تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سرگرمی
تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

مهرخبرگزاری مهر |
ارومیه-با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه پیش بینی می شد این تالاب تابستان پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی باشد اما تاکنون هیچ تدبیری برای زیرساخت های گردشگری در این منطقه اندیشده نشده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بارش‌های خوب بهاره و افزایش روزانه تراز دریاچه ارومیه بهار امسال نویدبخش تابستانی خوب برای نگین فیروزه‌ای ایران بود و می‌شد حدس زد امسال هزاران گردشگر از سراسر کشور راهی دریاچه شوند اما متاسفانه مسئولان استان با غفلت از این ظرفیت هیچ تدبیری برای زمینه سازی ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه نیندیشیدند.

حضور میلیونی گردشگران در تالاب بین المللی دریاچه ارومیه در اواسط تعطیلات تابستان، تازه مسئولان آذربایجان غربی را به فکر تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه انداخت، ستادی که بی شک مصوبات و تصمیمات آن امسال هیچ مزیتی برای گردشگران این زیست بوم ارزشمند نداشت.

گرمای بتیرماه و مردادماه امسال هر چقدر هم آزاردهنده باشد اما برای عده‌ای از گردشگران داخلی از سراسر کشور بهانه‌ای شده است تا دل به خنکای آب نگین فیروزه‌ای ایران زده و برای ساعاتی هر چند کوتاه این گرما را به فراموشی بسپارند.

این روزها به خصوص روزهای پایانی هفته، چشم می‌چرخانی سواحل دریاچه ارومیه مملو از گردشگرانی است که از سراسر کشور میهمان این تالاب ارزشمند شده‌اند تا خاطره‌ای خوش از تابستان و تعطیلات را در ذهن و یاد خود به ثبت برسانند.

اما نبود سایه بان، سرویس‌های بهداشتی، تانکر آب شیرین، راهنمای گردشگری و جاده دسترسی نامناسب بخشی از گلایه‌های گردشگران از کمبودهای جدی زیرساختی رفاهی و گردشگری دریاچه ارومیه است.

با وجود گرما و تبخیر آب دریاچه ارومیه، امسال حال و روز دریاچه خیلی خوب است و با همین شرایط موجود نیز دریاچه پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و حتی خارجی است اما نبود زیرساخت‌های مناسب گردشگری در سواحل، جاده دسترسی نامناسب این حال خوب را دستخوش تغییرات تلخی نیز کرده است.

هر چند کمبود حداقلی زیرساخت‌های گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه صدای همه گردشگران را درآورده اما این نبودها باعث عدم حضور هزاران گردشگر از اقصی نقاط کشور به دریاچه ارومیه نشده و امسال این دریاچه بعد از دو دهه خشکسالی میزبان بیشترین گردشگر در مقایسه با سالهای اخیر شده است.

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت - 9

سواحل دریاچه ارومیه از حداقل امکانات گردشگری محروم است

رضا حسن زاده یکی از گردشگرانی که از همدان به همراه خانواده‌اش سواحل دریاچه ارومیه را برای گذران تعطیلات تابستانی انتخاب کرده است در خصوص کمبود زیرساخت‌های گردشگری این تالاب به خبرنگار مهر می‌گوید: دریاچه ارومیه فارغ از فرصت ارزشمند برای گردشگری یک نعمت الهی است که خدا نصیب مردم ارومیه کرده است ولی از این مزیت هیچ استفاده بهینه‌ای نمی‌شود.

وی با گلایه از نبود کمترین امکانات گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه ادامه می‌دهد: متاسفانه مسئولان استان به خود زحمت نداده‌اند امسال که وضعیت دریاچه ارومیه بهبود یافته و بستر برای حضور گردشگران فراهم شده راه دسترسی به سواحل را ساماندهی کنند.

حسن زاده با بیان اینکه متاسفانه با وجود استقبال گسترده گردشگران از دریاچه ارومیه و دو روزی که در اینجا هستیم هیچ مسئول و متولی خاصی برای راهنمایی گردشگران وجود ندارد می‌افزاید: بارها در خصوص مزیت‌های درمانی و ویژگی‌های منحصر به فرد این دریاچه شنیده بودیم و امسال آمدیم تا از نزدیک این ویژگی‌ها را ببینیم ولی متاسفانه هیچ مسئولی و راهنمایی در این زمینه مشاهده نکردیم که جای تاسف دارد.

احد قلیپور دیگر گردشگری که از استان تهران به ارومیه سفر کرده و برای فرار از گرمای وسط روز در لجن‌های کنار دریاچه ارومیه دراز کشیده است به محض معرفی خودم به عنوان خبرنگار زبان به گلایه باز کرده و می‌گوید: نبود امکانات رفاهی و گردشگری مایه تاسف است.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه آب دریاچه ارومیه شور است آیا مسئولان به خصوص مسئولان بخش گردشگری عاجز از نصب تعدادی سایه بان، تانکر آب شیرین و تعدادی سرویس بهداشتی در این منطقه هستند؟ این درحالی است که دریاچه ارومیه یک ظرفیت بی نظیر برای گردشگران است.

قلیپور که به همراه تعدادی از اعضای فامیل در ارومیه حضور دارد می‌افزاید: در کنار نبود جزئی‌ترین امکانات رفاهی متاسفانه مسئولان از حضور بانوان در دریاچه ارومیه و بهره مندی از نعمت این دریاچه نیز غفلت کرده‌اند و مکان مشخصی برای شنای بانوان وجود ندارد.

عوارضی زیاد، صف طولانی در عوارضی، عدم حضور راهنمایان گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه، بی توجهی به نظافت سواحل و انباشت زیاد زباله از دیگر گلایه‌های گردشگران حاضر در سواحل دریاچه ارومیه است برای پرس و جو در این خصوص سراغ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی رفته‌ایم.

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت - 19

ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه تشکیل شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص بی توجهی به ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان غربی به خبرنگار مهر گفت: دریاچه ارومیه یک ظرفیت بی نظیر گردشگری است که در سالهای گذشته دچار بحران خشکسالی شده و ظرفیت گردشگری آن چندان در سالهای اخیر مورد توجه قرار نگرفته بود.

جلیل جباری با اشاره به بهبود نسبی این دریاچه در سالجاری و حضور هزاران گردشگر در این تالاب ارزشمند افزود: در حال حاضر آمار رسمی نمی‌توان از تعداد گردشگران تابستانی امسال در دریاچه ارومیه ارائه کرد و برای جمع بندی آمار باید منتظر پایان فصل تابستان بود اما آنچه قابل مشاهده است استقبال هزاران گردشگر است.

خبری: جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا

وی با بیان اینکه سواحل دریاچه ارومیه آزاد بوده و محصور شده نیست که بتوان آمار دقیق ارائه کرد اظهارداشت: امسال تاکنون دو میلیون نفر از جاذبه‌های گردشگری استان بازدید کرده‌اند که دریاچه ارومیه یکی از جاذبه‌های گردشگری استان است و می‌توان این آمار را برای دریاچه ارومیه نیز متصور شد.

جباری با اشاره به بارشهای خوب بهاره و حال خوب دریاچه ارومیه گفت: امسال به دلیل بهبود وضعیت دریاچه ارومیه دچار غافلگیری شدیم و پیش بینی حضور این تعداد گردشگر را نداشته‌ایم ولی بعد از مشاهده خیل عظیم گردشگران ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه در استان تشکیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه بر اساس تشکیل این ستاد دستگاه‌های اجرایی متولی از جمله سازمان همیاریها، شهرداری و راهداری استان مکلف به ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه شده‌اند افزود: میراث فرهنگی آذربایجان غربی در راستای وظایف این ستاد امسال اقدام به ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه در محور گورچین قلعه کرده است.

وی از هزینه کرد ۷۰۰ میلیون تومانی این اداره کل برای ساماندهی محور گورچین قلعه خبر داد و عنوان کرد: در حال احداث ۳۰ باب سرویس بهداشتی، دوش سیار و سایر امکانات در سواحل دریاچه هستیم.

جباری با بیان اینکه سه نقطه برای نصب این سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفته و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است اضافه کرد: احیای مجدد و بازگشت زندگی به دریاچه ارومیه در شکوفایی صنعت گردشگری و به تبع آن رونق اقتصادی منطقه نقش موثری خواهد داشت.

وی اظهار امیدواری کرد با تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه از سال آینده مشکلی در بخش رفاهی و گردشگری دریاچه ارومیه شاهد نباشیم و گفت: امیدواریم امسال گردشگران حاضر در دریاچه ارومیه از این کمبودها چندان ناراضی نباشند.

تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت - 30

لزوم ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات رفاهی در سواحل دریاچه ارومیه

تعطیلات تابستانی امسال به نیمه خود رسیده و استقبال چشمگیر گردشگران مسئولان استان را به فکر تشکیل جلسه ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه وا داشته است جلسه‌ای که نتایج آن در سالهای آینده می‌تواند مثمر ثمر باشد و امسال هیچ دردی از نبود زیرساخت‌های گردشگری دریاچه ارومیه را دوا نمی‌کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در این نشست با تاکید بر اینکه ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و رفاهی در سواحل دریاچه عاملی برای تخریب محیط زیست نشود افزود: آذربایجان غربی تا پیش از این اعتباری از بابت ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه دریافت نمی‌کرد که با پیگیری‌های مقام عالی استان مقرر شده از سال آینده آذربایجان غربی نیز همانند استان‌های ساحلی از اعتبارات این حوزه برخوردار شود.

علی مصطفوی با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات رفاهی در سواحل دریاچه ارومیه ادامه داد: اقدامات دستگاه‌های ذیربط در این خصوص باید کارشناسی شده باشد و طوری عمل نشود که تخریب محیط زیست را بدنبال داشته باشد.

تاکیدات معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در حالی است که معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی معتقد است در روزهای آتی با تامین برخی زیرساخت‌های گردشگری می‌توان از باقی مانده تعطیلات تابستان برای گردشگران دریاچه ارومیه خاطره‌ای خوب ساخت.

رضا حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه را به فال نیک گرفت و افزود: این ستاد از اوایل ماه جاری تشکیل شده و اقدامات خوبی در راستای تامین برخی زیرساخت‌های گردشگری صورت گرفته و گردشگران می‌توانند در هفته‌های باقی مانده تعطیلات تابستانی از این زیرساخت‌ها استفاده بهینه را ببرند.

وی با بیان اینکه با تشکیل این ستاد دستگاه‌های مسئول به سرعت وارد عمل شده‌اند ادامه داد: جاده شهید کلانتری پذیرای بیشترین مسافران تابستانی دریاچه ارومیه بوده است، تمهیداتی اندیشیده شده تا دهکده ساحلی چی چست، منطقه قالقاچی، منطقه کاظم داشی و دیگر مناطق حاشیه‌ای نیز برای جذب گردشگر مهیا شود.

حسینی راه‌اندازی سرویس بهداشتی و حمام در محل‌های حضور گردشگران دریاچه ارومیه را ضروری دانست و گفت: گلایه‌های بسیاری در این خصوص وجود دارد در این راستا اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در سه نقطه اقدام به ایجاد ۳۰ باب سرویس بهداشتی کرده است.

وی در خصوص گلایه گردشگران برای فراهم نبودن زمینه حضور مناسب بانوان در دریاچه ارومیه گفت: با تمهیدات صورت گرفته زمینه‌ای فراهم شده علاوه بر رعایت شئون اسلامی در راستای استفاده بانوان از دریاچه ارومیه، به راحتی از ظرفیت گردشگری دریاچه استفاده کنند.

بعد از نزدیک سه دهه بحران خشک شدن دریاچه ارومیه این روزها حال دریاچه رو به بهبودی است امید که مسئولان با توجه به تامین زیرساخت‌های گردشگری از این ظرفیت استفاده بهینه را ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
حتی اگر بدانم فقط یک روز به پایان جهان مانده است ….. باز هم درخت سیبم را خواهم کاشت. سالها پیش رفتیم برای زلزله‌ی ورزقان. یادم است ساعت ۵ صبح پرواز داشتیم …. آنقدر در هواپیما خندیدیم همه کلافه و بسیار کنجکاو شده بودند که ساعت ۵ صبح چه مطلبی اینهارا اینقدر میخنداند. من و فاطمه گاهی اشک میریزیم ولی همیشه میخندیم ….. به همه چیز دنیا …. به همه آدمهای کوچک …. به اتفاقات احمقانه … …. به زیباییها …. به زشتیها ….. به همه و همه میخندیم. عکسها و زلزله ورزقان: سال ۹۱
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پگاه آهنگرانی بجز بازیگری، علاقمند مستند سازی است. پیشنهاد سخنگوی شورای نگهبان به پگاه آهنگرانیحدود سه ماه قبل خبری غیرمنتظره از ساخت مستندی درباه حوادث ۸۸ توسط پگاه آهنگرانی و سهیل کریمی مستندساز اصولگرا منتشر شد. ممنوع الخروجی پگاهسوم شهریور امسال پگاه آهنگرانی از ممنوع الخروجی خود خبر داد. مهناز افشار وارد می‌شودمهناز افشار که بعد از حواشی اخیر هنوز تصمیم نگرفته از آلمان به ایران بیاید پگاه آهنگرانی را هم از نظرات خود بی‌نصیب نگذاشت. افشار در واکنش به این ویدئو نوشت: «پگاه آهنگرانی عزیزم، پیغامت رو همه شنیدن.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشهمزمان با ماه محرم تلویزیون برای مخاطبان تدارک ویژه‌ای دیده و در حوزه نمایشی سریال «مرضیه» به کارگردانی فلورا سام در حال پخش است. در همین حال و هوا به پای صحبت بازیگران نشستیم که در ادامه می‌خوانید: فلورا سام کارگردان سریال گفت: دستور ساخت سریال «مرضیه» اردیبهشت ماه صادر شد و از ۲۸ تیرماه درگرمای ۵۸ درجه ورامین کار را کلید زدیم. وی ادامه داد: شروع سختی داشتیم البته سریال «مرضیه» حدود ۵۰ لوکیشن دارد و این خانه اصلی ما است. تاثیر محرم برای من در سریال مهم بودوی افزود: تاثیر محرم برای من در قصه مرضیه مهم بود. خانم ماه چهره خلیلی ایران نبودند و لطف کردند و آمدند و نقش مرضیه را بازی می‌کنند. پژمان بازغی برادر مرضیه و امیرحسین صدیق نقش یک خبرنگار را بازی می‌کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه با اعلام خبر قطع شدن یارانه ۲۰۰ هزار نفر از ثروتمندان گفته کسانی که یارانه‌هایشان قطع شده از شنبه می‌توانند اعتراض کنند. منبع: خبرآنلاینانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پاییز می‌رسد که مرا مبتلا کندبا رنگ‌های تازه مرا آشنا کندپاییز می‌رسد که همانند سال پیشخود را دوباره در دل قالیچه، جا کنداو می‌رسد که باز پریشان کند مرااو قول داده است به قولش وفا کندپاییز عاشق است و راهی نمانده استجز این که روز و شب بنشیند دعا کندشاید اثر کند و خداوند فصل‌هایک فصل را به خاطر او جا به جا کندتقویم خواست از تو بگیرد بهار راتقدیر خواست راه شما را جدا کندخش‌خش صدای پای خزان است یک نفردر را به روی حضرت پاییز وا کند#علیرضا_بدیع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

6 روز قبلموج1