تاریکخانه خبری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اقتصادی

تاریکخانه خبری

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
تاریکخانه خبری - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج - هر چند امروز با پیدایش دوربین‌های دیجیتال دیگر خبری از تاریکخانه‌های محل ظهور و چاپ عکس نیست ولی با این وجود مشکلات عکاسان به ویژه خبری همچنان در اتاقک‌های تاریک به انتظار روزنه‌ای بسوی امیدواری است.

فتوژورنالیسم یا عکاسی خبری شیوه‌ای از هنر عکاسی است که از طریق تصاویر داستان خبری را برای مردم روایت می‌کند، اگر خبرنگاران پیام خود را در چندین جلمه بیان می‌کنند عکاسان با یک فریم عکس می‌توانند پیام خود را سریع‌تر به مخاطبان منتقل کنند و این یکی از بارزترین تفاوت‌های بین عکاسان و خبرنگاران است.

بریدن واترمارک و عدم درج نام عکاس از عکس‌ها نه تنها در فضای مجازی بلکه در بسیاری از نشریات مکتوب کشور ما سال‌هاست عکاسان را رنج می‌دهد چرا که این اقدام نشان از بی‌توجهی و کم اهمیت دانستن زحمات و تلاش‌های آنها در گرفتن عکس است.

علاوه بر این عکاسان خبری با مشکلات دیگری هم مانند نداشتن بیمه و امنیت شغلی، درآمد پایین هم دست و پنجه نرم می‌کنند ولی با این وجود همچنان عاشقانه رویدادهای خبری را به تصویر می‌کشند و امیدوار به آینده‌ای روشن هستند.

۱۱ عکاس خبری در کردستان مشغول به کار هستند که از این تعداد تنها چهار نفر آنها زیر پوشش بیمه قرار دارند و هفت نفر دیگر فقط با عشق و علاقه وافر در این حرفه فعالیت کرده و لحظه شاد و غمگین در بخش‌های مختلف خبری و مستند را به تصویر می‌کشند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مرکز سنندج به مناسبت فرا رسیدن ۲۸ مرداد روز جهانی عکاسی میزگردی را با حضور سه عکاس خبری و مدیرخانه مطبوعات استان که خود نیز عکاس خبرگزاری ایلنا در کردستان است، برگزار کرد، ایشان از این اقدام که برای نخستین بار در سطح استان به عکاسان خبری و بیان مشکلات و مسائل آنها توجه کرده است، قدردانی کردند.

تاریکخانه خبری - 10

مدیرخانه مطبوعات کردستان در این میزگرد با اشاره به اینکه ۱۱ نفر عکاس خبری در این استان فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت کردستان این تعداد عکاس خبری در شرایط فعلی جوابگوی نیاز استان هستند به همین دلیل اجازه افزایش این تعداد را تاکنون نداده‌ایم و بخوبی توانستیم در این حوزه مدیریت کنیم.

سید لطیف حسینی‌نسب افزود: توانستیم ارتباط و تعامل مطلوبی با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف برقرار کرده و تورهای خبری برگزار و سفر مسئولان ارشد کشوری، جشنواره‌ها و همایش‌ها را بخوبی پوشش دهیم.

وی با اشاره به اینکه نظم خوبی در حضور و فعالیت عکاسان خبری استان وجود دارد، اضافه کرد: عکاسان خبری متشکل از ۱۰ مرد و یک زن هستند و از این تعداد چهار، پنج نفری عضو خانه مطبوعات هستند البته نداشتن بیمه و کارت پایان خدمت سربازی از مهمترین دلایل عدم عضویت دیگران است.

این عکاس خبرگزاری ایلنا در کردستان گفت: پیگیر ایجاد انجمن صنفی عکاسان استان شدیم ولی تاکنون به دلایل مختلفی همچون عدم همکاری و همراهی عکاسان حوزه‌های مختلف موفق به انجام آن نشده‌ایم.

حسینی‌نسب یکی از نیازهای ضروری عکاسان را تهیه آرشیو دانست و افزود: آرشیوسازی عکس‌ها مستلزم داشتن امکانات و تجهیزات است و باید فکر جدی در این رابطه داشته باشیم.

