مراقب سردرد‌های عروقی در فصل گرما باشید / علل بروز سردرد‌های تابستانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
مراقب سردرد‌های عروقی در فصل گرما باشید / علل بروز سردرد‌های تابستانی

مراقب سردرد‌های عروقی در فصل گرما باشید / علل بروز سردرد‌های تابستانی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: سردرد در تابستان عللی گوناگون دارد که با رعایت نکاتی می‌توان احتمال ابتلا به آن را کاهش داد.

احسان شریفی‌پور متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت‌وگو با خبرنگار، درباره اظهار کرد: سردرد‌ها به ۲ نوع اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند که سردرد‌های اولیه خوش‌خیم بوده و به راحتی درمان می‌شوند و سردرد‌های ثانویه نشان دهنده اختلال یا بیماری در بدن هستند و باید جدی گرفته شوند.

مهم‌ترین علائم خطر سردرد‌ها که باید به آنها توجه کنیم

او بیان کرد: سن بالای ۵۰ سال، سردرد‌های شدید با الگو‌های جدید، سردرد‌های مسافرتی و ناشی از ضربه به سر، سردرد‌های همراه با تب، لرز و علائم سیستمیک یا اختلالات نورولوژیک مانند افت هوشیاری یا ضعف بدن، سردرد‌های در انتهای دوران بارداری یا اوایل دوران شیردهی و آنهایی‌که نشان دهنده افزایش فشار داخل مغز باشند، از مهم‌ترین علائم خطر سردردها هستند.

سردردهایی که ناشی از افزایش فشار داخل مغز هستند با وارد آمدن فشار به بدن مانند سرفه کردن بیشتر می‌شوند که از جمله این سردردها می‌توان به سردردهای صبحگاهی اشاره کرد که فرد به علت این عارضه از خواب بیدار می‌شود.

شریفی‌پور افزود: سردرد‌های اولیه می‌توانند به شکل سردرد‌های میگرنی، تنشی و خوشه‌ای بروز پیدا کنند، از انواع سردرد‌هایی که در تابستان بیشتر شایع هستند، می‌توان به سردرد‌های عروقی خطرناک اشاره کرد، این نوع سردرد‌ها اغلب بر اثر کم‌آبی (دهیدراسیون) بدن ایجاد می‌شوند البته افرادی که زمینه ایجاد لخته در رگ‌هایشان را داشته، آمپول‌های ضدبارداری تزریق یا دارو‌های ضدبارداری مصرف کرده باشند، بیشتر مستعد سردرد‌های عروقی از نوع ترومبوز ورید‌های مغزی هستند که مبتلایان به این نوع سردرد باید در اولین فرصت به بیمارستان مراجعه و دارو‌های ضدانعقاد را زیر نظر پزشک مصرف کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم تأکید کرد: از انواع دیگر سردرد‌های تابستانی می‌توان به سردرد‌های مسافرتی اشاره کرد، افرادی که به میگرن ساکت یا خاموش مبتلا هستند در مسافرت به علت اینکه بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند یا اینکه به کم‌خوابی دچار می‌شوند، سردرد‌های مسافرتی در آنها بروز پیدا می‌کند، برای پیشگیری از این نوع سردرد‌ها افراد باید تا حد امکان شب‌ها رانندگی نکنند، مایعات به اندازه کافی بنوشند و هنگامی که در معرض نور خورشید هستند، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنند.

او تصریح کرد: سردرد‌های ناشی از عفونت‌های محل مسافرت (بیماری‌های بومی یا اندمیک) دسته‌ای دیگر از سردرد‌ها هستند که در تابستان بیشتر اتفاق می‌افتند، افراد هنگام مسافرت وقتی به محلی می‌روند که عفونت ویروسی یا باکتریایی در آنجا شایع است یا در محیطی کثیف اقامت می‌کنند، در معرض ابتلا به سردرد قرار می‌گیرند.

مراقب سردرد‌های عروقی در فصل گرما باشید / علل بروز سردرد‌های تابستانی - 9

شریفی‌پور گفت: در تابستان سردرد‌های میگرنی به علت نور شدید خورشید اغلب تشدید می‌شود، برای جلوگیری از بروز این نوع سردرد‌ها افراد باید هنگام اوج تابش نور خورشید در معرض آفتاب قرار نگیرند و هنگامی که در فضای باز هستند از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنند.

