کارگردان «چاق و لاغر»: فیلمسازان کودک باید مانند بچه‌ها دنیا را ببینند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
کارگردان «چاق و لاغر»: فیلمسازان کودک باید مانند بچه‌ها دنیا را ببینند

کارگردان «چاق و لاغر»: فیلمسازان کودک باید مانند بچه‌ها دنیا را ببینند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
امیرحسین قهرایی، کارگردان فیلم «بازیوو» معتقد است که فیلمساز حوزه کودک باید کودک درون فعال و زنده‌ای داشته باشد تا بتواند دنیا را از نگاه آن‌ها ببینند.

مهدی درستی: امیرحسین قهرایی از کارگردانان باسابقه حوزه کودک و نوجوان است که بسیاری با آثار ماندگار او خاطره دارند، آثاری که هنوز و پس از گذشت سال‌ها تازگی و طراوتش را از دست نداده و به برگی از تاریخ آثار تلویزیونی کودک بدل شده است، از «علی کوچولو» که شخصیت محبوب بسیاری از کودکان و نوجوانان دیروز بود تا «چاق و لاغر».

قهرایی امسال و در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با فیلم سینمایی جدید خود به نام «بازیوو» حضور پیدا کرده است، فیلمی که به گفته خود حال و هوایی فانتزی دارد و برای کودکان امروزی می‌تواند دارای جذابیت باشد.

به همین مناسبت سینمایی گفت و گویی با این کارگردان درباره تازه‌ترین ساخته سینمایی‌اش داشته‌ایم که می‌خوانید.

بازیوو یک فیلم خیلی فانتزی است

امیرحسین قهرایی در ابتدا و درباره چگونگی شکل گیری ایده، موضوع و فرآیند ساخت «بازیوو»، گفت: «فیلم درباره دنیای بازی بچه‌ها و گیم‌هاست که یکدفعه واقعی می‌شود و در زندگی بچه‌ها تاثیر می‌گذارد، فیلم خیلی فانتزی است و هر کس می‌دید می‌گفت معلوم است این فیلم را کارگردان «چاق و لاغر» ساخته است.»

او ادامه داد: «خیلی دنیای فانتزی عجیب و غریبی دارد و درباره اعضای جهان دیگری است که بازی‌ها را کنترل می‌کنند و یکدفعه به کره زمین و بین بچه‌ها نفوذ می‌کنند و داستان پیش می‌رود، فیلم بسیار پرهزینه‌ای هم بود.»

این کارگردان در پاسخ به اینکه چطور تصمیم به نمایش این فیلم در جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان گرفت، توضیح داد: «چون فیلم برای کودکان و نوجوانان است و قهرمانانش کودکان هستند در این رویداد حضور پیدا کردیم. برای رساندن «بازیوو» به جشنواره هم خیلی زحمت زیادی کشیده شد، چون اسپشیال افکت بسیار دارد، تقریبا ۵۰ درصد کار سی جی است.»

قهرایی تاکید کرد: «به نظرم کسی در ایران پیش از این چنین فیلمی نساخته بود، هالیوودی‌ها این کار را خیلی راحت انجام می‌دهند اما اینکه ما در ایران تصمیم به چنین کاری گرفتیم شهامت زیادی می‌خواست که آقای موسوی تهیه‌کننده کار هم این شهامت را داشتند و قبول کردند که چنین اثری ساخته شود. تمامی مراحل فنی هم توسط تکنسین‌های ایرانی در داخل کشور انجام شده است. ضمن آنکه فضاسازی و طراحی و ساخت لباس‌های شخصیت‌های داستان کار بسیار سختی و زمانبری بود.»

بچه‌ها از ریتم تند «بازیوو» استقبال می‌کنند

همواره آثاری که برای مخاطبان کودک و نوجوان ساخته و پرداخته می‌شوند از جذابیت کافی برخوردار نیستند و نمی‌توانند آن‌ها را جذب کنند، اتفاقی که می‌تواند ناشی از مسایل مختلف از جمله نداشتن شناخت کارگردان یا سازندگان اثر از ذائقه مخاطب باشد، قهرایی در پاسخ به اینکه «بازیوو» دارای چنین ویژگی هست یا خیر؟ اینطور تویح داد: «بچه‌ها خیلی ریتم تندتری از بزرگ‌ترها دارند و مغزشان خیلی سریع‌تر می‌تواند اتفاقات روی پرده را تجزیه و تحلیل کند، برای همین فیلم‌های کودکان و نوجوانان باید ریتم تندتری داشته باشد که خسته نشوند، اگر ریتم بالا نباشد بچه‌ها خسته می‌شوند به همین دلیل فکر می‌کنم این فیلم دارای چنین ویژگی است.»

فیلم‌های کودکان و نوجوانان باید ریتم تندتری داشته باشد که خسته نشوند، اگر ریتم بالا نباشد بچه‌ها خسته می‌شوند به همین دلیل فکر می‌کنم این فیلم دارای چنین ویژگی است

کارگردان «چاق و لاغر» افزود: «همچنین من سال هاست برای کودکان و نوجوانان کار می‌کنم و در این فیلم هم سعی کردم که به دنیای فانتزی و خاص بچه‌ها نفوذ کنم. فکر می‌کنم که هم کودکان و هم بزرگ‌ترها به واسطه موقعیت‌های طنزی که در فیلم هست و همچنین ریتم تندش از فیلم خوششان بیاید.»

کارگردان «چاق و لاغر»: فیلمسازان کودک باید مانند بچه‌ها دنیا را ببینند - 14

فیلم بازیوو

فیلمساز کودک باید کودک درون فعالی داشته باشد

امروزه از نظر بسیاری از فعالان سینمای کودک، این حوزه همچون سال‌های پرشور دهه ۶۰ شکوفایی و رونق ندارد و تا حدود زیادی مهجور واقع شده است، اتفافی که این فیلمساز باسابقه درباره‌اش اینطور نظر داد: «در واقع افراد کمی در این حوزه فعالیت می‌کنند چون وقتی اسم فیلم کودک را برای آثاری از این دست به کار می‌بریم ناگهان طیف تماشاچیان را محدود به کودکان می‌کنیم و بزرگسالان کنار گذاشته می‌شوند و به همین دلیل کسی خیلی تلاشی برای فعالیت در این حوزه نمی‌کند. برخی از رویدادها چون جشنواره‌های سینمایی مختلف مانند فیلم کودکان و نوجوانان می‌تواند فیلمسازان را خیلی تشویق کند که در این حوزه کار کنند و فیلم بسازند.»

فیلمسازان سینمای کودک باید کودک درونشان زنده و فعال باشد و بتوانند مانند بچه‌ها دنیا را ببینند

قهرایی ادامه داد: «به نظرم فیلمسازان سینمای کودک باید کودک درونشان زنده و فعال باشد و بتوانند مانند بچه‌ها دنیا را ببینند. ضمن آنکه نیاز به گسترش و به روزرسانی پردیس‌های سینمایی داریم، اگر سیستم سینماها تقویت شود می‌توان از تکنیک صداگذاری بیشتر و بهتری استفاده کرد.»

او همچنین در پاسخ به این پرسش که پیش بینی اش را از موفقیت فیلم جدیدش چیست؟ بیان کرد: «دقیق نمی‌دانم، ما سعی کردیم که فیلم خوبی بسازیم و فکر می‌کنم که کودکان و نوجوانان خیلی با فیلم ارتباط برقرار کنند و اثر موفقی باشد. من ضمنا از آقای موسوی تهیه کننده فیلم تشکر می‌کنم چون ریسک بزرگی برای تهیه این فیلم کردند، همچنین آقای معراجی مدیر تولید و سرمایه گذار این اثر که خیلی زحمت کشیدند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

فیلم | پشیمانی شاهزاده سعودی از کری‌خوانی برای ایران!

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
«عبدالله بن سلطان بن ناصر آل سعود» که چندی پیش مدعی شده بود عربستان سعودی می‌تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند، این توییت خود را پاک کرده است.

مرد تهرانی با ۷ شناسنامه ۷ زن داشت! / همسرانش نمی‌دانستند! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
محمد دلاوری مجری برنامه «مدیر مسئول» شبکه پنج سیما، در جدیدترین قسمت این برنامه همراه با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مراکز پلیس‌های تخصصی رفت. در این بازدید، مامور بخش آزمایشگاه فیزیک تشخیص هویت نیروی انتظامی، روایتی جالب از فردی که برای ۷ بار ازدواج کردن، ۷ شناسنامه جعل کرده بود را بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انفجار وحشتناک کامیون حین سوخت گیری + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک کامیون در جایگاه سوخت در شهر چلیابینسک (روسیه) مشغول سوخت گیری بود که مخزن آن به دلیل نقص فنی، منفجر شد و آتش سوزی وحشتناکی شکل گرفت. این حادثه تلفات جانی شدیدی در پی نداشت و فقط به مجروحیت یک تن منجر شد. انتهای پیام/

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

بی هویت‌ها؛ ۱۰۰ هزاربومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1