پرونده ثبت میراث جهانی بندر تاریخی لافت به کجا کشید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
پرونده ثبت میراث جهانی بندر تاریخی لافت به کجا کشید؟

پرونده ثبت میراث جهانی بندر تاریخی لافت به کجا کشید؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
بندرتاریخی لافت در جزیره قشم پس از بندر کنگ دومین منطقه در هرمزگان است که پرونده آن به طور جدی برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو در حال پیگیری است.

اعتمادآنلاین|بندر تاریخی لافت دومین منطقه پس از بندرکنگ در هرمزگان است که امیدها برای ثبت آن در فهرست جهانی یونسکو بیش از هر زمانی زنده شده است.

انتصاب سرپرست پایگاه ملی بافت تاریخی بندر لافت از طرف رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و هدایت مستقیم این پروژه از مرکز امیدها را برای ثبت جهانی این بندر تاریخی در جزیره قشم زنده کرده است.

در همین راستا و با محوریت چگونگی و بررسی پرونده ثبت بندر لافت در فهرست آثار ملی و جهانی یونسکو گفت‌و‌گویی را با «ساناز رمجی» سرپرست پایگاه ملی بافت تاریخی بندر لافت را بخوانید.

به عنوان مسئول پایگاه لافت مختصات محدوده مدنظر در این بندر برای ثبت جهانی را بیان کنید؟

رمجی: محدوده بافت تاریخی روستای لافت که در فهرست آثار ملی قرار گرفته یک محدوده مشخص است اما برای قرار گرفتن یک اثر در فهرست جهانی این محدوده قابل ثبت از طریق فرد ارزیاب که از طرف یونسکو اعزام می‌شود با توجه به ضوابط و فاکتورهای یونسکو مشخص می‌شود.

وضعیت عمومی و کلی پرونده ثبت جهانی لافت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

رمجی: سال گذشته اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان مطالعات کلی جهت انجام اقدامات اولیه که برای ثبت جهانی لازم است را انجام داده است. مکمل این مطالعات ما هم اقداماتی انجام و ادامه می‌دهیم که به‌طور کلی موضوع ثبت جهاتی مربوط به سازمان مرکزی است و تمام پیگیری‌ها از سوی سازمان مرکزی است.

پایگاه ملی بافت تاریخی بندر لافت و اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان وظیفه پیشنهاد ثبت اثر و معیارها و فاکتورهای ثبت جهانی را دارند و مابقی مسائل با سازمان مرکزی در تهران است.

برای ثبت جهانی یک اثر مقدماتی لازم است که آن اثر باید آن معیارها را داشته باشد، این مطالعات ذکر شده هم در همین راستاست و بعد اینکه پیشنهاد ثبت جهانی مطرح شد سازمان مرکزی طبق بررسی‌هایی که انجام می‌دهد در صورت داشتن شرایط لازم آن اثر را در فهرست کوتاه مدت پیشنهادی سازمان ملل قرار می‌دهد و سازمان مرکزی در یک شورایی که برای همین منظور تشکیل می‌شود تصمیم‌گیری نهایی می‌کند.

مولفه‌های ملموس و غیرملموس در بعد تاریخی، میراث فرهنگی، آداب و غیره در لافت چه مواردی است؟

رمجی: بافت تاریخی لافت به دلیل آثار تاریخی موجود مانند قلعه نادری، چاه‌های تلا و غیره، معماری ویژه مانند بادگیرها، کوچه‌های باریک، شیوه زندگی مردم که هنوز حفظ شده که متناسب با اقلیم و شغل آنها است، آداب و رسوم مختلف و مراسم آئینی دریایی، مهارت و فنون لنج‌سازی که برای لافت و کنگ ثبت ملی شده و جنگل‌های حرا و موضوعات دیگر را که می‌توان به عنوان مولفه‌های ملموس و ناملموس آن نام برد، قابلیت بالایی برای ثبت جهانی فهرست یونسکو دارد.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | اخبار فرهنگی روز جهان

با ثبت جهانی لافت چه اتفاقی در حوزه گردشگری، معیشتی و اجتماعی مردم این منطقه از جزیره رخ می‌دهد؟

رمجی: وقتی یک اثر ثبت جهانی می‌شود در واقع از حمایت یونسکو برخوردار شده و تمام اعضای کنوانسیون متعهد می‌شوند برای مرمت و حفاظت و معرفی آن اثر مشارکت داشته باشند.

از طرفی هم در صورت هر نوع آسیب طبیعی یا انسانی و غیره کمک‌هایی را ارائه می‌دهند، همچنین ثبت جهانی یک اثر باعث افزایش توجه و آگاهی کشورهای دیگر نسبت به آن اثر می‌شود.

در واقع اثر ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو در سطح بین‌المللی مطرح و افراد بیشتری آن اثر را می‌شناسند و از ارزش‌های آن آگاهی می‌یابند.

به همین ترتیب فعالیت‌های گردشگری حول منطقه ثبت شده آن اثر هم بیشتر می‌شود و اگر فعالیت‌های گردشگری، برنامه‌ریزی شده باشد می‌تواند منابع مالی مهمی را برای آن اثر و نیز برای اقتصاد محلی به ارمغان بیاورد.

میراث جهانی یونسکو به مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله برگزیده شده‌اند.

سایت‌هایی که در این فهرست قرار می‌گیرند بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، محسوب می‌شوند و دولت‌ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی‌ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.

ایتالیا با ۵۰، چین ۴۷ و اسپانیا با ۴۴ اثر مقام‌های نخست تا سوم در جدول تعداد میراث جهانی یونسکو در جهان دارند.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
به گفته کارشناسان، کنترل بیماری‌های ویروسی مستعد همه‌گیری همچون ابولا، آنفلوآنزا و سارس در جهانی که با بحران‌های متعددی همچون جنگ، دولت‌های شکننده و ناکارآمد و مهاجرت اجباری روبروست به سختی انجام می‌شود. در گزارش این تیم بین المللی آمده‌است: تهدید همه‌گیری بیماری در جهان یک حقیقت است. پاتوژنی که بتواند به سرعت منتقل شود و گسترش پیدا کند از قابلیت قربانی کردن ده‌ها میلیون انسان، مختل ساختن اقتصاد یک کشور و بی‌ثبات ساختن امنیت ملی برخوردار است. درحالیکه از سال ۲۰۱۶-۲۰۱۴ همزمان با شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا برخی از دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی تلاش‌هایی در جهت آمادگی با شیوع بیماری‌ها داشته‌اند این اقدامات کافی نبوده‌است. به گفته کارشناسان فقر از جمله عوامل مهم در شیوع بیماری‌های عفونی است و به فراهم ساختن شرایط برای همه‌گیری بیماری‌ها کمک می‌کند.

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو16 ساعت قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

تا پرواز

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
رئیس شورای عالی استان‌ها، گفت: در پیش‌نویس اصلاح قانون شوراها پیشنهاد داده‌ایم که اعضای شورای شهر کلانشهرها افزایش پیدا کند و به عنوان مثال شورای شهر تهران به ۵۱ نفر افزایش می‌یابد. اعتمادآنلاین|‌ مرتضی الویری، درباره افزایش تعداد اعضای شورای شهر در کلانشهرها، اظهار داشت: قانون شوراها در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسیده است و در گذر زمان با اشکالاتی این قانون مواجه شده و ما در شورای عالی استان‌ها به دنبال اصلاح این قانون هستیم. وی بیان داشت: بنابراین انتخابات آینده شوراهای شهر براساس قانون جدید برگزار می‌شود تا اعضای شوراها تحرک بیشتری داشته باشند و به واسطه افزایش تعداد اعضا عملکرد بهتری را برای شهر خود به جای بگذارند. الویری با اشاره به اینکه اصلاح قانون شوراهای شهر در حد پیش‌نویس است، گفت: پیشنهاد ما این است که به نسبت جمعیت در کلانشهرهای کشور تعداد اعضاها نیز افزایش یابد به عنوان مثال برای شهر تهران پیشنهاد داده‌ایم که اعضای شورای این شهر به ۵۱ نفر افزایش پیدا کند. رئیس شورای عالی استان‌ها بیان داشت: در اصل ۱۰۱ قانون اساسی به جایگاه شورای عالی استان‌ها اشاره کرده‌ است و این شورا باید در حوزه بودجه کشور نیز اظهارنظر داشته باشد و سازمان برنامه و بودجه قبل از اینکه بودجه خود را به دولت ارسال کند باید به شورای عالی استان‌ها برای بررسی کامل بودجه ارسال شود ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است و به همین دلیل نیز نیازمند اصلاح بعضی از مفاد قانون شوراها هستیم.
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
مدیر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی آب منطقه‌ای تهران از افزایش ۶۰ درصدی بارندگی‌های استان نسبت به سال گذشته خبر داد. خبرگزاری مهر: مدیر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی آب منطقه‌ای تهران از افزایش ۶۰ درصدی بارندگی‌های استان نسبت به سال گذشته خبر داد. محمد شهریاری با اشاره به اینکه میزان بارش‌های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ماه) تاکنون به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است، ادامه داد: این میزان بارندگی در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه حجم ذخیره سدهای پنجگانه استان تهران (لتیان، امیرکبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: سال گذشته در همین بازه زمانی حجم آب ذخیره شده در سدهای استان به ۶۴۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که به واسطه بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سدهای تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به سال گذشته امیدواریم با شرایط مطلوب‌تری بتوانیم برای سال آبی پیش‌رو برنامه‌ریزی کرده و با کمترین چالش نیاز آبی استان را در سال آبی ۹۸-۹۹ تامین کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1