها در بهترین رشته‌ها از میان همین ۱۵ درصد باشند و در مقابل مسئولان می‌گویند، مدارس غیردولتی کیفیت آموزش و پرورش را افزایش داده‌اند!

حسینی اظهار‌ کرد: ‌ وقتی یک پانسیون کنکور 100 میلیون تومان از مردم پول می‌گیرد اسم آن را مدرسه غیر‌دولتی نمی‌گذاریم اسم آن پانسیون کنکور است اما بنده یک پرسش دارم،‌ اینکه کدام یک از مدارس غیردولتی مناطق یک تا سه تهران 15 میلیون تومان شهریه می‌گیرند؟ شما را به مناطق یک تا 3 تهران می‌برم به مدارس غیردولتی رفته و بگویید شهریه مصوب 15 میلیون تومان است و شهریه بالاتر از این را نمی‌پردازید، ببینید آیا فرزندتان را ثبت‌نام می‌کنند!  چند درصد مدارس غیردولتی در جنوب تهران قرار دارند آیا ما در "دروازه غار"  مدرسه غیر‌دولتی داریم؟! آیا مدارس غیر‌دولتی باعث افزایش فاصله طبقاتی در ایران شده است یا خیر؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

انتشار تیزری از «شکستن همزمان بیست استخوان»

ایسناایسنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته برادران محمودی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم، این تیزر توسط محمد واحد ساخته شده و اکران فیلم هم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع سوئد دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
موجموج17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، تیم ملی والیبال ایران و استرالیا در رقابت‌‌های فینال والیبال قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ امروز شنبه ۳۰ شهریور ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی به مصاف هم خواهند رفت. گفتنی است؛ این دیدار به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1