شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی می‌گوید فلسفه وجود دائمی این شورای برای فعالیت مؤثر در بزنگاه‌هاست. در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم در صحنه، کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود. بستر ساز حضور مردم و دعوت کننده‌شان در این مراسم، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود. تاریخ انتشار: 08:31 - 30 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۹۱۴۶

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ ٤٠ سال پیش تحولی شگرف و به فرموده رهبر کبیر انقلاب، معجزه‌ای الهی در ایران رخ داد که همه جهانیان را به حیرت واداشت چرا که هیچ کس وقوع انقلاب اسلامی ایران را در آن برهه زمانی و با آن شکل و ماهیت، پیش بینی نمی‌کرد.

درخصوص ابعاد مختلف انقلاب اسلامی، تاکنون بحث‌های زیادی شده است اما عظمت و ویژگی خاص این انقلاب، به جایگاه مردم و نقش آفرینی‌شان برمی گردد. چراکه ملتی با دست خالی و به تبعیت از رهبر خویش به عمر طولانی رژیم ستمشاهی خاتمه دادند و پادشاهی را که قدرت‌های بزرگ جهانی از آن حمایت می‌کردند از اریکه قدرت به زیر کشیدند.

نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی و استمرار پشتیبانی آن‌ها در طول این ٤٠ سال بر هیچ ملت و حکومتی پوشیده نیست. امام راحل از همان ابتدا به نقش و جایگاه مردم اهمیت می‌دادند و شاهدآن و تکرار ۱۲۱۲ باره کلمه مردم در بیانات ایشان است.

جانشین خلف ایشان، رهبر معظم انقلاب نیز توجه خاصی به مردم دارند و بار‌ها در سخنرانی‌های خود به مسئولان درباره تکریم، رضایت و حق نظارت مردم سفارش کرده‌اند. رهبر معظم انقلاب در مراسم بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) فرمودند؛ انقلاب [اسلامی] با کودتا به وجود نیامد، با حرکت نظامی به وجود نیامد؛ مثل بعضی از انقلاب‌ها که یک عده افسر نظامی رفتند یک حکومتی را برداشتند، حکومت دیگری به جایش گذاشتند؛ نه، این انقلاب به‌وسیله‌ی مردم به وجود آمد؛ با عزم مردم، با نیروی انقلاب مردم، با ایمان مردم به وجود آمد؛ با همین نیرو از خود دفاع کرد، با همین نیرو هم باقی ماند و ریشه دواند. این مردم بودند که نترسیدند؛ این مردم ایران عزیز بودند که ایستادگی کردند.

امام راحل برای حفظ همراهی مردم بانظام اسلامی برآمده از انقلاب، دستور به تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را دادند که این نهاد انقلابی در ١٢مرداد ماه ١٣٥٩شکل گرفت و تاکنون به ماموریت خود در برگزاری مراسم و مناسبت‌های انقلابی در کشور می‌پردازد.

برای درک بهتر مسئولیت‌ها و اقدامات این نهاد انقلابی و دستورکار‌های جدیدی که شورای هماهنگی انقلاب برای در صحنه نگه داشتن مردم و گرامیداشت مناسبت‌های انقلابی برعهده دارد، خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان را با نصرت‌الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به گفت‌وگوی مشروح به قرار زیر نشسته است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است - 7

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، موفقیتی صددرصدی داشته است

میزان: اجازه بفرمایید مطلع بحث را با این سوال آغاز کنم، حدود ۳۹ سال از تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی می‌گذرد، این شورا بنابر ضروریات و اهدافی در آن زمان شکل گرفته است و به کار خود ادامه می‌دهد، آیا شورا در طول این سال‌ها توانسته به آن اهدافی که بخاطر آن تشکیل شده است، برسد؟

