معرفی انواع بیماری‌های عروقی؛ علائم و راه‌های پیشگیری/ علایم بیماری عروق خونی چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ

معرفی انواع بیماری‌های عروقی؛ علائم و راه‌های پیشگیری/ علایم بیماری عروق خونی چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: فشار خون بالا یکی از بیماری‌های عروقی رایجی بوده که به علت فشار افزایش یافته حرکت خون از طریق عروق خونی است.

بیماران عروقی را معمولا برای مشکلات عروق خونی اعم از عروق مغز و قلب به کار می‌برند که انواع گوناگونی دارد و امروز قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم.

معرفی انواع بیماری‌های عروقی؛ علائم و راه‌های پیشگیری/ علایم بیماری عروق خونی چیست؟ - 1

بیماری عروقی

بیماری عروقی یک کلمه عام است که برای گروهی از مشکلات عروق خونی (عروق مغز یا قلب) استفاده می‌شود و از طرفی افرادی که بیماری‌های عروقی دارند ممکن است مشکلاتی از قبیل بیماری‌های عروق کرونر، حمله قلبی و سکته قلبی داشته باشند.انواع بیماری‌های عروق خونی

انواع اصلی مشکلات و بیماری‌های رگ خونی به شرح زیر است:فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی از بیماری‌های عروقی رایج در غرب است و به علت فشار افزایش یافته حرکت خون از طریق عروق خونی است. فشار خون بالا می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد، با این حال گزینه‌های درمان متعدد وجود دارد، این شرایط می‌تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود.

یکی از علل اصلی مرگ در سراسر دنیا بیماری‌های قلبی عروقی هستند که این می‌تواند بر عروق خونی مغز اثر کند، از این رو منجر به جنون، دیوانگی و زوال عقل می‌شود.بیماری عروق کرونری

دلیل عمده برای این بیماری ساختن اسیدهای چرب است که پلاک روی دیواره سرخرگ‌های کرونری نامیده می‌شود. این‌ها سرخرگ‌های تغذیه کننده خون مملو از اکسیژن و مواد غذایی به ماهیچه‌های قلب هستند. زمانی که شخصی یک رژیم غذایی با چربی بالا مصرف می‌کند، مواد چربی از خون روی دیواره سرخرگ‌های کرونری رسوب می‌کند و منجر می‌شود مسیرهایشان محدود شود.

به مرور زمان، عروق خونی به علت ته نشینی چربی اضافی مسدود و جریان خون به ماهیچه‌های قلب متوقف خواهد شد و از این رو منجر به حمله قلبی می‌شود.

معرفی انواع بیماری‌های عروقی؛ علائم و راه‌های پیشگیری/ علایم بیماری عروق خونی چیست؟ - 10

بیماری شریانی محیطی

این بیماری بر ارسال خون به دست‌ها و پاها اثر می‌کند؛ این اتفاق زمانی‌که سرخرگ‌ها در پا تنگ و محدود می‌شود به علت بالا رفتن پلاک در سرخرگ‌ها روی می‌دهد؛ این ضخیم شدن دیواره‌های سرخرگی توسط کلسیم، بافت فیبروز، چربی‌ها و کلسترول تصلب شریان نامیده می‌شود.

سرخرگ‌ها تنگ می‌شوند و جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن کاهش می‌یابد. زمانی که انقباض ملایم است شخص مبتلا با درد در پاها مواجه می‌شود در حالیکه پیاده روی و ورزش کردن که بعد از مقداری استراحت فروکش می‌کند؛ دیابت، چاقی، افزایش فشار خون و غیره شود که خطر بیماری عروقیمحیطی را افزایش دهد.آنوریسم

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

این بیماری به طور برجسته یک ورم یا ضعف را در دیواره‌های عروق خونی نشان می‌دهد. پیدایش و تکوین آنوریسم به عنوان یک ضعف در دیواره عروق خونی صورت می‌گیرد. با گذشت زمان، نیروی خون در عروق خونی سبب می‌شود این بخش ضعیف تا balloon out/بالون شود. هنگامی که آنوریسم شکل می‌گیرد به تدریج بزرگ‌تر می‌شود و آن را مستعد پارگی می‌کند.

این نوع از بیماری عروق خونی می‌تواند در سرخرگ‌های مغز یا قلب مخصوصا در بخش پایه مغز و آئورت شکمی روی دهد. این بیماری می‌تواند تهدید کننده زندگی در نتیجه خونریزی مغزی و حتی مرگ باشد.علایم بیماری عروق خونی

این علایم در بازوها، شکم و پاها مشاهده شده‌اند. آن‌ها در زیر بیان شده‌اند:گرفتگی عضلاتدرد عضلانیدست و پاهای سردپوست رنگ پریدهاز دست دادن مو روی پنجه‌هاجراحاتی که بسیار طول می‌کشد تا درمان شودجراحاتی که با ظاهر سیاه پوسته پوسته می‌شودضربان کم یا هیچ در پاها

معرفی انواع بیماری‌های عروقی؛ علائم و راه‌های پیشگیری/ علایم بیماری عروق خونی چیست؟ - 18

چگونه می‌توان از مشکلات ناشی از بیماری‌های عروقی جلوگیری کرد؟

مهم است که شما ریسک فاکتورهای (عوامل خطر) خودتان را بدانید و از تاریخچه (سابقه) خانوادگی خود مطلع باشید؛ اگر شما دیابت یا سابقه خانوادگی بیماری‌های عروقی دارید بیشتر درمعرفی خطر ناشی از مشکلات بیماری‌های عروقی هستید.

کلید کاهش این عوامل خطر تغییر شیوه زندگی است.

سیگار نکشید؛ اگر سیگاری هستید پزشکتان برنامه‌ای به شما می‌دهد تا بتوانید سیگار کشیدن را متوقف کنید و دوباره شروع نکنید؛ اگر سیگاری نیستید شروع به سیگار کشیدن نکنید.

ورزش؛ قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید تا ورزش‌های مناسب را به شما آموزش دهد سعی کنید به این ترتیت شروع کنید:۴-۶ بار در هفته و حداقل ۳۰ دقیقه در هر بار. ورزش منظم سیستم قلبی و عروقی شما را تقویت کرده و وزنتان را تحت کنترل قرارمی‌دهد همچنین ورزش فشار خون را پایین آورده و سطح کلسترول LDL را کاهش می‌دهد.

درست بخورید؛ رژیم غذایی حاوی سدیم (نمک) و روغن‌های اشباع شده کم داشته باشید؛ از خوردن غذاهای حاوی نمک زیاد بپرهیزید و هنگام صرف غذا به آن نمک نزنید. کالری دریافتی شما از کلسترول باید ۳۰ درصد (ویا کمتر) کل کالری دریافتی روزانه باشد؛ پزشکتان به شما کمک خواهد کرد تا رژیم غذایی مناسب خود را تهیه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
برنابرنا1 روز قبل
فرنوش صمدی کارگردان ایرانی داور جشنواره فیلم تیرانا شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ‎فرنوش صمدی که با چند فیلم اخیرش در فستیوال‌های رده یک دنیا نظیر لوکارنو، کن، ونیز و… حضور داشت و سال گذشته نیز به دعوت آکادمی اسکار جزو اعضای این آکادمی قرار گرفت، داور شانزدهمین دوره بخش مسابقه جشنواره تیرانا کشور آلبانی شد. ‎این جشنواره که از ۲۳ تا ۲۹ سپتامبر در شهر تیرانا آلبانی برگزار می‌شود، جزو جشنواره‌های مهم فیلم کوتاه است که برگزیدگان آنها وارد رقابت اسکار بهترین فیلم کوتاه می‌شوند. ‎همچنین در جشنواره تیرانا مروری بر آثار فرنوش صمدی و علی عسگری به همراه یک ورکشاپ فیلمسازی دو روزه توسط این دو برگزار میشود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مارک تواین، نویسنده مشهور آمریکایی در وصف زیبایی موریس که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا هست، این چنین می‌گوید: «ابتدا موریس آفریده شد و سپس به تقلید از آن بهشت را آفریدند». با رفتن به معابد، کلیساها و فانوس دریایی منطقه که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید، می‌توانید با تاریخ غنی آن آشنا شوید. در سفر به این کشور که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید، گشت و گذار در خیابان‌ها را از دست ندهید. گوآتمالاگوآتمالا کشوری در آمریکای مرکزی و از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. همچنین وجود چندین آتشفشان فعال در گواتمالا، آبشارهای زیبا و دریاچه آبی به نام Petén Itzá همگی گوآتمالا را تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1