معرفی ظرفیت‌های استان از طریق عکس

وی با اشاره به اینکه عکس یک دنیا حرف برای گفتن دارد، گفت: عکس می‌تواند جایگاه فرهنگی و ظرفیت‌های استان را بخوبی نشان دهد.

عکاس خبرگزاری ایلنا کردستان با اشاره به اینکه تقویت اطلاعات و آشنایی عکاسان با عکاسی خبری امری ضروری است، یادآور شد: برای تحقق این مهم نیاز به برگزاری کارگاه‌های آموزشی است.

حسینی‌نسب از عدم مشارکت عکاسان در کارگاه‌های آموزشی انتقاد کرد و افزود: در ۲ ماه اخیر کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید مطرح عکاسی کشور در استان برگزار شد ولی عکاسان مشارکت چندانی نکردند.

وی یادآور شد: تعدادی از عکاسان خبری استان در چند سال اخیر توانستند در جشنواره‌های ملی رتبه‌هایی را کسب کنند ولی این کافی نیست و می‌طلبد عکاسان ما آثاری را برای شرکت در فستیوال‌های کشوری و بین‌المللی تولید کنند.

مدیرخانه مطبوعات کردستان اضافه کرد: معتقدم عکاسان باید آثاری را برای شرکت در جشنواره‌ها به منظور مطرح کردن استان خود تولید کنند و اگر آثار آنها بی‌نظیر باشد حتما دیده می‌شود و رتبه‌هایی را کسب خواهد کرد.

حسینی‌نسب با اعلام اینکه آمادگی برگزاری هر جشنواره‌ای را در استان داریم، گفت: انتظار می‌رود متولیان فرهنگی به برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌هایی که بازخورد تاثیرگذاری در جامعه دارند، بپردازند نه اینکه هزینه‌های زیادی برای اجرای برنامه‌های بدون خروجی کنند.

وی یادآور شد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باید به خواسته‌ها و نیازهای خبرنگاران و عکاسان توجه کند و جوابگوی آنها باشد.

عکاسان خبری امنیت شغلی ندارند

مدیرخانه مطبوعات کردستان یکی از مشکلات حوزه عکاسی خبری را نداشتن امنیت شغلی دانست و گفت: بارها عکاسان خبری مورد هجمه قرار گرفتند و خسارتی به دوربین‌های آنها وارد شد ولی هیچ کسی جوابگوی مشکلات آنها نبوده است.

حسینی‌نسب نداشتن بیمه را از دیگر مشکلات عکاسان خبری دانست و افزود: دفاتر مرکزی نشریات و خبرگزاری‌ها تمام نیروهای خود را بیمه کردند وقتی به نیروهای شاغل شان در استانی همچون کردستان می‌رسد دیگر توانایی تامین هزینه‌های آن را ندارند.

وی اظهار داشت: برای بیمه کردن دوربین عکاسان خبری از سوی شرکت‌های بیمه تلاش زیادی کردیم ولی هیچ شرکت خصوصی و دولتی حاضر به همکاری با ما در این راستا نشد.

مدیرخانه مطبوعات کردستان تاکید کرد: امکان آسیب و خسارت دیدن دوربین عکاسان خبری در حوادث و برنامه‌های مختلف وجود دارد و بارها هم این اتفاق افتاده و بی‌شک بیمه شدن این تجهیزات ضروری است.

حسینی‌نسب گفت: اکثر عکاسان خبری استان با هزینه شخصی خود دوربین خریداری کرده‌اند و اگر آسیبی به آن وارد شود با شرایط اقتصادی که امروز بر جامعه حاکم است تعمیر یا تعویض آن خارج از توان مالی آنها است.

وی با اشاره به اینکه کمترین درآمد در رسانه مربوط به عکاسان خبری است، افزود: عکاسان در دیگر کشورها در سال چندین بار دوربین خود را تعویض و یا تجهیزات آن را به روز می‌کنند این در حالی است که عکاسان ما هفت، هشت سال است که تنها با یک دوربین کار می‌کنند.

این عکاس خبرگزاری ایلنا کردستان اضافه کرد: نبود سالن همایش استاندارد در استان از دیگر مسائلی است که همواره موجب رنجش و افزایش سختی کار عکاسان خبری می‌شود.

