سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نو!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. اقتصادی
سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نو!

سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نو!

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
عید غدیر امسال بازار پول نو برای دلالان و دستفروشان این صنف به موجب ضعف وجود اسکناس تازه در شعب بانکی داغ و پر سود گذشت.

باشگاه خبرنگاران: سال هاست در کشورما با وجود تمدنی غنی و تعلق خاطر مردم این سرزمین به دین اسلام، عید غدیر به عنوان یکی از سمبل‌های مهم برای شیعیان این کشور محسوب می‌شود. در این بین یکی از سنت‌های دیرینه و جا افتاده، هدیه اسکناس یا پول نو به عنوان یادگاری و یا تبرک به سایر ارادتمندان به اهل بیت است.

اما موضوع قابل توجهی که قرار است به آن بپردازیم، ضعف امسال سیستم بانکی در توزیع پول نو برای عید غدیر است. سالیان متوالی است که بانک مرکزی نسبت به توزیع اسکناس‌های نو در شعب مخصوص برای افرادی که با لقب «سید» ریشه خانوادگی در ائمه اطهار دارند، می‌کند. امسال سردرگمی و معطلی این افراد در بازار‌ها برای تهیه پول نو بسیار مشهود بود.

اگر در این ایام گشتی در بازار بزرگ یا خیابان جمهوری تهران بزنید با سید‌هایی مواجه میشوید که به دنبال پول نو و دست نخورده می‌گردند؛ عیدی سادات در عید غدیر از نوع پول به «مایه کیسه» معروف است که در میان پول‌ها باعث برکت می‌شود.

پیدا کردن اسکناس‌های نو و تا نخورده برای عیدی دادن از یکی از دغدغه‌های سید هاست، تنوع عیدی از ۵۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان هم مشاهده می‌شود. ‬‎

در این خصوص که چه چرخه غلطی در سیستم بانکی باعث می‌شود تا این پول‌ها بجای عرضه مستقیم به مردم اینگونه به دست دلالان با چند برابر قیمت به فروش گذاشته شود به سراغ یک دست فروش اسکناس نو رفتیم.

یکی از دستفروشان اهل بازار بزرگ تهران به توضیح قیمت بسته‌های اسکناس‌های نو پرداخته و می‌گوید: امسال از هر بسته ۱۰۰ تایی ۵۰۰ تومانی ۳۰ هزار تومان سود می‌برم. یعنی برای هر اسکناس ۵۰۰ تومانی ۸۰۰ تومان به فروش می‌رساند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

او در ادامه گفت: همچنین برای فروش یک بسته ۱۰۰ تایی یک هزار تومانی، ۳۵ هزار سود می‌کنم یعنی هر یک هزار تومان، یک هزار و ۳۵۰ تومان بفروش می‌رسد. البته در بین اسکناس‌های ۵۰۰ تا ۲ هزار تومانی، اسکناس یک هزار تومانی طالب بیشتری دارد.

‬‎

این فروشنده اسکناس‌های نو در بازار گفت: در آخر برای فروش هر یک بسته ۱۰۰ تایی اسکناس ۲۰ هزار تومانی هم ۳۰ هزار تومان سود می‌کنم، یعنی هر ۲ هزار تومان به مبلغ ۲ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش می‌رسد.

در ادامه خبرنگار ما به میدان فردوسی سری زده و قیمت این رسته بازار هم جویا شده است؛ که همین ارقام در این مکان هم مشهود بود؛ و نکته جالب اینجاست که این نوع دلالی باعث شد تا افرادی که قصد خرید اسکناس نو داشتند با یک پرس و جو از خرید امتناع کنند.

یک منبع آگاه در یکی بانک‌های دولتی در پاسخ به این سوال که چرا اسکناس نو در اختیار متقاضیان در روز عید غدیر قرار نگرفته است، گفت: امسال بانک مرکزی برای چاپ و توزیع اسکناس نو در روز عید غدیر برنامه‌ای نداشت و حتی شعبی را که هر سال معرفی می‌کرد نیز معرفی نکرد.

