این زیباترین تصویر «خصوصی‌سازی نشده» از توست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آناج
  4. فرهنگ
این زیباترین تصویر «خصوصی‌سازی نشده» از توست

این زیباترین تصویر «خصوصی‌سازی نشده» از توست

آناجخبرگزاری آناج |
ابراهیم افشار خطاب به شهید باکری می‌نویسد: انگار یادشان نمانده که تو نسبت به یک بند پوتین چقدر حساس بودی. عکس‌هایی که کنار تو چاپ می‌کنند خودشان نیستند. چون آنها کوتوله‌اند. قدشان به قامت رشید تو نمی‌رسد.

گروه سیاسی آناج/ ابراهیم افشار؛ نه. مهدی‌جان راحت بخواب. راحت راحت. یکجوری که انگار اصلا هزار سال کنار ماهیان اروند خوابیده‌ای. کنار بومادران و لاله‌واژگون. آباجان هم خیالش راحت است که آنجا خوابیده‌ای، نه توی صحن سازمان خصوصی‌سازی. راستش را بخواهی من خوشحالم که نیستی. می‌دانم که اگر بودی دق می‌کردی. کمر خم می‌کردی. سر به نیست می‌کردی خودت را. آباجان را صدا می‌کردی که بیا ببین برادرها سیرمانی ندارند. نه، مهدی‌جان بخواب. راحت بخواب. بگذار ماهیان معصوم اروند دمخورت باشند.

هیچ‌جا زیباتر و عسل‌تر از خوابیدن در اعماق اروند نیست. ماهی‌ها و نخل‌ها از تمام آدمیان این زمانه، قابل اعتمادترند. تو اگر بخوابی، ما هم ساکت می‌مانیم که پشه تکان نخورد، کاسه‌بشقابی صدا نکند، مش‌کاظیم گلوله در نکند و ما با خبرهای خصوصی‌سازی، ‌خوابت را پریشان نکنیم. نه، «مهدی‌بالا» راحت بخواب. جوری که انگار هرگز به دنیا نیامده‌ای. این آدم‌هایی که هر روز یک عکس از خودشان را بغلت می‌چینند و خودشان را بهت می‌چسبانند برای ما آبرو نگذاشته‌اند. برای ما که هروقت می‌خواستیم یک کوراوغلو یا قاچاق‌نبی یا ستار معاصر معرفی کنیم اسم «پسر آباجان» از دهان‌مان نمی‌افتاد.

پسر آباجان که یکدانه بود. پسر آباجان که لنگه نداشت. پسرآباجان که به حلال و حرام بودن دکمه اورکتش هم حساس بود. اما این برادرها اروند را درسته قورت می‌دهند. الان آباجان هم خوشحال است که تو فراغ‌بال و آسوده‌سر، در اعماق آب‌ها غنوده‌ای و ما با شعرهای «خسته‌قاسیم» دلخوشیم، اما باز راحت‌مان نمی‌گذارند. باز بخور بخورهایشان از اعداد مستقر در مغز انسان فراتر می‌رود. باز چیلیک چیلیک عکس‌های مشترک از تو می‌گذارند. حتی نگاه نمی‌کنند که آن یک وجب قدشان، آن کوتولگی‌شان، به شانه‌های نحیف ولی ستبر تو هم نمی‌رسید و نمی‌رسد. به سیبک گلویت هم نمی‌رسید و نمی‌رسد.

نه مهدی‌بالام، تو راحت بخواب. به این هم فکر نکن که کاش آباجان زنده بود و می‌آمد کنار اروند، تور می‌انداخت توی آب، تا تو را در هیبت یک فرشته از آب بگیرد و لالایی برایت بخواند اما آن را هم دنیا از او مضایقه کرد. آباجان الان کاش ‌بود و برای بچه‌های تشنه‌لب فرات نقل می‌کرد که پسرم به جنگجویانش همیشه می‌گفت «هر وقت گلوله خوردید دندان به هم بفشارید و سبحان‌الله بگویید، مبادا ضجه‌تان را دشمن بشنفد.» اما مهدی‌بالام‌، ‌قوربانین اولوم، باشووا دولانیم، قاداوی آلیم، آخر من چطوری الان سبحان‌الله بگویم که گلوله را از خودی خورده‌ام. گلوله را از خودی‌هایی که عکس مشترک‌شان با تو را گذاشتند توی شبکه‌های مجازی، اما کرورکرور مال ملت را خوردند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

انگار یادشان نمانده که تو نسبت به یک بند پوتین چقدر حساس بودی. من اقلکم می‌دانم که این عکس‌هایی که کنار تو چاپ می‌کنند خودشان نیستند. چون آنها کوتوله‌اند. قدشان به قامت رشید تو نمی‌رسد. آخر نگاه‌شان کن. نگاه‌شان کن. من کودکی آنها را در ششگلان و اول عباسی دیده‌ام. علی را دیده‌ام. حاج مجید را دیده‌ام. آنها توی خانه روبه‌روی ما می‌نشستند. اصلا شما دوتا را توی چای شیرین هم بریزند و هم بزنند، باهم قاطی نمی‌شوید. تو وقتی شهردار بودی بیل را می‌گرفتی دستت و حلبی‌آبادهای ارومیه را می‌گشتی و تا اذان صبح آبراه می‌کندی برای پیرمرد و پیرمرد تا اذان صبح، هر چی فحش بلد بود یا نبود نثار تو می‌کرد.

