تعبیر جامعه از جدال لفظی آیت الله یزدی و آملی لاریجانی «دعوای قدرت» است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
تعبیر جامعه از جدال لفظی آیت الله یزدی و آملی لاریجانی «دعوای قدرت» است

تعبیر جامعه از جدال لفظی آیت الله یزدی و آملی لاریجانی «دعوای قدرت» است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر بنا است صحبتی می‌شد باید همان زمانی که آیت‌الله آملی لاریجانی سر کار بود و این اتفاقات در حال رخ دادن بود و ایشان هم به عینه یا می‌دانست یا دیده‌ بود گفته می‌شد. اما گفتن آن در این زمان و طرح این مسائل چه مشکلاتی را می‌تواند حل کند؟

اعتمادآنلاین|حجت‌الاسلام مصطفی درایتی، درباره اظهارات آیت‌الله محمد یزدی و پاسخ آملی لاریجانی و تاثیرات مقابل هم گرفتن شخصیت‌های کشور گفت: این موضوع عجیبی نیست، اینکه تصور کنیم این شخصیت‌ها همیشه چه به جا و چه نا به جا باید از کار یکدیگر تعریف کنند و نباید انتقادی کنند نه در گذشته اینطور بوده و نه به مصلحت است، در نتیجه از این جهت امر جدیدی نیست.

مشاور رئیس دولت اصلاحات تاکید کرد: آنچه مطرح است این است که گاهی لحن صحبت متفاوت است. لحنی که انسان در انتقاد به کار می‌گیرد اهمیتی دارد که از چشم جامعه هم دور نیست. بعد از آن موضوعی که درباره آن صحبت می‌شود، اهمیت دارد. در این‌جا هم حساسیت‌هایی وجود دارد که به صورت معمول موضوعی را که انتقاد می‌کنند بررسی شود که جا و زمانش هست یا نیست. سپس این موضوع هم اهمیت دارد که آیا آن فردی که انتقاد می‌کند جایگاه آن انتقاد را دارد یا خیر.

این عضو حزب اتحاد ملت با بیان اینکه بخشی از صحبت‌های آقای یزدی به انتقاد از دیگران برمی‌گشت و نه خود آقای لاریجانی، اظهار کرد: ایشان برای مرجعیت تعیین تکلیف می‌کرد که طبیعتا هیچ‌کس برای ایشان چنین جایگاهی را در حوزه قائل نیست و بعد ممکن است مورد انتقاد دیگران قرار بگیرد. این نوع صحبت کردن و تعیین تکلیف برای دیگران در شأن هرکسی نیست که بخواهد اینگونه صحبت کند و مراجع اینطور حرف نمی‌زنند. اینگونه مسائل است گاهی ممکن است عکس‌العمل‌هایی منفی داشته باشد که طبیعتا باید احتیاط بیشتری کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که ریشه اینگونه اختلافات را در چه مسائلی می‌توان جست‌و‌جو کرد و چگونه می‌توان از بروز موارد اینچنینی جلوگیری کرد؟، گفت: مشترکات زیادی در این دو شخصیت وجود دارد، هردو عضو شورای نگهبان هستند و هردو به مدت سال رئیس دستگاه قضا بودند و حال بحث‌هایی مطرح شده است. اینگونه صحبت‌ها در فضای اینچنینی از نظر برخورد اجتماعی این است که تعبیر جامعه این است که این‌ها با یکدیگر دعوای قدرت دارند.

درایتی با بیان اینکه دعوا مفید نیست، عنوان کرد: حتی گاهی برخی اختلافات هست که به بالا بردن سطح آگاهی جامعه کمک می‌کند که آن اختلاف اشکالی ندارد اما بعضی اختلافات اینچنینی که به وجود می‌آید متاسفانه تخریب‌هایی را ایجاد می‌کند که یقینا مفید نیست. هر دوی این بزرگواران در قدرت بوده و الان هم هستند و جایگاهشان هم تقریبا یک جایگاه مشترک می‌شود یعنی یک توازن بین‌شان وجود دارد اگرچه از نظر سن تفاوت‌هایی وجود دارد.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی ابراز کرد: آغاز کننده این ماجرا آقای یزدی بوده است، طبیعتا باید حق دهیم که طرف مقابل از خودش دفاع کند و پاسخ دهد. بالاخره در دعوا هم حلوا پخش نمی‌کنند. آقایان باید خودداری بیشتری کنند. البته به نظر می‌رسد آقای یزدی سطح تحمل خیلی محدودی پیدا کرده است. با توجه به اینکه سن‌شان هم بالا رفته بهتر است که کمتر اظهارنظر کنند که در این صورت فکر می‌کنم مصونیت بیشتری خواهند داشت.

