حکم پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد صادر شد / شما به جای قاضی بودید، چه حکمی می‌دادید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اجتماعی

حکم پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد صادر شد / شما به جای قاضی بودید، چه حکمی می‌دادید؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
قاضی حسینی از صدور حکم پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، قاضی حسینی سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت در گفت‌وگو با میزان، از صدور حکم پرونده سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد خبر داد.

۵ دیماه ۱۳۹۷ یک دستگاه اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات تهران که در حال انتقال دانشجویان بود، دچار واژگونی شد که ۱۰ کشته و ۲۸ مصدوم برجای گذاشت. بیست و پنجم خرداد ماه سال جاری، اولین جلسه محاکمه متهمان پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه به صورت علنی برگزار شد. در این دادگاه که شکات، متهمان، وکلای مدافع، خانواده جانباختگان و نیز تعدادی از مصدومان حضور داشتند نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت و در ادامه شکات، شکایت خود را مطرح کردند و نهایتا پس از برگزاری جلسات دادگاه، حکم صادر شد.

حکم پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد صادر شد / شما به جای قاضی بودید، چه حکمی می‌دادید؟ - 4

بی تدبیری هایی که دانشجویان دانشگاه آزاد را رها نمی‌کند

همزمان با صدور حکم، روزنامه همشری در گزارشی به بررسی بی تدبیری‌های دانشگاه آزاد در ماه‌های اخیر پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

دانشگاه آزاد تا به حال روزهای پرتلاطم و پرحاشیه‌ای را سپری کرده و مسائل مجهول بسیاری در این مرکز آموزشی رخ داده که همچنان لاینحل باقی مانده است. اگر نگاهی به کارنامه دو سال اخیر این دانشگاه بیندازیم، حواشی‌ای چون لغو قرارداد تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات به‌صورت ناگهانی توسط فرهاد رهبر، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی، دوم؛

برکناری غیرمنتظره فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد و انتخاب طهرانچی به‌عنوان سرپرست، سوم؛ ماجرای حضور مبهم گشت ارشاد در دانشگاه آزاد اسلامی سوهانک، چهارم؛ اشتباه تاریخی و بی‌سابقه در پذیرش گروه پزشکی و بلاتکلیفی تعداد بی‌شماری از دانشجویان ورودی امسال، پنجم؛ تنظیم و ابلاغ دستورالعملی برای نحوه پوشش دانشجویان و البته حادثه تلخ واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات به چشم می‌خورد. این حواشی و حوادث که البته هنوز اغلب آنها بی‌پاسخ و مبهم باقی‌مانده، باعث شده این مرکز علمی - دانشگاهی همچنان خبرساز باشد.

زمستان گذشته اتفاق ناگواری جامعه علمی و دانشگاهی کشور را در یک شوک غیرمنتظره فرو برد، ظهر روز ۴دی‌ماه۱۳۹۷ یک دستگاه اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات تهران هنگام انتقال دانشجویان دچار واژگونی شد که ۱۰کشته و ۲۸مصدوم برجای گذاشت. با وجود این هنوز رسیدگی به این پرونده با اطاله دادرسی همراه بوده تا آنجا که اعتراض برخی دانشجویان و خانواده‌های داغدیده را به‌دنبال داشته است.

کیمیا جهانگیری دانشجوی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات درباره رسیدگی به پرونده حادثه واژگونی اتوبوس گفت: تعدادی از همکلاسی‌های ما متأسفانه به‌علت ضعف سیستم مدیریتی جانشان را از دست دادند و تعدادی دیگر نیز دچار نقص عضو شدند که در این رابطه باید بگویم تنها اقدامی که درباره این حادثه می‌تواند خوشایند و باعث دلگرمی خانواده‌ها شود این است که مقصران واقعی حادثه طبق قانون مجازات شوند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار حوادث فوری

به گزارش فارس رضا مسعودی رئیس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با اشاره به برگزاری دومین جلسه رسیدگی به پرونده سانحه تصادف اتوبوس دانشجویان در روز سه‌شنبه ۸مردادماه در شعبه۱۰۵۷ مجتمع کارکنان دولت، گفت: در جلسه نهایی رسیدگی به پرونده حادثه واژگونی اتوبوس همه دفاعیات از سوی وکیل دانشگاه علوم و تحقیقات به قاضی پرونده ارائه شد و اکنون منتظر اعلام حکم نهایی دادگاه هستیم البته باید بگویم تصمیم‌گیرنده نهایی درباره حادثه واژگونی اتوبوس، قاضی پرونده است که با بررسی ابعاد مختلف و نحوه وقوع حادثه باید حکم نهایی خود را صادر کند.

جعفر کوشا وکیل دانشگاه علوم و تحقیقات در پرونده حادثه واژگونی اتوبوس نیز گفت: دومین دادگاه رسیدگی به پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات که در روز سه‌شنبه ۸مردادماه در شعبه۱۰۵۷ مجتمع کارکنان دولت برگزار شد همه دفاعیات برای دانشگاه آزاد صورت گرفت اما تاکنون از سوی قاضی پرونده هیچ رأیی صادر نشده است و همچنان منتظر رأی دادگاه هستیم این درحالی است که در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات همه دفاعیات برای دانشگاه‌ آزاد در این حادثه انجام شد اما قاضی باید پس از بررسی موضوع با درنظر گرفتن ۴محور حکم نهایی را صادر کند.

وی افزود: البته به عقیده من قاضی پرونده باید بررسی حادثه واژگونی اتوبوس بین دانشگاه، رئیس دانشگاه، پیمانکار و راننده که ۴محور اصلی این پرونده هستند هرکدام از آنها را تفکیک کرده و میزان تأثیرگذاری آنها را در این حادثه مشخص کنند.

کوشا عنوان کرد: از طرفی در ۴ محور وقوع این حادثه راننده مباشر و پیمانکار سبب بوده و همچنین رئیس دانشگاه هم به‌عنوان شخص حقیقی مسئولیت داشته و در نهایت دانشگاه هم به‌عنوان سبب محسوب می‌شود که همه موارد باید در کنار یکدیگر قرار گرفته و براساس موارد قانونی میزان تأثیرگذاری آنها مشخص شود.

به عقیده من پیمانکار و راننده هر دو به‌عنوان سبب هستند که باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند اما این در حالی است که شاید دادگاه دانشگاه را هم به‌عنوان سبب ببیند. درواقع اعتقاد من در این پرونده این است که اگر سبب را طولی در پرونده نگاه کنیم که قاعدتا با سبب عرضی متفاوت است به این معنی که در نگاه طولی باید تأثیرگذاری هرکدام از عوامل مورد بررسی قرار گیرد اما در سبب عرضی همه ۴محور مورد بررسی قرار می‌گیرد که این اختلاف‌نظر در این پرونده وجود دارد که باید منتظر باشیم تا ببینیم قاضی با چه استدلالی حکم نهایی را صادر می‌کند.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو12 ساعت قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

حرف اهالی ماهان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

آخرین تصاویر ثبت شده از کودک ناپدید شده در ورامین

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، زهرا حسینی شیرازی که یک سال و ۸ ماه سن دارد، غروب دوشنبه (۲۵ شهریور) به همراه خواهر ۸ ساله خود برای بازی از خانه شان واقع در منطقه قلعه نو ورامین خارج می‌شوند، اما هنگام بازگشت، او وارد خانه نشده و مجدد به کوچه ‏برگشته است و در عرض چند ثانیه ناپدید می‌شود. تصاویری از یک دوربین مداربسته‌ منتشر شده است که فقط ۲۰ ثانیه از حضور وی در کوچه را نشان می‌‎دهد. بیشتر بخوانید: جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله/ این دختر بچه را ندیده‌اید؟ + تصاویرانتهای پیام/تصاویر دوربین مداربسته از زهرا حسینی گمشده

تصادف عجیب راننده زن چینی همه را شوکه کرد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث Accidents رکنا، صاحب یک خودروی سفید رنگ در حال عبور از روی پل Bridge زیر دریاچه بود که به طرز عجیبی تصادف Crash کرد. شاهدان عینی که از محل حادثه Incident عبور می‌کردند با گوشی‌های خود از این صحنه عجیب فیلم گرفتند. در این حادثه، راننده زن ناگهان تصمیم می‌گیرد تغییر جهت دهد پس فرمان را به طرف راست می‌چرخاند تا وارد خروجی بزرگراه شود، اما گویا او دیر تصمیم می‌گیرد و با تیر آهنی تابلو راهنمای راه برخورد می‌کند و ماشین بطور عمودی و ایستاده متوقف می‌شود. خوشبختانه در این حادثه نه راننده و نه سرنشینان دیگر جراحتی متحمل نشدند و با کمک شاهدان و گروه امداد از اتومبیل خارج شدند. ویدئویی که از این حادثه در فضای مجازی منتشر شد، خیلی از کاربران را شگفت زده کرد. کاربران با طرح این سؤال که این راننده چگونه و با چه سرعتی خودرو را هدایت می‌کرده است که در نهایت با تیر برخورد کرده است، شگفتی خود را از این تصادف اعلام کردند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بلبرینگ‌های جعلی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در کوچه پس کوچه‌های خیابان امیرکبیر تهران در کارگاهی زیرزمینی، شما فقط کافیست نام کشور سازنده و نوع برند را بگوئیدف زحمت بقیه‌اش را متقلب‌ها می‌کشند.

فیلم/ اربعین بین المللی شد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1