«تضاد منافع و آینده پزشکی» منتشر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

«تضاد منافع و آینده پزشکی» منتشر شد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
کتاب «تضاد منافع و آینده پزشکی» از سوی انتشارات مرکز پژوهش‌های تامین اجتاعی روانه بازار کتاب شد.

«تضاد منافع و آینده پزشکی» منتشر شد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی، مارک ای. رادوین استاد حقوق دانشگاه سافولک در این کتاب به تجزیه‌وتحلیل مقررات گذاری در حوزه منافع در پزشکی و به‌صورت جزئی‌تر، تضاد منافع پزشکان پرداخته است. امری که می‌تواند در انتخاب گزینه‌های درمانی توسط پزشکان مؤثر باشد و لزوما در راستای منافع بیماران نیست. درحالی‌که عموما جامعه و تنظیم‌کنندگان مقررات، انتظار دارند که پزشکان در انتخاب گزینه‌های درمانی خود بی‌طرف باشند، تنظیم مقررات (یا مقررات زدایی) در حوزه‌های کارآموزان خصوصی، مالکیت پزشکان در مراکز پزشکی، نوع اشتغال آن‌ها (خصوصی، عمومی یا ترکیبی) و انواع پاداش خدمات درمانی، می‌تواند در آن‌ها انگیزه‌های برای ترجیح یک درمان پزشکی بر دیگر درمان‌ها، ایجاد کند.

کتاب با داستانی در مورد تجربه سه بیمار شروع می‌شود که هر سه نفر با شکایت از گرفتگی و درد در قفسه سینه، به پزشکان متفاوتی مراجعه می‌کنند و هرکدام باوجود شباهت علائم بیماری، درمان‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. درمان‌ها از تجویز دارویی و توصیه به ورزش تا استفاده از آنژیوگرافی، بالن و جراحی و پیوند رگ قلبی و کار گذاشتن دستگاه تنظیم ضربان قلب متفاوت بود. رادوین علت این درمان‌های متفاوت را به خصوصی بودن خدمات یکی از پزشکان، عمومی بودن و نظارت یک شرکت بیمه‌ای بر یکی دیگر از پزشکان و عضویت پزشک سومی در یک گروه حافظ سلامت و برخورداری از حقوق ثابت، برمی‌گرداند و معتقد است که درمان­های متفاوت تحت تاثیر شرایط شغلی، نظارت شرکت­های بیمه­ای و دولتی و روابط پزشکان با دیگر مراکز درمانی و داروسازی و … انتخاب می­شوند.

فصل اول کتاب با ارائه داستان‌هایی از بیماران در کشورهای فرانسه، آمریکا و ژاپن شروع می‌شود. بیمارانی که تشخیص مشابهی از بیماری‌های آن‌ها شده است، بسته به وضعیت‌های اقتصادی و ساختارهای انگیزشی موجود در حوزه کار پزشکی، درمان‌های متفاوتی را دریافت کرده‌اند.

پرسش اصلی کتاب، یک پرسش هنجاری است، اینکه تعیین مقررات می‌تواند تضاد منافع بین بیماران و اهداف بنگاه‌داری و کارآفرینی پزشکان را به حداقل برساند. کتاب با یک رویکرد اقتصاد سیاسی، به تجزیه‌وتحلیل روابط و تعامل بین چند متغیر شامل نظارت انجمن‌های پزشکی و خودتنظیمی پزشکان، مکانیسم‌های رقابت در بازار، اثرگذاری شرکت‌های بیمه‌ای بر عملکرد پزشکان و تنظیم مقررات توسط دولت می‌پردازد. این چارچوب تحلیلی در فصل اول بسط داده شده است.

فصل‌های دوم و سوم، به تجربه فرانسه می‌پردازد. در فصل دوم توسعه روابط بین پزشکی حرفه‌ای و سازمان‌یافته، شرکت‌های بیمه‌ای و نقش دولت، از دوران قرون‌وسطی در فرانسه تا دوره معاصر ردیابی شده است. بخش دوم این فصل نیز به تأثیر قوانین اروپا می‌پردازد. فصل سوم به تحلیل این موضوع می‌پردازد که چگونه فرانسه از تضاد منافع دوری کرده است. مؤلف کتاب در ادامه قدرت غیرمعمول انجمن پزشکی فرانسه را نشان می‌دهد و اینکه چگونه روابط خاص بین صنعت داروسازی و پزشکان تحمل و نادیده گرفته می‌شود. رادوین نتیجه می‌گیرد که فرانسه در برخورد با تضاد منافع پزشکان، تنها موفقیت‌های محدودی داشته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

فصل‌های ۴-۷ هسته اصلی کتاب را تشکیل می‌دهند و به تجربه آمریکا می‌پردازند. رادوین بین چهار مرحله از توسعه اقتصاد پزشکی تمایز قائل می‌شود که نشان‌دهنده تنوع زیادی در روش‌های مقابله با تضاد منافع در حوزه پزشکی است. فصل چهارم دوره قبل از ۱۹۵۰ را پوشش می‌دهد. فصل پنجم تا ۱۹۸۰ و فصل ششم منطق بازارهای پزشکی از دهه ۱۹۸۰ به بعد را پوشش می‌دهد. فصل هفتم به شیوه‌های مقابله ایالات‌متحده با تضاد منافع در دوره معاصر می‌پردازد. نویسنده به این موضوع می‌پردازد که چگونه شرکت‌های بیمه دست به ایجاد مشوق‌هایی برای کاهش خدمات پزشکی و عوامل ایجاد تضاد منافع، می‌زنند. همچنین اینکه چگونه جهت‌گیری بازار نظام بهداشت و درمان آمریکا، روابط بین پزشکان و صنعت داروسازی را تقویت کرده است. رادوین تنظیم مقررات فدرال در حوزه مراقبت‌های پزشکی و بیمه‌های درمانی را جهت ایجاد یک رویکرد منسجم برای مقابله با تضاد منافع پیشنهاد می‌کند.

فصل‌های بعدی به تجربه ژاپن می‌پردازد. فصل ۸ پیشرفت تاریخ پزشکی ژاپن را به تصویر می‌کشد و فصل ۹ به چگونگی مقابله ژاپن با تضاد منافع می‌پردازد. رادوین در اینجا، در مقایسه با دیگر کشورها، نقش پزشک‌های ژاپنی، چه بیمارستان‌های خصوصی و چه عمومی، در نگه‌داشتن بیشتر بیماران در بیمارستان‌ها و تجویز بیشتر داروها برای درمان پزشکی را نشان می‌دهد.

فصل دهم (اصلاحات)، به امکان استفاده از یافته‌های کتاب در فصل‌های قبل، برای مقررات گذاری می‌پردازد. رادوین بر این باور است که نه رقابت‌های بازار و نه اشتغال کامل پزشکان در بخش‌های عمومی، ضرورتا امکانی برای کاهش منافع پزشکان نیست. ازاین‌رو معتقد به‌نوعی همزیستی این دو مورد است. برخی از دیگر پیشنهادها، مقررات گذاری سخت‌گیرانه بر روی بنگاه‌داری پزشکان خصوصی، قراردادهای بین پزشکان و صنعت داروسازی و جلوگیری از دخالت شرکت‌های بیمه‌ای در تنظیم استانداردهای پزشکی است.

فصل یازدهم بیشتر با دید جامعه‌شناختی نوشته شده است و به مفهوم حرفه‌ای‌گری پزشکان و نقش آن در کاهش تضاد منافع می‌پردازد. رادوین بر این باور است که دولت، پزشکان و مکانیسم‌های بازار باید به یک اندازه از اختیارات لازم برای تنظیم و مقررات گذاری تضاد منافع برخوردار باشند. در این صورت امکان نظارت و تعادل بین آن‌ها فراهم می‌شود. درنهایت رادوین بر این باور است که جامعه وظیفه حمایت و پاسداری از منافع بیماران را دارد و با تعیین مقررات باید از شکل‌گیری شبکه‌های پیچیده روابط صنفی پزشکان و دیگر بخش­های حوزه درمانی در راستای نقض حق بیماران جلوگیری کند.

برای تهیه این کتاب می‌توانید با موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی واحد کتابخانه به شماره ۸۸۷۵۳۲۴۵ داخلی ۱۱۳ تماس بگیرید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
چرخانچرخان1 روز قبل
کاهش نوسانات بازار و به تبع آن متعادل شدن معاملات موجود در آن باعث شده تا فروش خودروسازان نیز کاهش پیدا کند که می‌توان به عدم فروش سراتو در سری محصولات سایپا اشاره کرد. در همین راستا و پس از مدتی وقفه در اعلام قیمت رسمی محصولات، این بار سایپا در اطلاعیه‌ای لیست تعرفه‌اش را بروز کرد. این رو هم بخون: قیمت جدید و شرایط فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا اعلام شدبه گزارش چرخان، گروه خودروسازی سایپا که این روزها فعال‌ترین شرکت در زمینه عرضه شرایط فروش نقد و اقساط خودرو به شمار می‌رود، در اطلاعیه‌ای از جدیدترین قیمت خودروهای خود رونمایی کرد که مشتریان متقاضی خرید این محصولات می‌توانند با توجه به شرایط فروش اعلامی سایپا اقدام به ثبت سفارش نمایند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، لباس صورتی پاتریک شوارتزنگر، پسر آرنولد تبدیل به سوژه‌ای داغ برای شبکه‌های اجتماعی شده است. پاتریک که در مراسم NYFW show این لباس را بر تن کرده بود، سبب شد تا توجه کاربران به او جلب شود. بسیاری از کاربران عنوان کردند که حداقل پسر آرنولد نباید از این لباس که رنگی دخترانه دارد، استفاده می‌کرد. به گزارش اسپوتنیک، عده‌ای از کاربران نیز عنوان کردند که اگر شلوار او بلندتر می‌بود ظاهر او بهتر می‌شد و تیپ او اصلا جذاب نیست. در مقابل عده‌ای ای دیگر از کاربران ظاهر او را پسندیدند و معتقدند که او مستقل از پدرش می‌باشد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
همچنین بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ وزیر کابینه در جلسات این هفته کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور می‌یابند. در این جلسات، وزرای آموزش و پرورش، علوم، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به دعوت نمایندگان در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها حاضر می‌شوند. همچنین براساس آنچه اسدالله عباسی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم خبر داد، جلسه روز یکشنبه (۷ مهر) به‌صورت غیرعلنی و با موضوع شیوه پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه برگزار می‌شود. او افزود: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و محمد‌شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میهمان جلسه غیرعلنی نمایندگان هستند. بازدید اعضای کمیته هسته‌ای از رآکتور اتمی تهرانخبر دیگر آنکه رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بازدید اعضای این کمیته از رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. محمدابراهیم رضایی به خبرگزاری تسنیم گفت: این بازدید در راستای بازدید‌های دوره‌ای کمیته هسته‌ای در روز شنبه (۳۰ شهریور) انجام می‌شود و در نهایت گزارشی از بازدید‌های میدانی تهیه و برای قرائت در کمیسیون امنیت ملی و همچنین جلسه علنی تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مرتضی شفیعی در مراسم رونمایی از این دو محصول جدید افزود: به غیر از موتور و گیربکس، بقیه مجموعه‌های این دو محصول از جمله قوای محرکه، مجموعه بدنه، مجموعه دسته سیم و سیستم تعلیق داخلی است که بنا داریم این میزان داخلی سازی را نیز افزایش دهیم. آقای شفیعی افزود: هم اکنون بیش از ۸۴ هزار خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور مربوط به گروه خودرو سازی بهمن دیزل است. وی اضافه کرد: ظرفیت تولید ماهانه هزار کامیونت و مینی بوس شیلر را داریم، اما تقاضا در کشور هم اکنون ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه است که پیش بینی می‌کنیم به ماهانه ۱۵۰ دستگاه نیز افزایش یابد. مجموعه‌های اصلی این دو محصول شامل بدنه و تریم خودرو، سیستم‌تعلیق، رینگ، تایر دسته سیم و سیستم تهویه مطبوع، داخلی سازی شده است و با توجه به مالک مالکیت معنوی این محصول بهمن دیزل، ایجاد تغییرات مهندسی و طراحی مدل‌های جدید برای یک خانواده از این محصول امکان پذیر است و به این ترتیب برای صادرات آن محدودیتی وجود نخواهد داشت. همچنین کامیونت شیلر ۶ هم مطابق با استاندارد‌های آلایندگی یورو ۴ و یورو ۵ و دارای ترمز چهار چرخ دیسکی abs است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1