استراتژی جدید رسانه‌های غربی برای بازیابی اعتبار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
استراتژی جدید رسانه‌های غربی برای بازیابی اعتبار

استراتژی جدید رسانه‌های غربی برای بازیابی اعتبار

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در ادبیات رسانه‌ای دنیا، «خبر خوب» به‌عنوان «روزنامه‌نگاری سازنده» شناخته می‌شود که هدفش ترغیب مخاطبان به مشارکت در حل آن است. رویکرد روزنامه‌نگاری سازنده مبتنی بر خبر خوب به‌ صورت جدی به حوزه‌های پژوهشی دانشکده‌های ارتباطات دنیا نیز وارد شده است.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، «تا زمانیکه مخاطب نسبت به یک موضوع احساس نگرانی نکند، توجهش به آن جلب نمی‌شود و اقدامی انجام نمی‌دهد» این زاویه نگاهی است که بسیاری از رسانه‌ها را به سمتی هدایت کرده که صرفا بر روی اخبار منفی و نگران‌کننده تمرکز کنند. رویکردی که حتی در بسیاری از موارد، از سر خیرخواهی است و این هدف را دنبال می‌کند که افراد جامعه را برای انجام یک اقدام موثر برای حل مشکلات ترغیب کنند. در مقابل عموما اینگونه تصور می‌شود که روایت‌های مثبت از مسائل، باعث ایجاد احساس تخدیر در مخاطبان می‌شود و باعث می‌شود برای حل معضلات و نابسامانی‌ها انگیزه‌ای نداشته باشند. اما پژوهش‌ها و رویکردهای نوین رسانه‌ای ثابت کرده اگر «خبرخوب» به شکلی اصولی و منطقی دنبال شود، بهترین رویکرد برای سوق دادن جامعه به‌ سمت کنش‌گری موثر برای حل مشکلات است. و همین سبب شده «روزنامه‌نگاری سازنده و راه‌حل محور» به‌عنوان خروجی و نتیجه رویکرد مثبت، در منابع آکادمیک و ژورنالیستی دنیا معرفی شود. حوزه‌ای که همه‌جا مترادف با «خبر خوب» مورد اشاره قرار می‌گیرد.

خبر خوب بر راه‌حل‌ها متمرکز می‌شود

روزنامه‌نگاری سازنده، حوزه جدیدی از روزنامه‌نگاری است که مبانی آن به تدریج در حال ورود به عرصه آکادمیک است و بر این اساس استوار است که خبرنگاران و ژورنالیست‌ها به جای صرفا ارائه روایت‌های منفی و اخبار درگیری‌ها، ‌ بر روی روشی از تولید گزارش و اخبار متمرکز می‌شوند که بر روی راه‌حل‌ها تمرکز کرده است. ایده اصلی پشت روزنامه‌نگاری سازنده این است که گزارش‌ها و اخبار، به صورت مفهومی تولید شوند و مخاطبین را هوشیارتر و هوشمندتر کنند. در این رویکرد، ‌ عقبه‌های بیشتری از موضوع و همینطور ابعاد خوب و مثبت آن نیز ارائه می‌شود بنابراین مخاطبین قادر خواهند بود چشم‌انداز واقعی‌تری نسبت به جهان پیدا کنند. نقش کلیدی «خبر خوب» در روزنامه‌نگاری سازنده در همین بخش است؛ اینکه در کنار اخبار منفی، باعث می‌شود یک تصویر کامل‌ و دقیق‌تر از دنیا ارائه دهند و به مخاطبین انگیزه کافی برای اقدام موثر را بدهد. همین باعث شده «روزنامه‌نگاری سازنده» در دنیا مترادف با گفتمان «خبر خوب» تعریف شود.

