مشکلات کنونی جامعه به‌دلیل درک‌ نکردن مفهوم غدیر و ولایت است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
مشکلات کنونی جامعه به‌دلیل درک‌ نکردن مفهوم غدیر و ولایت است

مشکلات کنونی جامعه به‌دلیل درک‌ نکردن مفهوم غدیر و ولایت است

مهرخبرگزاری مهر |
اردبیل - رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل گفت: همه مشکلات داخلی که اکنون داریم به دلیل درک‌ نکردن و نشناختن درست مفهوم غدیر و ولایت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از دانشگاه آزاد اردبیل، حجت الاسلام محمد تجلایی در گفتگو با خبرنگاران درباره واقعه غدیر و اهمیت تبیین آن عنوان کرد: در این خصوص حدیثی از حضرت محمد (ص) داریم که می‌فرمایند «یا علی، تو را نشناخت مگر من و خدا، مرا نشناخت مگر خدا و تو و خدا را نشناخت مگر من و تو»، یعنی ولایت امیرالمؤمنین و روز غدیر، ولایت‌الله است.

وی افزود: برای شناخت خدا نیاز به شناخت علی داریم، یعنی علی مصداق وجودی اسماءالحسنی الهی است که اسم آن هم علی است و ترکیبی از تمام فضائل، جمال، جلال و همه عنوان‌های زیبای عالم بوده و همه اینها در علی خلاصه شده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل ادامه داد: علی آینه مؤمن است و این یعنی علی مؤمن واقعی است و اگر بخواهیم ولایت را مطابق با قرآن معنا کنیم، قرآن می‌فرماید «الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات إلی النور»، خدا هم نور است و هرآنچه غیر خداست، تاریکی است.

تجلایی بیان کرد: خدا ولی است و بعد ولایت را به پیامبرش تفویض می‌کند و پیامبر هم به لحاظ ولایت از خود انسان والاتر است و پیامبر هم در روز غدیر می‌خواهد تمام این ۲۳ سالی را که تبلیغ می‌کرده است، ولایت‌الله را برای نسل آینده تا قیامت بازسازی کند.

به گفته ولی رسالت پیامبر اکرم (ص) در عید غدیر این بود که با دست خدا و با دستور خدا، دست مبارک علی (ع) را بالا ببرد و دستور خدا و ولایت باید به کسی داده شود که هیچ پلیدی در درون خود نداشته باشد.

تجلایی عنوان کرد: در آن زمان پیامبر (ص)، علی (ع) را معرفی کرد، یعنی کل عالم با علی است، امام زمان هم مانند علی است، امام حسین هم مانند علی است، ولایت فقیه هم مانند ولایت علی است، پس راه ورود به مباحث ولایت‌الله باید امیرالمؤمنین علی (ع) باشد و برای ادامه راه ولایت ائمه برای رسیدن به امام زمان باید از پل ولایت فقیه گذشت.

وی یادآور شد: کسانی که امام خامنه‌ای را نشناسند، امام خمینی را هم نمی‌توانند بشناسند و کسانی که امام خمینی را نشناسند، هیچ موقع نمی‌توانند به ولایت‌الله برسند. این جزو مسلمات بوده و نگاه کلان توحیدی است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل درباره وظیفه دانشگاهیان در پررنگ‌کردن واقعه غدیر و شناساندن آن عنوان کرد: به نظرم برای پررنگ‌کردن و شناساندن مفهوم غدیر نیاز به یک نگاه خردمندانه و فکورانه داریم، اینکه چرا در ۴۰ سال نخست انقلاب ما موضوع ولایت مظلوم واقع شده است.

تجلایی یادآور شد: اگر ما می‌توانستیم ولایت را درک کنیم، ولایت فقیه یا ولایت‌الله با چند برابر سرعتی که اکنون دارد، پیش می‌رفت، باید به این درک برسیم که همه مشکلات داخلی که اکنون داریم، به‌دلیل درک‌ نکردن و نشناختن درست مفهوم غدیر و ولایت بوده است.

وی افزود: استاد دانشگاه باید کسی باشد که در خودش اوج انقلابی‌گری را داشته و سردمدار باشد، مسئول باید کسی باشد که در پیچ و خم‌های اداری گم نشود، استادان معارف باید کسانی باشند که سنگربان باشند، به نظرم در این زمینه خواص خیلی کوتاهی کردند و اگر از غدیر درک درستی داشتند به سمت مطالبه‌گری می‌رفتند. در دانشگاه هم اگر مسئولان دل به خدا و نگاه توحیدی داشته باشند، همه مشکلات حل می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

الفالف1 روز قبل
مدیرکل محیط زیست مازندران درباره کلیپ منتشر شده از وی در فضای مجازی که اقدام به قطع گوش یک الاغ کرده بود، گفت: فرد متخلف شناسایی شد و قرار است تحویل دادستانی بهشهر ساری شود. بی‌تردید این اقدام غیرانسانی از نظر هر مذموم است اینکه فرد تا این حد بتواند حیوان را بیازارد. مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اظهار تاسف از این ماجرا، اظهار کرد: از همان لحظه‌ای که باخبر شدیم ماجرا را با دادستان بهشهر در جریان گذاشتیم که عامل این کار غیرانسانی دستگیر شود. حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی با اشاره به اینکه فرد متخلف شناسایی شد، افزود: قرار است تحویل دادستانی شود تا برخورد جدی در این زمینه صورت گیرد. مدیرکل محیط زیست مازندران با محکوم کردن این کار زشت ضداخلاقی، تصریح کرد: این کار غیراخلاقی احساسات عمومی را جریحه‌دار کرد و به همین دلیل مطمئن هستیم مجازاتی با این عمل ددمنشانه برای این فرد درنظر گرفته خواهد شد.

هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پویندگان فجر شیراز، رهیاب گستر تهران، ملی حفاری اهواز و مس رفسنجان همراه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تیم رهیاب گستر تهران با ۳ امتیاز حساسی که در هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان کسب کرد می‌تواند همچنان به صعود به مرحله پلی آف امیدوار باشد.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
برندسازی رمز موفقیت ایران در صنعت خودروسازینماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید برای مشارکت با شرکت‌های خودروسازی خارجی فرش قرمز پهن کرد، افزود: از آنجایی که تمام شرکت‌های خودروسازی با شروع تحریم ایران را ترک می‌کنند ما باید به دنبال داخلی‌سازی و تامین نیازها با تکیه بر توان داخلی از طریق برندسازی و افزایش کیفیت تولیدات باشیم. این نماینده مردم در مجلس دهم درباره واگذاری سهم دولت در خودروسازی‌ها، اضافه کرد: خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند و دولت تنها از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده بر این صنعت نظارت کند. شرایط کنونی خودروسازی ناشی از دولتی بودن استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند خودروساز باشد، ادامه داد: دولتی بودن خودروسازی، شرایط کنونی را برای این صنعت رقم زده است. ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر وادراتی استوی با بیان اینکه ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر یا وادراتی است یا به صورت CKD وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: باید واردات خودرو بدون انتقال ارز آزاد شود چراکه در حال حاضر تولید خودروهای سنگین در کشور به مشکل تبدیل شده و این مشکل در آینده بحران خواهد شد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زمانی که اتوبوس‌ها عمر مفید خود را از دست می‌دهند آسیب‌ها و خطرات بسیاری برای مردم در جاده‌ها ایجاد می‌شود. /انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانهها

قتل خونین در پارک تنیس کرج / ۲ دختر چه بلایی سر کامران و امید آوردند + فیلم گفتگو و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
امید روی زمین افتاد و کامران با دیدن این صحنه پا به فرار گذاشت و دوستان پسر جوان دست به چاقو شدند تا مانع فرار جوان چاقوکش شوند اما کامران توانست از محل فرار کند. اختلاف داشتی؟ بله، یک ماه قبل داخل پارک فاتح نشسته بودم که ۲ دختر که مرا می‌شناختند از جلوی من رد شدند و سلام کردند. آنها هم چاقو داشتند؟ وقتی داشتم فرار می‌کردم دست به چاقو شدند. همیشه چاقو همراهت است؟ ۴ سال بود که دست به چاقو نشده بودم ولی هربار که پیش نامزدم می‌رفتم چاقو همراهم بود. چاقو باعث شجاعت تو می‌شود؟ نه، اگر همراهم نباشد هم دعوا می‌کنم ولی اگر روز درگیری چاقو همراهم نبود من امروز اینجا نبودم.
وانانیوزوانانیوز20 ساعت قبل
در چارچوب هفته چهارم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، تیم‌های استقلال و پرسپولیس فردا به مصاف هم می‌روند. به گزارش وانانیوز، در چارچوب هفته چهارم رقابت‌های لیگ برتر، تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس، فردا (یکشنبه) به مصاف هم می‌روند که ۲ تیم درصدد کسب پیروزی هستند تا بتوانند دل هواداران خود را شاد کنند. او در هفته سوم و تقابل با صنعت نفت آبادان نیز کاپیتان تیم سرخپوش بود. این هافبک ملی پوش یکی از ستاره‌های لیگ ایران محسوب می‌شود که با مصدومیت کامیابی نیا، در پست هافبک دفاعی بازی می‌کند. در پایان لازم به ذکر است، دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس روز یکشنبه ۳۱ شهریورماه ساعت ۱۶ برگزار می‌شود.

اولین فیلم از پالایشگاه آسیب دیده عربستان در خریص

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق و خریص منجر به کاهش صادرات پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه‌ای نفت سعودی شد. رسانه‌های خارجی برای اولین بار پس از حمله یمنی‌‌ها از تاسیسات پالایشگاه خریص فیلمبرداری کردند. بیشتر بخوانید: کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با سنگ‌ریزه‌ای فرو می‌ریزد/ پاسخ پهپادی‌ یمنی‌ها، عربستان را سر عقل می‌آورد + فیلمانتهای پیام/حمله پهپادی یمن به آرامکو + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1