چرا مردم در روز عید غدیر به دیدار سادات می‌روند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. فرهنگ

چرا مردم در روز عید غدیر به دیدار سادات می‌روند؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24- یک کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه روز عید غدیر، قابل تبریک به همه است، گفت: سیدبن طاووس در کتاب "الاقبال" به نقل از امام صادق(ع) آورده است که "خلفا در تلاش هستند تا روز 18 ذی الحجه (عید غدیر) را کمرنگ کرده و با سکوت این روز را برگزار کنند، در حالی که اهل بیت می‌خواستند که این روز مهم با شادمانی برگزار شود و به قدری به آداب این روز پرداخته شود تا برای عموم مردم این سوال پیش آید که 18 ذی الحجه چه روزی است؟ و به این صورت مردم با اتفاق این روز مهم آشنا شوند"

محمد مهدی احسانی فر عنوان کرد: عید غدیر، عید امامت است و آن روزی است که پیامبر (ص)، کاروان‌های حج را نگه داشتند تا این امر را برای مردم اعلام عمومی کنند.

وی با تاکید براینکه در طول تاریخ، خلفایی که با اهل بیت (س) دشمنی داشتند، زمینههای اجرای امامت را از حضرت علی (ع) گرفتند، گفت: به طورکلی، هیچ کس نمی‌تواند مانع از اصل مسئله امامت شود، بنابراین دشمنان پس از رحلت حضرت رسول (ص) زمینه‌های اجرای امامت در جامعه را گرفته و به نوعی آن را محدود کردند.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: سیدبن طاووس در کتاب «الاقبال» به نقل از امام صادق (ع) آورده است که «خلفا در تلاش هستند تا روز ۱۸ ذی الحجه (عید غدیر) را کمرنگ کرده و با سکوت این روز را برگزار کنند، در حالی که اهل بیت میخواستند که این روز مهم با شادمانی برگزار شود و به قدری به آداب این روز پرداخته شود تا برای عموم مردم این سوال پیش آید که ۱۸ ذی الحجه چه روزی است؟ و به این صورت مردم با اتفاق این روز مهم آشنا شوند»

جنبه علمی و معنوی امامت قابل سلب نیست

مدیر مسئول فصلنامه دانشها و آموزههای قرآن و حدیث در خصوص جنبه‌های کلی امامت اظهار کرد: امامت سه جنبه علمی، معنوی و سیاسی دارد، به این صورت که یک امام، مرجع علمی مردم، مرجع معنوی آنان، واسطه فیض بین زمین و آسمان و در نهایت مدیر مردم و جامعه است؛ بنابراین خلفا و دشمنان اهل بیت (س) تنها می‌توانند جنبه سیاسی امامت را به نوعی محدود کرده و از امام سلب کنند و دو جنبه علمی و معنوی امامت قابل سلب از ایشان نیست.

وی در خصوص تبریک و شاد باش روز عید غدیر عنوان کرد: براساس روایات یکی از اعمال مهم روز عید غدیر، زیارت حضرت علی (ع) در نجف است و در احادیثی از جمله به نقل از امام صادق (ع)، آمده است که در این روز به زیارت حضرت علی (ع) در نجف بروید و ضمن تبریک به آن حضرت، با ایشان مجددا بیعت کنید، در اینجا از امام (ع) سوال کردند که اگر زیارت امام علی (ع) از نزدیک میسر نبود، چه کنیم؟، آن حضرت فرمودند ایشان را از راه دور زیارت کرده و در چنین روزی با حضرت علی (ع)، مجددا بیعت کنید.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: زمانی که زیارت حضرت علی (ع) در نجف میسر نبود، می‌توان با رفتن به حرم امامان و بعد امامزادگان، آن‌ها را از نزدیک زیارت کرد، برای مثال حرم حضرت معصومه (س) از حرم‌های مقدسی است که طبق احادیث، حرم اهل بیت (س) است؛ بنابراین رفتن به زیارت حرم‌های ائمه (س) در این روز، از باب تجدید بیعت، یک کار مستحب است.

احسانی فر گفت: تمامی بزرگانی که به نوعی به ائمه (س)، منتسب و وصل هستند، مشمول بیعت و تبریک در این روز هستند، در زمان چهار امام متاخر، که خلفا شرایط را برای امامان محدود کرده بودند و به نوعی رفتن به دیدار و خانهی این امامان جرم محسوب میشد؛ دوستداران اهل بیت (س) و کسانی که می‌خواستند با امام در ارتباط باشند، از طریق وکلایی که توسط امامان منسوب شده بودند، با امام در ارتباط بودند.

وی ادامه داد: دیدار با نمایندگان امام، یک سنت قدیمی است که به زمان ائمه (س) بازمی گردد، بنابراین طبیعی است زمانی که مردم به امام دسترسی ندارند، در چنین روزهایی همچون عید غدیر، به دیدار نمایندگان آن‌ها رفته و با تبریک این اتفاق عظیم، به نوعی با ائمه (س) تجدید بیعت کنند.

علماء، نمایندگان عام ائمه (س) هستند

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه نمایندگان امام، به دو گروه خاص و عام تقسیم میشوند، تاکید کرد: علما و مراجع تقلید از نمایندگان عام ائمه (س) هستند که خوب است در روز عید غدیر، به دیدار آن‌ها رفته و چنین روزی به آن‌ها تبریک گفته شود.

احسانی فر با اشاره به اینکه روز عید غدیر، قابل تبریک به همه است، گفت: در احادیث متعددی، بر تبریک، تجدید بیعت، هدیه دادن، عرض شادباش تاکید شده و سفارش شده که مومنان در چنین روزی به دیدار یکدیگر روند بنابراین درخصوص دیدار سادات، روایت خاصی در منابع اسلام و تشیع نداریم اما دراین خصوص روایات عام بسیار است؛ چراکه سادات نیز، به نوعی منتسب به ائمه (س) هستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی جنبه دیگر دیدار سادات در روز عید غدیر را، سفارش به احترام و گرامیداشت آنان در روایات دانست و افزود: از آنجایی که سادات، به نوعی از فرزندان پیامبر (ص) و ائمه معصومین (س) هستند، در خصوص اکرام و گرامیداشت آنان بسیار تاکید شده است، به طوری که در کتاب «مستدرک الوسایل»، میرزای نوری، بابی را با عنوان «احترام و اکرام سادات و رفع مشکلات آن‌ها» اختصاص داده است که در ذیل این باب احادیث متعددی را در این خصوص آورده است.

آداب روز عید غدیر، چیست؟

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: همانطوری که برای بسیاری از افراد، از جمله جوانان، معلمین و … یک روز در سال اختصاص داده شده است، با وجود تاکیدات زیاد ائمه (س) بر گرامیداشت سادات و همچنین دیدار مومنین و فرزندان ائمه (س) در روز عید غدیر، این روز مهم نیز به دیدار سادات اختصاص یافته است؛ بنابراین مردم ضمن تبریک این روز بزرگ به فرزندان ائمه (س) و تجدید بیعت با آنان، به احادیثی که مبنی بر گرامیداشت سادات آورده شده، عمل می‌کنند، البته که اکرام سادات و در اولویت قراردادن حل مشکلات آن باید در طول سال هم انجام شود.

احسانی فر، در خصوص آداب روز عید غدیر گفت: در کتاب هایی همچون «مفاتیح الجنان» از شیخ عباس قمی، اعمال بسیار زیادی آورده شده است، در روایات اسلامی، روزه گرفتن، اطعام، دیدار مومنان و عرض شادباش تاکید شده، ضمن اینکه سفارش شده است زمانی که شیعیان در این روز به دیدار یکدیگر می‌روند، عبارت «الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه أمیر المؤمنین و الأئمه علیهم السلام» را بگویند.

خوبیها و بدیهای سادات نزد خداوند، دوبرابر دیده می‌شود

وی عنوان کرد: سادات نزد خداوند بسیار گرامی هستند و به اکرام و گرامیداشت آنان بسیار تاکید شده است، اما نباید این تصور برای مردم ایجاد شود که گناهان آنان در نظر خداوند، کوچکتر از غیرسادات شمرده می‌شود، بلکه بالعکس در روایات آمده است که "خوبی‌ها و بدیهای سادات در نظر خداوند دوبرابر دیده می‌شود، چراکه مردم با دیدن خوبیهای سادات به یاد خوبی‌ها و محسنات پیامبر (ص) و ائمه (س) می‌افتند و در صورتی که بدی و گناهی از آنان سر بزند، ممکن است برخی از افراد نادان، این بدی‌ها را به ائمه (س) و پیامبر (ص) نسبت دهند؛ بنابراین انتظار از سادات در این خصوص بیشتر است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به روایتی از امام رضا (ع)، بیان کرد: یکی از برادران امام رضا (ع)، به سرکشی و طغیان می‌پرداخت و هنگامی که او را نهی از منکر می‌کردند، می‌گفت «من فرزند امام هستم و خداوند گناهان مرا به خاطر پدرم نادیده می‌گیرد» در این هنگام امام رضا (ع) به او فرمود «اگر پدر ما (امام کاظم (ع)) شب‌ها به عبادت بپردازد و روز‌ها روزه بگیرد، آیا خداوند به خاطر او، گناهان تو را ثبت نمی‌کند؟ بلکه خداوند عادل است و چنین چیزی نخواهد بود».

مدیر مسئول فصل نامه دانشها و آموزه‌های قرآن و حدیث در خصوص دیدار ۷ نفر از سادات که به اعتقاد برخی از مردم، در روز عید غدیر انجام می‌شود، گفت: عدد ۷ به نوعی عدد کثرت است و روایت خاصی مبنی بر دیدار ۷ نفر از سادات نداریم، اما از آنجا که به دیدار مومنین، ائمه (س) و فرزندان آنان تاکید شده است و بنابر آنچه که پیش از این در خصوص اکرام سادات گفته شد، همچنین استحباب درخواست دعا از مومنان، می‌توان در این روز به دیدار سادات رفت و از آن‌ها درخواست کرد که برای رفع حوائج، دعا کنند.

ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
رکنارکنا1 روز قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

حمایت از برترین‌های نهمین مسابقه ملی نانو

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۱۰۰ نفر برتر این دوره از مسابقات به طرح حمایت از کسب و کار‌های نوپا در نانو راه پیدا می‌کنند تا بتوانند ایده‌ها و محصولات اولیه خود را با حمایت ستاد نانو به مرحله تجاری سازی برسانند.

نظرها

اخبار بیشتر