بازنشستگان از سرایداری تا دستفروشی/ چالش‌های بازنشستگی پایان ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

بازنشستگان از سرایداری تا دستفروشی/ چالش‌های بازنشستگی پایان ندارد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نایب رییس کانون بازنشستگان تهران با ابراز تاسف از وضعیت نامناسب اقتصادی مستمری‌بگیران گفت: شرایط اقتصادی به اندازه‌ای نامناسب است که مردم با مشکلات بسیاری رو به رو هستند و در این بین بازنشستگان که مستمری ناچیزی دریافت می‌کنند، برای تامین نیازهای خانواده خود ناچار هستند به مشاغلی همچون دستفروشی و آبدارچی روی بیاورند و بدتر اینکه برخی از این افراد دست نیاز به سوی مردم دراز می‌کنند.

بازنشستگان از سرایداری تا دستفروشی/ چالش‌های بازنشستگی پایان ندارد - 1

مهدی مجیدی با ابراز تاسف از اینکه وضعیت اقتصادی به اندازه‌ای نامناسب است که در معیشت اقشار آسیب‌پذیر به ویژه بازنشستگان که تنها محل درآمدشان مستمری ماهیانه است تاثیرات منفی می‌گذارد به خبرنگار ایلنا گفت: مسوولان باید بپذیرند که بازنشستگان در شرایط بدی به سر می‌برند.

وی به نقش سازمان تامین اجتماعی در رفع مشکلات بازنشستگان اشاره کرد و گفت: هرقدر وضعیت اقتصادی مناسب‌تر باشد و اشتغالزایی بیشتر شود، در نتیجه میزان پرداخت حق بیمه بالا خواهد رفت که بر درآمد تامین اجتماعی تاثیرگذار خواهد بود و این روند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تامین اجتماعی و زندگی کارگران و بازنشستگان اثر می‌گذارد.

نایب رییس کانون بازنشستگان تهران با تاکید بر اینکه ثبات اقتصادی بسیار اهمیت دارد، گفت: اگر ثبات اقتصادی باشد، بازنشستگان و حقوق‌بگیران همه روزه شاهد تغییر قیمت‌ها که معیشت‌شان را با خطر رو به رو می‌کند، نخواهد شد. درواقع بازنشستگان درآمد دیگری ندارند که با استفاده از آن، توان تحمل تغییرات گسترده قیمت‌ها را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه زندگی بازنشستگان با دیگر آحاد جامعه متفاوت است، گفت: بازنشستگان از نظر سنی در شرایط ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند و بیشتر از قشر جوان باید تحت درمان و مراقبت‌های درمانی قرار بگیرند بنابراین وقتی یک بازنشسته نتواند هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش را تامین کند، دچار افسردگی می‌شود و همین فشار روانی بر جسم آنها نیز اثرات منفی خواهد گذاشت. در نتیجه هزینه‌های درمانی بازنشستگان نیز افزایش خواهد یافت.

مجیدی گفت: مسوولان کاری کنند که ثبات اقتصادی در جامعه حکمفرما شود تا بازنشستگان و اقشار حقوق‌بگیر بیش از این درگیر مشکلات معیشتی نباشند.

وی با اعلام اینکه خانواده‌های بازنشستگان و مستمری‌بگیران تابعی از فرد بازنشسته هستند، گفت: چشم امید اعضای یک خانواده به پدر است و خانواده ارتباط زنجیره‌ای با جامعه دارد بنابراین اگر مشکلات معیشتی بازنشستگان حل نشود، امنیت جامعه به خطر می‌افتد و در صورت تامین معیشت مناسب خانواده، امنیت جامعه تضمین خواهد شد.

نایب رییس کانون بازنشستگان تهران از نحوه تعیین حقوق و دستمزد انتقاد کرد و گفت: متاسفانه امروزه در تعیین حقوق و مزایا بر حداقل متمرکز شده‌ایم و تاکید شورای عالی کار و سایر مراجع قانونی، بر حداقل‌هاست. در بحث حقوق بازنشستگان نیز ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی متاثر از ماده ۴۱ قانون کار است که این ماده قانونی نیز بر اساس حداقل‌ها بحث می‌کند، درحالیکه باید بر واقعیت‌های جامعه چشم باز کنیم و سبد خانوار را ملاک تعیین دستمزد و حقوق قرار دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مسوولان باید بدانند که حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی پاسخگوی نیازهای ۱۰ روزه یک خانواده ۴ نفره هم نیست، گفت: حقوق به اندازه‌ای ناچیز است که هزینه درمان، آموزش و تفریحات سالم از زندگی افراد حذف شده و تنها به معیشت می‌پردازند بنابراین یک بازنشسته مجبور می‌شود برای تامین نیازهای حداقلی مانند اجاره خانه و خوراک، به شغل دوم روی بیاورد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مجیدی با اشاره به اینکه بازنشستگان به دلیل ناتوانی در انجام کارهای دشوار، به مشاغل حداقلی رو می‌آورند، گفت: بازنشستگان به مشاغلی مانند نگهبانی و سرایداری در مجتمع‌ها روی آورده‌اند. یا خیلی از کارگاه‌های زیرزمینی که از چشم بازرسان ادارات کار و تامین اجتماعی دور مانده‌اند، بازنشستگان را به کار می‌گیرند و از شرایط نامناسب زندگی بازنشستگان سوءاستفاده می‌کنند. کارفرمایان این کارگاه‌ها می‌دانند که حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی پاسخگوی نیاز بازنشستگان نیست و توان انجام کار دیگری را هم ندارند، بنابراین با حقوق‌های پایین بازنشستگان را به کار می‌گیرند.

وی با ابراز تاسف از اینکه بازنشستگان را به عنوان سرایدار، آبدارچی در شرکت‌ها یا بنگاههای معاملات املاک یا پادویی مغازه و مشاغلی از این دست جذب می‌کنند، گفت: اگر بازنشستگان نتوانند این قبیل مشاغل را پیدا کنند یا شرایط مورد تایید را نداشته باشند، مجبور به دستفروشی می‌شوند که البته دستفروشی هم چالش‌های خاص خودش را دارد.

نایب رییس کانون بازنشستگان تهران افزود: ماموران سد معبر که مسوول نظم و انظباط معابر هستند، گاه با دستفروشان برخوردهایی می‌کنند که در مورد بازنشستگان غیرقابل تحمل است و موجب می‌شود شخصیت بازنشستگان زیر سوال برود.

وی در خصوص آن دسته از بازنشستگانی که نتوانسته‌اند حتی دستفروشی کنند، گفت: دیده شده در برخی موارد که بازنشستگان توان انجام کار نداشته یا نتوانسته‌اند کاری پیدا کنند و شرمنده اعضای خانواده خودشان هستند، ناچار به درخواست از مردم رو می‌آورند که نه تنها برای خودشان بلکه برای خانواده و جامعه آنها موجب سرافکندگی است.

مجیدی با تاکید بر اینکه این وضعیت زندگی به هیچ وجه در شان یک بازنشسته نیست، گفت: اگر مسوولان تدبیری بیاندیشند تا یک بازنشسته بتواند کالاهای اساسی زندگی‌اش را تامین کند، هرگز به چنین مشکلاتی گرفتار نمی‌شود.

وی افزود: اگر مسوولان گوشت، سیب زمینی، پیاز، برنج، میوه‌ و دیگر کالاهای اساسی و نانی که قیمت‌های شناور دارند را به نوعی با قیمت مناسب در بازار عرضه کنند، بازنشسته مجبور نخواهد شد در سنین پایانی عمر بار دیگر خود را به آب و آتش بزند.

نایب رییس کانون بازنشستگان تهران با تاکید بر اینکه برای نهادهای دولتی هم مناسب نیست که یک کارگر بازنشسته دست نیاز به سمت مردم دراز کند، از مسوولان خواست در این زمینه فکری اساسی کنند. وی افزود: مسوولان باید سبد کالای حداقلی را برای یک خانواده چهار نفره تعریف کنند و آن را در قالب یارانه نقدی یا غیرنقدی و حتی ارزاق عمومی در قالب بن کالا به بازنشستگان بدهند تا شرایط معیشت نامناسب آنان را جبران کنند و نگذارند کار به جایی برسد که بازنشسته برای تامین معیشت خانواده‌اش ناچار تن به هر کاری بدهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رهبر معظم انقلاب: نمی‌گویم باب گفت‌وگو و مراوده را ببندید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.

روایت شاهدان از برق گرفتگی کودک ۸ ساله در ورزشگاه آزادی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.

نظرها

اخبار بیشتر