لطفی: همانطور که اشاره کردید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ۱۲ مرداد سال ۱۳۵۹ کار خود را آغاز کرده است و هم‌اکنون سی و نهمین سالگرد تاسیس خود را پشت سر می‌گذارد. شورا بر اساس یک نیاز واقعی نظام و انقلاب شکل گرفت. برای پاسخ مطلوب به این سوال، بهتر است به پایه‌های شکل‌گیری انقلاب توجه کنیم؛ یکی از مهمترین ویژگی‌های انقلاب اسلامی، مردمی بودن آن است چرا که مردم از آغاز نهضت و در جریان مبارزه با رژیم طاغوت و در همه نقاط حساس در صحنه حضور داشته‌اند. از این منظر باید تدبیر می‌شد تا پشتیبانی مردمی در ادامه کار، همراه انقلاب باقی بماند. البته دینی بودن و استکبار ستیزی هم از دیگر اضلاع انقلاب اسلامی بوده است. خب این تجلی مردمی بودن و ماندن انقلاب اسلامی باید یک جایی خود را نشان دهد لذا تدبیر شد شورایی تاسیس و در مناسبت‌های مختلف انقلابی، برای هماهنگی و انسجام بخشی به مردم پیشقدم شود. اساس کار، مدیریت و بستر سازی جهت تجلی و نمایش پشتوانه مردمی انقلاب و نظام دینی برآمده از انقلاب اسلامی بود. با اراده الهی و حضور مردم در صحنه، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، موفقیتی صددرصدی در اجرای ماموریت‌های خود داشته است. مهمترین مولفه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، تبلیغ است. آنهم با ریشه قرآنی تا با انتقال پیام، ذهن‌ها را به سمت یک هدف والا نزدیک کنیم؛ تفاهم بین دست اندرکاران و مردم از وظایف این شوراست تا با شناخت و آگاهی بیشتر، در مراسمات مختلف انقلابی حضور یابند.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش موذن انقلاب را دارد

میزان: به جنس و نوع فعالیت‌های شورا اشاره کردید، فعالیت‌های شورا تنها به بزرگداشت مناسبت‌های تقویمی انقلاب منحصرمی‌شود؟

لطفی: خیر؛ ممکن است با توجه به فراخور زمانی و حوادثی که پیش می‌آید فعالیت‌ها و برگزاری مراسم جدید را هم در دستور کار قرار دهیم. شورا در قالب مراسم و رخداد‌هایی که در تقویم انقلاب ثبت شده‌اند هرساله مراسماتی را اجرا می‌کند و باید هم تکرار شود که بجا و منطقی هم هست. به طور مثال، راهپیمایی ۲۲ بهمن جهت اعلام تجدید دوباره بیعت مردم با امام (ره)، اسلام و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. در روز قدس مردم با حضورشان از مظلوم دفاع و از غاصبان صهیونیستی اعلام انزجار می‌کنند. البته موارد و مناسبت‌های غیرمترقبه‌ای هم در طول این سال‌ها بوده که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی توانسته در این قله‌های فراموش نشدنی، به زیبایی رسالت خود را بجا بیاورد. زمانی که شورا تاسیس شد کسی فکر نمی‌کرد غائله و جریاناتی علیه انقلاب اسلامی به راه بیفتد، چنانچه غائله ۱۸ تیر ۱۳۸۷ چندین روز در تهران باعث ساختار شکنی و ضربه‌های فراوان به اموال عمومی شد که با یک فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، این روند تبدیل به لحظه شناسی شد. ۱۰ سال بعد از این حادثه، فتنه پیچیده و استکباری سال ۸۸ رخ داد، نااهلان داخلی و طاغوت اعظم یا همان آمریکا با هدف براندازی نظام توطئه‌های خود را آغاز کردند که آن فتنه عظیم، در ۹ دی ماه درهم پیچید. مردم فهیم و زمان شناس ایران با قبول بی‌طرفی و کارکرد غیر جناحی شورا، به صحنه آمدند و کار را تمام کردند. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش موذن انقلاب را دارد. ضمن اینکه در حوزۀ مناسبت‌های مذهبی هم بر حسب ضرورت نقش آفرین بوده است. مانند تعیین تاریخ اول ذی القعده به عنوان روز ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و نهایتا پس از اقدام و پیگیری چندین ساله برای تثبیت این مناسبت با نامگذاری دهۀ کرامت، به لحاظ فاصله زمانی ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و حضرت امام رضا علیه السلام که امروز به جشن ملی تبدیل شده است؛ از جمله اقدامات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است - 14

در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم در صحنه، کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود

میزان: البته با توجه به توضیحات‌تان درباره فعالیت‌های شورا در برهه‌های زمانی خاص، آیا نیاز به حضور دائمی شورا وجود دارد یا می‌توان برای هر مناسبتی آن را تشکیل داد؟

لطفی: بله، حضور شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در قالب یک نهاد انقلابی همچنان لازم و ضروری است چنانچه ارتش را سال‌ها تجهیز و پشتیبانی کرده و مانور‌هایی برگزار می‌کنند بدون اینکه جنگی در کار باشد. از سال ۶۸ تاکنون جنگی در کار نبوده، ولی براساس یک نیاز واقعی سال به سال، توانمندی نظا‌می‌مان را ارتقا دا‌ه‌ایم. فلسفه وجود دائمی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، برای فعالیت موثر در بزنگاه‌هاست. در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم در صحنه، کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود. بستر ساز حضور مردم و دعوت کننده‌شان در این مراسم، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود. باز در دی ماه ۹۶ اغتشاشاتی صورت گرفت؛ خب چه باید می‌شد؟ تجربه نشان داده بود که خود مردم با پیوندی ناگسستنی از امام (ره) و انقلاب و شهدا باید به صحنه بیایند. این یک تدبیر بود که مردم خودشان برای جمع کردن طومار توطئه و دشمنی‌ها به صحنه بیایند. تشخیص داده بودیم تنها راه پایان دادن به این وضع، حضور مردم در صحنه است. وقتی مشاهده کردیم دشمنان به دنبال موج سواری از برخی انتقادات مردم هستند کار را از ۱۳ دی ماه آغاز کردیم و تا ۱۸ دی ماه با پیش بینی دیداری که مقام معظم رهبری می‌خواستند در ۱۹ دی با مردم شریف قم داشته باشند، ادامه دادیم، در این دیدار دیدیم که رهبر انقلاب چندین بار از حضور مردم در صحنه تجلیل و تکریم فرمودند. پس یکبار دیگر شورای هماهنگی کارایی خود را نشان داد.

تعداد کارمندان شورای هماهنگی تبلیغات در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند

میزان: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در همه استان‌ها دفتر نمایندگی دارد؟

لطفی: در ۳۱ استان دفتر داریم و تعداد نیرو‌های مان نیز به ۳۰۰ نفر نمی‌رسد. کم هزینه‌ترین نهاد با بالاترین کارایی در نظام هستیم.

با عملکردی غیرجناحی به تکلیف مان عمل می‌کنیم

میزان: غیر از دلایلی که ذکر کردید، حضور دائمی و ثابت دفاترتان در استان‌ها نیز علت خاصی دارد؟

لطفی: بله، ممکن است گفته شود فلان اداره کل در استان‌ها و شهرستان‌ها می‌تواند اقدامات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را انجام دهد، اما این طور نیست. مدیران کل دستگاه‌های مختلف در استان‌ها تنها با موافقت و همراهی با استانداری می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند. در شهرستان‌ها نیز همین ارتباط با فرماندار باید برقرار شود. وقتی احساس کردم که استاندار یا فرماندار باید با من موافق باشد که من منصوب بشوم و بمانم، خب اگر ضرورتی مانند حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ به وجود بیاید، می‌توانم در برابر استاندار بایستم و خواسته خود را عملی کنم؟ ادارات کل، نهاد‌ها و ارگان‌ها بودجه‌هایشان استانی است. بودجه جاری و عمرانی را باید از استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان بگیرند. ولی ما چون نه بودجه استانی می‌گیریم و نه دولتی هستیم که انتصاب افرادمان الزاما به تائید استاندار برسد؛ آنجا که احساس کنیم به عنوان حجت شرعی، وظیفه دینی و انقلابی با عملکردی غیرجناحی به تکلیف‌مان عمل می‌کنیم و این را هم ثابت کرده‌ایم.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است - 24

کارکرد حزبی نداریم، اما به احزاب و جناح‌ها بی تفاوت نیستیم

میزان: به عملکرد غیر جناحی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اشاره کردید، هم اینک ارتباط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با احزاب و جناح‌های مختلف چگونه است؟

لطفی: ارتباط خوبی با طیف‌ها و جربانات فکری مختلف و نیز دستگاه و نهاد‌های مختلف در کشور برقرار کرده‌ایم؛ جایگاه و قدرت در قوه مجریه و مجلس دست به دست می‌شود و ما از هیچکدام از این جناح‌ها تاثیرپذیر نبودیم. ما با کسی سرستیز نداریم. وقتی راهپیمایی ۲۲ بهمن است باید حضور حداکثری اتفاق بیفتد و از همه جناح‌ها در آن شرکت کنند و همه احزاب و گروه‌های نظام احساس کنند که در این راهپیمایی دیده شده‌اند و انگیزه برای شرکت در این مراسم را داشته باشند. کارکرد حزبی نداریم، اما به احزاب و جناح‌ها بی تفاوت نیستیم. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای برگزاری مراسم مختلف در استان‌ها سخنران از تهران انتخاب و دعوت می‌کند برای اینکه آن نگاه فراجناحی بودن را به معنای واقعی کلمه نشان دهد. در برگزاری مراسمات یکی از اقدامات مهم مان از ماه‌ها قبل، شناسایی و دعوت سخنران، متناسب با هر مراسمی است، زیرا هر مراسمی اقتضائات خود را دارد. شورا کارکرد‌های مخصوص خود را دارد که اگر این وظایف به سازمان‌‎ها و ادارات دیگر داده می‌شد، آن‌ها نمی‌توانستند این کار را انجام دهند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

عامل موفقیت در خدمتگزاری به مردم است

میزان: با توجه به تجربه‌ای که در این سمت در طول سالیان گذشته داشته‌اید چه نقاط ضعف یا کمبود‌هایی وجود دارد که نیاز به جبران یا کار بیشتر دارد؟

لطفی: حتما نقاط ضعفی هم در کار شورا وجود دارد. هیچگاه نباید به وضعیت موجود راضی باشیم و باید هر لحظه برای بهتر شدن گام برداریم. لازم است اقدامات خود را با تکنیک‌ها و ابزار‌های جدید انجام دهیم. در همین برنامه گرامیداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی در راهبرد، شیوه نامه و سیاست‌ها، تبیین آرمان‌های انقلاب و احصا و پاسخ مستدل، منطقی و باورپذیر به شبهات را در دستور کار قرار دادیم. درست است که مردم در مواقع حساس پیش روی نظام، احساس تکلیف کرده و به صحنه می‌آیند، اما باید بستری فراهم کنیم تا با رغبت بیشتری به صحنه بیایند. وقتی فردی با اطلاعات کافی، مصمم به حضور در راهپیمایی شد، مشوق چند نفر دیگر هم می‌شود تا آن‌ها را با خود به راهپیمایی بیاورد. ما در این رابطه باید کار کنیم، زیرا برگزاری مراسم راهپیمایی تنها نگارش یک بیانیه و قطعنامه نیست بلکه مقدماتی باید فراهم شود. ده‌ها ارگان و نهاد انقلابی و تشکل‌های مردمی از جمله نهاد نمازجمعه، سپاه، صداوسیما، اصحاب رسانه، وزارتخانه‌های علوم، کشور و جهادکشاورزی، سازمان تبلیغات اسلامی، دارالتقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت در این شورا عضویت دارند؛ لذا برای انجام امور سیاستگذاری، برنامه ریزی و هم افزایی و هماهنگی بین این اعضا صورت یگیرد. برپایی بسیاری از این مراسمات جز از عهده نهادی فراجناحی بجز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، امکانپذیر نبود و نیست و در آینده هم نخواهد بود. پس باید از تجربه گذشته با نگاه به آینده، نقاط ضعف را تقلیل و نقاط مثبت را افزایش دهیم. سال قبل وقتی به ریاست آیت الله جنتی ستادی برای بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب تشکیل دادیم، معاون اول قوای مقننه و قضائیه، وزرای خارجه و ارشاد، فرمانده کل سپاه، رئیس سازمان صداوسیما و مدیران عامل خبرگزاری‌ها و مدیر حوزه علمیه، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر شخصیت‌ها و مقامات لشگری و کشوری همه این‌ها حضوریافتند. خب کدام وزارتخانه و یا نهادی اگر از این تعداد از مسئولان سازمان‌ها دعوت می‌کرد، همه آن‌ها پای کار می‌آمدند؟ اما همه خود را عضوی از شورای هماهنگی می‌دانستند. فراجناحی بودن، تصمیم گیری با خرد جمعی و هم‌افزایی با سایر موسسات، نهاد‌ها و ارگان‌ها از ویژگی‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است. عامل موفقیت هم در خدمتگزاری به مردم است که در آینده نیز باید همین رویه را در پیش بگیریم. هر نوع تضعیف در این مسیر در درازمدت باعث ضعف پشتوانه مردمی نظام می‌شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است - 32

در بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بی‌حاشیه‌ترین، هم افزاترین و صمیمی‌ترین ستاد را داشتیم

میزان: ۴۰ سال از آغاز انقلاب می‌گذرد، این مشی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای ادامه راه را قابل قبول می‌دانید؟ آیا برای نسل‌های جوان کشور که انقلاب و خیلی از حوادث آن را ندیده اند نیز از هیمن روش، استفاده خواهید کرد؟

لطفی: امروز بحث جوان گرایی به جد مطرح است، باید نگاهی به آینده داشته باشیم. جوانان باید با روحیه انقلابی و شناخت، آماده پذیرش این مسیر شوند که دیگران آن را تا به اینجا رسانده‌اند. جوانان امانتدار آینده هستند و ما نیاز داریم به اینکه انقلابیون، انقلابی بمانند و کارکرد همه رده هایمان انقلابی شود و جوانان، این رویش‌های انقلابی پرورش یابند. جوانان امروز آن خفقان قبل از انقلاب را ندیدند. در آن زمان، نامزد‌های انتخاباتی ما را آمریکا و انگلیس انتخاب می‌کردند، هنوز در ساعات اخذ رای نامزد دست نشانده به هواداران می‌گفت دیگر کار نکنید، من انتخاب شدم چراکه تصمیمات از قبل گرفته شده بود. در بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بی‌حاشیه‌ترین، هم افزاترین و صمیمی‌ترین ستاد را داشتیم، می‌توان از همین صمیمیت و با همین تعهد دینی، ملی و انقلابی برای جامه عمل پوشاندن و تحقق گام دوم انقلاب استفاده کنیم. انقلاب برای ادامه حیات خود به جوانانی با روحیه انقلابی نیاز دارد و لازمه‌اش این است که هم اکنون این جوانان آموزش‌های لازم را ببینند و برای به دست گیری مسئولیت‌های انقلاب آماده شوند.

شورا می‌تواند نقش پیگیری و جامه عمل پوشاندن به بیانیه گام دوم را به عهده بگیرد

میزان: به ضروت اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کردید، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در این راستا کجا ایستاده است و چه اقدامات و برنامه‌های مهمی در دستور کار دارد؟

لطفی: بیانیه گران‌سنگ گام دوم با قلم و حکمت رهبری برای یک یا چند سال نیست برای ادامه حرکت انقلاب اسلامی تا ظهور امام عصر (عج) است. در راستای اجرای بیانیه گام دوم انقلاب نگارش بیانیه، سخنرانی و همایش برگزار کردن، لازم، اما تا یک حدی مورد قبول است. باید یک جایگاه و ستادی در کشور باشد که مستمرا اجرای این بیانیه در دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف را رصد کند و آن جایی جز شورای هماهنگی تببلیغات اسلامی نیست. زیرا در این شورا همه نهاد‌ها و ارگان‌ها حضور دارند و هر دو هفته یکبار می‌توان نشست‌هایی گذاشت تا بررسی کنیم در این باره چه کردیم چه کار‌هایی را می‌توانیم در دستور کار قرار دهیم. شورا یک کارنامه با نمره عالی از زبان رهبر معظم انقلاب دارد. یکی از دلایل موفقیت جلسات شورا و اینکه همه مقامات در آن حاضر می‌شوند اینکه، آیت الله جنتی در راس این شورا قرار دارد. به دنبال این هستیم و شورا می‌تواند نقش پیگیری و جامه عمل پوشاندن به بیانیه گام دوم انقلاب را به عهده بگیرد؛ زیرا یک نهاد فراجناحی است. ما می‌توانیم از ظرفیت‌ها و مراسمات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به عنوان یک نهاد با سابقه جهت اجرای این بیانیه گام برداریم و در نقش دوم می‌توان از ظرفیت شورا به عنوان هماهنگ کننده برای برگزاری جلسات استفاده کنیم.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است - 39

متاسفانه یک تبلیغات و بهره برداری غلط درباره بودجه شورا به‌‍وجود آمده است

میزان: به عنوان سوال پایانی توضیح دهید، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ردیف بودجه‌ای جداگانه دارد؟ بودجه کنونی شورا چقدر است؟ بعضا انتقاد‌هایی مطرح می‌شود که شورا اقدامات مناسبی مابه ازای بودجه‌ای که دریافت می‌کند، ندارد درباره این موضوع هم توضیح دهید.

لطفی: هرکسی چنین قضاوتی کرده درباره شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کم لطفی داشته است. شورا تا ۶-۷ سال اخیر یک ساختمان نداشت و برای تشکیل جلسه در یک استان باید با مدیران مختلف صحبت می‌کرد و چون بودجه‌ای داده نمی‌شد، باید برای هزینه‌های خود گردن کج می‌کرد. متاسفانه مظلومیت و غربت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تا جایی است که ۳۰ سال از آن تاسیس آن می‌گذشت و هنوز مصوبه‌ای به نام اساسنامه این شورا وجود نداشت. متاسفانه یک تبلیغات و بهره برداری غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده که باعث ایجاد شائبه‌هایی در اذهان عمومی شده است، باید این را هم در نظر بگیریم چند درصد از بودجه‌هایی که تعیین می‌شود را به طور واقعی تخصیص می‌دهند؟ بعد از آن همه تعاریف رهبر معظم انقلاب از شورا و اقداماتی که شورا در گردنه‌های مختلف انقلاب داشت و اگر عملکرد شورا نبود و مردم به صحنه نمی‌آمدند معلوم نبود چه اتفاقی می‌افتاد، ما هنوز ردیف بودجه‌ای نداشتیم و در زمان تصویب بودجه سال ۹۲ بود که راه‌های زیادی را رفتیم. جالب است شورا، نهادی است که با نظر امام راحل شکل گرفته است علیرغم آن حاضر نبودند یک ردیف بودجه‌ای به ما بدهند. بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی (در دوره پنجم) عنوان یک نهاد غیر دولتی گرفتیم و براساس آن، اساسنامه هم تنظیم کردیم. در آن زمان گفته می‌شد تنها به نهاد‌هایی بودجه می‌دهیم که بعد از انقلاب با نظر امام راحل یا رهبر معظم انقلاب تاسیس شده باشند و یا مجوز قانونی داشته باشند. ما هم قانون و هم نظر امام (ره) و رهبری داشتیم اما ردیف بودجه‌ای به شورا تخصیص داده نمی‌شد. در زمان آخرین روز‌های بررسی لایحه بودجه ۹۱ شبی به سمت قم می‌رفتم که آیت الله جنتی با من تماس گرفت و گفت برای بودجه چه کردید؟ گفتم فعلا موفق نشدم و ایشان گفتند چه باید کرد؟ من یک راه به ایشان پیشنهاد کرده و به اصلی از قانون اساسی استناد کردم؛ قرار شد به پیشنهاد ایشان نامه‌ای به شورای نگهبان بنویسم و سایر این موارد را هم توضیح بدهم که این کار را انجام دادم. فردای همان روز هم به مجلس رفتم. از سوی دیگر آیت الله جنتی هم دلایل بنده را به مرحوم آیت الله رضوانی و آقای علیزاده که قائم مقام دبیر هم بودند و سال قبل مرحوم شدند و همچنین آیت الله یزدی گفتند که همه آن‌ها نیز دلایل ما را پذیرفتند. از آن طریق لایحه برای رفع ایرادات به شورای نگهبان رفت و ایرادات برطرف شد تا به ما یک ردیف بودجه بدهند. همه این تلاش‌ها بعد از ۳۰ سال برای دریافت بودجه‌ای ۱۱ میلیارد تومانی بود که حال چقدر از این میزان به دست مان برسد نیز باید در نظرگرفت. در بودجه سال ۹۸ نیز همان مبلغ چند سال پیش را با گرانی چند برابر همه امکانات و کالا‌ها در نظر گرفته بودند که رایزنی‌هایی داشتیم تا این مبلغ را تغییر دهند. خداوند را شاکریم در همین ۵-۶ سال، در هر استانی به حد نیاز یک ساختمان ساخته‌ایم، برای هر استانی یک وسیله نقلیه تهیه کرده‌ایم، متاسفیم که عده‌ای این دوران کم و بی بودجگی شورا را ندیدند که همگی مجموعه با کمترین امکانات و دارایی پای کار ایستادند و عهدشان را با امام (ره) و انقلاب نادیده نگرفتند. در آن روز‌ها هنوز خط کشی‌های حزبی و جناحی پررنگ نشده بود و راحت‌تر می‌توانستیم کار کنیم، اما امروز با پررنگ شدن این جناح‌ها باید همه امکانات را از خودمان داشته باشیم تا از سوی جناح، گروه و دسته‌ای مورد فشار قرار نگیریم.گفت‌وگو: ندا فراهانی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف18 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.

همکاری با همسایگان از اولویت‌های ایران است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است. معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است. آقای جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکار‌ها برای حل منازعات منطقه‌ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکار‌های مناسبی پیدا کند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: کشور‌های ما عمدتا در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. وی ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشور‌های مختلف به وجود اورده، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشور‌های منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آن‌هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح‌های غیرعلمی بوده و چه آن‌هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد‌ها ایجاد شده، محیط زیست کشور‌های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است. جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سد‌های بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر‌ها و روستا‌های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد. معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است. اقای جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود. معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است. اقای جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار‌های مهمی انجام شده به گونه‌ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند. جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود. وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشور‌ها تعدادی از نهاد‌های بین المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند. اقای اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور‌های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این دیدار‌ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی با قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

نظرها

اخبار بیشتر