دلایل تاختن به برادران لاریجانی از نگاه عبدی و زیباکلام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
دلایل تاختن به برادران لاریجانی از نگاه عبدی و زیباکلام

دلایل تاختن به برادران لاریجانی از نگاه عبدی و زیباکلام

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
انصاف نیوز نوشت: روزگاری نه چندان دور یکی از خط قرمزهای پررنگ برای انتقاد، آیت الله آملی لاریجانی بود که تا اسفندماه گذشته بر صندلی ریاست قوه قضاییه نشسته بود، ورقی که از همان اسفندماه به شکلی ناگهانی و تعجب برانگیز توسط اصولگرایان همواره مدافع عملکرد این قوه، برگشت و ناگهان آیت الله لاریجانی هم به جمع مغضوبین بخشی از جریان اصولگرا پیوست؛ موضوعی که سوالات فراوانی را به ذهن متبادر می‌کند.

اگر مساله‌ی اصولگرایان اتهام فساد طبری نامی در قوه قضاییه است -که حضور او تنها به مدت ریاست آملی لاریجانی بر قوه محدود نمی‌شد و حداقل در مدت ریاست آیت الله یزدی و مرحوم آیت الله شاهرودی هم حضور داشت- پس چرا تنها اوست که سیبل حملات اصولگرایان قرار گرفته؟ آیا این انتقادات از آملی لاریجانی و برادرانش که حتی دامنه‌ی آن به صداوسیما نیز کشیده شده است تنها هدفش فسادستیزی است؟ آیا برخورد حذفی با آملی لاریجانی و لاریجانی‌ها آرایش قدرت در سال‌های آتی ایران را تغییر خواهد داد؟

عباس عبدی دلیل برخورد حذفی با برادران لاریجانی را این می‌داند که «هزینه‌های آنها برای ساختار قدرت بیش از آورده‌هایشان شده بوده و در نتیجه درهای خروج و انزوا به روی‌شان باز شده است» و صادق زیباکلام نیز برای هجمه‌های اخیر دو دلیل را برمی‌شمرد که یکی «تاختن به برادران لاریجانی برای کسب محبوبیت در بین افکار عمومی است» و دیگری اینکه «آملی لاریجانی بواسطه‌ی اینکه یکی از شانس‌های بالقوه برای رهبری آینده بوده است با او از سوی بخشی از اصولگرایان چنین برخورد حذفی صورت می‌گیرد».

گفت‌وگوی عباس عبدی و صادق زیباکلام را در ادامه بخوانید:

عباس عبدی درباره‌ی هجمه‌های اخیر به برادران لاریجانی و تاثیر آن بر آرایش سیسی آینده‌ی ایران گفت: برادران لاریجانی اصالتا قدرتی در عرض ساخت اصلی قدرت نداشتند و ندارند. آنچه داشتند در طول ساختار قدرت بود. ولی مدتی است که هزینه‌های آنان برای این ساختار بسیار بیش از آورده‌هایشان شده بود لذا درهای خروج و انزوا به رویشان باز شده است. البته هنوز علی لاریجانی متفاوت از جواد و فاضل و صادق رفتار می‌کند. بنابراین نحوه‌ی برخورد با آنان تاثیر چندان تعیین‌کننده‌ای بر آرایش نیروهای سیاسی ندارد.

صادق زیباکلام درباره‌ی هجمه‌های اخیر علیه آملی لاریجانی از سوی اصولگرایان، گفت: اصولگرایان مدت‌هاست متوجه شده‌اند که اقبال مردم از آنها برگشته است و محبوبیت‌شان خدشه‌ای جدی خورده و کاهش چشمگیری داشته است، البته اینکه محبوبیت اصلاح طلبان هم دچار مشکلاتی شده را هم قبول دارم؛ حال آنکه بنظر می‌آید حداقل بخشی از اصولگرایان می‌خواهند با حمله به لاریجانی‌ها تا حد زیادی انگشت اتهام را بسوی آنها بگیرند و به مردم بگویند که «اصولگرایان درکل خیلی هم قصوری نکرده‌اند و این امثال برادران لاریجانی هستند که مشکل آفرین بوده‌اند و مشکلات نتیجه‌ی عملکرد آنها بوده، یک برادر در قوه قضاییه، یک برادر در مجلس شورای اسلامی و سایر برادران هم در جاهای دیگر»؛ جوری بنظر می‌رسد که حداقل شماری از اصولگرایان -بخصوص جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو- بدشان نمی‌آید که لاریجانی‌ها را در برابر افکار عمومی قربانی کنند که بگویند دردسرها و مشکلات و ناکارآمدی‌ها برگردن اینهاست.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

او اضافه کرد: در عین حال آیت الله آملی لاریجانی، رییس سابق قوه قضاییه، یکی از نامزدهای بالقوه‌ی رهبری به حساب می‌آمد، حداقل تا زمانی که ایشان رییس قوه قضاییه بودند و بعد هم مقام معظم رهبری ایشان را رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام کردند؛ اما بنظر می‌رسد که شماری از اصولگرایان با زدن آیت الله آملی لاریجانی، هم می‌خواهند بگویند که مقصر مشکلات لاریجانی‌ها بوند و هم می‌خواهند که شانس ایشان را بعنوان یک نامزد بالقوه‌ی رهبری نظام برای سال‌ها بعد از بین ببرند و دور کنند.

زیباکلام در پایان با اشاره به معضلاتی که در قوه‌ی قضاییه وجود دارد گفت: اما من معتقدم پیش از اینکه ما آیت الله آملی لاریجانی را بخاطر مصائب و مشکلات قوه قضاییه مقصر بدانیم، باید دقت کنیم که قوه قضاییه در دوران ایشان با دوره‌های آیت الله هاشمی شاهرودی و قبل‌ترش -دوران آیت الله یزدی- چندان تفاوتی نداشت. اینگونه نبود که در زمان آملی لاریجانی پر از فساد بوده باشد ولی در زمان آیت الله شاهرودی یا زمان آقای یزدی خیلی عالی بوده باشد، نه! واقع مطلب این است که مشکل اساسی آیت الله آملی لاریجانی نیست، مشکل اساسی این است که قوه قضاییه پاسخگو نیست و مادامی که یک نهادی قدرت و اختیارات داشته باشد و هرکار که دلش بخواهد بتواند انجام دهد، اما پاسخگو نباشد سرانجامش آیت الله آملی لاریجانی است.

بنابراین من فکر می‌کنم مهم‌تر از اینکه ما بیاییم بگوییم چقدر آیت الله آملی لاریجانی نقش داشتند در مفاسد قوه قضاییه یا چقدر نقش نداشتند، چقدرش سیاسی است و چقدرش غیر سیاسی، مساله‌ی مهم‌تر این است که آیا قوه قضاییه همچنان که ظرف ۴۰ سال گذشته پاسخگو نبوده باید این شیوه ادامه پیدا کند؟ ۲۳۲۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

:: معصومی نژاد- افزایش مصرف مواد مخدر در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ آمارها نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان ایتالیایی در مدارس در ۲ سال گذشته به میزان ۳۹ درصد افزایش یافته است‎ ایتالیا به دومین کشور اروپایی از لحاظ مصرف مواد مخدر در میان افراد زیر ۱۸ سال تبدیل شده است. کوکائین و هروئین از پرمصرفت‌ترین مواد مخدر در ایتالیا هستند.

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.

:: عبدالملکی- افزایش جریمه‌ها در هند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس سازمان غیردولتی ایمنی جاده هند در بخشی از سخنانش از نبود زیرساخت‌های مناسب حمل ونقل در هند انتقاد کرد و افزود: دولت باید به همراه افزایش جریمه‌های رانندگی در ارتقای سطح ایمنی جاده‌ها و خیابان‌ها نیز تلاش کند. برخی جریمه‌های نقض قونین ترافیک در هند: رانندگی بدون گواهینامه که قبلا پانصد روپیه بود اکنون پنج هزار روپیه شد. جریمه برای نداشتن گواهی نامه آلوده زا نبودن وسیله نقلیه از یک هزار روپیه اکنون به ده هزار روپیه افزایش یافت. جریمه برای عبور چراغ قرمز که قبلا بین یکصد تا سیصد روپیه بود اکنون به یک هزار روپیه افزایش یافته است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند افزایش چشمگیر جریمه‌های رانندگی در دهلی به کاهش دست کم ۱۰درصد تلفات ناشی حوادث رانندگی منجر شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1