سود شرکت‌های بورسی قابل پیش‌بینی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
سود شرکت‌های بورسی قابل پیش‌بینی می‌شود

سود شرکت‌های بورسی قابل پیش‌بینی می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون سازمان بورس با اشاره به انتشار گزارش تفسیری مدیریت ناشران بورسی، گفت: در گزارش تفسیری مدیریت می‌توان با ضرب و تقسیم ساده به پیش‌بینی سود هم دست پیدا کرد. در این گزارش برای پیش‌بینی وضعیت شرکت به یک عدد اکتفا نمی‌شود بلکه دامنه‌ای از اعداد برای سود شرکت مورد توجه قرار می‌گیرد.

حسن امیری در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه کیفیت گزارشگری ناشران بورسی در مورد گزارش تفسیری مدیریت چقدر تغییر کرده است و آیا ناشران با این نحوه گزارشگری آشنا شدند؟ اظهار کرد: بین شرکت‌ها از نظر نوع گزارشگری تفاوت وجود دارد. باید یک دوره فرهنگ‌سازی را طی کنیم، البته چند بار در این مورد کلاس‌های آموزشی برگزار شده است. ناشران بورسی کم کم با این نوع گزارشگری آشنا می‌شوند و گزارش بهتری ارائه می‌کنند.

وی افزود: بازخوردهایی که بازار از این گزارش‌ها می‌دهد بهترین محک است. وقتی شرکتی گزارشی می‌دهد و اصلاحاتش گرفته و چکش‌کاری می‌شود نحوه گزارشگری بهبود می‌یابد، در عین حال برگزاری دوره‌های آموزشی می‌تواند به این پروسه کمک کند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس اضافه کرد: از دید سازمان بورس امسال سال بهبود و ارتقای کیفیت گزارشگری است. می‌خواهیم به سطحی برسیم که گزارش‌های ماهانه به موقع و با کیفیت ارسال شود و محتوای این گزارش وضعیت واقعی شرکت را بیان کند.

امیری درباره پیش‌بینی سود گفت: در فرم‌های گزارش تفسیری، اطلاعاتی وجود دارد که با یک ضرب و تقسیم می‌توان به پیش‌بینی سود دست یابیم. مثلا قیمت دلار جزو نکاتی است که باید در آن نظرمدیریت ارائه شود و همین اختلافات است که سبب ایجاد یک بازار فعال می‌شود. یک شخص می‌گوید یک قیمت برای دلار پیش‌بینی می‌کند و شخص دیگر رقم دیگری در نظر می‌گیرد، در نتیجه این تفاوت باعث خرید و فروش‌ها و شکل گیری بازار می‌شود.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی ادامه داد: این اتفاق مثبت است، چون صرفا برای پیش‌بینی وضعیت شرکت به یک عدد اکتفا نمی‌شود و به دامنه‌ای از اعداد برای پیش بینی سود شرکت توجه می‌شود، در نتیجه باید وارد مبانی پیش‌بینی‌ها شویم. این موضوع برای سرمایه‌گذاران مفید است.

به گزارش ایسنا، از سال گذشته سازمان بورس اعلام کرد که پیش بینی سود در صورت‌های مالی شرکت‌ها الزامی نیست ولی شرکت‌ها باید در کنار صورت‌های مالی، گزارش تفسیری مدیریت را هم منتشر کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.

دلار چگونه چاپ می‌شود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. ایرنا: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. واشنگتن افزون بر از سرگیری تحریم‌های پیشین، مجازات‌های تازه اقتصادی نیز علیه ایران به کار گرفت. اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته‌ای، از دیگر بخش‌های سخنان صالحی بود. وی اظهار داشت: «ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بر اساس قوانین مربوط به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی «تملک هر نوع زمین به هر میزان به نام اشخاص خارجی مجاز نیست». بر این اساس اتباع خارجی (اشخاص حقیقی خارجی) نمی‌توانند به نام خود صاحب زمین در کشور شوند. درنتیجه آمار رسمی برای خرید زمین توسط اعراب وجود ندارد. اتباع عرب علاوه بر ملک اقدام به خرید میوه و دام هم می‌کنند. اکنون مافیای خاصی برای خرید ملک و دیگر محصولات در شمال کشور شکل گرفته است و هر شخصی نمی‌تواند وارد این حوزه شود.

نظرها

اخبار بیشتر