آبا‌جان زنده نماند تا ببیند پسرش -همان فرماندهی که مندرس‌ترین لباس‌ها را تنش می‌کرد و به تک‌تک پوکه‌های گلوله‌ها همچون مهریه پیرزنان مملکتش می‌نگریست- حالا کارش به آنجا رسیده که باید نردبام جماعت «بیت‌المال‌خور» باشد؟ نه، «مهدی‌بالام» تو راحت بخواب. خوش به حالت که اروند از جوانی تو عین چشمش محافظت می‌کند. تو خوب‌جایی زندگی می‌کنی. کنار ماهی‌ها و خزه‌ها و نیزارها و نخلستان‌ها. اما اینجا آدم‌ها هرچقدر می‌خورند سیر نمی‌شوند. تو نخورده سیر بودی کارداشیم. یک چای شیرین، یک فطیر بیات، یک لبخند… این زیباترین تصویر «خصوصی‌سازی نشده» از توست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بدون تعارف با «معلم فداکار من»

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، متن گفتگوی علی رضوانی خبرنگار «بدون تعارف» با «معلم فداکار من» به این شرح است: مجری: شما را باید آقا معلم صدا کنیم؟ میهمان: بلهمجری: از چند سالگی شما معلم شدید؟ میهمان: الآن تقریبا ۱۰ سال. مجری: یعنی چی‏، چی جوری؟ میهمان: بعد دیگه همین جور از حقوق خودم‏، حقوق خودم هم اون موقع خیلی نبود. مجری: خانمت هم قبول کرد؟ میهمان: آره دیگه اومدیم تهران دیگه. یعقوب: بدون تعارف با معلم فداکار من. مجری: الآن چی؟ الآن به خودت نمی‌گی دیگه من هر چه قد وظیفه داشتم انجام دادم دیگه به من ربطی نداره.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «متأسفیم که این مشکل هنوز در سینمای ایران حل نشده و مسئولان سینمایی حاضر به پاسخگویی و اقدامی قاطعانه برای جلوگیری از قاچاق ادامه‌دار محصولات سینمایی نیستند؛ اتفاقی ناگوار که تاکنون به تعداد زیادی از کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران آسیب زده و این‌بار فیلم سینمایی «رستاخیز» ساخته جناب آقای احمدرضا درویش کارگردان برجسته سینما را نشانه گرفته است. کانون کارگردانان سینمای ایران امیدوار است مسئولان سینمایی با توجه به قاچاق فیلم «رستاخیز» شرایطی را فراهم بیاورند تا این فیلم بتواند پس از هفت سال بر روی پرده سینماهای کشور به نمایش دربیاید.» منبع: سینماسینما
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
وی گفت: بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی تحصیل می‌کردند که بیش از ۶۶۰۰ نفر را شامل می‌شود و بیشترین آن‌ها در مجارستان، هندوستان، روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند. در سال ۹۶، ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور بودند در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشکلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا پایان سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آن‌ها موافقت شده بود. دکتر جهانپور گفت:: البته اصل موضوع انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل موضوع جدیدی نیست لکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ امکان انتقال به داخل کشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده کاهش حداقل واحد‌های گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است. جهانپور در پایان افزود: در این راستا، کماکان انتظار می‌رود دانشجویان، خانواده‌ها و افرادی که به موارد مشکوک یا پیشنهاد‌هایی از این دست برخورد می‌کنند، اطلاعات خود را به حراست یا بازرسی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز حراست و یا اداره کل بازرسی وزارت بهداشت منعکس کنند.

انتشار تیزری از «شکستن همزمان بیست استخوان»

ایسناایسنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته برادران محمودی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم، این تیزر توسط محمد واحد ساخته شده و اکران فیلم هم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع سوئد دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
ایمناایمنا11 ساعت قبل
موضوعاتی از قبیل خودباوری ملی و خودکفایی دفاعی، رشادت‌ها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس،، معرفی شهدای ورزشکار، حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، مستندهای فاخر، نمایش‌های ارزشمند رادیویی، آشنایی با سبک زندگی کادر پزشکی در سال‌های دفاع مقدس، داستان کوتاه و شعر با موضوع دفاع مقدس، خوانش کتابهایی با موضوع دفاع مقدس، نقد و بررسی موسیقی، تئاتر و سینمای دفاع مقدس، بررسی ابعاد قرآنی و معارفی خانوادگی شهدا، روایت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس، خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی عملیات‌های مهم دوران دفاع مقدس، اطلاع رسانی از همایش‌ها و گردهمایی‌های بزرگداشت این هفته، دفاع اقتصادی و لجستیک در دوران گذر از بحران‌های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس، می‌پردازد. معاون صدا با مهم دانستن توجه به مقوله فرهنگ‌سازی در انتقال مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس گفت: «شبکه رادیو فرهنگ» در این ایام تلاش می‌کند برنامه‌های خود را با آگاهی بخشی درباره هشت سال دفاع مقدس در قالب مسابقه، معرفی سینمای دفاع مقدس، انعکاس اخبار فرهنگی و هنری هفته دفاع مقدس، بررسی بهترین شیوه انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان و موارد متعدد دیگر به تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت بپردازد. همچنین رادیو گفتگو «روایت نا تمام» را در هفته دفاع مقدس پخش می‌کند. مجموعه «ایرانصدا» با موضوعات مختلفی همچون سرودهای کودکانه با مضمون دفاع مقدس، مجموعه‌ای از داستان‌های دفاع مقدس و شهدا مخاطبان را در فضای مجازی همراه می‌کند. به نحوی که داستان زندگی نامه شهید حسن باقری، خاطرات شهید گمنام ابراهیم هادی، ایثار و فداکاری در دفاع مقدس و بیان خاطرات دفاع مقدس در آثار رادیو نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به چشم می‌خورد.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1