حسینی‌نسب یادآور شد: در تهران و دیگر شهرهای کشور سالن اجرای برنامه‌ها و مراسم‌های مختلف به گونه‌ای طراحی شده که دارای جایگاه ویژه عکاسان خبری است و آنها براحتی می‌توانند پوشش تصویری برنامه را انجام دهند.

وی اضافه کرد: با ۴۷ سال سن بارها پیش آمده در برنامه‌های مختلف بدلیل نبود جا روی زمین نشسته‌ام ولی با این وجود به دلیل علاقه و برای مطرح کردن بیشتر استان کارم را به بهترین وجه ممکن انجام داده‌ام.

این عکاس خبرگزاری ایلنا در کردستان از عدم توجه متولیان فرهنگی در حوزه عکاسی نیز گلایه کرد و گفت: اعطای کارت هدیه به مناسبت روز جهانی عکاسی بیانگر حمایت از این قشر نیست، این افراد به تسهیلاتی برای خرید تجهیزات به روز نیازمند هستند.

عکس سند غیرقابل انکار است

تاریکخانه خبری - 36

فرشید اردلان عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان هم اظهار داشت: در دنیای رسانه عکس را به عنوان سند غیرقابل انکار معنی می‌کنند و امروزه هر خبری و گزارشی که روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد و یا در نشریات مکتوب منتشر می‌شود نیاز به عکس دارد.

وی اضافه کرد: خبرنگاران برای اینکه خبر و گزارش خود را مستند به جامعه مخاطب خود نشان دهند از سند غیرقابل انکار یعنی عکس بهره می‌گیرند.

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان افزود: عکاسان خبری علاوه بر هنرمند بودن باید خبرنگار هم باشند و جامعه را بخوبی بشناسند و آشنایی و اطلاع کافی از سیاست روز داشته باشند.

اردلان یادآور شد: در بحبوحه رفتن نجفی از شهرداری تهران، بعد از اتمام جلسه‌ای و هنگام خروج از سالن یکی از عکاسان از او خواست دستی برایشان تکان دهد که نجفی خطاب به آنها می‌گوید می‌خواهید عکس خداحافظی بگیرید.

وی افزود: این نحوه برخورد و استفاده از موقعیت و زمان مناسب توسط این عکاس و همچنین هوشمندی سوژه عکس همواره در کارگاه‌های عکاسی مثال زده و به آن اشاره می‌شود.

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان با اشاره به اینکه برخی از عکس‌های خبری در طول دوران خود را نشان می‌دهند، گفت: در زلزله بویین زهرا که سال ۴۱ اتفاق افتاد عکسی از غلامرضا تختی در هنگام جمع‌آوری کمک به زلزله‌زدگان گرفته شده که مرام پهلوانی او را به همگان نشان داده و این تصویر در تاریخ کشور ما ماندگار شده است.

اردلان با بیان اینکه عکس خبری احتیاج به مطلب ندارد، اظهار داشت: در دنیای خبر تیترهای یک کلمه‌ای به نام آوانگارد وجود دارد که در کنار عکس خود را نشان می‌دهند و قدرت عکس در اینجا خود را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: عکاسان خبری وقتی برای پوشش تصویری عازم منطقه‌ای می‌شوند ابتدا در ارتباط با مکان یا برنامه مورد نظر تحقیق و پرس و جو می‌کنند تا با توجه به چارچوب و خط مشی رسانه خود بتوانند در کسری از ثانیه عکس‌هایشان را بگیرند.

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان گفت: همان گونه که در تنظیم اخبار سبک‌های مختلفی همچون هرم وارونه وجود دارد در دنیای عکس هم ژانرهای متفاوتی هست که عکاس بر مبنای آن عکس می‌گیرد.

اردلان افزود: عکاسی خبری با دیگر انواع عکاسی همچون طبیعت و غیره متفاوت است چرا که عکاسان خبری باید در کمترین زمان ممکن بهترین عکس‌های خود را که دارای ارزش خبری هم هستند تحویل رسانه‌ دهند.

وی در ارتباط با تاثیرگذاری موبایل بر عکاسی گفت: واحدهای ارتباطات در کشورهایی مانند ژاپن، امریکا و انگلیس به نام موجو یا همان موبایل ژورنالیسم تدریس می‌شود.

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان با اشاره به اینکه موبایل خود یک رسانه است که کار با در حوزه رسانه در دیگر کشورها تدریس می‌شود، افزود: تلفن‌های همراه جدیدی تولید شده‌اند که امکان اتصال لنز دوربین به آنها وجود دارد.

