انتشار اوراق مشارکت تورم‌زا نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
انتشار اوراق مشارکت تورم‌زا نیست

انتشار اوراق مشارکت تورم‌زا نیست

مهرخبرگزاری مهر |
یک اقتصاددان با تاکید بر اینکه انتشار اوراق مشارکت تورم زا نیست گفت: اوراق مشارکت ابزار کنترل نقدینگی بانکها است و نقشی ضدتورمی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی سعدوندی در واکنش به مصاحبه علی مروی با خبرگزاری مهرپیرامون اثرات انتشار اوراق مشارکت(جهت جبران کسری بودجه) بر نرخ تورم، یادداشتی به این شرح نگاشته است:

اقتصاد به ما می‌آموزد که با افزایش عرضه و انتقال منحنی آن به سمت راست قیمت کاهش می‌یابد (خرد ۱). از سوی دیگر می‌دانیم نرخ بهره رابطه معکوس با قیمت اوراق دارد (کلان ۱). پس با انتشار وسیع اوراق نرخ بهره افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر می‌دانیم نرخ بهره با تورم رابطه معکوس دارد (کلان ۱). پس با انتشار وسیع اوراق تورم کاهش می‌یابد نه افزایش!

به علاوه افرادی داعیه اصلاح نظام بانکی را دارند؛ در این زمینه باید به تفاوت میان بدهی غیرسیال و غیر جاری دولت که وبال نظام بانکی شده است و اوراقی که جاری و سیال است و در سررسید غلتانده شده و سود آن به موقع به خریدار می‌رسد توجه شود.

ضمنا در مصاحبه بدون ارائه کوچکترین شواهدی ادعا شده که دولت بانک‌ها را به خرید اوراق مجبور کرده است. البته در گذشته دولت به انحای مختلف بانک‌ها را در قالب تسهیلات تکلیفی مکلف به پرداخت تسهیلات کرده است اما آن تسهیلات از نوع بدهی غیر جاری و غیر سیال است که پیش از این بدان اشاره شد و نه از نوع اوراق. ضمنا در قضاوت درباره «تسهیلات تکلیفی» باید نقش و کارکرد «وجوه اداره شده» نیز روشن شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

جالب آنکه این استاد دانشگاه می‌فرمایند: «گفتند که دولت نباید از بانک مرکزی برداشت کند، اما نتیجه شیوه‌های کنونی چیزی جز بدهکارتر شدن بانک‌ها نیست؛ همچنین پایه پولی به دلیل افزایش اضافه برداشت بانک‌ها افزایش می‌یابد.» باز هم ظاهرا ایشان تفاوتی میان بدهی‌های سنتی دولت که موجب اضافه برداشت است و اوراق که هم جاری و هم سیال است و هم سود آن به موقع پرداخت می‌شود قائل نیستند. طرفه آنکه اوراق ابزار مدیریت نقدینگی بانک هاست و نقش آن از قضا دقیقا عکس آن چیزی است که این استاد محترم می‌فرمایند. حتی اگر به فرض محال بپذیریم کل اوراق بر ترازنامه بانک مرکزی بنشیند باز هم اوراق، ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران را به تاخیر می‌اندازد.

در بخش دیگر از مصاحبه، برادر محترم برای تامین کسری بودجه عنوان می‌دارد: «بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد دولت گزینه‌های دیگری هم دارد» سپس ایشان هدفمندی یارانه‌ها را راهکار تامین کسری بودجه می‌داند؛ غافل از اینکه دولت اتفاقا بزرگترین مصرف کننده انرژی در کشور است و با افزایش قیمت حامل‌های انرژی بار مالی دولت افزایش یافته و کسری بودجه سر به فلک می‌کشد. البته کسی منکر لزوم هدفمندی یارانه‌ها به منظور جلوگیری از اسراف کلان در سطح ملی نیست اما اگر منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها صرف تامین کسری بودجه دولت شود آن گاه اتفاقا وضعیت معیشتی دهک‌های اول و دوم درآمدی شدیدا آسیب خواهد دید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا1 روز قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.

دلار چگونه چاپ می‌شود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بر اساس قوانین مربوط به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی «تملک هر نوع زمین به هر میزان به نام اشخاص خارجی مجاز نیست». بر این اساس اتباع خارجی (اشخاص حقیقی خارجی) نمی‌توانند به نام خود صاحب زمین در کشور شوند. درنتیجه آمار رسمی برای خرید زمین توسط اعراب وجود ندارد. اتباع عرب علاوه بر ملک اقدام به خرید میوه و دام هم می‌کنند. اکنون مافیای خاصی برای خرید ملک و دیگر محصولات در شمال کشور شکل گرفته است و هر شخصی نمی‌تواند وارد این حوزه شود.
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. ایرنا: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. واشنگتن افزون بر از سرگیری تحریم‌های پیشین، مجازات‌های تازه اقتصادی نیز علیه ایران به کار گرفت. اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته‌ای، از دیگر بخش‌های سخنان صالحی بود. وی اظهار داشت: «ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر