یادداشت| برکناری شهرداران کرد و تداوم تنش بین ترکیه و پ. ک. ک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
یادداشت| برکناری شهرداران کرد و تداوم تنش بین ترکیه و پ. ک. ک

یادداشت| برکناری شهرداران کرد و تداوم تنش بین ترکیه و پ. ک. ک

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دولت٬ شورای عالی انتخابات٬ سرویس اطلاعاتی میت و دستگاه قضای ترکیه از قبل هم می‌دانستند که بین شهرداران حزب دموکراتیک خلق‌ها و پ.ک.ک ارتباط مستقیم وجود دارد و بنابراین نمی‌توان برکناری ناگهانی شهرداران دیاربکر٬ وان و ماردین را با این مساله توجیه کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ از شب گذشته در فضای مجازی و توییتر برخی از فعالان سیاسی ترکیه٬ اخبار و شایعاتی در مورد احتمال برکناری شهرداران سه کلانشهر مناطق کردنشین ترکیه منتشر شد.

بامداد امروز مشخص شد که این شایعات مبنای واقعی داشته‌اند و صدها نفر از نیروهای پلیس در شهرهای بزرگ دیاربکر٬ ماردین و وان٬ با حضور در برابر ساختمان شهرداری مرکزی٬ اقدام به فتح ساختمان شهرداری کرده و برخی از اسناد و مدارک را با خود به همراه برده و به شهرداران این شهرها اجازه حضور و فعالیت در محل کار خود را ندادند.

قیم به جای شهردار

به دستور وزارت کشور٬ احمد ترک شهردار ماردین٬ سلجوق مزراکلی شهردار دیاربکر و بدیعه اوزگوکچه ارتان شهردار وان٬ امروز و مدت کوتاهی پس از انتخاب با رای مستقیم مردم٬ از پست خود برکنار شدند و استانداران این سه استان با حفظ سمت به عنوان قیم به جای آنها معرفی شدند.

البته این نخستین بار نیست که چنین اتفاقی در ترکیه روی می‌دهد و پیش‌تر هم پس از رویدادهای سال ۲۰۱۴ میلادی و شعله‌ور شدن مجدد آتش جنگ بین ترکیه و پ. ک. ک٬ وزارت کشور٬ دستور برکناری ۱۰۰ شهردار وابسته به حزب دموکراتیک خلق‌ها را صادر کرده و افرادی را به عنوان قیم دولت به جای آنها معرفی کرده بود.

اتهام برکنارشدگان چیست؟

در بیانیه وزارت کشور ترکیه به این موضوع اشاره شده که شهرداران این شهرها برخلاف قوانین ترکیه شهرداری‌ها را اداره کرده و در کنار شهردار٬ فرد دیگری را نیز به عنوان رئیس مشترک معرفی کرده‌اند.

آنان همچنین بودجه و اعتبارات شهرداری و همچنین امکانات مکانیزه و منابع انسانی را در خدمت اهداف گروه تروریستی به کار گرفته‌اند. همچنین در این بیانیه ادعا شده که شهرداران شهرهای مزبور٬ بخشی از بودجه شهرداری را به صورت پول نقد برای نیروهای پ‌ک‌ک فرستاده‌اند.

در مورد میزان صحت این اتهامات باید گفت: تحلیل شیوه کار و تجارب مشارکت کادرهای سیاسی نهادهای اقماری پ. ک. ک در سالیان اخیر در حوزه‌های سیاسی و اجرایی در ترکیه نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از این افراد٬ بین شیوه فعالیت پ. ک. ک در کوهستان‌ها و شیوه فعالیت سیاسی و اجرایی تحت قوانین کشوری و اداری٬ مرز دقیق و روشنی قائل نیستند و نمی‌توان کارنامه آنان را عاری خطا و ایراد دانست.

به عنوان مثال٬ بخش مهمی از این افراد٬ با همان ادبیاتی صحبت می‌کنند که مورد استفاده سران و فرماندهان شاخه نظامی پ. ک. ک است. آنها در تطبیق با شرایط متفاوت کار در نهادها و ارگان‌های حکومتی٬ دچار ضعف و مشکل جدی هستند.

مقامات امنیتی ترکیه٬ موارد متعددی از تخلفات و خطاهایی را منتشر کرده‌اند که به عنوان مثال٬ فلان نماینده مجلس٬ یک فرد بمب‌گذار را با خودرو ویژه مجلس که دارای مصونیت است٬ جابه‌جا کرده و به فرودگاه رسانده است.

یا فلان شهردار٬ ماشین آلات شهرداری را در اختیار فرماندهان نظامی گذاشته تا با استفاده از آنها٬ در کوچه و خیابان‌های شهر خندق حفر کنند و در آن خندق‌ها سنگر گرفته و در برابر پلیس بجنگند!