اردلان یادآور شد: معتقدم اگر من عکاس خبری هستم پس در هر شرایطی می‌توانم خوراک و سوژه خود را تهیه کنم.

وی اضافه کرد: عکس آیلان کودک غرق شده سوری که جهانی شد با تلفن همراه گرفته شده لذا عکاس توانمند چه با گوشی چه با دوربین می‌تواند کار خود را انجام دهد.

جایگاه عکاسان خبری هنوز شناخته شده نیست

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان گفت: مشکل اساسی در کردستان این است که جایگاه عکاسان خبری شناخته شده نیست و هنوز قدرت عکس برای آنها مشخص نشده است.

اردلان افزود: بارها به دلیل توهین و ناسزا جلسات و برنامه هایی را تحریم کردیم هر چند این کار هم صحیح نیست ولی ناچار شدیم آنرا انجام دهیم تا متولیان امر پی به اهمیت گزارش‌های تصویری ببرند.

وی اضافه کرد: چون فضا و مکان مشخصی برای استقرار عکاسان خبری در سالن همایش‌ها و مراسمات مختلف دراستان وجود ندارد پوشش اینگونه برنامه‌ها به سخت‌ترین روزکاری عکاسان تبدیل می‌شود.

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان اظهار داشت: اکثر شهروندان روزانه خبر و عکس ثبت می‌کنند و بیشتر عکس‌هایی هم که جهانی شدند توسط عکاسان غیرحرفه‌ای گرفته شده است.

اردلان با اشاره به اینکه داشتن آرشیو یکی از الزامات کاری عکاسان خبری است، گفت: اگر امروز عکس‌هایی از گذشته مکان‌ها و مناطق مختلف هم چون اورامان وجود نداشت درکی از وضعیت و معماری بی‌نظیر آن نداشتیم.

وی اضافه کرد: در آرشیوبندی عکس هایمان مشکلاتی داریم ولی به حد توان خود سعی کردیم آرشیو داشته باشیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

رعایت نکردن قانون کپی رایت

این عضو انجمن صنفی عکاسان ایران با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عکاسان خبری پایین بودن دستمزد و درآمد آنها است، گفت: عکاس مراسم‌های هم چون عروسی‌ها چندین برابر عکاسان خبری که در شرایط سخت آب وهوایی و استرس کاری فعالیت می‌کنند، است.

اردلان از دیگر مشکلات حوزه عکس خبری را رعایت نکردن حق و قانون کپی رایت دانست و افزود: بسیاری از نشریات مکتوب عکس‌های خود را حتی عکس صفحه اول را بدون ذکر نام عکاس و پرداخت هزینه‌ای به او منتشر می‌کنند.

وی اضافه کرد: عکاس برای گرفتن یک فریم عکس مشکلات و سختی‌ها و استرس‌های زیادی را متحمل می‌شود ولی صاحبان نشریات این مسائل را نادیده می‌گیرند و بدون کسب اجازه از عکاس، عکس او را منتشر می‌کنند.

عکاس خبرگزاری ایسنا کردستان یادآور شد: جای بسی تاسف است که رسانه‌های مدعی حرفه‌ای بودن هستند حق کپی رایت را در انتشار عکس‌های خبری رعایت نمی‌کنند.

اردلان افزود: به قول آقای خدادی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در خبر نیوز و ویوز در داریم در عکاسی هم همین طور است تعدادی از عکس‌ها به معنای واقعی خبری و برخی هم فاقد ارزش خبری هستند ولی با این وجود منتشر می‌شوند.

وی اضافه کرد: عده‌ای از عکاسان عکس خبری تولید نمی‌کنند فقط شاتر می‌زنند و این نشان از عدم شناخت آنها از نحوه گرفتن عکس‌های خبری است.

این عضو انجمن صنفی عکاسان ایران گفت: با تمام مشکلات موجود جایگاه عکاسان خبری کردستان به دلیل تعامل و ارتباطات خوب مدیرخانه مطبوعات بسیار مناسب‌تر است از سایر استان‌های کشور است.

