آزادی و بازگشت آزادگان سلحشور به میهن تجلی نصرت الهی بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
آزادی و بازگشت آزادگان سلحشور به میهن تجلی نصرت الهی بود

آزادی و بازگشت آزادگان سلحشور به میهن تجلی نصرت الهی بود

مهرخبرگزاری مهر |
مشهد - تولیت آستان قدس رضوی گفت: آزادی و بازگشت آزادگان سلحشور به میهن تجلی نصرت الهی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار با جمعی از آزادگان سرافراز کشور که در تالار ولایت حرم منور رضوی انجام شد، گفت: آنچه که مسلم است حق آزادگان ما آن طور که باید ادا نشده و به آن پرداخته نشده است، البته چند کتاب در این رابطه نوشته شده، اما نسبت به آنچه باید نوشته می‌شده، خیلی ناچیز است. ممکن است فیلم و سریال‌هایی هم ساخته شده باشد، ولی همچنان تولیدات در این رابطه بسیار اندک است.

وی ادامه داد: دلیل این کم کاری روشن نیست؛ وقتی ما تاریخ جنگ‌های اروپایی اعم از جنگ‌های جهانی اول و دوم را در آثار سینمایی‌شان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم تا چه حد برای اسیران شان فیلم تولید کرده‌اند و از آن‌ها قهرمان ساخته‌اند و به مقوله اسطوره‌سازی پرداخته‌اند.

وی تأکید کرد: نیروی ایمان به آزادگان ما توان، روحیه و امید می‌داد.

مروی تفاوت آزادگان ایرانی با سایر اسرای جنگی را در ایمان به خدای متعال دانست و گفت: آزادگان ما به موجب اعتقاد به خداوند متعال، خودشان را در بن بست و آخر خط نمی‌دیدند. آن‌ها خود را با اباعبدالله (ع) و خانواده عصمت و طهارت که اسیر بنی امیه شده بودند، مقایسه می‌کردند. همه این عوامل باعث شد که آزادگان بتوانند عزتمندانه دوران اسارت را سپری کنند.

وی همچنین بیان کرد: نیروی ایمان، باور و اعتقاد بسیار مهم است. لذا باید در آثار ما از کتاب تا فیلم و سریال‌ها به آن‌ها پرداخته شود و از تأثیر آنها گفته شود. ممکن است خیلی‌ها در شرایط عادی ایمان داشته باشند اما ایمان واقعی خودش را در این لحظات و موقعیت‌های سخت نشان می‌دهد.

مروی افزود: از طرف دیگر باید نصرت الهی را در موضوع آزادگان ببینیم و در آثار خودمان منعکس کنیم. چه کسی تصور می‌کرد که صدام برای آزادی اسرا پیش‌قدم شود.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید براینکه آزادی آزادگان از چنگال حزب جنایتکار و جلاد بعث عراق تجلی نصرت الهی بود، تصریح کرد: آزادگان ما در عراق اسیر صدام نبودند، بلکه توسط او به گروگان گرفته شده بودند، اسارت یکسری شرایط و قوانینی دارد که توسط کمیته‌ها و نهادهای بین المللی تدوین شده است، اما برخورد صدام با اسرای ایرانی در چارچوب هیچ قانونی نبود.

وی افزود: صدام ۶۰ هزار نفر از فرزندان ملت ما را به گروگان گرفته بود و با توجه به شخصیت و روحیاتی که از او سراغ داریم، اگر در شرایط عادی قرار داشت و عراق به کویت حمله نکرده بود و صدام به دنبال رفع خطر احتمالی ایران نبود، برای آزادی یکایک این ۶۰ هزار نفر از ایران امتیاز می‌خواست و شاید ده‌ها سال آزادی این اسرا به طول می‌انجامید؛ این نصرت الهی بود که بدون هیچ امتیازی آزادگان آزاد شدند و به کشور بازگشتند، این اتفاق بزرگی بود که باید به آن پرداخته شود.

وی آزادگان را نماد انقلاب، مقاومت، مبارزه و جهاد فی سبیل الله خواند و عنوان کرد: نشر جریان آزادگان و بیان خاطرات و سختی‌هایی که متحمل شدند، ترویج فرهنگ آزادگی، مقاومت و امید آفرینی در جامعه است، بنابراین ما در آستان قدس رضوی وظیفه خود می‌دانیم هرآنچه در توان داریم برای تحقق این مهم بکار بگیریم.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی افزود: بسیار خوب بود اگر همکاران ما در امور ایثارگران آستان قدس رضوی برنامه ریزی می‌کردند و چند شبی را به مناسبت ایام آزادی آزادگان شرایط بیان خاطرات این عزیزان را در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر فراهم می‌کردند، اما انشاءالله سال آینده به مناسبت این ایام چند شب در حرم مطهر برنامه‌هایی برای این منظور تدارک دیده خواهد شد.

وی گفت: آستان قدس رضوی به میزان توان و امکانات در حوزه کتاب، فیلم و کار فرهنگی برای ترویج فرهنگ آزادگان تلاش خواهد کرد.

وی با اشاره به نصرت‌های الهی در دوران انقلاب اسلامی و پس از آن، اظهار کرد: عزتی که امروز ایران اسلامی در دنیا دارد و ذلتی که آمریکا گرفتارش شده یکی از جلوه‌های نصرت الهی است.

تولیت آستان قدس رضوی با طرح این موضوع که ممکن است برخی سؤال کنند مگر آمریکا چه ذلتی دارد؟ پاسخ داد: آمریکا با تلاش بسیار، هزینه‌ فراوان، برنامه‌ریزی، خریدن عده‌ای از ارتشیان و تهییج جمعی از مردم ونزوئلا تلاش کرد در این کشور کودتا انجام دهد، اما شکست خورد و هیچ کاری نتوانست از پیش ببرد.

