بازدهی فعالیت سمن‌های جوانان از بسیاری از سازمان‌ها دولتی بیشتر است/ مدیران درهای اتاق خود را روی سمن‌ها می‌بندند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
بازدهی فعالیت سمن‌های جوانان از بسیاری از سازمان‌ها دولتی بیشتر است/ مدیران درهای اتاق خود را روی سمن‌ها می‌بندند

بازدهی فعالیت سمن‌های جوانان از بسیاری از سازمان‌ها دولتی بیشتر است/ مدیران درهای اتاق خود را روی سمن‌ها می‌بندند

برناخبرگزاری برنا |
مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان:

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ فعالیت سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد طی چند سال اخیر در کشور رشد خوبی داشته و شاهد فعالیت‌های آنان در زمینه‌های مختلف به‌خصوص در ابعاد اجتماعی و فرهنگی بوده‌ایم. سمن‌ها برای حفظ محیط زیست و کمرنگ کردن آسیب‌های اجتماعی با اهدافی مشخص، مسیرهای درستی را طی کرده‌اند.

و در تمام سال‌هایی که سازمان‌های مردم نهاد فعالیت داشتند، سمن‌ها تلاش داشتند تا مجمعی را برای انسجام فعالیت‌ها و هدفمندتر شدن کارهایشان تشکیل دهند که این مهم بعد نزدیک به دو دهه، در بهمن ماه گذشت میسر شد و مجمع ملی سازمان‌های جوانان کشور تشکیل و هیات رئیسه آن مشخص شدند.

سجاد سالک، مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، در گفتگو با خبرنگار برنا از  عملکرد 6 ماهه این مجمع چنین گفت: در بهمن ماه سال گذشته پس از ۱۸ سال مجمع سازمان‌های مردم نهاد جوانان که مصوبه شورای عالی جوانان را در بیش از ۴ نوبت در پی داشت تشکیل شد، اساسا یکی از فلسفه‌های تاسیس مجمع ملی جوانان تجمیع نظرات سازمان‌های مردم نهاد و پیگیری و خواسته‌های مجموعه سمن‌های حوزه جوانان کل کشور است، طبیعتا هر فعالیت تاسیس در ابتدا با چالش‌هایی همراه است و به هرحال تاسیس یک نهاد زمانی را طلب می‌کند تا آن نهاد جایگاه خود را پیدا کند و مجمع ملی جوانان نیز از این قاعده مستثنی نیست و نخواهد بود

سالک ادامه داد: برای تشکیل مجمع ملی جوانان مشکلات و موانعی بسیاری وجود داشت و حتی گاها مخالفت‌هایی نیز در بر داشت، اما خوشبختانه با از سر راه برداشتن موانع توانستیم آئین‌نامه داخلی را توسط خود اعضا تدوین و به تصویب برسانیم و فعالیت خود را شروع کنیم. همچنین طی ماه‌های گذشته مجمع ملی جوانان تلاش کرده خود را به مسئولین، سازمان‌ها و ارگان‌ها معرفی کند تا در ادامه مسیر سهل‌تری را برای میسر کردن خواسته‌ها و مطالبات سمن‌ها در پیش بگیرد و خوشبختانه در این راه تعاملات و نشست‌های فراوانی با قوه قضائیه، وزارت کشور و سازمان فنی حرفه‌ای و باقی ارگان‌ها برگزار شده است.

سالک در ادامه به وضعیت خاص سمن‌ها از زمان تشکیل پرداخت و گفت: مجمع ملی جوانان در این دوره که سال اول تشکیل آن است وضعیت خاصی را طی کرد اما پس از اتمام این دوره مطابق اساسنامه و تشکیل دوره بعدی که بهمن ماه امسال صورت خواهد گرفت، مجمع ملی جوانان به صورت دوساله تشکیل خواهد شد.

مدیرکل طرح‌های مشارکت اجتماعی وزرات ورزش و جوانان در رابطه همکاری‌هایی که اعضای سمن‌ها با مجمع در این مدت داشتند بیان کرد: طی مدت اخیر جلسات متعددی در خصوص همفکری مابین سمن‌های جوانان تشکیل شد و این سمن‌ها مجمع را به‌عنوان پشتوانه‌ای پذیرفته‌اند و می‌دانند اگر مانعی سر راه فعالیت‌هایشان باشد با کمک مجمع می‌توانند مسیر را هموار کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی ادامه داد: ارتباطی میان مجمع ملی جوانان و نمایندگان مجلس صورت گرفته که در پیشبرد فعالیت‌های قانونمند سمن‌ها بسیار مثمرثمر بوده است. تعامل سازنده برای اظهارنظر جوانان در عرصه‌های مختلف قانونگذاری به وجود آورده است.

سالک در خصوص انتقادهایی که از سوی برخی از افراد به سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد در حوزه جوانان وارد می‌شود نیز بیان کرد: درصد بازدهی سازمان‌های جوانان مردم نهاد از بسیاری از سازمان‌ها دولتی بیشتر است و اگر افرادی معتقد هستند که سازمان‌های مردم نهاد مفید نیستند و کاری را انجام نمی‌دهند باید از خود بپرسند سازمان‌های حاکمیتی به چه شکلی به فعالیت در حوزه‌های مختلف همچون جوانان و آسیب‌های اجتماعی می‌پردازند و همچنین میزان همکاری سازمان‌های دولتی با سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد که غیر دولتی هستند به چه شکل است و چقدر تمایل به همکاری با آنان دارند، آن زمان است که باید شاخص اندازه‌گیری فعالیت‌های انجمن‌های مردم نهاد را مورد واکاوی قرار دهند و از آن انتقاد کنند.

وی افزود: عملکرد سازمان‌های مردم نهاد را باید با وضعیت کلی کشور تطبیق دهیم و بسنجیم، زمانی‌که با بدبینی در خصوص سمن‌ها مواجه هستیم و برچسب‌هایی را نیز به آنان می‌زنند و مدیران درهای اتاق خود را روی اعضای این سمن‌ها می‌بندند نمی‌توان به‌صورت صحیح از عملکرد سازمان‌های مردم نهاد انتقاد کرد و به صورت منصفانه آنان را مورد خطاب قرار داد.

مدیرکل طرح‌های مشارکت اجتماعی وزرات ورزش و جوانان در خصوص فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد غیردولتی در حوزه‌های مختلف نیز گفت: با تمام این شرایط، خوشبختانه در سال‌های گذشته سازمان‌های مردم نهاد در بیشتر تحولات اجتماعی کشور حضور فعال و گسترده داشته‌اند و در زمینه‌های مختلف همچون نشاط آفرینی و اوقات فراغت در جامعه به شکل جدی توانسته‌اند نقش خود را با تکیه بر فعالیت‌های اجتماعی انجام دهند.

سالک تصریح کرد: همچنین در حوزه آسیب‌های ناشی از سیل شاهد بودیم که اولین گروه‌هایی که پا به پای جمعیت هلال احمر خود را به مناطق خسارت دیده رساندند انجمن‌های مردم نهادی بودند که سمن‌های جوانان نیز جزو آنان بوده و در باقی حوزه‌های نیز خوشبختانه شاهد ایفای نقش صحیح انجمن‌ها و سمن‌های مردم نهاد بوده‌ایم که در صدد کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده‌اند.

وی در پایان نیز خاطر نشان کرد: نکته قابل تامل در این خصوص هزینه‌هایی است که از سوی سمن‌ها برای طرح‌های مختلف چون حل آسیب‌های اجتماعی و ایجاد نشاط و اوقات فراغت پرداخت شده که بسیار رقم کمتری از ارقامی است که از سوی مراکز دولتی برای طرح‌های مشابه در نظر گرفته شده که نشان از مدیریتی صحیح جوان برای اجرای پروژه‌های مختلف است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو11 ساعت قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

عزاداری حسینی به رنگ احسان

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
برخی نیکوکاران در مجالس عزاداری حسینی، با احسان ماندگارشان هدیه لبخند امید و زندگی به همنوعان آبرومند، می‌بخشند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احسان و نیکوکاری به همنوعان زمان و مکان نمی‌شناسد. برخی افراد متدین، مجالس عزاداری حسینی را با کمک برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیوند زدند و موجبات رهایی ایشان را فراهم کردند. هم وطنان می‌توانند از طریق شماره‌های حساب اعلامی بانک‌های ملی، تجارت و سامانه پرداخت تلفن همراه، به یاری شان بشتابند.

فیلم لحظه آتش زدن خودروی فوق لاکچری مدیر آبادانی توسط مرد نقابدار+جزییات

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، ساعت ۵ صبح چهارشنبه ۲۷ شهریور امسال ماموران کلانتری ۱۵ احمدآباد در جریان آتش سوزی عمدی یک خودرو در منطقه کارون ۷ قرار گرفتند و خیلی زود تیم‌های امدادی آتش نشانی و پلیس در محل حاضر شدند. ماموران پس از مهار آتش خودروی لوکس به بررسی دوربین‌های مداربسته پرداختند و مشخص شد که خودروی برای یک ی از مدیران شهر آبادان است که مرد جوانی با پوشاندن صورتش وارد کوچه شده و پس از شکستن شیشه خودرو اقدام به آتش زن خودرو کرده است. این مدیر شهری به خبرنگار رکنا گفت: با هیچ کسی دشمنی نداشته و ندارم و علت این آتش افروزی از سوی پسر جوان برای خودم یک معما شده است و دوست دارم بدانم عامل این کار با چه انگیزه‌ای دست به آتش زدن خودرویم کرده است. بنا بر این گزارش، تحقیقات پلیس برای دستگیری عامل این آتش افروزی ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تا پرواز

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

حرف اهالی ماهان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فارسفارس13 ساعت قبل
فوق تخصص ریه کودکان در خصوص بیماری سی اف، گفت: این بیماری باعث بالا رفتن غلظت ترشحات ریوی و چسبندگی بیش از حد این ترشحات می‌شود که مشکلات تنفسی زیادی را برای نوزاد ایجاد می‌کند. محمدرضا مدرسی فوق تخصص بیماری‌های ریه کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درخصوص بیماری «سی‌اف» گفت: این بیماری نوعی بیماری مادرزادی ژنتیکی است که در دسته شایع‌ترین بیماری‌های ارثی معروف در دنیا قرار می‌گیرد، برای ابتلای نوزاد به این بیماری یک ژن از پدر و یک ژن از مادر نقش دارند. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: متوسط عمر افراد مبتلا به بیماری سی‌اف در کشور ما به ۱۰ سال می‌رسد در حالی که در کشورهای پیشرفته این رقم بین ۴۰ تا ۵۰ سال و یا حتی بیشتر گزارش شده است. عامل دوم، کنترل عفونت‌ها در ترشحات ریه کودکان است که اگر این دو اصل رعایت شود، به بهبود نوزاد کمک زیادی خواهد شد. مدرسی افزود: از آنجا که ظاهر این افراد نشان‌دهنده بیماری آنها نیست و این بیماری موجب تخریب و سوزش ریه این کودکان می‌شود، مورد توجه افراد جامعه و خیران قرار نمی‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1