دستور العمل جدید «عبدالمهدی» / ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
دستور العمل جدید «عبدالمهدی» / ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می‌شود

دستور العمل جدید «عبدالمهدی» / ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
دستور جدید «عادل عبدالمهدی» درباره لغو توافق‌های مربوط به پرواز جنگنده‌ها و پهپادهای خارجی در حریم هوایی عراق، هشدار جدی نسبت به تداوم فعالیت‌های ائتلاف آمریکایی در این کشور محسوب می‌شود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گذشته دستور داد همه توافق‌های مربوط به پرواز در حریم هوایی عراق لغو شود. او گفت این دستور، پروازهای شناسایی، پرواز جنگنده‌ها، بالگردها و انواع پهپادها را شامل می‌شود. نخست‌وزیر عراق تصریح کرد هر گونه پرواز بدون اطلاع دولت عراق نقض حریم هوایی این کشور تلقی شده و با واکنش پدافند هوایی مواجه خواهد شد.

پس از صدور این فرمان توسط نخست وزیر عراق بود که ائتلاف ادعایی آمریکا برای مبارزه با داعش در عراق روز جمعه مدعی شد که به دستورالعمل‌های صادرشده از سوی نخست‌وزیری عراق در خصوص پروازهای غیرمجاز در آسمان این کشور پایبند خواهد بود. این ادعا درحالی مطرح شد که مقام‌های ارشد ائتلاف آمریکا پیش از صدور دستورالعمل «عادل عبدالمهدی»، برای گفت‌وگو درباره این دستور العمل نخست‌وزیر عراق، با مقام‌های وزارت دفاع این کشور دیدار و گفتگو کرده بودند.

درهمین ارتباط، یک فرمانده ارتش عراق نیز هشدارهای جدی را به ائتلاف تحت سرکردگی آمریکا داد. «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق تاکید کرد: نیروهای امنیتی عراق در چارچوب عملیات گسترده اراده پیروزی توانستند به مناطق دوردست که عناصر داعش از آنها استفاده می‌کرد دست پیدا کنند. رسول تاکید کرد: داعش از این مناطق به عنوان مرکز آموزش و فرماندهی عملیات تروریستی استفاده می‌کرد.

درهمین حال، «نسیم عبدالله» عضو ائتلاف الفتح بر لزوم کاهش تحرکات نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در آسمان این کشور تأکید کرد. این هشدارهای مقام‌های سیاسی و نظامی عراق به ایالات متحده آمریکا جهت محدودسازی فعالیت‌های ائتلاف تحت سرکردگی آن در عراق برای اولین بار پس از نابودی داعش در این کشور مطرح می‌شود؛ هشدارهایی که به نظر می‌رسد واشنگتن، پیام اصلی آن‌ها را دریافت کرده است.

آمریکایی‌ها که پس از هشدارهای قاطعانه بغداد، به خوبی دریافته‌اند که دولت عراق قصد ایجاد محدودیت در مسیر فعالیت‌های ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش را دارد، بحران سازی خود در این کشور در عرصه سیاسی را کلید زده‌اند؛ بدین ترتیب که آن‌ها با اقدامات شوم خود و تحرکات مشکوک‌شان، نظام دموکراتیک عراق را هدف قرار داده‌اند تا بدین ترتیب، عراق به صحنه تقابل احزاب و جریان‌های سیاسی با دولت بغداد تبدیل شود.

آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که عراق امروز شاهد یک نظام دموکراتیک رو به پیشرفت است و علت آن نیز این است که احزاب و جریان‌های سیاسی منتقد دولت نه با اردوکشی‌های خیابانی و فراخوان‌های عمومی برای انجام اقدامات خشونت آمیز، بلکه با تکیه بر قانون و ابزارهای مسالمت‌آمیز، در ساختار و نظام دموکراتیک عراق مشارکت دارند.

واشنگتن نیک می‌داند که چنین احزاب و جریانی هایی نه تنها برای سرنگونی دولت بغداد فعالیت نمی‌کنند بلکه می‌توانند مکملی برای دولت عراق و سیاستمدارانی باشند که برای بهبود خدمات مختلف در کشور تلاش می‌کنند؛ بدین‌ترتیب که ضعف‌ها و نارسایی‌ها در عرصه‌های مختلف خدمت رسانی را شناسایی کرده و آن‌ها را به منظور حل و فصل، به دولت انتقال می‌دهند.

این درحالی است که خواسته اصلی و اساسی ایالات متحده آمریکا سوق دادن احزاب و جریان‌های سیاسی در عراق به سمت خشونت طلبی و خشونت گرایی است؛ حال آنکه حتی احزاب منتقد دولت بغداد نیز بر ارائه ملاحظات هدفمند سازنده در چارچوب قانون تأکید دارند و حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی در مسیر مورد دلخواه آمریکایی‌ها حرکت کنند و عراق پساداعش را بار دیگر به ورطه خشونت بکشانند.

اما آنچه که بیش از پیش موجبات عصبانیت و خشمگینی آمریکایی‌ها را فراهم آورده این است که رویکرد دولت فعلی عراق نیز در قبال وجود احزاب و جریان‌های منتقد یک رویکرد مثبت و سازنده است. در همین ارتباط، چندی پیش بود که دفتر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد شدید از برخی اخبار و گزارش‌ها در رسانه‌ها مبنی بر مخالفت بغداد با برخی احزاب سیاسی و نقطه نظرات آن‌ها، اعلام کرد: «دولت عراق از وجود جریان‌های سیاسی با مواضع مختلف در کشور استقبال به عمل می‌آورد».

در حقیقت، آنچه که آمریکایی‌ها را آزرده خاطر کرده، حاکمیت دموکراسی در عراق است؛ چیزی که به هیچ وجه به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامده و نمی‌آید. آنها خود به خوبی می‌دانند که مطرح شدن خواسته‌ها و مطالبات احزاب مختلف از دولت از کانال احزاب و جریان‌های سیاسی و در چارچوب قانون و بدون خشونت گرایی نشان از تقویت نظام دموکراتیک در عراق دارد.

از سوی دیگر، حتی برخی احزاب و جریان‌های عراقی، همواره و در مناسبت‌های گوناگون اعلام کرده‌اند که تمام تلاششان بر کمک به دولت و اصلاح امور مدیریتی و خدماتی متمرکز است و نه مواجهه و رویارویی با آن.

این احزاب و جریان‌های عراقی حتی به صورت عملی نیز گام هایی را در حمایت از دولت برداشته‌اند. به عنوان نمونه می‌توان به تشکیل دفاتر خدمات رسانی و شوراهای خدمت رسانی در نقاط و استان‌های مختلف عراق اشاره کرد که هدف اصلی و اساسی آن‌ها ارائه خدمات به شهروندان و تکمیل خدمت رسانی دولت به آنهاست.

در هر حال، آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که پس از سلسله هشدارهای جدی دولتمردان عراقی به ائتلاف آمریکایی به اصطلاح ضد داعش در خصوص پرواز در آسمان عراق، دولت واشنگتن حربه‌های جدید و البته شومی را برای ایجاد هرج و مرج و آشفتگی سیاسی در این کشور در نظر گرفته است و خود را برای توطئه چینی جدید آماده می‌کند.

اما علیرغم این تلاش‌های مذبوحانه، اکنون دولت عراق با عبور از مرحله مبارزه با داعش و ورود به مرحله پساداعش از قدرت کافی برای تصمیم گیری‌های مستقل جهت ایستادن در برابر ائتلاف آمریکایی برخوردار است و بدین ترتیب، واشنگتن به خوبی می‌داند که نمی‌تواند از قوانین جدید وضع‌شده توسط بغداد تخطی کند. بنابراین، باید منتظر پایان قریب الوقوع فعالیت‌های ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش در عراق بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تاسیسات بقیق از بزرگترین نقاط ضعف عربستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کارشناسان معتقدند نیرو‌های یمنی با حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق دست روی یکی از بزرگترین نقاط ضعف صنعت نفت عربستان گذاشته‌اند. وزارت کشور عربستان سعودی از حمله پهپادی به دو پالایشگاه نفت شرکت آرامکو در استان بقیق در شرقی‌ترین منطقه این کشور خبر داد. وی تاکید کرد عربستان سعودی هیچ چاره‌ای جز متوقف کردن محاصره و تجاوزات به یمن ندارد. به گفته مسئولان سعودی پالایشگاه‌های بقیق اهمیت بین المللی زیادی در زمینه تولید و صادرات نفت به بازار‌های بین المللی دارد. کارشناسان همیشه در تحقیقات خود تاسیسات نفتی بقیق را یکی از بزرگترین نقاط ضعف صنعت نفت عربستان دانسته‌اند که بیش از همه کسانی را که بخواهند در این حوزه به عربستان آسیب بزنند تحریک می‌کند.

فیلم/ آتش یمنی‌ها در دامن آل سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تصاویری از سوختن مجتمع نفتی آرامکو در کشور عربستان سعودی را مشاهده می‌کنید. یمن با پذیرفتن مسئولیت این عملیات، آن را پاسخی به ۵ سال جنایت سعودی‌ها دانست.

حمله پهپاد حوثی‌ها به پالایشگاه نفت البقیق عربستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل

عملکرد ضعیف آزمون در زنیت زیر ذره بین روس‌ها

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ورزشی رکنا، شب گذشته در هفته نهم مسابقات لیگ برتر فوتبال روسیه تیم فوتبال زنیت در حضور ۷۵ دقیقه‌ای سردار آزمون، مهاجم ملی‌پوش ایرانی به مصاف تیم آرسنال تولا رفت و به پیروزی ۳ بر یک دست یافت. در این دیدار سردار آزمون ۷۵ دقیقه برای زنیت بازی کرد. در دقیقه ۲۲ یک ضربه پنالتی در اختیار مهاجم تیم ملی ایران قرار گرفت که وی این فرصت را از دست داد. سایت «اسپورت دیلی» روسیه به روزهای کم فروغ سردار آزمون به همراه زنیت پرداخت. این سایت روس نوشت: آزمون در ۶ بازی گذشته زنیت نتوانسته گلزنی کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المسیره، بر اثر حمله موشکی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به دو تاسیسات شرکت آرامکو در منطقه «بقیق» و «خریص» در شرق عربستان، تولید نفت در این شرکت مختل شده است. بر اساس این گزارش، حمله پهپادی صبح امروز یمنی‌ها به شرکت آرامکو بر تولید نفت این شرکت که ۵ میلیون بشکه در روز است تاثیر می‌گذارد. واکنش آمریکا به حمله پهپادی یمنی‌ها به آرامکوجان ابوزید سفیر آمریکا در عربستان امروز شنبه در ادامه حمایت کشورش از تجاوزگری سعودی‌ها به یمن و کشتار مردم این کشورف حمله پهپادی تلافی‌جویانه یمنی‌ها به تاسیسات شرکت آرامکو را محکوم کرد و گفت که این حملات اقدامی غیر قابل قبول است. بامداد امروز یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۱۰ فروند پهپاد دو پالایشگاه نفت بقیق و خریص در شرق عربستان را هدف قرار داد. این عملیات توازن بازدارندگی دوم نام گرفته است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله ائتلاف سعودی را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات، نیروهای یمنی تا عمق خاک عربستان پیشروی خواهند کرد. به گزارش خبر فوری، یک عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله ائتلاف سعودی را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات، نیروهای یمنی تا عمق خاک عربستان پیشروی خواهند کرد. «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، گفت که در صورت عدم توقف حملات ائتلاف سعودی به یمن، نه تنها حملات موشکی و پهپادی به مواضع متجاوزان متوقف نخواهد شد؛ بلکه نیروهای یمنی تا عمق خاک عربستان و حتی تا ریاض نیز پیشروی خواهند کرد. این عضو شورای سیاسی یمن همچنین تأکید کرد که عملیات یمنی‌ها بر اساس اصل دفاع از خویش صورت می‌گیرد و بنابراین کسی نباید ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را سرزنش کند. ارتش یمن در مردادماه گذشته نیز با ۱۰ پهپاد تأسیسات آرامکو را هدف قرار داده بود و آن را عملیات بازدارنده شماره یک نامیده بود.

نظرها

اخبار بیشتر