او یادآوری کرد: افرادی که در تابستان به سردرد دچار می‌شوند، باید نخست به میزان کافی مایعات بنوشند و استراحت کنند سپس در صورتی که سردردشان رفع نشد، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند، سردرد‌هایی که بیش از ۱۲ ساعت از شروع آن گذشته و قطع نشده باشد هم باید جدی گرفته شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زیستن در گودال‌ ارباب‌ها؛ یک زندگی عجیب در حاشیه تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
اینجا عفونت ادراری گرفته‌اند، حمام ندارند و دستشویی‌های مشترک آنها رامبتلا به بیماری‌های عفونی زنان کرده و آب خوردنشان را باتانکر می‌آورند. کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران - زینب کریمی، حسن ظهوری؛ محمودآباد روستایی آباد است اما مشکلات حاشیه‌اش آن رابدنام کرده است. مهاجران فصلی به دلیل بیکاری به اینجا می‌آیند و دربدترین شرایط زندگی می‌کنند. ازهیچ نهاد و سازمانی هم خدمات نمی‌گیرند. آنان از سر فقر زندگی در این شرایط سخت راپذیرفتند و کسی هم نیست که به دادشان برسد.

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
"من برای یک روضه اگر هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام. خیلی ماشین‌ها را دوست داشتند سوار شوند، ولی سوار نمی‌شوند. در عین حال که حلال‌ترین پول را این پول می‌دانم. روضه‌خوان برای حضرت روضه خواند و حضرت به او صله داد. صله خوب است؛ حلال‌ترین پول است منتهی من دنبال آن صله قیامتی هستم.

تسهیل بازگشت زائران اربعین با سامانه تردد

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
مدیر پشتیبانی موکب اینترنتی انصار اربعین در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: همه زائران اربعین حسینی برای بازگشت به شهر‌های خود باید با ثبت نام در سامانه اینترنتی «ای تردد» و تعیین اتوبوس برگشت، زمان خود را مدیریت کنند. محمدجواد فائض پوروی با بیان اینکه این سامانه با همکاری سازمان حج و زیارت و مشارکت همه دستگاه‌ها از جمله سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و وزارت راه و شهرسازی برای هماهنگی زمان بازگشت طراحی شده است، گفت: زائران حسینی از هم اکنون می‌توانند در سامانه www. etaradod. ir نام نویسی کنند و بعد از حضور در کربلای معلی و نجف اشرف از طریق مانیتور‌های نصب شده در موکب‌های مختلف، زمان بازگشت خود را انتخاب و در قالب کاروان، اتوبوس برگشت به شهر‌های خود را انتخاب کنند. وی افزود: هم اکنون بیش از ۱۲ هزار اتوبوس برای انتقال زائران حسینی به شهر‌های خود در این سامانه پیش بینی شده است و بعد از نام نویسی زائران و تعیین شهر‌های برگشت، اطلاعات زائران توسط گروه‌های کارشناس موکب انصار اربعین در اختیار سرپرست کاروان قرار می‌گیرد و زمان بازگشت از همه مرز‌های غربی به داخل نیز اطلاع رسانی می‌شود تا از ازدحام زائران و شلوغی مرز‌های ورودی کشور در زمان بازگشت پرهیز شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی از آغاز بارش‌ها در کشور از آبان ماه خبر داد و گفت: بارش‌ها در سال جاری به نسبت سال گذشته کاهش می‌یابد. احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت جوی کشور طی هفته‌های آینده گفت: تا هفته آینده بارشی در مناطق مرکزی، غربی، شمال شرق کشور رخ نمی‌دهد. وی با بیان اینکه آبان ماه، ماه پربارشی برای کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: دامنه‌های جنوبی البرز و مناطق مرکزی در آبان بارش‌های باران را تجربه خواهند کرد. وظیفه با تاکید بر اینکه بیشتر از سال گذشته بارش باران در کشور نخواهیم نداشت، گفت: بارش باران در سال گذشته بیش از حد نرمال بود و اکنون مدل اقلیمی این موضوع را نشان نمی‌دهد. مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی با بیان اینکه طی دو هفته آینده اولین سیستم پاییزی را در شمال غرب کشور خواهیم داشت، گفت: در تهران و نیمه مرکزی، غربی و شمال شرق کشور بارش باران در دو هفته آینده پیش بینی نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر