درباره غدیر کوتاهی شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
درباره غدیر کوتاهی شده است

درباره غدیر کوتاهی شده است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک مدرس نهج‌البلاغه معتقد است که درباره غدیر کوتاهی شده است، او می‌گوید: پیام غدیر بر روی زمین مانده و درباره آن کوتاهی شده است.

سیده امیمه اردبیلی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: امیرالمومنین از همان ابتدا ارجحیت و افضلیت‌هایی نسبت به صحابه داشته‌اند، ۱۲۴ هزار پیغمبر که مبعوث می‌شوند به قوم خود می‌گفتند ما آخرین پیغمبر نیستیم و پیغمبری می‌آید که آخرین پیغمبر، آیینش آخرین آیین و کتابش آخرین کتاب است.

وی ادامه داد: وقتی که پیغمبر مبعوث می‌شود اولین کاری که می‌کند این است که حکومت تشکیل می‌دهد چون می‌خواست مردم فرهنگ زندگی کردن زیر سایه امام عادل را یاد بگیرند، هنگامی که رسول الله به معراج می‌رود از رسولان الهی و انبیا سوال می‌کند شما برای چه مبعوث شدید؟ همه در جواب می‌گویند ما بر محور توحید الهی و رسالت شما و ولایت مولا امیرالمومنین مبعوث شدیم.

این مدرس نهج‌البلاغه ادامه می‌دهد: پیغمبر دغدغه‌اش این بود که مردم فرهنگ زندگی کردن زیر سایه امام عادل را برای سعادتمند شدن یاد بگیرند. از رسول‌الله و به ترتیب امیرالمومنین تا امام یازدهم، یازده نور برای ما انسان‌ها فرستاده شده اما دوازدهمین نور را نمی‌یینیم، چرا؟ چون ما هنوز فرهنگ زندگی کردن زیر سایه امام عادل را یاد نگرفتیم. رسول الله بارها و بارها امیرالمومنین را معرفی می‌کرد و اینکه چقدر افضلیت‌ها نسبت به صحابه دیگر دارد.

اردبیلی اظهار کرد: در دعای ندبه می‌خوانیم، سد الأبواب إلا بابه … داستان این است زمانی که پیغمبر مسجدالنبی را می‌سازند عده‌ای از اصحاب بنی هاشم خانه هایشان را به گونه‌ای درست می‌کنند که درب آن داخل مسجد باز می‌شد و روز نهم ذی الحجه این آیه نازل می‌شود که پیغمبر همه درهای خانه اصحاب به سمت مسجد بسته شود و فقط در خانه خودت و امیرالمومنین باز باشد. صحابه ناراحت شدند و گله کردند که حضرت علی (ع) فرمودند این امر خداست، و خداوند می‌خواهد افضلیت امیرالمومنین را برساند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر ابلاغ آیه برائت در ماه ذی الحجه است، پس از فتح مکه وقتی که آیات اول سوره برائت نازل می‌شود که برائت من الله … می‌گویند این آیات را چه کسی می‌خواهد در مکه بخواند؟ بعد پیشنهاد دادند که ابوبکر این آیات را بخواند، چرا ابوبکر؟ چون ابوبکر که در جنگ‌ها شرکت می‌کرده هیچ کسی از او زخمی برنداشته، یعنی مشرکان مکه از او کینه‌ای به دل ندارند. جبرییل بر پیغمبر نازل می‌شود که‌ای پیغمبر یا خودت باید این آیات را برسانی یا کسی از اهل خودت، که بلافاصله رسول خدا امیرالمومنین را برای ابلاغ این آیات معرفی می‌کند و می‌گوید بین راه به ابوبکر هم بگو تا برگردد.

این مدرس نهج البلاغه افزود: حضرت علی علیه السلام سه روز در مکه مانده و آیات سوره برائت را برای کسانی که آنجا بودند می‌خواند و خودش هم فرمایش می‌کند که وقتی این آیات را می‌خواندم هیچ کسی در مکه نبود مگر آنکه دوست داشت من را تکه تکه کند که این مربوط میشد به حسادتی که نسبت به امیرالمومنین داشتند.

سیده امیمه اردبیلی تصریح کرد: در ماه ذی الحجه همچنین حدیث ثقلین معرفی می‌شود که می‌گوید ای مردم من دو چیز گرانبها را بین شما می‌گذارم که یکی قرآن است و دیگری اهل بیت و عترت من. و آیات دیگری نیز درباره شأن و منزلت امیرالمومنین نازل شده است، در مورد سپردن امانت به حضرت علی (ع)؛ همین‌طور که رسول الله حج خود را تمام می‌کند و برمی‌گردد جبرییل نازل می‌شود که پیغمبر امانتی‌هایی که در دست توست باید به امیرالمومنین بسپاری و اینها دوباره ارجحیت امیرالمومنین را می‌رساند که میراث پیغمبران به وصی ایشان و میراث رسول الله به امیرالمومنین می‌رسد.

وی یادآور شد: در سیزدهم ماه ذی الحجه و آخرین روزی که پیغمبر از شهر مکه اعمالش را تمام می‌کند و از مکه عازم مدینه می‌شود خداوند برای مومنین امیر و فرمانده کل معرفی می‌کند که جبرییل نازل می‌شود و به حضرت علی علیه السلام لقب امیرالمومنین می‌دهد و فرمایش می‌کند «السلام علیک یاامیرالمومنین» و ما هم می‌گوییم فقط حیدر امیرالمومنین است.

این نهج البلاغه پژوه بیان کرد: پس از نزول آیه محبت به پیغمبر که می‌گوید همه باید نسبت به امیرالمومنین محبت داشته باشند و رسول الله دعا می‌کنند که محبت علی (ع) در دل مومنین جا بشود و حضرت امیر در نهج البلاغه فرمایش می‌کنند اگر با شمشیرم بر بینی مومنی بزنم که مرا دشمن بدارد چنین کاری نمی‌کند.

اردبیلی اظهار کرد: و در آخر روز شانزدهم ذی الحجه آیه تبلیغ نازل می‌شود، که حضرت محمد (ص) فرمایش می‌کنند از مکه که حرکت کردم تا به محل غدیرخم برسم سه بار جبرییل بر من نازل شد که «بسم الله الرحمن الرحیم یا ایها الرسول بلغ ما انزل علیک من رب الدین …» پیغمبر برسان به آن چیزی که ماموری. پیغمبر فرمایش می‌کند جبرییل از خداوند بخواه تا من را از این ماموریت معاف کند، من اصحاب و کسانی که در اطرافم هستند را می‌شناسم. و جبرییل مجددا روز هفدهم نازل شده و می‌گوید اگر پیام را نرسانی مثل اینکه در این ۲۳ سال اصلا هیچ کاری نکردی و اعمالت خراب می‌شود مگر اینکه امیرالمومنین را معرفی کنی. گفتی و مردم دست از بت پرستی برداشتند نماز خواندن و روزه، حج و همه را یاد گرفتند، و این آخرین را باید انجام دهی. دوباره رسول الله فرمایش می‌کند که جبرییل از خداوند بخواه تا من را از این امر معاف کند.

وی افزود: بعد از آن جبرییل روز هجدهم ذی الحجه (امروز) بر پیغمبر نازل می‌شود که تو ناراحت نباش و پیام را برسان و ما شما را از شر بعضی مردم شرور حفظ می‌کنیم. و رسول الله فرمان می‌دهند که همه جمع شوید و آنهایی که رفتند برگردند و آنها که نرسیده‌اند به ما برسند. امر مهمی قرار است اتفاق بیفتد، و ۱۲۰ هزار نفر می‌آیند و جمع می‌شوند.

مدرس نهج البلاغه عنوان کرد: خطبه غدیر بسیار جالب است و همه مراحل در آن هست، فرمایش می‌کند «من کنت مولاه فهذا علی مولاه …» هر که من مولای اویم از این به بعد علی مولای اوست. قسمتی از خطبه غدیر هم که خیلی ارزشمند است این که سفارش می‌کند مردم علی را برتر بشمارید. بر چه چیزی؟ علی را در علم برتر بدانید. حضرت محمد (ص) فرمایش می‌کند هیچ علمی نیست مگر اینکه خداوند همه علم را به من (پیغمبر) داد و من هم کل آن را به امیرالمومنین دادم. استناد این موضوع به آیه ۱۲ سوره یاسین است که می‌گوید ما همه علم را در امام مبین جمع کردیم، به دنبال امیرالمومنین بروید که معلم و استاد همه علوم است … یعنی علمی نیست مگر اینکه خداوند آن را به امیرالمومنین علی داده است.

سیده امیمه اردبیلی گفت: با این وجود می‌بینیم که از همان موقع پیام غدیر هنوز بر روی زمین است. پیغمبر در بین ۱۲۰ هزار نفر علی را معرفی کرد و بارها و بارها هم قبل از آن معرفی کرده بود. اما ۷۰ روز نگذشته بود و هنوز پیکر نازنین حضرت محمد بر روی زمین بود که خلیفه تعیین کردند و هنوز هم پیام غدیر روی زمین است و برداشته نشده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم که با کمک خدا و مدد امیرالمومنین مردم به دنبال نهج البلاغه و گسترش آن رفته و با مظلومیت امیرالمومنین آشنا شوند. ان‌شاءالله که ما بتوانیم پیام رسان غدیر باشیم، همان‌طور که رسول الله فرمایش می‌کند پیام غدیر را حاضران به غایبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند، و این برای خوشبختی خودمان است.

این مدرس نهج البلاغه می‌گوید: امیرالمومنین در نهج البلاغه فرمایش می‌کند ای مردم از من بپرسید تا در بین شما هستم، من راه‌های سعادت را می‌دانم و به راه‌های آسمان آشناترم، من شما را به سعادت می‌رسانم. حالا که امیرالمومنین در بین ما نیست چگونه از او بپرسیم؟ با رجوع کردن به کتاب شریف نهج البلاغه امیرالمومنین.

اردبیلی معتقد است که درباره غدیر کوتاهی شده و با تلاش دشمنان دانا و دوستان ناباب پیام غدیر روی زمین مانده، یعنی دشمن تلاش کرد که فکر مردم را از امیرالمومنین جدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حرکت مترو با درهای باز!

فراروفرارو21 ساعت قبل
یکی از قطار‌های مترو تهران دچار نقص فنی شد و جابجایی مسافران با در باز انجام گرفت. مشکل هرچند برای مسافران عجیب بود، ولی برای معاون شهردار نه؛ چراکه معتقد است در یک خط مترو ۱۲۰۰ در وجود دارد و احتمال خرابی همیشه هست. به گزارش فارس، کلیپی طی ۲۴ ساعت گذشته در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد قطار مترو در یکی از خطوط با در باز در حال حرکت است. بنابر این بیش از ۱۲۰۰ در وجود دارد که ممکن است یکی از آن‌ها در طول سال خراب شود. گفتنی است این مشکل برای دومین بار در مسیر خط ۴ و ۲ مترو تهران در روز‌های اخیر به وقوع پیوسته است.

فیلم | خودروهای باورنکردنی نسل آینده در فرانکفورت

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل

زمان حمله به تاسیسات نفتی عربستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل

دغدغه‌ای برای تامین مواد اولیه تولید نداریم

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
رضا رحمانیافزود: از اولویت‌های وزارت صمت، ​ حفظ وضع موجود و استفاده از ظرفیت‌های خالی صنعت است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از دستور کار‌های این جلسه، ارائه گزارش درباره نحوه تامین مواد اولیه واحد‌های بزرگ صنعتی و معدنی بود گفت: برخی مواد اولیه تولید به اندازه مصرف ۲ سال وارد و تامین شده است. آقای
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
همه چیز به بهترین شیوه ممکن بود که ناگهان در فردای متولد شدن دخترهای دوقلو، همسر ۸۰ ساله خانم مانگایاما دچار سکته قلبی شد! همچنین خانم مانگایاما نیز حال خوبی ندارد و در حال حاضر هر دو آنها تحت مراقبت‌های ویژه و شدیدی توسط تیم پرستاران می‌باشند. در طی گزارشات انجام شده، گفته می‌شود خانم مانگایاما که به عنوان پیرترین مادر باردار جهان شناخته شده است، بعد از زایمان دچار سکته مغزی شده است. این زوج پیر بعد از ۵۷ سال توانستند صاحب فرندهایی شوند که آنها را نشانه‌ای لطف و مرحمت خدای خود خواندند و روز ۵ سپتامبر را به عنوان روز خوشبخت‌ترین زوج روی زمین دانستند. با این وجود حال هر دو زوج در حال حاضر مناسب نیست و دکتر «ساناکایالا اوماشانکار» گفت خانم مانگایاما به دلیل استرس ۳ ساعت آخر فارغ شدن و سکته مغزی هم اکنون تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، روز شنبه ۲۳ شهریور جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا به میزبانی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. گفته می‌شود در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی برخی افراد از جمله رئیس جمهور نسبت به روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی به آیت الله رئیسی انتقاد کردند که با واکنش رئیس قوه قضائیه و اژه‌ای معاون اول مواجه شدند. رئیس جمهور معتقد است که با مفاسد اقتصادی برخورد جناحی شده است. در این جلسه آیت الله رییسی ضمن توضیحاتی در رد این ادعا از دولتمردان و آقای روحانی خواسته است که هر پرونده‌ای که دولت مدعی است با آن برخورد جناحی شده، اعلام نماید تا مورد رسیدگی قرار گرفته و در انتها نتیجه نیز به اطلاع مردم برسد. یک فعال فضای مجازی در توییتر در این باره نوشت:

نظرها

اخبار بیشتر