چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد

چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ترور بیولوژیک یا بیوتروریسم نوعی اقدام تروریستی است و شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک از قبیل باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سموم‌ می‌باشد.

به گزارش خبر فوری، ترور بیولوژیک یا بیوتروریسم نوعی اقدام تروریستی است که شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک از قبیل باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سموم‌ می‌شود. این میکروبها ممکن است به شکل طبیعی‌شان یا به فرم دستکاری شده انسان باشند.

تاریخچه ترور بیولوژیک

قدمت به کارگیری میکروب‌ها علیه انسان‌ها در جنگ‌های مختلف به هزاران سال قبل یعنی زمانی که بشر حتی میکروب را نمی‌شناخته باز می‌گردد. شاید مشهورترین نمونه بیوتروریسم هنگام محاصره یک شهر به وقوع می‌پیوست که در آن، دشمن جنازه فردی طاعون زده یا حیوانی متعفن را که محل پرورش میکروبهای مختلف بود، روی یک منجنیق گذاشته و آن را به داخل قلعه یا شهر می‌انداخت تا موجب مریضی و مرگ ساکنین شهر یا نظامیان گردد.

اما شاید مشخص‌ترین نمونه ترور بیولوژیکی در جنگ جهانی اول به وقوع پیوسته باشد. مدت کوتاهی بعد از آغاز جنگ جهانی اول، آلمان یک کمپین خرابکاری بیولوژیکی در ایالات متحده، روسیه، رومانی و فرانسه راه انداخت. در آن زمان، یک دانشمند آلمانی به نام آنتون دیلگر در یک روستا در آلمان زندگی می‌کرد اما در سال ۱۹۱۵، به منطقه‌ای در ایالات متحده فرستاده شد که حامل کشت‌هایی از مشمشه (بیماری بدخیم و کشنده حیوانات و چهارپایان) بود. دیلگر یک آزمایشگاه در خانه‌اش در مریلند به راه انداخت. او با کار روزانه در لنگرگاه‌ها در بالتیمور، اسب‌ها را در حالیکه برای انتقال به انگلستان منتظر بودند، به مشمشه آلوده می‌کرد.

دیلگر تحت سوءظن به عنوان یک عامل کشور آلمان قرار گرفت اما هرگز دستگیر نشد. سرانجام دیلگر به مادرید اسپانیا فرار کرد و براثر اپیدمی آنفلوآنزا در سال ۱۹۱۸ درگذشت.

چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد - 6

این فکر را در ذهن ما می‌کارند: «من خودم را می‌کشم»

آنچه مشخص است این است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلفی از بیوتروریسم به وجود آمده است. بسیاری معتقدند که بیوتروریسم در سطح وسیعش فقط مربوط به استفاده از میکروب علیه یک سیستم دفاعی نمی‌شود و هرگونه علم و تکنولوژی که به صورت مخفیانه و در قالبی غیر از سلاح گرم یا سرد علیه انسانها به کار رفته و موجب مرگ آنها شود، به نوعی ترور بیولوژیک است. این نحوه از تروریسم به حدی است که موجب تئوری پردازی بسیاری از متفکران و نویسندگان فیلمهای علمی تخیلی شده است.

طبق نظریه «سیستم انگیزشی مصنوعی» دانشمندان به قدرتی رسیده‌اند که می‌توانند یک فکر یا تصور مشخص را در ذهن یک فرد مشخص کاشته و آن را پرورش دهند. این قدرت به حدی است که یک دانشمند می‌تواند با کاشت یک فکر و تصور در ذهن شخص، او را مجاب کند که مثلا خودکشی یا انتحاری کند. البته این بحثها هنوز در سطح نظریه است و ما هیچ داده مشخصی از این عملیات نداریم.

چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد - 10

انواع بیوتروریسم

با اینکه تئوری «سیستم انگیزشی مصنوعی» مربوط به سطح کلان تروریسم علمی است اما ترور بیولوژیکی در سطح خاص و محدودش مربوط به نفوذ ارادی هرگونه میکروب (ویروس، باکتری یا قارچ) به فرد یا گروه افراد مختلف است. به طور کلی عوامل ترور بیولوژیکی در سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول مربوط به ویروس‌ها و باکتریهای واگیرداری هستند که با رعایت بهداشت عمومی می‌توان مانع از نفوذ آنها شد. تولارمی، سیاه‌زخم، آبله، طاعون، بوتولونیوم و … از جمله مشخص‌ترین نمونه این سموم هستند.

دسته دوم مربوط به بیماری‌های کمتر کشنده است. مشمشه، تب کیو، توکسین، تیفوس و.. از جمله نمونه‌های این دسته هستند. اما دسته سوم شامل میکروبها و عوامل بیماری زای در حال ظهوری اند که برای انتشار جمعی مهندسی شده‌ و به دلیل دردسترس بودن آنها و آسانی تولید و انتشار، نرخ مرگ و میر بالایی دارند.

چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد - 14

افرادی که مدعی ترور بیولوژیک شده‌اند؛ چگونه یک خمیردندان عرفات را از پا انداخت؟

تا کنون افراد بسیاری مدعی شده‌اند که بر اثر ترور بیولوژیکی بیمار گشته‌اند. در داخل کشور ما هم کم نبوده‌اند افرادی که چنین ادعایی داشته‌اند. نادر طالب زاده (فیلم‌ساز و مجری صدا و سیما)، فرج الله سلحشور (کارگردان سینما و تلویزیون) و بیژن نوباوه (خبرنگار و نماینده سابق مجلس) از جمله مهم‌ترین چهره‌هایی هستند که خود یا اطرافیانشان مدعی ترور بیولوژیک آنها شدند.

نادر طالب زاده در مورد ادعایش مبنی بر ترور بیولوژیکی می‌گوید: «{چند سال پیش} به همراه گروهی از لبنان برای راه پیمایی اربعین به عراق رفتم که چمدان من را از هتلی که در نجف بودم از میان صد‌ها چمدان برداشتند و ۵ الی ۶ روز بعد در کربلا نصفه شب تحویلم دادند. لب تاپ من را خالی و بررسی های‌کامل را انجام داده بودند. از همان روز که چمدان‌ را تحویل گرفتم حالم بد شد اما متوجه این ماجرا نبودم.»

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

همچنین بیژن نوباوه در مورد بیماری خود و ارتباطش با بیوتروریسم گفته که یکی از ۲ نوع سمی که در بدن وی است، از نوع سم باغبانی است که توسط آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد.

او در این رابطه می‌گوید: «بنده دو عمل جراحی مهم را درآمریکا انجام دادم. احتمال می‌دهم به دلیل سه ساعت بیهوشی سم را دراین مقطع وارد بدن بنده کرده‌اند.»

چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد - 21

در مورد چهره‌های بین المللی هم شاید یاسر عرفات مهم‌ترین نمونه مشکوک به ترو بیولوژیک باشد. برخی مشاوران و نزدیکان رهبر فقید تشکیلات خودگردان فلسطین معتقدند که او ترور بیولوژیک شده است. بسام ابوشریف، مشاور سابق عرفات می‌گوید که علت قتل عرفات استفاده از خمیر دندان آلوده به سم بود و هر زمان که مسواک می‌زد مقداری سم وارد لثه و سپس خون او می‌شد.

مشاور سابق رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین در این باره می‌گوید: «به یاسر عرفات قبل از مرگش گفته بودم که توطئه‌های برای قتل او وجود دارد، اما کسی توجه نکرد. یاسر عرفات خجالت می‌کشید پیشنهاد‌های من را بپذیرد که در آن از توصیه‌های به وی درباره خوردن غذا و دارو ارائه کرده بودم. من و خانواده‌هایی داوطلب بودیم برای او غذا درست کنیم و داروهایش را به او بدهیم. در این ارتباط هم نامه مکتوبی هم برای او (عرفات) فرستادم، اما رئیس آن را به اطرافیان خود محول کرد.»

مشهور است که رژیم صهیونیستی در ترور بیولوژیک توانایی زیادی داشته و تا کنون بارها از آن استفاده کرده است. برخی منابع فارسی معتقدند که ترور «ودیع حداد» با خوراندن شکلات مسموم در سال ۱۹۷۸، ترور نافرجام «خالد مشعل» با اسپری کردن ماده «فنتانیل» در گوش او در اردن در سال ۱۹۹۷ که با دستگیری عوامل موساد پادزهر آن به اردن تحویل داده شد و ترور «محمود المبحوح» با تزریق ماده فلج کننده و خفه کردن با بالش در هتل دبی در سال ۲۰۱۰ اقدامات بیوتروریستی بوده‌اند که به طور رسمی اسرائیل آن‌ها را قبول کرده است.

البته نباید فراموش کرد که با وجود غیر قابل انکار بودن ترور بیولوژیک اما اثبات این امر بسیار سخت است و در مورد بسیاری از موارد بالا، هیچگاه شواهد تعیین کننده‌ای در مورد آنها پیدا نشده و از سطح نظریه پردازی و گمان بالاتر نرفته‌اند.

چگونه اسرائیل با یک خمیردندان عرفات را ترور کرد؟ / روش نوین تروریسم علمی؛ فکر خودکشی را در ذهن مخالف بکار/ ۵ اقدام برای جلوگیری از ترور بیولوژیک وجود دارد - 26

چگونه در مقابل ترور بیولوژیکی بایستیم؟

مدیران نظامی و انتظامی کشور بایستی در قبال تهدیدات بیوتروریستی به چهار پرسش اصلی پاسخ دهند: چه کسی، چه وقت، چطور و کجا اقدام به چنین حمله‌ای می‌کند. دانستن پاسخ این چهار پرسش کادر دفاعی را پیشاپیش در برابر تهدیدات آماده می‌سازد و کمک می‌کند تا منافذ نفوذ بسته شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشش در این رابطه اصول پنجگانه‌ای را برای مبارزه‌ با ترور بیولوژیک تعریف می‌نماید:

آگاهی: دانش و آگاهی از روند پدیده بیوتروریسم، شناخت تهدیدات، منافذ خطر و کلا یافتن پاسخ چهار سوال کلیدی فوق گام نخست چنین مبارزه‌ای است.

آمادگی: رسیدن به سطح مطلوبی از توانایی دفاعی با تمرینات و رزمایش‏‌ها، دست‏یابی به علوم جدید، دست‏یابی به فن‏آوری نوین تشخیص و دفاع و درمان، تهیه لوازم و ملزومات چنین جنگ مخفی و ساکتی، دومین گام مبارزه و دفاع خواهد بود.

 مهارت: اعتماد به نفس، غلبه بر ترس و مهارت در هدایت بحران به سمت عادی‌سازی شرایط، سومین و مهم‏ترین گام چنین مبارزه‌ای است.

شک: متولیان دفاعی کشوری که همواره در پنهان و آشکار مورد تهدیدات اجانب است، بایستی به هر پدیده‌ای حتی پدیده‌ای که در نگاه اول طبیعی جلوه می‌کند با نگاه شک بنگرند. چنین نگاه شک آلودی باعث می‌شود بسیاری از منافذ ورود دشمن باز شناخته شود و اصول ایمنی هرچه بیش‏تر رعایت گردد. دیگر نباید از کنار هر اپیدمی کوچک و بزرگی به سهولت گذشت.

کتمان و رازداری: وقتی نخستین هدف دشمن از حمله تروریستی ایجاد ترس در مردم عادی است، مهم‏‌ترین عمل کادر دفاعی آن خواهد بود که از انتشار خبر حمله و شایعه‌سازی در پیرامون آن خودداری نمایند. به‏ خصوص کادر درمانی که با مصدومین چنین حمله‌ای روبرو هستند. از انتشار خبر حمله، بیان تعداد مصدومین، نوع بیماری، بزرگ‏نمایی واقعه نزد مردم عادی و بیان تشخیص‏‌ها و علائم بالینی و درمان‏‌ها در جراید (در بیش‏تر موارد دشمن از طریق جراید نتایج حمله خود را ارزیابی می‌کند. به‏ خصوص که خواسته باشد سلاحی جدید را بر مردم بیازماید) جدا باید پرهیز نمود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

فیلم | سردار سلیمانی: امروز انصارلله یمن هم به امام حسین اقتدا می‌کند!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در میان آثار بسیار قدیمی و با ارزش استان کرمان، ارگ با شکوه و با صلابتی در میان کویر سربرافراشته است. این بنا که از خشت ساخته شده، در جنوب غربی شهر راین کنونی قرار گرفته و تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است. ارگ راین با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بشمار می‌آید و هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

(ویدئو) کشف یک تن پول نقد در کف یک کامیون!

فراروفرارو1 روز قبل

بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانانی که در کنکور قبول نشدند! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در یکی از سخنرانی‌های خود درباره قبول نشدن جوانان در کنکور صحبت کردند. ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان خاطره‌ای جالب از یک جوان مشهدی که تحصیلاتش را ادامه نداده بود، تعریف کردند. بیشتر بخوانید: رهبر انقلاب خطاب به ورزشکاران: مبادا از تهدیدها بترسید + فیلمانتهای پیام/خاطره جالب آیت‌الله خامنه‌ای از یک جوان مشهدی که درس را ادامه نداده بود!
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
یادگار امام (ره) در ایام محرم و عزاداری امام حسین (ع) با حضور در منزل حجت‌الله کسری، ضمن عیادت از این مداح پیشکسوت، از وضعیت جسمانی وی اطلاع یافت. تصاویری از حضور سیدحسن خمینی در منزل حجت‌الله کسری

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

نظرها

اخبار بیشتر