اختصاص ۷۵ میلیارد برای رفع آب‌گرفتگی‌های مشهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
اختصاص ۷۵ میلیارد برای رفع آب‌گرفتگی‌های مشهد

اختصاص ۷۵ میلیارد برای رفع آب‌گرفتگی‌های مشهد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
اعضای هیئت رئیسه شورای شهر مشهد بدون رقیب برای سومین سال متوالی ابقا شدند

به گزارش مشهد فوری دوشنبه گذشته شصت و نهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد، با انتخابات هیئت رئیسه و بررسی هشت دستور کار که مهم‌ترین آن اختصاص بودجه ۷۵ میلیاردی برای رفع آب گرفتگی‌ها بود، برگزار شد.

جهش توسعه مشهد در سال سوم شورا

به گزارش «خراسان رضوی»، رئیس شورای شهر مشهد در ابتدای این جلسه با مرور مناسبت‌های هفته، در بخشی از صحبت‌های خود به سالروز کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و گفت: مقاومت دکتر مصدق در مقابل استیفای حقوق ملت برای ملی شدن صنعت نفت اصلی‌ترین علت شکل گیری این کودتا بود، آمریکایی‌ها درصدد بودند با تضعیف پایگاه اجتماعی مصدق و سوء استفاده از ضعف و نقصان حامیان وی، دولت مرحوم مصدق را ساقط کنند، اگر این کودتا شکل نمی‌گرفت و دولت مصدق تداوم پیدا می‌کرد شاید امروز شرایط کشور ما شرایط متفاوتی بود. محمدرضا حیدری در بخش دیگری از سخنانش به طی شدن نیمی از راه مدیریت شهری در این دوره اشاره کرد و گفت: شورای پنجم تاکنون بیش از ۵۰۰ مصوبه داشته و ۶۹ جلسه علنی، ۶۹ جلسه کاری و ۷۴ جلسه هیئت رئیسه برگزار کرده است، یکی از شاخص‌ترین رویکردهای مورد توجه در این دوره، توسعه متوازن و عدالت‌محور بوده است که مصوبه مشوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز را می‌توان گام عملی جدی در تحقق این رویکرد دانست. وی همچنین با ارائه گزارشی از عملکرد دو ساله شورا، از برنامه عملیاتی ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شهرداری مشهد، تاسیس سازمان بازآفرینی شهری، پیشرفت خطوط قطارشهری، توزیع عادلانه بودجه و سرانه‌های خدماتی، شفافیت، مبارزه با فساد، تحقق شهر هوشمند، ایجاد سامانه فاش، بارگذاری اطلاعات سفرهای خارجی اعضای شورای شهر و مدیران شهری از دهه ۸۰ به بعد، توجه ویژه‌ به توس و آرامگاه فردوسی و … را برخی از اقدامات شاخص شورای پنجم در این مدت دو سال یاد کرد.

ابقای هیئت رئیسه بدون رقیب در انتخابات

در ادامه، شورا وارد اولین دستور کار خود یعنی انتخابات هیئت رئیسه شد. حیدری در این زمینه اظهار کرد: بر اساس آیین ‌نامه از بازه زمانی دو هفته قبل، از اعضا درخواست کردیم برای جایگاه‌‌های هیئت رئیسه شورا اعلام نامزدی کنند تا روند انتخاب طی شود اما متاسفانه تا آخر وقت روز یک شنبه در این جایگاه‌‌ها اعلام نامزدی صورت نگرفت و اعضا بر ادامه فعالیت هیئت رئیسه دوره قبلی تاکید داشتند.

سپس رای گیری انجام شد و محمدرضا حیدری با کسب ۱۴ رای به عنوان رئیس، حمیدرضا موحدی ‌زاده به عنوان نایب رئیس، علی‌رضا شهریاری و شهناز رمارم منشی و محمدحسین ودیعی به عنوان خزانه ‌دار انتخاب شدند و سوگند نامه را قرائت کردند.

لایحه دو فوریتی شهرداری رای نیاورد

در ادامه لایحه دو فوریتی شهرداری در دستور کار شورا قرار گرفت. در این لایحه دو فوریتی درخواست مجوز استرداد دعوی مطروحه شهرداری در دیوان عدالت اداری در خصوص مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی برای طرح نوسازی بافت اطراف حرم مطرح شده بود که کلایی شهردار مشهد در این زمینه گفت: هسته اصلی برند شهر مشهد، وجود مقدس حضرت رضا (ع) است و فلسفه وجودی شهر مشهد و مجموعه خدماتی که مدیریت شهری انجام می‌ دهد، خدمت به زائران و مجاوران است. وی افزود: بسیاری از زیرساخت ‌های مشهد در همین مسیر شکل گرفته و هر تصمیمی که در مدیریت شهری مشهد گرفته می‌شود، با یک شاخص سنجیده شده و تمام افرادی که اخلاص و ارادت به حضرت داشتند، با این شاخص تصمیم هایی را گرفتند تا نیازهای زائران رفع شود.

وی افزود: با همین هدف در دهه ۷۰ طرح نوسازی بافت اطراف حرم تایید و با همین نگاه در شورای عالی معماری و شهرسازی مجموعه مجوزهایی برای اجرای آن دریافت شده است اما با این همه آن چه در سال‌های اخیر باعث ایجاد مشکل شده و عملا خدمات رسانی در بافت پیرامونی حرم مطهر را مختل کرده است، ارائه مجموعه نظریات گفتمانی و دخالت دادن آن در تصمیمات شهرسازی و شهری است. شهردار مشهد تصریح کرد: شورای پنجم از ابتدای کار، رویکرد جدی را در این موضوع دنبال و اعلام کرده اگر می‌خواهیم به زائران و مجاوران خدمات رسانی کنیم باید این خدمات منطبق بر یک رویکرد شفاف در طرحی مدون و با رعایت مواردی باشد که عملا در دین و عرف جامعه بر آن تاکید شده و آن دفاع از حقوق مردم و توجه به حقوق مکتسبه افرادی است که آبرو وسرمایه خود را برای خدمات رسانی به زائران و مجاوران در طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر به کار گرفته‌اند.

وی با تاکید بر این که مجموعه اقدامات در بازه زمانی سال‌های ۹۳ تا ۹۶، عموما موردی و مخل ارائه خدمت به زائران امام رضا (ع) بود، گفت: هدف و نیت افراد به سمت این اصلاحات صالح بوده اما آن چه حاصل شده حاصل باطلی است، به همین دلیل هدف شورای شهر در دوره‌های چهارم و پنجم این بود که از حقوق تمامی مشارکت ‌‎کنندگان در این طرح صیانت شود. با همین رویکرد شورای شهر در دوره چهارم مصوبه ‌ای داشته که شهردار را در حمایت از حقوق مردم برای اعتراض به مصوبات بالادستی مجاز می‌‌کند. کلایی تصریح کرد: امروز شرایطی را در استان شاهد هستیم که در خدمت ‌رسانی به زائران همگرایی وجود دارد و از دل آن، طرحی یک دست و قابل تحقق بیرون خواهد آمد و استاندار، شورا، تولیت آستان قدس، نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد بر این نکته تاکید دارند که محوریت، خدمت به زائر و دوری از افراط و تفریط باشد تا به نتیجه مطلوبی دست یابیم اما سه موضوع مانع آن می‌شود. وی افزود: مانع اول میل به مداخله افرادی است که تصمیم گیری می‌کنند اما این تصمیم گیری نه برایشان نفع و نه ضرر مستقیم دارد بلکه یک بازی نظری است، متاسفانه افرادی که در زمان خودشان طرح گذشته به تصویب رسیده و خودشان از آن استفاده کردند و در همان زمان مانع اجرای طرح شدند اکنون طلبکار مدیریت شهری هستند که بار را بر‌ دوش دارد. مانع دوم برخی افراد حقوقی و حقیقی هستند که حرف ایجابی نمی‌زنند و تنها سخن آن‌ها سلبی است و به دلیل نداشتن دانش یا نبود تعهد تنها به انتقاد بسنده می‌کنند، افرادی که فقط برای دیده شدن به دنبال چیزی هستند و برای تحقق آن برنامه‌ای ندارند. کلائی ادامه داد: مانع سوم نیز همکاری نکردن نهادهای مربوط برای سرعت دادن به کار است در حالی که شورای شهر و مدیریت شهری تکلیف کرده تا کارها در سریع‌ترین حالت انجام شود، به عنوان مثال تعداد زیاد پروژه هایی که شهرداری آغاز کرده دارای زمان بندی است و از این زمان بندی‌ها عقب نیستند اما در پروژه هایی که به اسناد بالادستی مرتبط می‌شود، گرفتار مانع می‌شویم.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

شهردار مشهد به لایحه دو فوریتی در خصوص ابطال مصوبه شورای شهر برای الزام مدیریت شهری به شکایت از مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی اشاره کرد و گفت: این لایحه را برای نشان دادن حسن نیت به نهاد بالادستی راه و شهرسازی ارائه داده‌ایم تا شاید از حرکت انتزاعی خود دست بردارند و به سمت خدمت رسانی به زائران حرکت کنند، هر چند بعید می‌دانم.

پس از سخنرانی شهردار مشهد، اعضا به دو فوریتی بودن این لایحه رای ندادند و ضرورت دو فوریت با ۱۰ رای مخالف تصویب نشد اما این لایحه به صورت یک فوریتی برای بررسی به جلسه بعدی شورا موکول شد.

بررسی آیین نامه حمایت از ورزش قهرمانی نیز دستور کار بعدی شورا بود که به تصویب اعضا رسید.

اختصاص بودجه ۷۵ میلیاردی برای رفع آب گرفتگی‌ها

لایحه تامین اعتبار برای تکمیل و احداث کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی و رفع نقاط مستعد آب گرفتگی، دستور کار بعدی شورا بود که تصویب شد و طبق آن، به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود، به‌منظور مدیریت و سامان‌دهی آب‌های سطحی، برای تامین اعتبار اجرای پروژه‌های آب‌های سطحی و رفع آب گرفتگی و تکمیل و احداث کانال‌ها تا سقف ۷۵۰ میلیارد ریال به صورت ۵۰ درصد نقد و ۵۰ درصد غیر نقد اقدام و تاثیرات آن را در لایحه اصلاح بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری منعکس کند.

گندمی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در این خصوص گفت: ۷۵ میلیارد تومان را در دوبخش شامل ۱۵ میلیارد در بخش تجهیزات و ۶۰ میلیارد تومان در بخش عمران، اضافه بر آن چه در برنامه بودجه سال ۹۸ دیده‌ ایم، در این زمینه اختصاص می‌ دهیم.

در این جلسه همچنین بوستان معروف به هرمی باف واقع در منطقه ۵ شهرداری به نام گل‌ آرا، بوستان واقع در منطقه ۷ شهرداری به نام باران و تقاطع غیر همسطح واقع در میدان نمایشگاه به اسم آزادگان نام گذاری شد.

۳ میلیارد برای تحقق شهر بدون بی سواد

اما لایحه مجوز مشارکت شهرداری مشهد مقدس در تحقق شهر بدون بی‌سواد، مصوبه دیگر جلسه شورای شهر بود که بر اساس آن، به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود، با استناد به تأکیدها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ریشه‌کنی بی سوادی و در راستای تحقق شعار «مشهد، شهر بدون بی‌سواد»، برای مبادله موافقت نامه با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و در نظر گرفتن مشوق‌های لازم برای سوادآموزان و مربیان و همچنین اجرای همایش‌، پویش‌، رویداد و جشنواره‌های مرتبط، اقدام کند. حداکثر اعتبار در نظر گرفته‌شده برای اجرای این مصوبه در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۳۰ میلیارد ریال بوده که از محل صرفه‌جویی‌ در اعتبارات جاری شهرداری مشهد مقدس خواهد بود.

تصویب لایحه قرارداد احداث و بهره برداری از تصفیه خانه برای تصفیه فاضلاب جاری طرق و لایحه قرارداد مشارکتی، احداث، اجاره، بهره برداری و انتقال B. O. L. T جایگاه‌های فروش بنزین در مقیاس کوچک (تک سکو) با شرکت زال پارس نیز دیگر مصوبات شصت و نهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: بر اساس آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی تا سه روز آینده جوی نسبتا آرام و بدون پدیده را پیشرو داریم و تنها در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل غربی دریای خزر، بخش‌هایی از استان گیلان، مازندران، اردبیل و نواحی شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش خفیف و پراکنده اتفاق می‌افتد. وی گفت: در بخش‌های شرقی کشور همچنان پدیده وزش باد و گرد و خاک را داریم و در شمال استان سیستان و بلوچستان منطقه زابل، شرق استان کرمان و نواحی جنوبی استان خراسان جنوبی در برخی ساعات همراه با وزش باد شدید است که می‌تواند منجر به خیزش گرد وخاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: به لحاظ شرایط دمایی در بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی روند افزایش نسبی دما را تا پایان هفته پیشرو داریم. خانم احمدی ادامه داد: برای هفته آینده در بخش‌های شمالی کشور بارش‌های خوبی را پیشرو خواهیم داشت و کاهش قابل توجه دما را نیز برای هفته بعد پیش بینی می‌کنیم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف پیش بینی شده و دمای هوا به حدود ۳۰ تا ۳۲ درجه می‌رسد.

چه کنم؛ عشق دندان‌پزشکی‌ام / دانشجوی قلابی که با عنوان نخبه سر از تلویزیون هم درآورد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
چندی پیش بود که با پیگیری حراست دانشگاه شهید بهشتی پرونده‌ای برای رسیدگی به کلانتری ۱۶۳ ولنجک ارجاع شد. وقتی یک روز داشتم از جلوی دانشگاه شهید بهشتی رد می‌شدم، با خودم گفتم به آن‌جا بروم و از دانشجویان رشته دندانپزشکی سوال‌هایی بپرسم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند. من عاشق رشته دندانپزشکی بودم؛ همیشه دوست داشتم دندانپزشک شوم ولی موفق نشدم که در این رشته قبول شوم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند.

بیشترین بیکارهای ایران چند ساله هستند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

(ویدیو) حرکت مترو با درهای باز!

فراروفرارو1 روز قبل
یکی از قطار‌های مترو تهران دچار نقص فنی شد و جابجایی مسافران با در باز انجام گرفت. مشکل هرچند برای مسافران عجیب بود، ولی برای معاون شهردار نه؛ چراکه معتقد است در یک خط مترو ۱۲۰۰ در وجود دارد و احتمال خرابی همیشه هست. به گزارش فارس، کلیپی طی ۲۴ ساعت گذشته در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد قطار مترو در یکی از خطوط با در باز در حال حرکت است. بنابر این بیش از ۱۲۰۰ در وجود دارد که ممکن است یکی از آن‌ها در طول سال خراب شود. گفتنی است این مشکل برای دومین بار در مسیر خط ۴ و ۲ مترو تهران در روز‌های اخیر به وقوع پیوسته است.

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری16 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری19 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری19 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

سرنوشت ۲ شرور خط خطی پایتخت +عکس

فردا نیوز27 دقیقه قبل

وضعیت وخیم دانشمند برجسته ایرانی در زندان آمریکا/ وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟

میزان‌آنلاین28 دقیقه قبل

اکبر رحمتی بازیگر «خروج» حاتمی‌کیا شد/هفته آینده برای فیلمبرداری راهی گچساران می‌شوم

میزان‌آنلاین31 دقیقه قبل

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناک31 دقیقه قبل

از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی

خبرآنلاین31 دقیقه قبل

سود سال ۹۷ سهام عدالت آبان ماه پرداخت می‌شود

ایلنا31 دقیقه قبل