عکاسان خبری هیچ‌گاه پشت لنز دوربین خود پنهان نمی‌شوند

تاریکخانه خبری - 68

الهام امی عکاس خبرگزاری موج در کردستان یکی از ویژگی‌های بارز عکاسان خبری را داشتن حس همدردی و برقراری ارتباط خوب با مردم دانست و اظهار داشت: عکاسان خبری هیچ گاه خود را پشت لنز دوربین‌هایشان مخفی نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه عکس خبری یعنی ثبت لحظات واقعی و طبیعی، اضافه کرد: تشخیص زمان عکاسی هم از نکات بارز و حائز اهمیت در عکاسی خبری است.

عکاس خبرگزاری موج در کردستان افزود: گاهی پیش آمده که برای گرفتن یک فریم عکس از مسئول و شرکت کننده‌ای شاخص و مشهور در مراسم‌ها و جلسات مختلف مدت زمان زیادی را منتظر می‌مانیم.

امی یادآور شد: اگر عکاس خبری صبر و استقامت نداشته باشد نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد و بعد از مدتی انگیزه خود را هم از دست می‌دهد.

وی داشتن بینش و حس ششم را از دیگر ویژگی‌های عکاس خبری دانست و افزود: عکاس خبری بر اساس حس ششم خود حدس می‌زند بهترین لحظه چه زمانی اتفاق می‌افتد تا او آن را به تصویر بکشد.

عکاس خبرگزاری موج در کردستان گفت: به دلیل عشق و علاقه‌ای که به کارم دارم در شرایط سخت آب و هوایی، در گرما و سرما در مناطق صعب‌العبور استان برای عکاسی حضور پیدا کردم و بی‌شک این وضعیت برای یک خانم به مراتب سخت‌تر از آقایان است.

امی گفت: سخنانی هست که برای تمامی عکاسان خبری آشناست و در برنامه‌های و مراسم‌های مختلف بارها آن را می‌شنوند و از جمله آنها می‌توان به اینکه «چقدر عکس می‌گیرید، یک عکس کافی نیست، بیشتر از این نمی‌توانید جلو بروید»، اشاره کرد.

وی اضافه کرد: این سخنان که نشان از عدم آشنایی برگزارکنندگان این برنامه‌ها با نحوه کار عکاسی خبری است، همیشه مورد رنجش و ناراحتی عکاسان می‌شود.

عکاس خبرگزاری موج در کردستان گفت: طبقه‌بندی و آرشیو عکس بسیار حائز اهمیت است که خود آرشیو منظم و مرتبی از عکس‌هایی که تاکنون گرفته‌ام، دارم البته طبقهبندی عکس‌ها با جزئیات بیشتری را برای تسهیل کار حرفه‌ای خود نیاز داریم.

وی یادآور شد: سال گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز جهانی عکس به عکاسان خبری استان وعده بیمه شدن داد که هنوز این وعده برای اکثر این افراد تحقق پیدا نکرده است.

عکاسان جوان نیاز به توجه و حمایت دارند

این عکاس خبرگزاری موج در کردستان در ارتباط با شرکت در جشنواره‌های عکس داخل کشور گفت: در بیشتر جشنواره‌ها داوران به محض مشاهده نام عکاسان شناخته شده آنها را انتخاب می‌کنند و دیگر توجهی به آثار عکاسان جوان نمی‌کنند.

امی اضافه کرد: برای رفع آسیب مذکور، کدبندی آثار ارسالی به جشنواره‌ها مدنظر قرار گرفته است که امیدواریم با این اقدام شاهد درخشش عکاسان جوان در فستیوال‌ها باشیم.

وی اظهار داشت: وجود عکس در نشریات مکتوب و دیجیتال موجب می‌شود مخاطبان در کمترین زمان ممکن نسبت به موضوع عنوان شده آگاه شوند.

عکاس خبرگزاری موج در کردستان یادآور شد: مردم این روزها نه وقت و نه حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند به همین دلیل همواره عکس مخاطب بیشتری را جذب می‌کند.

امی هم مانند دیگر عکاسان خبری یکی از مشکلات فعالان این حوزه را نداشتن بیمه دانست و گفت: همین مسئله موجب شده که عضو افتخاری خانه مطبوعات باشم.

وی یادآور شد: چند سال پیش نمایشگاه ویژه بانوان عکاس را به منظور انسجام بخشی بیشتر به فعالیت این قشر برگزار کردیم که خود سرپرستی آن را برعهده داشتم.

عکاس خبرگزاری موج در کردستان افزود: مخالفت‌های زیادی مبنی بر اینکه چرا تفکیک جنسیتی می‌کنید، با ما شد و به همین دلیل دیگر این کار استمرار پیدا نکرد.

کار عکاسان خبری آگاهی بخشی به جامعه است

تاریکخانه خبری - 88

عکاس خبرگزاری مهر در کردستان با اشاره به اینکه عکاسی خبری از جنگ جهانی دوم آغاز شد، اظهار داشت: با ورود عکاسان به جنگ و انتشار عکس‌های خبری ذهنیت عامه مردم تغییر کرد و همه ظلم و کشتار افراد بیگناه را مشاهده کردند.

آریان نصراللهی با اشاره به اینکه در آن دوره تنها ژانر عکاسی، عکاسی بحران و جنگ بود، افزود: یکی از شاخه‌های مهم هنر عکاسی، عکاسی بحران است.

وی اضافه کرد: گاهی افرادی از عکاسی هنری نام می‌برند که این لفظ صحیح نیست چراکه ما فوتوگرافیک آرت یا همان هنر عکاسی را داریم که عکاسی خبری هم زیر مجموعه آن است.

عکاس خبرگزاری مهر در کردستان از دیگر شاخه‌های عکاسی خبری را شامل عکاسی ورزشی، عکاسی از شخصیت‌های مشهور و شناخته شده، طبیعت، حیات وحش و اسپات نیوز ذکر کرد و گفت: اسپات نیوز دربرگیرنده تمامی اتفاقات مهم و رویدادهای سیاسی، اجتماعی، تصادفات و غیره است که در یک روز روی می‌دهند که این نوع از عکاسی خبری بیشتر در کردستان رواج دارد.

نصراللهی اضافه کرد: شاخه دیگری که بتازگی به عکاسی خبری اضافه شده عکاسی مصور یا داستان است که عکاس براساس داستانی اقدام به عکاسی می‌کند یا مجموعه عکسی دارد و برای آن داستانی می‌نویسد.

وی یادآور شد: عکاسی پرتره، زمانی خبری است که چیدمانی برای آن انجام نشود و آن حس واقعی که وجود دارد بدون تغییری در آن منتقل شود.

عکاس خبرگزاری مهر در کردستان با بیان اینکه در عکاس خبری عکس باید خود گویا و واضح باشد نه اینکه در مورد آن صحبت کرد، گفت: مثل عکس‌های زلزله کرمانشاه هر کسی آنها را مشاهده می‌کرد متوجه موضوع آن می‌شد.

نصراللهی با اشاره به اینکه عکس از هزار نوشته و کلمه واضح‌تر و گویاتر است، یادآور شد: آنچه با یک عکس قابل نمایش است را شاید نتوان در یک کتاب هم به مخاطب رساند.

وی اضافه کرد: کار عکاسان خبری آگاهی بخشی به جامعه است که این رسالت در کشورما به دلایل مختلف هم چون ضعف آکادمی و نبود تجهیزات به روز زیاد بروز و نمودی نداشته است.

عکاس خبرگزاری مهر در کردستان اظهار داشت: عکاسان خبری ما با انتشار عکس‌هایشان نتوانستد در جامعه آنگونه باید و شاید جریان سازی کنند.

نصراللهی افزود: مجاورت، دربرگیری، کشمکش و تازگی از جمله ارزش‌های خبری هستند که باید عکاس خبری آنها را سرلوحه کار خود قرار دهد و بر مبنای آنها عکس بگیرد.

وی اضافه کرد: اگر عکاس خبری در تولید آثار خود به ارزش‌ها و عناصر خبری توجه و بر اساس آنها کار نکند، خروجی آثارش بسیار ضعیف خواهد بود.

عکاس خبرگزاری مهر در کردستان گفت: عکاس خبری باید آنچه وجود دارد بدون قضاوت شخصی و به طور دقیق بازگو کند و اجازه دهد مخاطبان خود داستان عکس را کشف و آنرا قضاوت کنند.

نصراللهی با بیان اینکه نگارش شرح عکس به بیننده کمک می‌کند بهتر موضوع را درک کند، افزود: هیچ فردی هم به اندازه خود عکاس نمی‌تواند شرح مناسب یک عکس را بنویسد.

وی در ارتباط با عکاسی توسط افراد آماتور و عامه مردم هم اظهار داشت: رویترز ۳۰ درصد از خوراک عکس‌های خود را از افراد آماتور و کسانی که شغل آنها عکاسی نیست تامین می‌کند.

این عضو انجمن صنفی عکاسان ایران افزود: اساسنامه و مرامنامه برای اعضای این انجمن ارسال می‌شود تا بر مبنای آن کار کنند.

نصراللهی با اشاره به اینکه سه نفر از عکاسان استان عضو این انجمن هستند، اضافه کرد: ثبت نام از طریق سایت انجمن انجام می‌شود که عکاسان باید آثار خود را در آن ثبت و بعد از بررسی و تایید آن به عضویت در می‌آیند و کارت عضویت برای آنها صادر می‌شود.

وی اظهار داشت: خبرگزاری‌های ما مستقل نیستند واین دغدغه بزرگ عکاسان خبری است چراکه گاهی به دلیل سیاست‌های کاری و ارتباط نداشتن و اختلافات بین نهادهایی عکاس از پوشش تصویری برنامه‌هایی منع می‌شود که این مرامنامه عکاسان خبری را زیر سوال می‌برد.

ضعف آموزش عکاسی در کردستان

این عضو انجمن صنفی عکاسان ایران گفت: در استان فردی که تحصیلات دانشگاهی رشته عکاسی که بتواند دوره‌های تخصصی این رشته را برگزار کند، نداریم.

نصراللهی افزود: استان همدان استاد عکاسی هم چون آقای عرب‌زاده دارند که در سطح جهانی شاگردانی تربیت می‌کند و آموزش می‌دهد و بازخورد آن هم درخشش شاگردان این استاد برجسته در جشنواره‌های خارجی است.

وی اضافه کرد: جای بسی تاسف است که دغدغه برخی از عکاسان صاحب نام استان ما بیشتر شخصی است و زیاد توجهی به آموزش و تربیت علاقمندان به این رشته ندارند.

این عضو انجمن صنفی عکاسان ایران از دیگر مشکلات عکاسی در استان را نبود انجمن صنفی دانست و یادآور شد: عکاسان مریوانی توانستند در انجمن صنفی برای خود تشکیل دهند ولی این اقدام در مرکز کردستان که تمامی عکاسان سطح استان را زیرپوشش خود قرار دهد، تاکنون انجام نشده است.

نصراللهی با ابراز تاسف از اینکه عکاسان استان با هم تعامل ندارند و در دوره‌های آموزشی حضور پیدا نمی‌کنند، گفت: یک ماه گذشته ۲ کارگاه آموزشی به همت حوزه هنری استان برگزار شد که تنها ۱۲ نفر از عکاسان در آن شرکت کردند.

وی یادآور شد: استانی همچون تبریز در طول سال حدود ۱۰ جشنواره ملی و بین‌المللی برگزار می‌کند و برای فستیوال فیروزه سال گذشته شهرداری این شهر ۶۰ میلیارد ریال اختصاص داد.

عکاس خبرگزاری مهر در کردستان اظهار داشت: برپایی نمایشگاه به طور منظم در طول سال و برگزاری جشنواره مستلزم داشتن انجمن صنفی است که امیدواریم تمامی عکاسان استان اعم از خبری و غیرخبری برای تشکیل این انجمن مشارکت کنند.

عکاسی جزو معدود رشته‌هایی است که در کمتر از سه سال از پیدایش آن در دنیا وارد ایران هم شد و به مرور هم توسعه پیدا کرد و زیرشاخه‌های مختلفی از آن هم چون عکاسی خبری، عکاسی معماری، نجوم، ماکرو، پرتره شکل گرفت.

انتظار می‌رفت نسبت به دیگر تکنولوژی‌هایی که با فاصله زیادی وارد کشور شدند، بیشتر رشد می‌کرد ولی مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها هم گریبانگیر این حوزه هم شد و آنرا از قافله جهانی آن عقب انداخت.