وی افزود: این همان آمریکایی است که در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ با اجیر کردن چند اراذل و اوباش به راحتی در ایران کودتا انجام داد و دولت مصدق را سرنگون کرد و محمدرضا پهلوی را به ایران بازگرداند، اما امروز با تمام قدرتش و حمایت‌های بین المللی حتی در ونزوئلا شکست خورد.

مروی تصریح کرد: فرزندان این ملت پهپاد آمریکایی متجاوز به خاک جمهوری اسلامی را سرنگون کردند، این پهپاد یک سلاح بسیار پیشرفته و مهم آمریکا به شمار می‌رفت، ایران آن را منهدم کرد و آمریکا هیچ کاری نتوانستند بکند، بعد به دورغ گفتند ما هم یک پهپاد ایران را زدیم، آبرو ریزی و ذلتی از این بیشتر و بالاتر؟

وی با اشاره به اقدام انگلیس در توقیف غیرقانونی نفتکش جمهوری اسلامی ایران در جبل الطارق، تصریح کرد: با توقیف غیرقانونی نفتکش ایران خواستند ایران را در محاصره دریایی قرار دهند، برخلاف اقدام غیر قانونی انگلیسی‌ها در توقیف کشتی جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی سرافراز ما کشتی متخلف انگلیسی را که توسط نظامیان آمریکایی اسکورت می‌شد، توقیف کردند و بازهم آن‌ها هیچ کاری نتوانستند بکنند، اگر کاری از دستشان بر می‌آمد در این چهل سال انجام می‌دادند، این یعنی عزت و اقتدار ایران و ذلت استکبار.

وی گفت: تنها کاری که از آمریکا برمی‌آید اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه کشور مقتدر ایران است، این تحریم‌ها نشان دهنده ضعف، استیصال، درماندگی و شکست آمریکاست.

مروی با بیان اینکه در تمام این عرصه‌ها نصرت و یاری خداوند جلوه دارد و ما می‌بینیم که پروردگار متعال چگونه کسانی را که در راه او و برای او حرکت می‌کنند، یاری می‌کند. تصریح کرد: ما باید شکرگزار نعمت رهبری باشیم، بخش قابل توجهی از این توفیقات به برکت تیزهوشی، آینده نگری، شجاعت، تدبیر دقیق و حساب شده و توکل رهبری معظم انقلاب به خداوند متعال حاصل شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسائل منطقه بامداد شنبه نسبت به اظهارات مقام‌های آمریکایی برای حمایت از عربستان گفت: گمان نمی‌رود، ترامپ بدنبال انتقام حمله به تأسیسات آرمکو باشد، چرا که آنچه بیش از هرچیزی برای رئیس جمهوری آمریکا اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند. نمی دانیم آیا مسؤولان عربستان و امارات به توصیه‌های سید نصرالله گوش فرا خواهند داد یا خیر، اما سخن وی واقعیت دارد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای پیروزی عربستان و انتقام از حمله به آرامکو که تهران را متهم می‌کنند، به ایران حمله نخواهد کرد، حمله پهپادی به پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» که بنا به اعتراف کارشناسان غربی، بیش از نیمی از تولید نفت سعودی را کاهش داد. آن چه بیشتر از هرچیز برای ترامپ اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند، اما آن زمان که این کشورها در معرض خطر قرار می‌گیرند، ترامپ فریبکاری می‌کند و (در حمایت از آنان) طفره می‌رود. رئیس جمهوری آمریکا در این موقع، شروع به توئیت و اظهارات متناقض می‌کند، یک بار می‌گوید، وی متعهد به حمایت از هیچ کشوری نیست و یک بار دیگر بهانه می‌آورد که منتظر نتایج تحقیقات است و می‌خواهد بداند، مبدأ حمله به تأسیسات نفت عربستان کجاست. بیشترین کاری که ترامپ خواهد کرد، اعمال تحریم‌های بیشتر اقتصادی است، همان کاری که جمعه شب انجام داد و بار دیگر بانک مرکزی ایران را تحریم کرد، علت این که ترامپ نمی‌تواند به ایران حمله کند، این است که می‌ترسد، تهران در پاسخ به حملات آمریکا، پایگاه‌های آن و مستقر در قطر، عربستان، امارات، بحرین و کویت را با موشک‌ها و پهپادهای رادار گریزش هدف قرار دهد.

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

شنبه ۳۰ شهریور: گفتگوی زنده قالیباف با مردم درباره انتخابات مجلس

فردا نیوزفردا نیوز10 ساعت قبل

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر7 ساعت قبل

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز
ایسناایسنا1 روز قبل
رییس شورای قرارگاه راهبردی عمار با تأکید بر اینکه سال‌ها طول می‌کشد تا متوجه شویم شهادت شهدای رژه اهواز چه توطئه‌ای را خنثی کرده است، گفت: دشمن برای حمله به رژه اهواز هم فکر کرد و هم نیرو تربیت کرد بنابراین نمی‌توان به آن حادثه گفت. ما در آن حادثه کودک شهید هم داشتیم. وی با تأکید بر اینکه شهادت، کودک و بزرگ ندارد و شهادت علی اصغر در کربلا سپری برای جلوگیری از دشمن شد، گفت: توطئه رژه اهواز هم با شهادت شهدا خنثی شد. آمریکایی‌ها در برابر سقوط پهپاد فقط سرشان را پایین انداختند و این نتیجه عملکرد شهدا است. طائب بیان کرد: شهدای رژه اهواز، مرگ طبیعی نداشتند؛ بلکه به شهادت رسیدند و سالها طول می‎کشد تا متوجه شویم شهادت آنها چه توطئه‌ای را خنثی کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1