مشاور رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: ممکن است در هر جایی اشکالات و خطایی باشد اما شکل گفتن و فردی که می‌گوید خیلی مهم است. این موارد ممکن است مسائلی را درست کند که به نفع نیست. این دعوایی که آقای یزدی شروع کرده هم که با ما نیست که بگوییم از همان اول موضع مناسبی با آقای یزدی نداشتیم بلکه آقای آملی لاریجانی از همفکران خود ایشان است. اگر عده دیگری هم حرف‌ و حدیث‌هایی که راجع به آقای یزدی مطرح بوده و هنوز هم هست را طرح کنند شاید به مصلحت ایشان هم نباشد.

این عضو حزب اتحاد ملت بیان کرد: اگر بنا است صحبتی می‌شد باید همان زمانی که ایشان سر کار بود و این اتفاقات در حال رخ دادن بود و ایشان هم به عینه یا می‌دانست یا دیده‌ بود، گفته می‌شد. از جمله صحبت مدرسه‌ای که می‌کند شاید فاصله‌اش تا منزل ایشان بیست متر هم نباشد. اما گفتن آن در این زمان و طرح این مسائل چه مشکلاتی را می‌تواند حل کند؟ فقط اتفاقی را ایجاد می‌کند که بزرگانی که اینقدر ادعا داشتند که چنین و چنان کنند این شده عاقبت‌شان.

درایتی گفت: به نظر من این موضوع حل می‌شود چون هردو متوجه می‌شوند که به نفعشان نیست. اگر شخص دیگری غیر از آقای یزدی به آقای لاریجانی انتقاد می‌کرد که تشابهات زیادی هم از این جهات به یکدیگر نداشتند شاید پذیرشش برای جامعه بیشتر بود ولی طرح این مسائل از طرف آقای یزدی شاید عکس‌العمل منفی‌اش برای خود ایشان بیشتر از آقای لاریجانی باشد.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

(ویدئو) کشف یک تن پول نقد در کف یک کامیون!

فراروفرارو23 ساعت قبل

فیلم | سردار سلیمانی: امروز انصارلله یمن هم به امام حسین اقتدا می‌کند!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در میان آثار بسیار قدیمی و با ارزش استان کرمان، ارگ با شکوه و با صلابتی در میان کویر سربرافراشته است. این بنا که از خشت ساخته شده، در جنوب غربی شهر راین کنونی قرار گرفته و تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است. ارگ راین با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بشمار می‌آید و هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

ریشه جنجال «دختر آبی» کجاست؟ / چگونه اصلاح‌طلبان، پیاده نظام اندیشکده صهیونیستی توانا شدند؟ +تصاویر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
هفته‌ای نیست که به واسطه جریان‌سازی هماهنگ با خارج از کشور، حول یک مساله اجتماعی یا سیاسی، شاهد التهاب آفرینی‌های چند روزه نباشیم. این در حالی بود که خبر محکومیت او به ۶ ماه حبس و عنوان اصلی اتهامی آن مرحومه از اساس دروغ بود. اما به نظر می‌رسد که ماجراهایی از سنخ «دختر آبی» و ملتهب کردن فضای روانی جامعه، صرفا یک نوع سوءاستفاده ساده از یک رویداد اجتماعی نیست. اصولا انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس موسوم به «انقلاب یاس»، یکی از الگوهای ذهنی سران فتنه موسوم به «جنبش سبز» و حامیان متنفذ آن بود. راستی؛ چرا تصور می‌شود حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالف ارزش‌های دینی است؟ چرا منکر است؟ و چرا از منظر متولیان دین از منکراتی چون دروغ و دزدی و رشوه بزرگتر است؟ فرق حضور زنان در ورزشگاه‌ها با حضور آن‌ها در خیابان‌ها و پارک‌ها چیست؟ احتمالا خواهند گفت، شرایط اضطرار است و مصداق اکل‌میته است.

آبگیری سد ایلیسو در ترکیه با وجود مخالفت ایران +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام «اینستا خبری» در جدیدترین پست خود درباره آبگیری سد ایلیسو در ترکیه با وجود مخالفت ایران نوشت: با وجود اعتراض ایران و عراق، آبگیری سد ایلیسو در ترکیه بر روی رودخانه‌ دجله آغاز شده است. خشک شدن تالاب هورالعظیم ایران یکی دیگر از تبعات آبگیری ایلیسو است. دولت ترکیه بدون جلب توافق با ایران و عراق این سد را ساخته است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودمرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اشرف عید، این کارگر لوله‌کش فرانسوی می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه امروز حضور نداشت. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد. این لوله کش می‌گوید که چند ساعت به او اجازه ندادند که این خانه را ترک کند و او را مجبور کردند که پای حصه را ببوسد. شاهزاده حصه کیست؟ بر اساس آنچه که در رسانه‌های عربستان منتشر شده است، شاهزاده حصه به دلیل کارهای نیکوکارانه و همچنین تلاش برای حقوق زنان مشهور است.

نظرها

اخبار بیشتر