۹۹۳۶/۹۱۰۲

تاریکخانه خبری - 119

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
چرخانچرخان1 روز قبل
کاهش نوسانات بازار و به تبع آن متعادل شدن معاملات موجود در آن باعث شده تا فروش خودروسازان نیز کاهش پیدا کند که می‌توان به عدم فروش سراتو در سری محصولات سایپا اشاره کرد. در همین راستا و پس از مدتی وقفه در اعلام قیمت رسمی محصولات، این بار سایپا در اطلاعیه‌ای لیست تعرفه‌اش را بروز کرد. این رو هم بخون: قیمت جدید و شرایط فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا اعلام شدبه گزارش چرخان، گروه خودروسازی سایپا که این روزها فعال‌ترین شرکت در زمینه عرضه شرایط فروش نقد و اقساط خودرو به شمار می‌رود، در اطلاعیه‌ای از جدیدترین قیمت خودروهای خود رونمایی کرد که مشتریان متقاضی خرید این محصولات می‌توانند با توجه به شرایط فروش اعلامی سایپا اقدام به ثبت سفارش نمایند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، لباس صورتی پاتریک شوارتزنگر، پسر آرنولد تبدیل به سوژه‌ای داغ برای شبکه‌های اجتماعی شده است. پاتریک که در مراسم NYFW show این لباس را بر تن کرده بود، سبب شد تا توجه کاربران به او جلب شود. بسیاری از کاربران عنوان کردند که حداقل پسر آرنولد نباید از این لباس که رنگی دخترانه دارد، استفاده می‌کرد. به گزارش اسپوتنیک، عده‌ای از کاربران نیز عنوان کردند که اگر شلوار او بلندتر می‌بود ظاهر او بهتر می‌شد و تیپ او اصلا جذاب نیست. در مقابل عده‌ای ای دیگر از کاربران ظاهر او را پسندیدند و معتقدند که او مستقل از پدرش می‌باشد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
همچنین بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ وزیر کابینه در جلسات این هفته کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور می‌یابند. در این جلسات، وزرای آموزش و پرورش، علوم، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به دعوت نمایندگان در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها حاضر می‌شوند. همچنین براساس آنچه اسدالله عباسی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم خبر داد، جلسه روز یکشنبه (۷ مهر) به‌صورت غیرعلنی و با موضوع شیوه پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه برگزار می‌شود. او افزود: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و محمد‌شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میهمان جلسه غیرعلنی نمایندگان هستند. بازدید اعضای کمیته هسته‌ای از رآکتور اتمی تهرانخبر دیگر آنکه رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بازدید اعضای این کمیته از رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. محمدابراهیم رضایی به خبرگزاری تسنیم گفت: این بازدید در راستای بازدید‌های دوره‌ای کمیته هسته‌ای در روز شنبه (۳۰ شهریور) انجام می‌شود و در نهایت گزارشی از بازدید‌های میدانی تهیه و برای قرائت در کمیسیون امنیت ملی و همچنین جلسه علنی تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مرتضی شفیعی در مراسم رونمایی از این دو محصول جدید افزود: به غیر از موتور و گیربکس، بقیه مجموعه‌های این دو محصول از جمله قوای محرکه، مجموعه بدنه، مجموعه دسته سیم و سیستم تعلیق داخلی است که بنا داریم این میزان داخلی سازی را نیز افزایش دهیم. آقای شفیعی افزود: هم اکنون بیش از ۸۴ هزار خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور مربوط به گروه خودرو سازی بهمن دیزل است. وی اضافه کرد: ظرفیت تولید ماهانه هزار کامیونت و مینی بوس شیلر را داریم، اما تقاضا در کشور هم اکنون ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه است که پیش بینی می‌کنیم به ماهانه ۱۵۰ دستگاه نیز افزایش یابد. مجموعه‌های اصلی این دو محصول شامل بدنه و تریم خودرو، سیستم‌تعلیق، رینگ، تایر دسته سیم و سیستم تهویه مطبوع، داخلی سازی شده است و با توجه به مالک مالکیت معنوی این محصول بهمن دیزل، ایجاد تغییرات مهندسی و طراحی مدل‌های جدید برای یک خانواده از این محصول امکان پذیر است و به این ترتیب برای صادرات آن محدودیتی وجود نخواهد داشت. همچنین کامیونت شیلر ۶ هم مطابق با استاندارد‌های آلایندگی یورو ۴ و یورو ۵ و دارای ترمز چهار چرخ دیسکی abs است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1