در نهایت گفتنی است این نوع مبادله پول رسمی یک کشور برای اعیاد مخصوص در کوچه و خیابان‌ها امری مناسب و پسندیده نیست چرا که پول ملی کالا نبوده و دارای ارزش معنوی و مادی متفاوتی است. بنابر این علاوه بر این بانک مرکزی با نظارت‌های قوی می‌تواند از این نوع دلالی جلوگیری کند بلکه می‌تواند با چاپ به موقع پول‌های تازه مردم را از خرید اسکناس نو از دستفروشان آن هم با سود‌های عجیب و غریب باز دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اشرف عید، این کارگر لوله‌کش فرانسوی می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه امروز حضور نداشت. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد. این لوله کش می‌گوید که چند ساعت به او اجازه ندادند که این خانه را ترک کند و او را مجبور کردند که پای حصه را ببوسد. شاهزاده حصه کیست؟ بر اساس آنچه که در رسانه‌های عربستان منتشر شده است، شاهزاده حصه به دلیل کارهای نیکوکارانه و همچنین تلاش برای حقوق زنان مشهور است.

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.
فراروفرارو1 روز قبل
اسدالله عسگراولادی برادر حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار جریان اصولگرایی بود که وی نیز چند سال قبل دارفانی را وداع گفت. اسدالله عسگراولادی که بود؟ شاخص‌ترین رفتار سیاسی اسد الله عسگراولادی در دو مقطع زمانی رخ داد. پس از این دو اتفاق، اسدالله عسگراولادی دو گزینه پیش رویش قرار گرفت. پس از آن تمامی زندگی اسدالله عسگراولادی، خلاصه در تجارت، امور خیریه و گفتگو‌های رسانه‌ای شد. اسدالله عسگراولادی خود را طی تمامی سال‌های گذشته «کاسب جزء» معرفی کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌اله جانبی در این رابطه اظهار کرد: در روزهای گذشته یک خانم باردار ایرانی به دلیل احتمال زایمان زودرس، ابتدا در بخش زایمان بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری شد که پس از عادی شدن شرایط به بخش بستری زنان انتقال یافت اما پس از گذشت یک روز ‌بنا به درخواست وی و با این استدلال که همسرش به عنوان تنها همراه مجبور است بر بالین وی حاضر باشد، با همکاری بیمارستان، تخت بیمار برای رفاه حال وی و همراهش به اتاق دو تخته‌ای که مخصوص بیماران جراحی است، انتقال داده شد. وی افزود: به بیمار اطلاع داده شده بود که با توجه به خالی بودن اتاق، برای همکاری با وی به صورت موقت به این اتاق منتقل شده‌ است و به محض ورود بیمار جراحی‌شده، باید به محل قبلی خود در بخش بستری زنان انتقال یابد. معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پس از گذشت دو روز به دلیل نیاز به این اتاق دو تخته برای دو بیمار جراحی‌شده که یکی از آنان یک زن عراقی بود، از بیمار باردار ایرانی درخواست شد که همانگونه که قبلا هم به وی گفته شده بود، باید به اتاق قبلی منتقل شود تا بیماران جدید در محل خاص خود بستری شوند اما به دلیل درخواست مجدد این بیمار مبنی بر ماندن در این اتاق، تا روز ترخیص با درخواست پرستار بخش از مسئول مربوطه، این زن باردار در همان اتاق دو تخته بستری ماند. جانبی عنوان کرد: بعد از ایجاد شرایط تردد اتباع عراقی در منطقه از سوی منطقه آزاد اروند، طبعا پذیرش بیماران این کشور همسایه در کنار سایر بیماران در بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر اجتناب‌‍‌ناپذیر است و اتفاقی خلاف قانون و عرف انجام نشده است. در حال حاضر نیز بسیاری از این بیماران برای درمان به شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و دیگر شهرها مراجعه می‌کنند و ما نیز از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم و با درآمدزایی از مقوله گردشگری سلامت، به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به هموطنان هستیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ در طرح فروش نقدی گروه خودروسازی سایپا ۲ خودروی تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی و آلومینیومی و همچنین خودروی کیا سراتو ۲۰۰۰ در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت که قیمت تعیین شده برای فروش آنان به شرح زیر خواهد بود. - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت فروش نقدی ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت فروش نقدی ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- کیا سراتو ۲۰۰۰: قیمت فروش نقدی ۲۹۵ میلیون تومانعلاوه بر این، گروه خودروسازی سایپا طرح فروش اعتباری هم برای مشتریان خود در نظر گرفته است که شامل خودروی «سایپا ۱۵۱» و همچنین خودروی «تیبا صندوقدار» با دو رینگ فولادی و آلومینیومی می‌شود که جزییات فروش آنان با شرایط بازپرداخت یکسان ۳ چک چهارماهه به شرح زیر خواهد بود: - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- سایپا ۱۵۱: قیمت ۴۰ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۴ میلیون تومان

نظرها

اخبار بیشتر