مسئولیت بزرگی که بر دوش خبرنگاران قرار دارد

در روزنامه‌نگاری سازنده در رسانه‌های جهان به‌ جای آنکه مسائل صرفا گزارش شوند، خبرنگار باید این را هم لحاظ کند که مخاطب با اطلاعاتی که در گزارش دریافت می‌کند، ‌ چه کار می‌تواند انجام دهد؟ چکار می‌تواند بکند تا آن را تغییر دهد؟ و مواردی از این دست. در این رویکرد به این نکته مهم دقت می‌شود که خبرنگار نظر شخصی خودش را درباره موضوع منعکس نمی‌کند؛ یا راه‌حل را مستقیما ارائه نمی‌دهد بلکه تلاش می‌کند به جامعه نسبت به راه‌حل‌هایی که می‌تواند وجود داشته باشد، ‌ آگاهی دهد. پیشگامان روزنامه‌نگاری سازنده ازجمله «کاترین گیلدنستد» نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور دانمارکی می‌گویند شما به‌ عنوان یک خبرنگار تاثیر بزرگی بر روی طرز فکر مردم دارید؛ چون خبر را شما تولید می‌کنید. به همین خاطر خبرنگاران باید نسبت به مسئولیتی که در مراقبت از شکل روایت‌ موضوعات دارند، آگاه باشند. آن‎ها معتقدند بسیاری از خبرنگارانی که اخبار و مسائل را با نگاه بدبینانه روایت می‌کنند، ‌ فراموش می‌کنند با گزارش هر اتفاق بدی، بر روی جامعه نیز تاثیر بسیار منفی می‌گذارند.

هدف اصلی، اصلاح و تغییر است

روزنامه‌نگاری سازنده مبتنی بر رویکرد خبر خوب هدفش این است که از جهت‌گیری منفی اجتناب کند و یافته‌های حاصل از پژوهش‌های روانشناسی مثبت‌گرا را به کار بگیرد تا یک چارچوب بدیع و نو را برای روزنامه‌نگاری خلق کند. بنابراین به جای اینکه صرفا بر روی گزارش مشکلات و تعارضات تمرکز کند، ‌ هدفش این است که به یک تصویر جامع‌تر از مسئله دست پیدا کند. این رویکرد رسانه‌ای جهانی به دنبال آن است که نه تنها علت‌های اصلی مشکل را تبیین کند بلکه ایده‌های نو و اقداماتی را گزارش دهد که جامعه را به سمت مسیرهای بی‌طرفانه و قابل تحمل هدایت کند.

در واقع هدف اصلی این رویکرد رسانه‌ای آن است که بگوید «تغییر» چگونه تغییر امکان‌پذیر است و نقشی که هر یک از اعضای جامعه می‌توانند در پرورش و وقوع این تغییر داشته باشند را نشان دهد. علاوه بر آن، این رویکرد تلاش می‌کند اصول اخلاقی روزنامه‌نگاری را با اجتناب از انحراف اطلاعات، تقویت کند تا یک تعریف واقع‌بینانه‌تر از دنیا ارائه دهد. روزنامه‌نگاری سازنده تلاش می‌کند یک روایت جالب‌ توجه را بر مبنای واقعیت و بدون اینکه در آمارها و حقایق مبالغه کند ارائه دهد. یعنی بدون پررنگ‌کردن وجوه منفی، توجه مخاطب را به موضوع جلب کنند.

بازیابی اعتبار روزنامه‌نگاری

رویکرد روزنامه‌نگاری سازنده مبتنی بر خبر خوب به‌ صورت جدی به حوزه‌های پژوهشی دانشکده‌های ارتباطات دنیا وارد شده است و اولین تز دکترای دنیا در این خصوص در سال ۲۰۱۴ در دانشکده «روزنامه‌نگاری و رسانه‌های جمعی» دانشگاه کارولینای شمالی به این موضوع اختصاص یافت. «دکتر کارن‌مک‌اینتایر» که اکنون استادیار رسانه در دانشگاه ویرجیاناست در این تز به بررسی روش‌های عملیاتی می‌پردازد که می‌توان تکنیک‌های روانشناسی مثبت‌نگر را در تولیدات خبری به کار برد.

مک‌اینتایر در مقاله‌اش می‌نویسد: تلاش ما این بوده است که مرزهای فرایند خبری را با معرفی، تعریف و به تبع آن، ‌ ابداع کردن مفهوم میان‌رشته‌ای «روزنامه‌نگاری سازنده» به‌ عنوان یک فرم نوین روزنامه‌نگاری گسترش دهیم؛ فرمی که شامل به ‌کار بردن تکنیک‌های روانشناسی مثبت‌نگر در فرایندها و تولیدات خبری است با این هدف که با حفظ کارکردهای اصلی روزنامه‌نگاری (ژورنالیسم) یک پوشش خبری سازنده را شکل دهیم که توجه مخاطبان را نیز جلب کند. او در این تز ابتدا مسائل انتقادی در روزنامه‌نگاری را مرور می‌کند که نیاز به این رویکرد را تبیین می‌کند. سپس مبحث «روزنامه‌نگاری سازنده» را تعریف می‌‎کند و به بررسی جایگاه آن در این رشته می‌پردازد. در نهایت به بررسی تکنیک‌های روزنامه‌نگاری سازنده می‌پردازد؛ از جمله چارچوب روانشناسی که مبنای این کاربردهای عملی است. در مجموع این تز و مقاله به رویه ضروری در روزنامه‌نگاری با استفاده از خبرنگاری سازنده می‌پردازد که هدف آن تاثیر مثبت بر اعتبار کاهش‌یافته روزنامه‌نگاری و مخاطبان خسته شده از رویه فعلی رسانه‌هاست.

یک تصویر کامل و همه‌جانبه نیاز است

علاوه بر دانشکده‌های رسانه و روزنامه‌نگاری، رسانه‌های مختلف دنیا نیز بخشی را به‌صورت تخصصی به «روزنامه‌نگاری سازنده» تحت عنوان «خبر خوب» اختصاص داده‌اند. این رسانه‌ها در بیان مأموریت و هدف خود می‌نویسند: در روزنامه‌نگاری کلاسیک، تمرکز صرف بر روی تعارضات و مشکلات عمیقا ریشه دوانده‌ است. مهم‌ترین نقش رسانه در یک جامعه آزاد و باز این است که عموم مردم بتوانند صاحبان قدرت و مسئولین را با گزارش دادن معضلات حل نشده، تبعیض‌ها، ‌ سوءاستفاده‌ها و غیره وادار به پاسخگویی کنند. ما در این رویکردی که در پیش گرفته‌ایم، ‌ مسائلی که نیاز به رسیدگی و حل شدن دارند را انعکاس می‌دهیم با این امید که افرادی را به اصلاح و رسیدگی به آن وادارد.

در خبرنگاری کیفی، منتقد بودن بسیار ضروری است اما این رویه اغلب در رسانه‌های جریان اصلی از دست خارج می‌شود و به سمت «اخبار فوری» بشدت منفی می‌رود که حول جنگ، گرسنگی و بلایای طبیعی می‌چرخند. این درست است که فجایع بزرگ قطعا بخشی از واقعیت هستند اما چنین روایت‌هایی همه ماجرا نیستند و برای نشان دادن یک تصویر کامل از دنیا باید ابعاد خوب و مثبت اتفاقات و موضوعات را هم دید.

هدف، تزریق امید برای اقدام موثر است

وبسایت «بهترین اخبار دنیا» در این خصوص می‌نویسد: رسانه‌ها دنیای پیرامون را صرفا توصیف نمی‌کنند؛ ‌ بلکه روی آن نیز اثر می‌گذارند. عواقب یک چشم‌انداز رسانه‌ای که به‌‌‌صورت افراطی بر روی اخبار منفی تمرکز کرده‌اند، این است که خوانندگان، بینندگان و شنوندگان از حس ناامیدی پر می‌شوند و همین ناامیدی آن‌ها را نسبت به موضوعات و اتفاقات کرخت می‌کند. به گونه‌ای که سبب می‌شود دیگر تمایلی به هیچ‌ نوع اقدام مثبت برای بهبود شرایط اطرافشان نداشته باشند. البته اگر تا همین الان این اتفاق نیفتاده باشد و عموم مردم قید دنبال کردن اخبار را نزده باشند! این رسانه در ادامه به پژوهشی اشاره می‌کند که موسسه رویترز در سال ۲۰۱۷ انجام داد و نتایج حاصل از آن نشان می‌داد دلیل عمده اجتناب از اخبار در بین عمومی این است که بر روی روحیه افراد اثرات منفی می‌گذارد. دقیقا به همین خاطر است که «خبر خوب» با «روزنامه‌نگاری سازنده» مترادف است.

هیچ شکی نیست که ادراک ما از دنیا بر روی اقدامات و انتخاب‌های ما بسیار اثرگذار است. بنابراین رسانه باید هدفش این باشد که یک نمایش هوشمندانه از واقعیت داشته باشد که هم خوبی‌ها را توصیف کند و هم بدیها را؛ ‌ هم مشکلات را انعکاس دهد و هم راه‌حل‌ها را بشناساند.

این رسانه در ادامه تأکید می‌کند که چون این رویکرد راه‌حل‌محور در روند فعلی رسانه‌ها مورد غفلت قرار گرفته است، ‌ تصمیم گرفته‌اند به‌ صورت تخصصی بر روی آن تمرکز کنند. و بیانیه مأموریتش را اینگونه عنوان می‌کند که به جای اینکه صرفا بر روی تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها تمرکز کنیم، بر روی روزنامه‌نگاری سازنده تمرکز می‌کنیم که برخی پیشرفت‌هایی که در دهه‌های اخیر در دنیا اتفاق افتاده را انعکاس دهیم و بر روی راه‌حل‌های چالش‌های پیش رو چراغ بیندازیم تا به خوانندگانمان هم امید مبتنی بر واقعیت بدهیم و هم آن‌ها را برای یک اقدام موثر برای حل مشکلات تشویق کنیم.

منبع:فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ مقایسه زندان زنان در آمریکا و ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا18 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.

زیستن در گودال‌ ارباب‌ها؛ یک زندگی عجیب در حاشیه تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
اینجا عفونت ادراری گرفته‌اند، حمام ندارند و دستشویی‌های مشترک آنها رامبتلا به بیماری‌های عفونی زنان کرده و آب خوردنشان را باتانکر می‌آورند. کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران - زینب کریمی، حسن ظهوری؛ محمودآباد روستایی آباد است اما مشکلات حاشیه‌اش آن رابدنام کرده است. مهاجران فصلی به دلیل بیکاری به اینجا می‌آیند و دربدترین شرایط زندگی می‌کنند. ازهیچ نهاد و سازمانی هم خدمات نمی‌گیرند. آنان از سر فقر زندگی در این شرایط سخت راپذیرفتند و کسی هم نیست که به دادشان برسد.

له شدن یک خودرو پس از گیر کردن بر روی ریل قطار + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک خودرو در هند حین عبور از ریل قطار بر روی آن گیر کرد و نتوانست از آن رد شود. مردمی که در اطراف ریل بودند به کمک راننده این خودرو شتافتند، اما نتوانستند خودروی وی را از روی ریل خارج کنند. حین کمک رسانی به راننده خودرو، قطار از راه رسید و با خودرو برخورد کرد. راننده خودرو قبل از رسیدن قطار از خودرویش پیاده شد و جانش را نجات داد. بیشتر بخوانید: قطع عضو، عاقبت بی‌احتیاطی موتورسوار ۲۵ ساله نسبت به عبور قطار + فیلمانتهای پیام/تصادف قطار با ماشین + فیلم

بلای وحشتناکی که بر سر پسر بچه مدرسه‌ای آمد+ فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث Accidents رکنا، یک پسربچه مدرسه‌ای در اوکراین حین عبور از خیابان با یک خودرو تصادف Crash کرد. این پسربچه از بخشی از خیابان عبور می‌کرد که خط عابر پیاده نداشت. او پس از دویدن ناگهانی به وسط خیابان با یک خودرو به شدت تصادف کرد، اما از این حادثه Incident جان سالم به در برد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ جنجال و درگیری پشت در رختکن استقلال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
بعد از پایان دیدار تیم‌های نفت و استقلال هواداری که فرزندش را به داخل رختکن آبی پوشان راه نداده بودند به شدت عصبانی شد و حتی با تعدادی از عوامل تیم استقلال درگیر شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری1 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری5 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترامپ: ایرانی‌ها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید

نامه‌نیورچند ثانیه قبل

ترامپ: ایران می‌گوید با حمله به عربستان ارتباطی ندارد

مهر33 دقیقه قبل

اعلام نتایج آزمون EPT شهریور ۹۸ دانشگاه آزاد

صدا و سیما33 دقیقه قبل

توکیو: عرضه پایدار نفت از خاورمیانه برای ثبات و رونق اقتصاد جهانی از جمله ژاپن ضروری است/ برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه بسیارمهم است

انتخاب33 دقیقه قبل

حملات به «بقیق» و «خریص» شکنندگی اقتصاد عربستان را آشکار کرد

مهر34 دقیقه قبل

ویدیو؛ اشک‌های کریستیانو رونالدو در برنامه تلویزیونی به دلیل فقدان پدرش در زمان کسب موفقیت‌های دوران حرفه‌ای (با زیرنویس فارسی)

طرفداری34 دقیقه قبل