«سینما مردم»، اقدام جهادی دغدغه‌مندان فرهنگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

«سینما مردم»، اقدام جهادی دغدغه‌مندان فرهنگی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

«سینما مردم» طرحی که تصمیم دارد با فیلم‌هایی خوب و ارزشمند حال مردم را خوب کند.

با وجود توسعه و گسترش سینما‌ها و تولید حدود ۱۰۰ فیلم سینمایی در سال هنوز جمعیت زیادی از کشور به سینما نرفته‌اند، دلیل آن هم تمرکز سینما‌ها در برخی مناطق و نبود سینما در بیش از هزار شهر کشور است.

روستای بهمنی در هرمزگان یکی از نقاطی است که تا چند وقت پیش سینما نداشت. علاقه‌مندان به هنر هفتم اگر می‌خواستند به تماشای فیلمی بنشینند باید کیلومتر‌ها طی می‌کردند تا به شهر برسند، اما عده‌ای از جوانان دغدغه‌مند آستین همت بالا زدند و با ساده‌ترین تجهیزات، سینما را میهمان این روستا کردند. هریک از مردم گوشه‌ای از کار را به دست گرفته‌اند، یک نفر مسؤول تبلیغات و بلیت فروشی شد و نفر دیگر مسؤول نصب تجهیزات، حالا هر هفته در ساعتی به خصوص یکی از حسینیه‌های روستای بهمنی میزبان دوستداران به هنر هفتم می‌شوند.

نماینده این طرح در روستای بهمنی گفت: اگر چه صندلی‌های ما شبیه صندلی‌های سینما نیست و صدای فیلم هایمان کیفیت لازم را ندارد، اما تلاش کردیم با همین امکانات محدود مردم را با سینما آشتی دهیم.

وی ادامه داد: بهای بلیت در اینجا دلخواه است و در تلاشیم با همکاری مردم سینمای مردم را گسترش دهیم. نام این طرح که اکنون در ۱۰ نقطه کشور اجرا می‌شود «سینما مردم» است، ایده این کار از جشنواره فیلم عمار کلید خورد، زمانی که برگزار کنندگان آن به این نتیجه رسیدند که جای جای ایران قابلیت نمایش فیلم‌های سینمایی، نیمه بلند و مستند را دارد.

سیدرسول منفردزاده دبیر اجرایی این جشنواره گفت: یکی از اهداف برگزاری جشنواره فیلم عمار برقراری عدالت رسانه‌ای در کشور است. بیش از هزار شهر ما سینما ندارد و این بدین معناست که بخش زیادی از مخاطبان سینما را که می‌توانند در ساختن فیلم‌ها با نظراتشان به سینماگران جهت بدهند حذف کرده‌ایم.

وی افزود: نمایش فیلم در ۱۰ نقطه کمتر برخودار کشور را به صورت آزمایشی آغاز کردیم که بازخورد‌های بسیار خوبی داشت، بلیت فروشی در یک نوبت در بعضی از نقاط بیش از یک و نیم میلیون تومان سود داشته است. بیشتر فیلم‌هایی که در «سینما مردم» به نمایش درمی آیند فیلم‌های نیمه بلند داستانی و مستند هستند، شاید پیش از این کمتر کسی فکر می‌کرد که مستند‌های نخبگانی در روستا‌ها با چنین استقبالی همراه شود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

منفردزاده گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم که نمایش دهندگان فیلم هایمان را به امکانات مناسب مجهز کنیم، جالب است بگویم که در مناطقی نیاز به پرده نمایش داشتیم و قیمت پرده نمایش در بازار بیش از ۱۰ میلیون تومان است برای تهیه پرده نمایش از یکی از دانشجویان رشته پلیمر و برق کمک گرفتیم تا برایمان پرده نمایشی طراحی کند و آن‌ها با هزینه کمتر از یک میلیون تومان پرده نمایشی ساختند که کیفیت آن هم تراز با پرده نمایش‌های موجود در بازار است.

وی افزود: در تلاش هستیم تا سایتی برای فروش اینترنتی بلیت فیلم‌های حاضر در «سینما مردم» طراحی کنیم و این سینما را گسترش دهیم.

«سینما مردم» با قدمت کم، علاقه‌مندان زیادی پیدا کرده است.

نماینده این طرح در تهران گفت: تاکنون نزدیک به ۱۰۰ مخاطب را هر هفته جذب کرده‌ایم و تعداد این مخاطبان رو به افزایش است.

آتشی نماینده طرح «سینما مردم» در آباده گفت: فیلم‌های به نمایش درآمده در «سینما مردم» با استقبال خوبی همراه شده به ویژه کودکان و نوجوانان از پویانمایی‌های این طرح بسیار خوششان آمده است. مردم هم می‌گویند از این که هنر هفتم به شکلی ساده، اما با کیفیت به روستاهایمان آمده و دیگر نیاز نیست برای تماشای یک فیلم مسافت طولانی را طی کنیم خوشحال هستیم.

«سینما مردم» برای نوجوانان هم پاتوق فرهنگی خوبی شده است به شکلی که نوجوانان آنجا را محلی برای تماشای مستند‌های ارزشمند و تحلیل و نقد و بررسی موضوعات مختلف قرار می‌دهند، البته این سینمای مردمی در ابتدای راه قرار دارد و توسعه بیشتر آن حمایت بیشتر مسؤولان را می‌طلبد.

طرح «سینما مردم» اقدام جهادی جوانانی است که تصمیم گرفتند با نمایش فیلم‌های خوب حال مردم را بهتر و آن‌ها را با نشاط کنند و امیدواریم به زودی میهمان علاقه‌مندان به هنر هفتم در سایر مناطق کشور شوند.

«سینما مردم»، اقدام جهادی دغدغه‌مندان فرهنگی - 16

سحر قناعتی؛

خبرگزاری صدا و سیما 

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1