ورشو از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
ورشو از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرد

ورشو از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
وزیر خارجه لهستان در اظهارات همسو با همتای آمریکایی خود، از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، یاتسک چاپوتوویچ عصر سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع صلح و امنیت بین الملل با تمرکز بر چالش‌های امنیتی خاورمیانه برگزار شد، به جای آنکه همتای آمریکایی خود را به دلیل نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام به دلیل خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای مورد سرزنش قرار دهد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما به عنوان عضو اتحادیه اروپا که عضو توافق هسته‌ای هم هست، نگرانی خود را از اعلام ایران برای اجرا نکردن کامل به تعهدات خود تحت این توافق، نگران هستیم.

وزیر خارجه لهستان ادامه داد: ایران باید از اقداماتی که می‌تواند بیش از این موجب تضعیف اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد شود، خودداری کند.

این در حالی است که با گذشت یکسال و نیم از خروج آمریکا از برجام و اعمال تروریسم اقتصادی بر مردم ایران، اروپا هنوز اقدام قابل توجهی برای اجرای تعهدات برجامی خود انجام نداده است.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

چاپوتوویچ همچنین به آنچه که امنیت دریانوردی نامید، اشاره کرد و گفت: نگرانی دیگر ما درباره آزادی و امنیت ناوبری دریایی در منطقه است. حوادث اخیر اعم از حملات و توقیف کشتی ها در خلیج (فارس) تهدید مستقیم به امنیت آزادی ناوبری دریایی است.

وی به توقیف بی دلیل و غیرقانونی نفتکش ایرانی در جبل الطارق اشاره نکرد اما افزود: کنوانسیون ملل متحد درباره قوانین دریاها باید به طور کامل رعایت شود. خاورمیانه با داشتن منابع فراوان و موقعیت استراتژیک، نقش اساسی در تأمین منابع انرژی جهانی دارد.

وزیر خارجه لهستان خاطرنشان کرد: به منظور به حداقل رساندن نوسانات قیمت نفت خام و تقویت امنیت منابع آن، تقویت امنیت زیرساخت‌های انرژی ضرورت دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، پالایشگاه‌های نفت در ژاپن، چهارمین وارد کننده بزرگ نفت خام دنیا، در حال جمع آوری اطلاعات در مورد عرضه نفت عربستان سعودی پس از حمله به تاسیسات کلیدی نفت خام این کشور در روز شنبه هستند. حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان در بقیق و خریص، ۵٫۷ میلیون بشکه در روز تولید این کشور را پایین آورده و توانایی آن را برای ادامه صادرات نفت زیر سوال برده است. سخنگوی شرکت فوجی اویل با اشاره به توانایی این شرکت برای جایگزین کردن عرضه نفت عربستان گفت: «ما انتظار نداریم هیچ مشکل جدی برایمان در خرید نفت خام به وجود بیاید». وزارت اقتصاد ژاپن یک گروه ویژه برای کنترل تاثیر اختلال تولید نفت عربستان بر عرضه نفت به ژاپن ایجاد کرده است تا اقدامات لازم را به موقع انجام دهد. پس از نصف شدن تولید نفت عربستان به خاطر حملات روز شنبه و افزایش ترس از اقدام تلافی‌جویانه در خاورمیانه، قیمت نفت روز دوشنبه ۱۵ درصد افزایش یافت.

افزایش تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حساب بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است. وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که امسال و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند. وی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشوراست. مرادی بیان کرد: در زمان دریافت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان زوجین می‌توانند از سایر تسهیلات مسکن، چون صندوق پس انداز یکم نیز استفاده کنند.

افزایش استخراج گاز تا پایان سال به ۷۵۰ میلیون مترمکعب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای بیژن زنگنه درحاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه سال ۹۷ برداشت گاز بصورت روزانه افزایش یافته است افزود: این برنامه ادامه دار خواهد بود و با ثبت واحد‌های دیگر نیز تولید از دریا افزایش خواهد یافت. وی درخصوص تاثیر حادثه آرامکو دربازار نفت گفت: این حادثه آثار کوتاه مدتی در بازار نفت خواهد داشت و این اثر برای همه خواهد بود. وزیر نفت با اشاره به تولید نفت ۴۰ در آمریکا ادامه داد: شاید یکی از دلایل تحریم نفتی ایران، بدست آوردن بازار درست (مناسب) برای نفت ۴۰ آمریکا است. زنگنه با اشاره به نگرانی‌ها موجود برای امنیت عرضه نفت در بازار افزود: این موضوع نگرانی ما نیز بود، ما معتقد هستیم برای تامین امنیت تولید کننده ومصرف کننده نباید از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، زیرا این کالا مورد نیاز همه جوامع بشری است و باید اجازه داد جریان آزاد آن در بازار انجام شود.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور ضمن اشاره به آخرین آمار وسایل نقلیه فرسوده در کشور گفت: حدود ۷ درصد از خودروهای کل کشور و ۶۱ درصد از اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند. به گزارش ایسنا، صدرالله بمانا در جلسه امروز کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهرها با اشاره به اینکه هفت درصد از کل خودروهای کشور فرسوده هستند، اظهار کرد: همچنین ۲۴ درصد از حمل و نقل باری و ۴ درصد از حمل و نقل مسافری کشور فرسوده شده‌اند. به گفته بمانا همچنین حدود ۴۰ درصد کامیون‌ها و اتوبوس‌های برون شهری و ۶۱ درصد اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند. وی افزود: یکی از سیاست‌های اصلی سازمان راهداری واردات کامیون‌های زیر ۳ سال است که تفاوت قیمت آن‌ها با کامیون‌های نو بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است. مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور تصریح کرد: اجرای طرح نوسازی می‌تواند سبب کاهش انتشار ۱۳۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای شود.
فارسفارس4 ساعت قبل
در زیر متن این یادداشت و تحلیل را می‌خوانید: لایحه تجارت برای نخستین بار در سال ۱۳۸۴ تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. این لایحه نیز مانند رویکرد اتخاذ شده توسط مجلس شورای اسلامی، اصلاح کلی قانون تجارت را مدنظر قرار داده بود. شورای نگهبان به قید «ضرورت» ایراد گرفت و مصوبه مجلس را خلاف اصل ۸۵ تشخیص و آن را به مجلس شورای اسلامی بازگرداند. در مورد لایحه تقدیمی دولت و به تبع آن متن مصوب مجلس، از همان ابتدا چند سوال اساسی مطرح بود. کتاب اول از لایحه تجارت با عنوان «قراردادهای تجاری» چند روز پیش از صحن مجلس شورای اسلامی به پایان رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1