مهار تورم در گرو کنترل رشد نقدینگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
مهار تورم در گرو کنترل رشد نقدینگی

مهار تورم در گرو کنترل رشد نقدینگی

ایبناخبرگزاری ایبنا |
یک کارشناس اقتصادی معتقد است:رشد نقدینگی میزان تورم را تعیین می‌کند وبا مهار رشد نقدینگی،امکان کنترل پایدار تورم وجود دارد.

به گزارش ایبِنا و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، تیمور رحمانی در برنامه تیتر امشب در خصوص نرخ رشد نقدینگی در کشور گفت: در مقایسه با روند تاریخی، متغیر رشد نقدینگی تفاوتی با متوسط سال قبل ندارد و امسال تقریبا به همان شکل است و جای نگرانی ندارد.

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی میزان تورم را تعیین می‌کند، افزود: تا زمانی که رشد نقدینگی کنترل نشود، امکان اینکه تورم را پایدار کنترل کنیم وجود ندارد.

این کارشناس مسائل پولی گفت: اتفاقی که پیش از سال ۹۷ رخ داد این بود که رشد نقدینگی ما عددهای بالایی را نشان می‌داد، اما در همین سال‌ها هم تردیدی نداشتیم که رشد پایه پولی ادامه نخواهد یافت.

رحمانی با بیان اینکه رشد نقدینگی بالا، رشد پایه پولی را در پی خواهد داشت، افزود: اگر بخواهیم راهبرد مشخصی در پیش بگیریم و تورم را کنترل کنیم باید نقطه تمرکز ما بر کنترل نقدینگی باشد در غیر این صورت نه رشد پایه پولی، نه رشد قیمت‌ها و نه رشد ارز را می‌توانیم کنترل کنیم.

وی گفت: البته این رویکرد نباید به یکسال محدود شود بلکه باید طی ۵ سال آینده و به تدریج شکل بگیرد.

وی افزود: اگر نقدینگی را به سطوح پایین‌تر سوق دهیم تا به سطح نیاز کشور به نقدینگی نزدیک شود، باعث می‌شود نگرانی از بابت پیامدهای آن نیز به حداقل برسد.

کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی دیگر میهمان برنامه با اشاره به اینکه نرخ رشد نقدینگی فعلی نسبت به دوره‌های قبل تفاوت چندانی نداشته و شاید ۲ تا ۳ درصد کمتر بوده است، گفت: رشد متوسط پایه پولی در سال ۹۷، ۲۴ درصد بود که در مقایسه با ۴ سال گذشته ۵ درصد پایین‌تر است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این کارشناس اقتصاد با بیان اینکه رشد نقدینگی بالا نشان دهنده تورم مزمن بلند مدت است گفت: این رشد در چند دهه گذشته در مقایسه با رشد اقتصادی ما بالا بود و متوسط نرخ تورم بالایی داشتیم.

وی افزود: آنچه در سال گذشته رخ داد این بود که یکباره نرخ تورم کشور از میانگین متوسط بلند مدت خودش افزایش پیدا کرد و من این میانگین را به رشد متوسط نقدینگی نسبت می‌دهم.

ندری با طرح این سوال که چرا متوسط نرخ تورم بالاست؟ گفت: به طور متوسط رشد نقدینگی ما در بلند مدت بالاست، اما چرا از پارسال یکباره نرخ تورم از متوسط بلند مدت خود افزایش یافت، از نظر من به مسائلی که از پارسال بر اقتصاد کشور حاکم شد و انتظارات تورمی ایجاد شد، برمی گردد.

این اقتصاددان افزود: اتفاقاتی که در نرخ ارز ایجاد شد، بسیار تاثیر گذار بود؛ با توجه به اینکه نرخ ارز در اقتصاد ما اهمیت ویژه‌ای دارد و از آنجا که انتظارات تورمی کشور به نرخ ارز لنگر شده است، اهمیت بیشتری می‌یابد.

ندری افزود: زمانی که این نرخ از دست ما خارج شد، نرخ تورم اوج گرفت و از متوسط بلندمدت خود هم بالاتر رفت.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد نقدینگی به شکل سپرده‌های بلند مدت است، افزود: در چند دهه گذشته نتوانستیم نظام بانکی منظمی را ایجاد کنیم و کنترلی بر رشد نقدینگی نداشتیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رهبر معظم انقلاب: نمی‌گویم باب گفت‌وگو و مراوده را ببندید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.

روایت شاهدان از برق گرفتگی کودک ۸ ساله در ورزشگاه آزادی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری16 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری20 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری20 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

سرنوشت ۲ شرور خط خطی پایتخت +عکس

فردا نیوز1 ساعت قبل

وضعیت وخیم دانشمند برجسته ایرانی در زندان آمریکا/ وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

اکبر رحمتی بازیگر «خروج» حاتمی‌کیا شد/هفته آینده برای فیلمبرداری راهی گچساران می‌شوم

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناک1 ساعت قبل

از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی

خبرآنلاین1 ساعت قبل

سود سال ۹۷ سهام عدالت آبان ماه پرداخت می‌شود

ایلنا1 ساعت قبل