المپیادها از انحصار مدارس خاص خارج شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
المپیادها از انحصار مدارس خاص خارج شود

المپیادها از انحصار مدارس خاص خارج شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه باید برای دانش‌آموزان مدارس سمپاد مرکز مشاوره خاص داشته باشیم، گفت:المپیادها باید از انحصار مدارس، استان‌ها و جنسیت خاص خارج شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در نشست با مدیران و کارکنان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اظهار‌کرد: سازمان‌های بزرگ در معرض خطر تضادهای درون‌سازمانی و تملک سازمانی به‌جای تعلق سازمانی قرار دارند و به همین دلیل وجود شوراها و ستادهای هماهنگ‌کننده ضرورت انکارناپذیری است، وجود یا عدم وجود شورای راهبری سمپاد برای انجام کارهای کیفی بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه در دنیا سه رویکرد برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان استعدادهای درخشان وجود دارد، گفت: در رویکرد اول سمپاد به معنی مدرسه خاص وجود ندارد بلکه تعلیم و تربیت به شکل تلفیقی و ترکیبی پیش می‌رود. در رویکرد دوم دانش‌آموزان سمپادی فقط در مدارس سمپاد تحصیل می‌کنند و به شکل ویژه‌ای آموزش می‌بینند تا نیروی انسانی به سرمایه انسانی تبدیل شود و توسعه همه‌جانبه در جامعه صورت بگیرد.

حسینی با اشاره به رویکرد سوم اظهار‌کرد: کشور ما این رویکرد را دارد که در آن نرم دانش‌آموزان تیزهوش باید کمتر از ۱٫۵ تا دو درصد باشد و دانش‌آموزان به مدارس خاصی بروند که دانش‌آموزان دیگر درآن حضور ندارند، همچنین دانش‌آموزان دیگر که استعدادهای خوبی دارند با رویکرد طرح شهاب شناسایی خواهند شد و کار ویژه برای آنان انجام می‌شود.

سه میلیون و ۹۰۰ هزار دانش‌آموز تحت پوشش طرح شهاب

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه طرح شهاب ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار داده است، گفت: در این طرح ۲۰۷ هزار مدیر و عوامل اجرایی داریم که امسال در پایه چهارم ابتدایی پوشش صد درصدی این طرح را خواهیم داشت، همچنین این طرح هم‌اکنون در پایه نهم استقراریافته است.

وی با اشاره به اینکه باید چند مسئله در طرح شهاب مورد توجه قرار گیرد، گفت: مدیران مدارس باید آمادگی اجرای طرح‌ها و توان اجرای آن را داشته باشند بنابراین برای طرح شهاب و آمادگی اجرای آن، آموزش مدیران و معلمان بسیار ضروری است که باید در آموزش ضمن خدمت دوره ویژه‌ای برای آنان تعریف شود.

پیوند طرح شهاب با ارزشیابی توصیفی و رتبه‌بندی معلمان

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش بابیان اینکه طرح شهاب باید با معاونت‌های آموزشی پیوند مستحکمی داشته باشد، افزود: پیوند طرح شهاب با نظام ارزشیابی توصیفی، نظام رتبه‌بندی معلمان، هدایت شغلی و توسعه متوازن رشته‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به نقش عوامل برون ‌سازمانی گفت: اخیرا نشستی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم که قرار شد برنامه و اقدامات تعاملی داشته باشیم و مرکز باید ارتباطات خود را با عوامل برون‌سازمانی هم گسترش دهد.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مراکز مشاوره مخصوص برای دانش‌آموزان سمپاد ایجاد شود

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به اینکه باید برای دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان مرکز مشاوره مخصوص وجود داشته باشد، اظهار‌کرد: 113 هزار دانش‌آموز در974 مدرسه سمپاد مسائل و مشکلاتی دارند بنابراین باید با مشاوره ویژه مشکلات آنان طرح و به حل آن‌ها کمک شود.

حسینی در ادامه گفت: دانش آموزان سمپادی تا قبل از ورود به مدارس استعدادهای درخشان همیشه دیده می‌شدند و بعد از ورود به سمپاد همسانی اتفاق می‌افتد و مانند قبل دیده نمی‌شوند، همچنین زیر بار فشار زیاد درس‌ها قرار می‌گیرند، بنابراین باید برای این دانش‌آموزان مرکز مشاوره خاص داشته باشیم.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با اشاره به ابعاد پرورشی، ورزشی و مشاوره‌ای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان سمپادی اظهار‌کرد: توجه به تمام ساحت‌های تعلیم و تربیت در دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان ضرورت دارد بنابراین طرح سمپاد مهارتی بسیار ارزشمند است چراکه در حال حاضر در کشور ۸۰ درصد شغل‌ها مهارتی است و اگر بخواهیم دانش‌آموزان، مسائل کشور را حل کنند باید آن‌‌ها را به سمت یادگیری مسئله محور هدایت کنیم.

حسینی بابیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه و گسترش پژوهش سراها و آزمایشگاه‌ها اعلام آمادگی و همکاری به نسبت مشارکت ۷۰ به ۳۰ درصد را کرده است، تصریح‌کرد: در جشنواره جوان خوارزمی نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و دیگر سازمان‌های مرتبط را پررنگ کنیم و ازآنجایی‌که تکلیف مدیریت پژوهش سراها، آزمایشگاه‌های علمی و نانو مشخص نیست باید برای این بخش‌ها اقداماتی اندیشیده شود که این بخش‌ها را کدام قسمت آموزش ‌و پرورش اداره کند چراکه موقعیت‌های جدید یادگیری را فراهم می‌کنند و باید سیستم باکیفیتی برای اداره آن‌ها داشته باشیم.

المپیادها از انحصار مدارس و استان‌ها خارج شود

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش تأکید‌کرد: المپیادها باید از انحصار مدارس، استان‌ها و جنسیت خاص خارج شود و باید این هدف راهبرد جدی در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان باشد. تمام مشکلات و چالش‌های مربوط به دانش‌آموزان المپیادی را باید به صفر برسانیم چراکه این دانش‌آموزان حاصل نظام تعلیم و تربیت کشور هستند و نمای علمی ایران به این دانش‌آموزان وابسته است.

حسینی با اشاره به اینکه نباید درجه‌بندی مدارس به دلیل محدودیت منابع انسانی متوقف شود، اظهار‌کرد: راه‌اندازی اندیشکده در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان اقدام بسیار خوبی است چراکه ما باید پس از فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان از مدارس سمپاد، هدایت و حمایت‌های پس از نخبگی را داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم نماز جمعه این هفته از ساعت ۱۱:۳۰ در دانشگاه تهران آغاز می‌شود. سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به مناسبت «هفته دفاع مقدس» پیش از خطبه‌ها سخنرانی می‌کند. در‌های دانشگاه از ساعت ۱۰:۳۰ باز می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1