همچنین مواردی از فرستادن پول٬ دارو و امکانات برای شاخه نظامی پ. ک. ک٬ در رسانه‌های ترکیه اطلاع‌رسانی شده که نه پ. ک. ک و نه شهرداری‌های حزب دموکراتیک خلق‌ها٬ هیچگاه٬ هیچکدام از این موارد را رد یا تکذیب نکرده‌اند. اما سوال اینجاست: آیا دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی و پلیسی ترکیه٬ از قبل٬ از این ماجراها اطلاع نداشتند؟

دولت٬ شورای عالی انتخابات٬ سرویس اطلاعاتی میت و دستگاه قضای ترکیه از قبل هم می‌دانستند که بین شهرداران حزب دموکراتیک خلق‌ها و پ. ک. ک ارتباط مستقیم وجود دارد و بنابراین نمی‌توان برکناری ناگهانی شهرداران دیاربکر٬ وان و ماردین را با این مساله توجیه کرد.

باید توجه کرد که این شهرداران٬ با رای صدها هزار نفر از شهروندان کرد انتخاب شده‌اند و در یک رقابت انتخاباتی که چندان عادلانه هم نبوده٬ آنها توانسته‌اند با صرف هزینه‌ای کمتر٬ نامزدهای مورد تایید اردوغان را شکست دهند که برای تبلیغ آنها٬ ده‌ها میلیون لیره هزینه شده بود.

به همین خاطر٬ برکناری ناگهانی شهرداران حزب دموکراتیک خلق‌ها٬ شائبه دلایل سیاسی و حزبی را به ذهن متبادر می‌کند. به عبارتی روشن٬ اگر چه نمی‌توان از برخی خطاهای جدی حزب دموکراتیک خلق‌ها چشم‌پوشی کرد. اما چنین چیزی معقول نیست که به یک حزب٬ علیرغم داشتن ارتباط با پ. ک. ک اجازه فعالیت سیاسی داده شود٬ در انتخابات شرکت کند٬ پیروز شود٬ اما تنها چند ماه پس از انتخابات٬ به بهانه برقراری ارتبطات با گروه تروریستی و حمایت از ترور٬ شهرداران برکنار شوند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

یا باید دستگاه قضای ترکیه٬ پیش از انتخابات٬ با تبیین دلایل و مستندات حقوقی٬ به این حزب اجازه نمی‌داد در انتخابات شرکت کند و یا این که در صورت بروز تخلف٬ با ابزارهای دیگری همچون هشدار و تذکر٬ برخوردهای مقدماتی صورت می‌گرفت. چرا که این شیوه از کار و فعالیت حقوقی٬ انگیزه‌های سیاسی٬ امنیتی و حزبی بالایی دارد و نمی‌تواند به عنوان یک مشی و عملکرد موجه و حقوقی٬ قلمداد شود.

شکی نیست که پ. ک. ک به عنوان گروهی که در خاورمیانه و اروپا٬ درآمدها و سرچشمه‌های مالی از راه‌های مختلف به دست آورده٬ به کمک مالی شهرداری‌ها نیاز ندارد و در صورت صحت این ادعا و فرستاده شدن بودجه بیت‌المال برای پ. ک. ک٬ یک جرم و تخلف بزرگ روی داده که هیچ مبنای اخلاقی موجهی ندارد و به فرض صحت ادعا٬ چنین چیزی تنها می‌تواند با انگیزه خودشیرینی و تملق کادرهای شهری نزد فرماندهان نظامی٬ انجام بگیرد.

در عین حال٬ چنین چیزی بسیار بی‌معنی است که مردم٬ در یک شهر٬ به شکل رسمی و قانونی به فردی به عنوان شهردار رای دهند، اما او پس از انتخاب٬ در تبعیت از دستورات پ. ک. ک٬ فرد دیگری را نیز به عنوان شهردار هم‌ ارز یا رئیس مشترک٬ با خود شریک و همراه کند و یک شهرداری٬ دو شهردار داشته باشد.

این اقدام مضحک٬ تنها موجب زیر سوال رفتن ساز کار حقوقی و قانونی شهرداری می‌شود و برای هیچ دولتی قابل قبول نیست که یک گروه مخالف٬ به این شکل فعالیت کند و قوانین جاری کشور را نادیده بگیرد. اما با این حال٬ از آن جایی که دولت٬ از قبل٬ از تمام این مسائل اطلاع روشن داشته٬ برکناری ناگهانی شهرداران٬ اقدام زیبنده‌ای نیست و نمی‌تواند دستاورد مثبتی برای دولت و مردم ترکیه به همراه بیاورد.

ترکیه با کردها مشکل دارد یا با پ. ک. ک؟

در حال حاضر٬ حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طب اردوغان در بسیاری از شهرداری‌های مناطق کردنشین٬ به عنوان پیروز انتخابات٬ افرادی را به عنوان شهردار به کار گرفته است که از کادرهای کرد همان مناطق هستند و در قعالیت‌های اقتصادی٬ اجرایی و فرهنگی٬ به مسائل کردی نیز بها می‌دهند، اما مورد اعتراض قرار نمی‌گیرند. یکی از مشهورترین این افراد٬ ساوجی سایان شهردار آگری است.

ساوجی سایان از کادرهای دوآتشه حزب عدالت و توسعه است که حالا در آگری٬ شهردار است. اما او در همه رسانه‌های ترکیه مشهور شده است. چرا که اظهارات او در مورد ضرورت توجه به زبان کردی و مطالبات کردها٬ در همه رسانه‌ها بازتاب یافته و اتفاقا از سوی ملی‌گرایان راست افراطی هم با واکنش‌های تندی مواجه نشده است.

این در حالی است که شهرداری این شهر پیش‌تر در اختیار سری ساکک (برادر شمدین ساکک معاون سابق اوجالان) بود و او کارنامه قابل دفاعی در این شهر ارائه نداد.

همچنین در شهر کردنشین شرناخ٬ پست شهرداری در اختیار مهمت یارکای طرفدار اردوغان است که چندین فستیوال کردی برگزار کرده و با مشکلی روبرو نشده است. در چندین شهر کردنشین دیگر نیز چنین اتفاقاتی روی داده و در جمع‌بندی این مسائل می‌توان گفت٬ آن چه دولت اردوغان و نهادهای امنیتی و قضایی این کشور را حساس کرده٬ زبان و ادبیات کردی و مسائل هویتی و قومیتی کردی نیست بلکه حساسیت در مقابل نفوذ پ. ک. ک در نهادهای ساختاری و اجرایی است.

در جمع‌بندی این موضوع می‌توان گفت٬ بین ترکیه و پ. ک. ک٬گونه‌ای از عناد و لجاجت وجود دارد که به هر دو طرف ضربه می‌زند و در صورتی که به موازات ضربات سنگینی که در شمال عراق و همچنین در مرزهای ترکیه بر پ. ک. ک وارد شده و با در نظر گرفتن محدود شدن مانور پ. ک. ک در مناطق کردنشین سوریه٬ تداوم اقداماتی همچون به حاشیه راندن حزب دموکراتیک خلق‌ها٬ می‌تواند رفته رفته یک بار دیگر پ. ک. ک را به سمت اقدامات خشن و خارج از کنترل سوق دهد و شاید تحمل برخی خطاهای شهرداری‌های حزب دموکراتیک خلق‌ها در کنار فواید دموکراتیک آنها٬ بسیار مقرون به صرفه‌تر از برکناری شهرداران و اعمال فشار بر این حزب باشد.

محمد علی دستمالی کارشناس مسائل ترکیه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران15 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

ساعات آغاز اداری در اوایل مهر شناور خواهد شد

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی گفت: صنعت و معدن نیز از رشد منفی خارج شد چرا که در ماه‌های پایانی سال گذشته رشد منفی داشته و این علائم خوبی از رشد اقتصادی کشور است. آقای ربیعی، لغو یک طرفه روادید با کشور عمان را از دیگر مصوبات امروز دولت اعلام کرد و گفت: این لغو روادید را به صورت یک طرفه دائمی کردیم تا هم جذب گردشگر و هم جذب سرمایه گذار از طریق کشور عمان رونق پیدا کند. وی از تصمیم امروز هیئت دولت برای استان‌های مرزی و محروم کشور خبر داد و افزود: منطقه ویژه سرخس و دوقارون به منطقه آزاد تبدیل شد چرا که ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ما از همین مرز‌ها بوده و پیش بینی می‌شود با این تصمیم در صادرات، ترانزیت و اشتغال کمک قابل توجهی صورت گیرد. سخنگوی دولت، ساماندهی شهرک‌های صنعتی شرق تهران را از دیگر تصمیمات امروز جلسه وزیران اعلام کرد و گفت: چند دستگاه متولی شدند تا شهرک‌های صنعتی شرق تهران را ساماندهی کنند و صنایعی را که آلودگی ایجاد می‌کند حذف و سایر صنایع را ساماندهی کنند. آقای ربیعی در پایان شایعه تغییر سه وزیر را تکذیب کرد و گفت: باید در انتشار چنین خبر‌هایی دقت کرد.

اردوغان با تماس تلفنی تاریخ‌سازی کشتی‌گیر ترکیه‌ای را تبریک گفت +فیلم

فارسفارس20 ساعت قبل
رجب تایپ اردوغان بعد از تاریخ سازی کشتی‌گیر سنگین وزن ترکیه‌ای با تماس تلفنی از این ورزشکار تشکر و تقدیر کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان و گزینشی المپیک که از عصر امروز (سه شنبه) در سالن باریس شهر نورسلطان کشور قزاقستان آغاز شده بود با معرفی تیم‌ها و نفرات برتر به پایان رسید. در وزن ۱۳۰ کیلوگرم رضا کایالپ از ترکیه با غلبه بر اسکار پینو هیندز از کوبا به عنوان قهرمانی دست یافت. این کشتی‌گیر اولین فرنگی کار تاریخ ترکیه است که توانسته ۴ بار عنوان قهرمانی جهان را کسب کند. بعد از کسب چهارمین قهرمانی در جهان، اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تماس تلفنی به وی صحبت کرد و این افتخار را به این ورزشکار تبریک گفت.

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر