اتاق شیشه‌ای سازمان سنجش / مافیای غول پیکر کنکور اجازه شفافیت در سازمان سنجش را می‌دهد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی

اتاق شیشه‌ای سازمان سنجش / مافیای غول پیکر کنکور اجازه شفافیت در سازمان سنجش را می‌دهد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
سازمان سنجش آموزش کشور همه اطلاعات داوطلبان کنکور را از همان ابتدای برگزاری کنکور در این کشور در اختیار دارد، اما چرا حاضر نیست اطلاعات خود را در اختیار عموم مردم قرار دهد.

امسال پس از اعلام نتایج کنکور خبری منتشر شد که مهر تأییدی بود بر بی عدالتی آموزشی؛ بخش عمده رتبه‌های برتر کنکور متعلق به مدارس خاص چون سمپاد، شاهد، نمونه دولتی، غیردولتی یا هیئت امنایی هستند. در واقع، آنچه سال‌ها بود نسبت به آن آگاهی داشتیم و می‌دانستیم به زودی، به صورت کاملا رسمی خود را عیان می‌کند، امسال تأیید شد. فعالیت موسسات کنکوری چند دهه است که در کشورمان آغاز شده است. این موسسات راه‌های رسیدن راحت‌تر به صندلی‌های برتر دانشگاه‌ها را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند و در ازای آن، مبالغی دریافت می‌کنند. شیوه‌های تست زدن، مطالعه، مشاوره تحصیلی، برگزاری همایش‌های انگیزشی، برگزاری جلسات خصوصی و عمومی انتخاب رشته کنکور و چندین نوع خدمات دیگر در این موسسات به دانش آموزان و خانواده هایشان ارائه می‌شود. تبلیغ این موسسات، به ویژه آن‌ها که این روزها خودشان غول‌های کنکور شده‌اند، معمولا از نیمه‌های شهریور هر سال در تلویزیون آغاز می‌شود و تا آخرین لحظات قبل از کنکور ادامه می‌یابد. اما یکی از این مشاوران تحصیلی که اکنون خود موسسه‌ای دارد و پیش از انتخاب رشته، دانش آموزان را راهنمایی می‌کند، معتقد است که با وجود اطلاعاتی که سازمان سنجش در اختیار دارد، پروسه انتخاب رشته بی معنی است.

انتخاب رشته بی معنی است

امیرمهدی عضدی کارشناس انتخاب رشته، می‌گوید: کافی است یک دانش آموز کلاس یازدهم را ببیند، می‌تواند تشخیص دهد که او در کنکور چه رتبه‌ای به دست می‌آورد.

با این حال، او اعتقاد راسخ دارد که انتخاب رشته بی معنی است و اگر سازمان سنجش اطلاعات خود را در اختیار دانش آموزان بگذارد، تکلیف آنان را راحتتر معلوم می‌کند.

اعتراض اصلی این مشاور تحصیلی به بی عدالتی در کنکور است؛ مساله‌ای که کلید حل آن در اختیار سازمان سنجش قرار دارد.

عضدی می‌گوید: سازمان سنجش می‌تواند برخی سازوکارها را تغییر دهد؛ مثلا انتخاب رشته را حذف کند. در واقع با اطلاعاتی این سازمان در اختیار دارد، انتخاب رشته بی معنی است. براساس این اطلاعات سازمان می‌تواند به داوطلبان کنکور اعلام کند که با رتبه‌ای که به دست آورده‌اند، در چه محدوده‌ای می‌توانند انتخاب رشته کنند. با این شرایط چرا داوطلبان را در پروسه انتخاب رشته قرار می‌دهد؟

او خود به این سوال پاسخ می‌دهد و می‌گوید: انتخاب رشته برای خود سازمان سنجش هم درآمدزایی دارد. این سازمان مرکزی با نام تعاونی سنجش ایجاد کرده و در این مرکز آزمون‌های سنجش و انتخاب رشته را برگزار می‌کند. مثلا برای هر انتخاب رشته‌ای، مبلغی از داوطلب دریافت می‌کند اما مشاوره‌ای ساده به دانش آموز ارائه می‌دهد.

عضدی به بازارهای متعدد انتخاب رشته در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر سازمان سنجش بخواهد، می‌تواند به سادگی همه این بازار را جمع کند.

او توضیح می‌دهد: این سازمان اولین و آخرین مرجع قابل اعتماد در انتخاب رشته است. از طرفی مشاوران سازمان در سراسر کشور فعالیت می‌کنند و چون به اطلاعات آن دسترسی دارند، کارشان رونق هم دارد.

بازار مشاوره تحصیلی جمع نشود، اما دانش آموزان محروم چه؟

این مشاور تحصیلی که درآمد اصلی خودش هم از بازار کنکور است، به شدت معتقد است که در این بازار بی عدالتی رخ می‌دهد. عضدی توضیح می‌دهد: من نمی‌گویم که بازار مشاوره تحصیلی جمع شود، اما کسی که نمی‌تواند هزینه استفاده از خدمات این بازار را پرداخت کند، چه؟ چرا سازمان سنجش یک پروسه جایگزین را برای این دانش آموزان ایجاد نمی‌کند؟ حداقل برای دانش آموزان مناطق محروم.

وی بیان می‌کند: سازمان سنجش در همه شهرها نمایندگی دارد و می‌تواند بخشی از درامد خود در سطح کشور را به طرحی برای ارائه خدمات مشاوره کنکور به دانش آموزان مناطق محروم اختصاص دهد.

عضدی توضیح می‌دهد: مثلا یک سری افراد انتخاب شوند و در شهرهای مختلف و در مناطق محروم در ۱۰ روز انتخاب رشته حضور یابند. این طرح هزینه چندانی برای سازمانی مانند سازمان سنجش ندارد و از طرفی می‌تواند برای دانش آموزان مناطق محروم فرصت مغتنمی باشد که از امکانات تحصیلی دیگر دانش اموزان، بهره ببرند.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار فرهنگی هنری جهان

وی در میان صحبت هایش پای مافیای کنکور را هم به میان می‌آورد و می‌گوید: نمی‌خواهند چنین اتفاقاتی در کشور بیفتد. ما برای برگزاری همایش‌های خود به هر شهری که وارد می‌شویم، اول باید مافیای کنکور آن شهر را راضی کنیم. باید با انان کنار بیاییم و بعد از آن همایش را برگزار کنیم.

راهکاری که این مشاور تحصیلی ارائه می‌دهد؛ یعنی سازمان سنجش اطلاعات خود را در اختیار عموم مردم قرار دهد، باعث می‌شود که سازوکار فعالیت‌های سازمان سنجش شفاف سازی شود و در این میان موضوع سهیمه‌های دانشگاه هم برای مردم به صورت شفاف مطرح شود. این موضوع همیشه با سوالات بسیاری از سوی داوطلبان و حتی خانواده ایثارگران که قرار است بخش مهمی از سهمیه را به خود اختصاص دهند، مواجه شده است. این جوان مشاور تحصیلی، کمی در این مورد توضیح می‌دهد.

۶۰درصد سهمیه؛ ۴۰ درصد صلاحیت علمی

او به اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش اشاره می‌کند که براساس این اطلاعات ۶۰ درصد پذیرش‌ها به ویژه در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی براساس سهمیه‌های خاص هستند. یعنی تنها ۴۰ درصد قبولی‌ها در این چند رشته براساس صلاحیت علمی افراد پر می‌شود.

وی توضیح می‌دهد: برخی قبولی سهمیه‌ها برای ما که در میانه این میدان هستیم، قابل درک نیست. ۲۵ درصد سهمیه ایثارگران است؛ یعنی ۲۵ درصد صندلی‌های دانشگاه متعلق به این افراد است. سازوکار این سهیمه‌ها به شکلی طراحی شده که صندلی‌های ۲۵ درصد دانشگاه به هیچ وجه به دست داوطلبان غیرسهیه‌ای نمی‌افتد.

عضدی ادامه می‌دهد: براساس قانون، آخرین نفری که می‌تواند در این ۲۵ درصد، پذیرفته شود، باید ۷۰ درصد نمره قبولی آخرین شخص پذیرفته شده در سهمیه عادی را کسب کرده باشد. در حالیکه در دانشگاهی مانند تهران، ۷۰ درصد نمره رقم بالایی نیست.

وی با این حال می‌گوید که مخالفتی با سهیمه ندارد، اما ای کاش سازمان سنجش و مجلس شورای اسلامی سازوکاری را بچینند که داوطلبان حس نکنند حقشان را افرادی که صلاحیت علمی ندارند، اشغال کرده‌اند. به این صورت بار روانی منفی این ماجرا هم از روی خانواده‌های شهدا و ایثارگران برداشته می‌شود.

این مشاور تحصیلی توضیح می‌دهد: نکته جالب این است که این ۲۵ درصد سهیمه هر سال پر می‌شود.

وی به موضوع مافیای تحصلی بازمی گردد و می‌گوید: تغییرات در کنکور وابسته به مافیای آن است. اگر در حوزه آموزش و پرورش کسانی پرقدرت حضور داشتند، حتما کنکور را حذف می‌کردند. وزیر سابق این وزاتخانه به وعده حذف کنکور آمد، اما در نهایت پیش از آنکه در مجلس استیضاح شود، از سمت خود استعفا داد.

موضوع کنکور که این روزها یکی از موضوعات داغ خانواده‌های ایرانی به شمار می‌رود، دوباره در روزهای پایانی شهریور داغ می‌شود. وقتی که نتایج نهایی اعلام می‌شود و پذیرفته شدگان باید کوله بار خود را برای دانشگاه ببندند. شاید نتیجه بی عدالتی‌ها آن زمان بیشتر احساس شود و فضای احساسی منفی را برای آینده سازان ایجاد کند.

هر ساله بخشی از فضای اجتماعی ما درگیر این موضوع می‌شود؛ گروه هایی در اعتراض به روند برگزاری کنکور و مراحل مختلف آن دست به اعتراض می‌زنند اما پس از مدتی این اعتراضات خاموش می‌شود و دوباره سال بعد، سر برمی آورد. چرا کسی برای این پروسه که اکنون دیگر همه عیب هایش نمایان شده، فکری نمی‌کند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرد تهرانی با ۷ شناسنامه ۷ زن داشت! / همسرانش نمی‌دانستند! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
محمد دلاوری مجری برنامه «مدیر مسئول» شبکه پنج سیما، در جدیدترین قسمت این برنامه همراه با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مراکز پلیس‌های تخصصی رفت. در این بازدید، مامور بخش آزمایشگاه فیزیک تشخیص هویت نیروی انتظامی، روایتی جالب از فردی که برای ۷ بار ازدواج کردن، ۷ شناسنامه جعل کرده بود را بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

بی هویت‌ها؛ ۱۰۰ هزاربومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

کاهش دما در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد اصغری با اعلام این خبر افزود: البته بیشترین کاهش را از روز یکشنبه هفته آینده احساس خواهیم کرد بطوری که در سواحل دریای خزر تا ۱۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت و از روز یکشنبه تا سه شنبه نیز بارش در سواحل دریای خزر در خورتوجه خواهد بود بویژه شالیکاران که باید مراقب این بارش‌ها باشند. کارشناس هواشناسی افزود: امروز نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر از جمله گیلان، مازندران و گلستان بارش به شکل پراکنده را داشتیم ضمن اینکه در شمال غرب کشور نیز از جمله اردبیل و آذربایجان شرقی در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق اتفاق می‌افتد. اصغری گفت: در بخش جنوبی کشور نیز از جمله در هرمزگان، سردشت در ساعات بعدازظهر باید منتظر رگبار و رعد و برق باشند ضمن اینکه وزش باد پدیده مشترک در منطقه خوزستان، بوشهر و دزفول است. وی افزود: سواحل خلیج فارس نیز هوا به علت بالا بودن رطوبت شرجی است و در جزایر ابوموسی کاهش دید شدید را داریم. کارشناس هواشناسی گفت: در شرق کشور نیز وزش باد و کاهش دید و کیفیت هوا را پیش رو خواهیم داشت.

حرف اهالی ماهان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1