معاون وزیر کار: تا ۱۰ سال آینده بسیاری از مشاغلی که امروز داریم را نخواهیم داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

معاون وزیر کار: تا ۱۰ سال آینده بسیاری از مشاغلی که امروز داریم را نخواهیم داشت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصاد نیوز: معاون وزیر کار گفت: به سمتی پیش می رویم که در آینده نزدیک مثلا تا ۱۰ سال آینده بسیاری از مشاغلی که امروز داریم را نخواهیم داشت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ حاتم شاکرمی معاون وزیرکار درباره اقدامات دولت برای کاهش حوادث ناشی از کار گفت: در سنوات گذشته اشتباهاتی در مشاوره‌های ایمنی کار دیده شده است. در همین راستا اقداماتی را در دستور کار داریم، به خاطر حذف رانت مشاوره‌های ایمنی یک اقدامات جدی انجام داده‌ایم، مثلا یک نفر با یک تخصص ۷ نوع مشاوره ایمنی گرفته است. یعنی فردی با تحصیلات شیمی و بهداشت کار، برای آسانسور و دیگ بخار مجوز فعالیت گرفته است.

وی با بیان اینکه فردی با یک تخصص برای ۷مورد مجوز بگیرد و صلاحیت مجوز کار صادر کند، خلاف قانون است اظهار داشت: یعنی یک نفر یک مخزن تحت فشار را از نظر فنی بررسی کند و استاندارد بودنش را تأیید کند، بدون اینکه بداند سفت بندی که روی مخزن فشار است، تخصص فنی دارد یا خیر.

معاون وزیرکار افزود: اقدامی هم برای مشاوره فنی برای بازرسان کار انجام شده بود، تضاد منافع را از بین بردیم. چرا که این امکان وجود ندارد، بازرس کار ما هم ناظر باشد و نظارت کند و هم مشاوره بدهد. این موضوع را اصلاح می‌کنیم و تا زمانی که بازرسان کار در کار بازرسی شاغل هستند، اجازه مشاور ایمنی کار در واحدهای تولیدی و خدماتی را ندارند و حذف خواهیم کرد. این اقدام در راستای شفاف سازی و مقابله با امور رانتی است.

نهایی شدن راه اندازی سامانه جامع روابط کار

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹میلیون کارگر بیمه شده داریم، از نهایی شدن مراحل پایانی راه اندازی سامانه جامع روابط کار در کل کشور خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم که ارائه خدمات به صورت غیر حضوری و به صورت الکترونیک انجام شود، جامعه کارگری و کارفرمایی کل کشور برای یک بار باید به پیشخوان دولت مراجعه کنند و احراز هویت شوند. این موضوع مستلزم تحقق دولت الکترونیک در حوزه کارگری و کارفرمایی است. اگر یک بار مراجعه کنند و کد خود را دریافت کنند دیگر نیازی نیست برای هر کاری به صورت حضوری در دادگاه مراجعه کنند. برای ارائه دادخواست با همین کد می‌توانند اقدام کنند.

معاون وزیرکاربا اشاره به راه اندازی سامانه جامع روابط کار در تهران و اردبیل گفت: این سامانه ۳۲زیر مجموعه دارد، اما اکنون با ۳تا۴زیرمجموعه آغاز به کار کرده است. یکی از مشکلات این است که باید زیرساخت‌ها و تجهیزات فراهم شود. ۶۰۰کامپیوتری که در اختیار استان تهران است باید به روز شود. بعضی از این سیستم‌ها بسیار قدیمی هستند. از سوی دیگر امنیت اطلاعات مردم هم باید حفظ شده است، به همین خاطر اجازه ندادیم سرور‌های این سامانه خارج از وزارت کار نصب شود، سرورها را در خود وزارتخانه نصب کردیم. اما نکته مهم این است که هم جامعه کارگری و هم جامعه کارفرمایی حتما باید یکبار به پیشخواند دولت مراجعه کنند و احراز هویت شوند. با استقرار این سامانه بحث قرارداد سفید کاهش زیادی می‌یابد. یکی از زیرسامانه‌ها «ثبت قراردادها» است. سرورهای این سامانه ثبت شده است و اکنون به مرحله اجرا رسیده است.

شاکرمی با اشاره به اینکه در بحث قرارداد موقت و امنیت شغلی دوکار را در دستور کار داریم، گفت: با توجه به دغدغه جامعه کارگری در حوزه انعقاد قراردادهای موقت با نیروی کار، راه اندازی این سامانه باعث نظارت و پایش قراردادهای کار دائم و موقت و در نهایت سیاست گذاری برای افزایش امنیت شغلی کارگران خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی ادامه داد: در سا ل۷۲ یک بخشنامه‌ای صادر شده است که در آن بخشنامه قرار داد‌های موقت به رسمیت شناخته شده است. آنچه که تا کنون باید انجام می‌گرفته است و انجام نشده است، تعیین سقف قرارداد در مشاغل غیرمستمر است. در مشاغل مستمرقانون اعلام کرده است اگر در قرارداد سقف زمانی قید نشود، قرار داد دائم می‌شود. مخالف آن هم این است که قرار داد موقت هم می‌تواند باشد، این موضوع برای کارهایی با ماهیت مستمر است. می‌تواند هم قرار داد دائم باشد و هم قرار داد موقت باشد. آیین نامه قراردادهای مشاغل غیر مستمربه دولت ارجاع شده است و در کمیته تخصصی کمیسیون اجتماعی دولت هم تا کنون سه نشست با حضور مسئولان حوزه روابط کار در دولت، نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار شده است و مورد بررسی قرار گرفته است. امیدواریم به زودی درکمیسیون تخصصی کارش تمام شود و به کمیسیون اصلی دولت بیاید. اگر این کار انجام شود، سقف زمانی پیش بینی شده در کارهای غیر مستمر به مدت سه سال تعیین خواهد شد. یعنی به مدت سه سال کارفرما می‌تواند با کارگر قرار داد ببندد. اگر بیش از سه سال به طول انجامید، تا پایان کار نیاز به تمدید قرارداد ندارد.

شاکرمی با بیان اینکه یکی از مطالبات جامعه کارگری تبصره ۱ماده ۷قانون کار است گفت: قراردادهای موقت اجتناب ناپذیر هستند، درکل دنیا وجود دارد. نمی‌توان قرارداد موقت را حذف کرد. امروز به سمتی می‌رویم که ماهیت کار متفاوت است، کارهای پاره وقت و کارهای بدون حضور فیزیکی و دور کاری جای خودش را باز می‌کند. بسیاری از کارها، امروز در حال انجام است. به سمتی پیش می‌رویم که در آینده نزدیک بسیاری از مشاغل در حال از دست رفتن است. بسیاری از مشاغلی که در حال حاضر وجود دارد، احتمالا تا ۱۰سال آینده وجود نداشته باشند. نوع تولید و فرآیند تولید هم تغییر می‌کند. با توجه به تولید و فرآیند تولید، آینده کار تغییر می‌کند و بسیاری از مشاغل به سمت قراردادی بودن تغییر می‌کند. در حال حاضر بسیاری از مشاغل با یک نرم افزار انجام میشود. بسیاری از مشاغل به این سمت می‌روند. اما اینکه نظارت داشته باشیم و هر گونه قرار داد حداقل‌های پیش بینی شده در قانون پیش بینی شود، در آیین نامه لحاظ شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز در کشور بیش از ۴۵۰ هزار بازرسی در پایگاه‌ها انجام می‌شود بیان کرد: در آسیا در طول یکسال از هر ۱۰۰هزار کارگر، ۱۲٫۹ درصد دچار حادثه می‌شود. در اروپا این میزان حدود ۳٫۵درصد است. در ایران حدود ۵٫۵ درصد است.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات حوادث کار به دلیل فعالیت موسسات غیر متخصص است گفت: شورای شهر و شهرداری باید توجه داشته باشند که ساخت و سازها از سوی مراجع متخصص و صاحب صلاحیت اقدام شود. این روزها مشاهده می‌کنیم که تعداد زیادی از شرکت‌ها بدون اینکه تخصصی داشته باشند، اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند. شهرداری و شورای شهر تهران باید یک تصمیم جدی برای جلوگیری از حوادث داشته باشند.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موسوی: نمی‌توان روی دیدارهای تبلیغاتی حساب کرد

مهرمهر1 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی گمانه زنی‌ها درباره دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا در نیویورک گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و این دیدار انجام نخواهد شد.

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

گسترش حملات پهپادی یمن به عربستان

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد ما بسیار صریح و روشن به تمامی کشور‌های متجاوز می‌گوییم که خون یمنی‌ها بی بها نیست. این حملات ادامه خواهد داشت و گسترش خواهد یافت و تاسیسات مهم‌تر و حساس‌تر رژیم سعودی را هدف قرار خواهد داد. البخیتی گفت پیام نخست این حملات از آن سعودی است و در وهله دوم، پیام این حملات برای امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی باید به طور کامل از خاک یمن خارج شده و به دخالت‌های خود در این کشور پایان دهد. وی افزود هم اکنون معادله قدرت به هم خورده است و ما توانسته‌ایم توازن وحشت ایجاد کرده و عمق خاک سعودی را هدف قرار دهیم.

فیلم/ بیانات منتشر نشده رهبری در پی حذف نام شهدا از معابر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر