ضرورت قانون‌گذاری برای شبکه‌های اجتماعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
ضرورت قانون‌گذاری برای شبکه‌های اجتماعی

ضرورت قانون‌گذاری برای شبکه‌های اجتماعی

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه دیدار کرد، اعضای این انجمن که به تازگی در انتخابات برگزیده شدند، روز یکشنبه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گرد آمدند و گزارشی از فعالیت های گذشته این تشکل ارائه دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر،دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه‌ای از ضرورت مقررات گذاری برای شبکه‌ها و ارتباطات اجتماعی گفت.

آنچه در ادامه می‌خوانید گزارش مشروح این دیدار است:درخواست انجمن سواد رسانه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی

حسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای این نشست خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در کشور، انتظار می‌رود شواری عالی انقلاب فرهنگی به نوعی سرپرستی تحقق این جریان در سطح کشور را عهده‌دار شود تا شاهد نیل به هدف مشترک یعنی بسط و توسعه نهضت سواد رسانه‌ای باشیم.

وی برنامه‌ریزی برای گفتمان سازی، اجتماعی کردن موضوع سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، اسلامی‌ سازی و بومی سازی سواد رسانه‌ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: از این روزنه می‌توانیم بسیاری از مشکلات آموزشی در کشور را مرتفع کنیم.جدی گرفته‌نشدن؛ مشکل امروز سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی

بشیر تصریح کرد: جدی گرفته‌نشدن، مشکل امروز حوزه سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در کشور است و امید است با توجه به اهمیت استراتژیک موضوع رسانه و فضای مجازی، این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

کمک انجمن به شورای عالی انقلاب فرهنگی

سیدمرتضی موسویان، مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران در این جلسه اظهار کرد: انجمن سواد رسانه­ ای ایران با حکم وزیر کشور فعالیت خود را بیش از دو سال و نیم است که آغاز کرده و تا امروز ۱۶ دفتر نمایندگی در استان­های کشور را فعال کرده است و در افق پیش رو در تمام استان‌های کشور نمایندگی فعال خواهد داشت.

وی افزود: انجمن­ سواد رسانه­ ای ایران می‌­تواند بازوی یاری‌گر مناسبی برای نهادهایی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد و به عنوان یک سازمان مردم نهاد، نیازمند حمایت دستگاه‌ها در زمینه پیشبرد اهداف مشترک است.سواد رسانه‌ای مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست

در ادامه این جلسه عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک و گرامیداشت میلاد امام هادی (ع) و عید غدیرخم گفت: مهمترین ظرفیت این انجمن حضور اعضای آن است که در این زمینه تلاش جدی و تخصص لازم را دارند. مفهوم سواد رسانه­ ای که توسط یونسکو توسعه یافت و ذیل آن سواد اطلاعاتی و مجازی مطرح شد امروزه با چنان گستره ­ای همراه شده است که فراتر از مفهوم صرف سواد رسانه­ ای است.

وی افزود: مباحثی چون خدمات هوشمند، اینترنت اشیا و یا نانو-بایو دیوایس­‌ها (Nano-Bio Devices) که در آن تمامی پدیده ­های هستی در مقیاس نانو متصل به دیوایس می‌شوند و امکان ارتباطات شبکه‌ای جدیدی را خلق می‌کنند.

عاملی گفت: در واقع سواد رسانه‌ای پوشش دهنده سواد مرتبط با فضای دوم زندگی که مجموعه‌ای از پدیده‌های مرتبط با حکمرانی، کسب و کار، خدمات پزشکی از راه دور و البته خدمات رسانه‌ای را شامل می‌شود نیست و سواد رسانه‌ای به هیچ وجه مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست و شاید بهتر بود انجمن به سواد سواد مجازی و اطلاعاتی یا سواد مجازی و رسانه‌ای حرکت می‌کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره ۳۵ ساله ­ای را پشت سر گذاشته است که بیشتر دستور جلسات آن در قالب طرح بوده و در آن نقش آفرینی مستقیم ذی نفعان کم رنگ بوده است.

وی با اشاره به جلسه دیدار با مدیران و صاحبنظران رسانه‌ها عنوان کرد: در آن جلسه تشکیل کمیسیون معین رسانه ­ای با مشارکت متولیان رسانه طرح شد که با توجه به ظرفیت غیردولتی و مردم نهاد بودن انجمن سوادرسانه­ ای می‌­توان از ظرفیت این انجمن نیز در تشکیل آن کمیسیون استفاده کرد.انجمن سواد رسانه‌ای در تدوین سند کمک کند

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

عاملی خاطرنشان کرد: در زمینه تدوین اسناد سیاستی مرتبط با حوزه سواد رسانه ­های اجتماعی نیز انجمن می­تواند به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.

وی افزود: در تدوین این اسناد بایستی ۵ لایه سواد شامل سواد اطلاعاتی، سواد دانشی، سواد معرفتی، سواد حقوقی و سواد تحلیلی مورد توجه قرار گیرند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به قابلیت­ها و چالش‌های فضای مجازی و ارتباط آن با عرصه زندگی اجتماعی خاطرنشان کرد: همه مواردی که در فضای واقعی ماهیت جرم دارد در فضای مجازی نیز دارای همان ماهیت جرم هستند منتهی روش و چگونگی آن تغییر می‌کند.ضرورت مقررات گذاری‌های جدید برای فضای رسانه‌ای

وی تصریح کرد: به عنوان مثال دزدی که در فضای مجازی از مسیر هک کردن و نفوذ در سیستم‌های رایانه‌ای اتفاق می‌افتد؛ دسترسی به حساب مالی یک فرد یا نهاد را فراهم می‌کند و در نتیجه مقررات گذاری‌های جدید برای فضای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه‌ای یک ضرورت جدی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: ما اکنون وارد جامعه شبکه­ ای شده­ ایم که اعضای آن در سطوح مختلف به صورت همزمان تأثیر و تأثر دارند اما در این زمینه مقررات گذاری نشده است.

عاملی با اشاره به تفاهم ­نامه­ ای که میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی امضا شده است خاطر نشان کرد: در زمینه ایجاد رشته­‌های جدید دانشگاهی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نقش محوری دارند و شورای عالی فضای مجازی در این زمینه نقش همکار را ایفا می­ کند.

وی با اشاره به اینکه همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ظرفیت همکاری در ارائه رشته­‌های جدید دانشگاهی را دارند، افزود: انجمن سواد رسانه­ ای می­ تواند در زمینه زندگی شبکه­ ای همکاری کند و با توجه به مسائلی چون توسعه پایدار و سلامت اجتماعی می­ توان نگاه اسلامی را در تشکیل جامعه اسلامی تعمیم داد.همکاری انجمن در رشته‌های تخصصی

عاملی ادامه داد: انجمن سواد رسانه ­ای می‌­تواند در زمینه رشته ­های تخصصی نیز همکاری ­های بسزایی را انجام دهد چنانکه در حوزه پزشکی در حدود ۲۴ تله (Tele) به وجود آمده و نیازمند بررسی تخصصی در زمینه ترویج سواد اطلاعاتی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسئولیت محوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری و فرهنگ خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳ سند مرجع، ۸۵ سند سیاستی و حدود ۲۲۶۹ مصوبه دارد که سه سند مرجع نقشه جامع علمی کشور، سند مهندسی فرهنگی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هرکدام دارای برنامه اقدام­‌های متعددی هستند.سند مهندسی فرهنگی حدود ۳۰۴ برنامه اقدام دارد

وی افزود: سند مهندسی فرهنگی حدود ۳۰۴ برنامه اقدام دارد که با توجه به برگزاری اولین جلسات ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور مباحث مربوط به رسانه را می‌­توان در برخی جلسات این ستاد پیگیری کرد.

گفتنی است در این دیدار حسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای، سیدمرتضی موسویان مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای، حمیدرضا کمالی نایب رییس انجمن سواد رسانه‌ای، امیدعلی مسعودی عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه‌ای، معصومه نصیری عضو هیات مدیره و خزانه‌دار انجمن سواد رسانه‌ای و محمدصادق افراسیابی مدیرعامل سابق انجمن سواد رسانه‌ای حضور داشتند. کد خبر ۴۵۲۱۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها8 ساعت قبل
خبرآنلاین: ام. نایت شیامالان کارگردان سازنده فیلم‌های ترسناک روان‌شناختی، ۲ فیلم جدید در کمپانی یونیورسال می‌سازد. ام نایت شیامالان نویسندگی و کارگردانی ۲ فیلم جدید را در یونیورسال پیکچرز برعهده گرفت. به گفته این استودیو، این ۲ فیلم که هنوز عنوانی ندارند ۲۶ فوریه ۲۰۲۱ و ۱۷ فوریه ۲۰۲۳ اکران می‌شوند. او اخیرا با همکاری یونیورسال «گلس» یا «شیشه» را ساخت که روایت‌ جدیدی بود از ترکیب ۲ فیلم «نشکن» و «شکاف» که فیلم‌هایی روان شناختی بودند. «نشکن» که سال ۲۰۰۰ اکران شد دومین فیلم شیامالان پس از موفقیت چشمگیر فیلم «حس ششم» بود که رابطه دوگانه بین دیوید دان و آقای گلس را تصویر می‌کرد.
مهرمهر7 ساعت قبل
نمایشنامه «آواز قو» چخوف تقریبا متنی تک نفره است و به نوعی یک مونولوگ محسوب می‌شود چون کاراکتر سوفلور در حد ۵- ۶ جمله کوتاه و تاییدی در کار حضور دارد. یک پیرمرد ۶۰-۷۰ ساله است و بهانه‌ای است برای اینکه بازیگر اصلی بتواند مونولوگ خودش را اجرا کند. وی ادامه داد: همان زمان که می‌خواستم متن را کار کنم به این نتیجه رسیدم که کاراکتر سوفلور بسیار جای بسط و گسترش دارد و می‌تواند تبدیل به یک شخصیت شود. طی صحبت‌هایی که با آقای پورصمیمی داشتیم، پیشنهاد دادم که اصلا این کاراکتر تغییر جنسیت دهد و به یک زن تبدیل شود و سنش هم جوان شود. نمایش «آواز قو» با بازی سعید پورصمیمی و پریزاد سیف تا ۱۳ مهرماه در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه است.

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
بهنوش طباطبایی، بازیگر سینما و تلویزیون تصویری از گربه‌اش در صفحه شخصی اینستاگرام خود منتشر کرده که بین کاربران فضای مجازی، واکنش‌هایی را در پی داشته است.

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.
برنابرنا4 ساعت قبل
امشب در چهارمین قسمت از فصل چهارم برنامه «کتاب‌باز» سروش صحت ساعت ۲۰ میزبان فریبا متخصص بازیگر سینما، تئاتر، رادیو و تلویزیون است. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ امشب سه‌شنبه ۲۶ شهریور ماه در چهارمین قسمت از فصل چهارم برنامه «کتاب‌باز» سروش صحت ساعت ۲۰ میزبان فریبا متخصص بازیگر سینما، تئاتر، رادیو و تلویزیون است. او اوایل دهه ۶۰ وارد تلویزیون و اواخر آن دهه وارد رادیو شد؛ اولین سریالش با نام «طالب» در سال ۶۳ از تلویزیون پخش و در سال ۱۳۶۸ با فیلم «شنگول و منگول» وارد سینما شد. «سایه تنهایی»، «به کجا چنین شتابان»، «بوی غریب پاییز»، «سیب سرخ حوا»، «باغ گیلاس»، «تولدی دیگر»، «آوای فاخته»، «زمانه»، و «شهرزاد» از جمله کارهای مهم کارنامه بازیگری متخصص هستند. «کتاب‌باز» به تهیه‌کنندگی محمدرضا رضاییان و اجرای سروش صحت، شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه نسیم پخش می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر