ترامپیزه شدن در استقلال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران ورزشی
  4. ورزشی
ترامپیزه شدن در استقلال

ترامپیزه شدن در استقلال

ایران ورزشیخبرگزاری ایران ورزشی |
فرشاد کاس‌نژاد / شرکت در بازی موجی بیات به رغم فشارهایی که از جانب معاون مستعفی و گزارش از کارشناس نقل و انتقالات در ایتالیا و ... می‌آید، چندان منطقی نیست،

فرشاد کاس‌نژاد / از روزی که باشگاه استقلال برای چند خرید دچار تردید شد، فشارها و طرح دعوای آندره‌آ استراماچونی و مدیریت باشگاه استقلال هم شروع شدند. در اینکه استراماچونی به عنوان یک سرمربی باید کوشش کند تا بهترین تیم را با بازیکنان مورد نظرش بسازد تردیدی نیست اما باید ببینیم داستان این خریدها چیست و چرا ماجرا پیچیده شده و کار به طرح تهدید استراماچونی به استعفا رسیده؟

با یک مثال شروع کنیم. استراماچونی گفت سیریل ترو را می‌خواهم. ترو بازیکن فیورنتینا بود و باشگاهش او را نمی‌خواهد و آزادش کرده که تیم جدید انتخاب کند اما موجی بیات گفته فیورنتینا اجازه جدایی نمی‌دهد و اگر او وارد مذاکره شود، می‌تواند سیریل ترو را به استقلال بیاورد. در مقابل البته کمیسیون بزرگ و نقد می‌خواهد، در حالی‌که حقوق ترو در فیورنتینا ۳۰۰ هزار یورو بوده اما این معامله برای استقلال بسیار گران‌تر خواهد بود چون هم باید کمیسیون خارج از عرف بپردازد، هم مالیات بازیکن را بر عهده بگیرد و هم رقمی گزاف‌تر را برای استخدامش پرداخت کند. استقلال در چنین موقعیتی باید چه واکنشی نشان بدهد؟ همان واکنشی که سرمربی می‌خواهد یا واکنشی منطقی بر اساس تحقیق درباره این انتقال؟

درباره موجی بیات البته بهتر است به مهر ماه سال گذشته برگردیم، وقتی پلیس فدرال بلژیک با دستگیری یک ایجنت‌ معروف، فوتبال اروپا و بلژیک را تحت تأثیر قرار داد. به نقل از روزنامه معتبر لو سوار بلژیک، پلیس بعد از مدت‌ها تحقیق و بازرسی، به این نتیجه رسید که شماری از داوران، مدیران، دو ایجنت و مربیانی را به اداره فدرال فرابخواند تا بازجویی‌های خود را به طور جدی و سختگیرانه در مورد پولشویی، فرار مالیاتی، پول‌های غیر قانونی و غیر شفاف در مورد چندین انتقال و البته با تمرکز روی دو باشگاه بزرگ اندرلشت و بروژ، ادامه دهد.

در گزارش اولیه روزنامه‌ها و سایت‌های بلژیک این خبر به صورت ویژه آمده بود که موجی بیات یکی از فعالان برجسته نقل و انتقالات بعد از بازرسی منزلش بازداشت شده است. موجی بیات قبل از این، مدیر باشگاه شارلروا بود و بسیاری از انتقال‌های بررگ توسط او انجام شده بود، او رابطه خوبی با سرمربی اندرلشت، سرمربی فعلی استاندارد لیژ پرودوم و ایوان لکو مربی بروژ داشت و بسیاری از انتقال‌ها در اندرلشت فقط از کانال او انجام می‌شد.

ترامپیزه شدن در استقلال - 5

موجی بیات بعد از دستگیری در خانه‌اش و رسوایی فساد در فوتبال، بعد از چندین جلسه بازجویی و تحقیقات متوجه این موضوع شد که حداقل یک ماه باید در زندان بماند تا روند تحقیقات در مورد انتقال‌هایی که انجام داده، مالیات پرداخت نشده و پولشویی تکمیل شود. وکیل او به خبرنگاران گفته بود: «اوضاع در زندان برای او خوب نیست و شرایط سختی دارد. او حتی یک کلمه هم هلندی بلد نیست. خصوصا روزهای اول که خیلی مشکلات داشت. موجی بیات از این مسأله هراس دارد که دیگر نتواند به دنیای حرفه‌ای فوتبال و کارش برگردد. او هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.»

خبری: به روزترین اخبار ورزشی را در خبری بخوانید

پلیس فدرال و دادگاه بلژیک اما با این صحبت‌ها قانع نشدند و تحقیقات خود را ادامه دادند و بیشتر از قبل روی تمام انتقال‌هایی که او طی این سال‌ها انجام داده بازجویی کردند. آن پرونده هنوز بسته نشده و موجی بیات و وکیلش همچنان درگیرش هستند.

اما چرا استقلال هم به دام روشی افتاده که ترامپیزه شدن در نقل و انتقالات است؟ اسپورت مگزین چاپ بلژیک با استناد به افشاگری‌های نناد پتروویچ، مدیر برنامه معروف بسیاری از بازیکنان در لیگ بلژیک، از رفتارهای مشکوک مجتبی بیات در بسیاری از نقل و انتقالات پرده برداشته بود. نناد پتروویچ گفته بود: «دیگر مثل سابق ایجنت‌ها ملزم به قبولی در امتحان یا ارائه ضمانت نیستند. کافی‌ است ۵۰۰ یورو پرداخت کنید و لایسنس شما آماده است. در نتیجه امروز در بلژیک با ۳۵۰ ایجنت طرف هستید! ولی چند نفر از آنها قادر به ارتزاق هستند؟ اینجا همگی با ایجنتی سر و کار دارند که همه جا هست. موجی بیات. در صورتی که بازار بلژیک بازار عظیمی نیست. بیات تقریبا یگانه ایجنت این بازار است و مسبب ترامپیزه شدن این شغل.»

از نناد پتروویچ چیزهای دیگری هم می‌توان شنید که به درد باشگاه استقلال می‌خورد تا با آنچه در نقل و انتقالات و فشارهای روزافزونش می‌گذرد، آشنا شوند: «بازیکن‌ها اغلب مجبورند مستقیم یا غیر مستقیم از کانال موجی بیات عبور کنند چون مدیران باشگاه‌ها این را تحمیل می‌کنند. به عنوان مثال برای اینکه ادریس سیلا از وارگم به اندرلخت منتقل شود باید به بیات کمیسیون دهد. مدیر برنامه این بازیکن که مدیر دبروین هم هست باید در این مورد بخصوص کمیسیونش را با بیات تقسیم کند. مجتبی بیات برای خرید بازیکنی چون ماکسیم کولن از اندرلخت ابتدا با مدیر برنامه این بازیکن به سختی بر سر حقوق ماهیانه‌اش چانه می‌زند. بعد از حصول توافق، مدیر برنامه می‌گوید حالا باید به باشگاه اندرلخت اطلاع دهیم ولی در کمال شگفتی بیات پاسخ می‌دهد: نیازی نیست چون من از طرف اندرلخت وکالتنامه دارم و در عرض ۳ ثانیه در یک نقش جدید ظاهر می‌شود! چطور می‌شود که یک شخصی همزمان ایجنت بازیکن باشد و هم وکیل باشگاهی که او را می‌فروشد؟ بیات از دو طرف کمیسیون می‌گیرد. چنین کاری جرم است.»

استقلال وسط چنین بازی‌هایی چرا باید با سرمربی‌اش به تضاد برسد؟ سرمربی چرا باید مقاومت باشگاه برای ورود به این بازی‌ها را برنتابد؟ استقلال پیش از هر چیز باید با سرمربی‌اش وارد گفت‌و‌گو شود، بر سر اینکه توان مالی شرکت در بازی‌های اینچنینی را ندارد و نمی‌تواند زیر تعهد هر نوع قراردادی برود. شرکت در بازی موجی بیات به رغم فشارهایی که از جانب معاون مستعفی و گزارش از کارشناس نقل و انتقالات در ایتالیا و … می‌آید، چندان منطقی نیست، آن هم برای استخدام یک بازیکن ۳۶ ساله.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

#پسر_فوتبال

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

فیلم/ ناگفته‌های پدر عماد از حادثه تلخ ورزشگاه آزادی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ناگفته‌های پدر عماد صفی‌یاری، پسر شش ساله‌ای که در استادیوم آزادی دچار برق گرفتگی شد و جان داد. قبل از عماد برق کس دیگه‌ای را هم گرفت، گفتیم داربست‌ها برق دارد اما کسی توجه نکرد.

کالدرون: در دربی سورپرایزی در کار نیست +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
* تیم هایی که قبل از دربی مشکل دارند در دربی متحدتر هستندخبرنگاری گفت شرایط استقلال خوب نیست و ممکن است آنها استرس داشته باشند که کالدرون گفت: تجربه من می‌گوید تیم هایی که قبل از دربی مشکل دارند با اتحاد بیشتری پا به دربی می‌گذارند و می‌دانند بازی حیاتی است. *زمین تمرین خوبی نداریمسرمربی پرسپولیس در خصوص زمین تمرین فعلی این تیم گفت: ما امکانات خیلی خوبی در ورزشگاه کاظمی داریم ولی در آنجا زمین تمرین خوبی نداریم. *واکنش کالدرون به سورپرایز دربیوی در پاسخ به این سوال که ایا برای دربی سورپرایزی دارد یا خیز گفت: نه! * در بازیسازی از نیمه زمین کمی مشکل داریموی در خصوص عملکرد خط حمله پرسپولیس خیلی خوب کار نکرده است گفت: حق با شما است ولی کیفیت و کار تیمی کار گلزنی را فراهم می‌کند. در بازی قبل ۳۰ دقیقه خوب کار کردند و امیدوارم در دربی این شرایط را ادامه بدهیم.

بلیت فروشی شهرآورد پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس ساعت ۱۶ روز یکشنبه در ورزشگاه آزادی و به قضاوت موعود بنیادی فر برگزار می‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس ساعت ۱۶ روز یکشنبه در ورزشگاه آزادی و به قضاوت موعود بنیادی فر برگزار می‌شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
انواع آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش و استرس می‌توانند سلامت پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. انواع آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش و استرس می‌توانند سلامت پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. لیمو و خواص بی نظیرشلیمو یکی بهترین گزینه‌هایی است که می‌تواند نقش پر رنگی در شفاف کردن پوست شما ایفا کند. این خوراکی ترش عناصر سفید کننده دارد و سرشار از ویتامین سی است که به دفع مواد سمی از سطح پوست کمک می‌کند. جالب است بدانید مصرف آووکادو می‌تواند از پوست شما در برابر مضرات اشعه یو وی مراقبت کند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، در دور دوم مسابقات قهرمانی مردان آسیا، امروز تیم‌های قزاقستان و قطر از گروه G این رقابت‌ها به مصاف هم رفتند که در نهایت تیم قزاقستان با حساب ۳ بر یک حریف خود را شکست داد. در ست اول و دوم تیم قزاقستان با اختلاف کم از سد قطر گذشت اما قطر ست سوم را با اختلاف قابل توجهی به سود خود پایان داد. با این‌حال بازیکنان قزاقستان که نمی‌خواستند بازی به ست پنجم برسد، با تلاش زیاد ست چهارم را به سود خود کردند تا در نهایت سه بر یک برنده شوند. در دیگر بازی این گروه، سریلانکا ۳ بر یک از سد عمان گذشت. انتهای پیام/س

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1